4K televizyon alırken nelere dikkat etmeliyim

Bu konuyu okuyanlar

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Merhaba,

4K televizyon bakıyorum ama net bişi bulamadım tam anlamıyorum da. Bazılarında inanılmaz fiyat farkı var 165liği tv 4 bin lira iken başka markanın 127 liği de 4 binliralardan başlıyor. Arkadaşımla birlikte bakıyoruz şuan da o da araştırıyor. Bilgimiz yok açıkçası.

Benim merak ettiğim arada yaklaşık 40 cm fark var boyut olarak buna rağmen eşit fiyatta olmasını anlayamadım. Çoğu özellikte 165 lik önde iken 127 lik sadece 1 özellikte önde.

TElevizyonda hangi özellikle teknoloji ne işe yarıyor anlatabilecek var mı bide alırken nelere dikkat etmeliyim.
Bilindik marka alıcam garantili elbette ama özellik konusunda pek anlamıyorum.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Kullanılan ekran panel teknolojisi çok önemli.
IPS çok fazla büyük olmayan akıllı bir televizyon arayabilirsin.

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Site reklamı yapmış gibi olmıyım yasaksa linkleri silebilyorsam silerim ya da silinirse sevinirim.
Vermek istediğim örnek bu mesela çok aşırı detaylar yok gibi ama HZ haricinde diğer tüm konularda Vestel avantajlı gözüküyor ama fiyata baktığımızda inanılmaz bir ekran boyutu farkı olmasına rağmen niye başa başlar benim bilmediğim ne fark var bilgilendirseniz çok sevinirim :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Site reklamı yapmış gibi olmıyım yasaksa linkleri silebilyorsam silerim ya da silinirse sevinirim.
Vermek istediğim örnek bu mesela çok aşırı detaylar yok gibi ama HZ haricinde diğer tüm konularda Vestel avantajlı gözüküyor ama fiyata baktığımızda inanılmaz bir ekran boyutu farkı olmasına rağmen niye başa başlar benim bilmediğim ne fark var bilgilendirseniz çok sevinirim :)
:D
Hocam Vestel'le Samsung bir mi Allah aşkına. :D
Samsung ses, renk, görüntü... vs her açıdan öndedir benim için.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
O fiyat bandında Vestel'den uzak durun. Alacaksanız Samsung veya LG öneririm. Bu ürünü önerebilirim.

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Hocam Samsung dünya çapında popüler marka Vestelde Samsung kadar olmasa da öyle tabi ama ben tüm özellikler seçeneğine tıkladım verdiğim linkite ki siteden neyse özelliklere baktım Vestel daha iyi gibi ama fiyat öyle olunca kafam takıldı. Bu özelliklere rağmen bunun daha ince detayları varsa nedir alırken neye dikkat edeyim. İkisinin de garanti servisi felan var ama ne bileyim pek bilgim yok açıkçası özellik konusunda ondan yardımlarınızı bekliyorum :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam Samsung dünya çapında popüler marka Vestelde Samsung kadar olmasa da öyle tabi ama ben tüm özellikler seçeneğine tıkladım verdiğim linkite ki siteden neyse özelliklere baktım Vestel daha iyi gibi ama fiyat öyle olunca kafam takıldı. Bu özelliklere rağmen bunun daha ince detayları varsa nedir alırken neye dikkat edeyim. İkisinin de garanti servisi felan var ama ne bileyim pek bilgim yok açıkçası özellik konusunda ondan yardımlarınızı bekliyorum :D
Olay panelle alakalı aslında. LG ve Samsung panel teknolojisinde 1 numara o yüzden televizyon konusunda en iyi iki firma diyebilirim. LG'nin arayüzü falan biraz daha iyi. Biz evde LG, abim Samsung kullanıyor. LG bir tık daha iyi bir marka televizyon konusunda.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Olay panelle alakalı aslında. LG ve Samsung panel teknolojisinde 1 numara o yüzden televizyon konusunda en iyi iki firma diyebilirim. LG'nin arayüzü falan biraz daha iyi. Biz evde LG, abim Samsung kullanıyor. LG bir tık daha iyi bir marka televizyon konusunda.
LG'nin sesi hoşuma gitmiyordu. (Tabii 4-5 yıl falan önceki FHD modelde)
Şimdi nasıl, düzelttiler mi?

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Hocam peki şey demek istiyorum panelle alakalı dediniz ama mesela ben pek anlamıyorum hangi televizyonda nasıl panel var ne kalitede bunu nasıl anlayabilicem ? Bide 140-165 lik filan bakıyorum maksimum bütçem 10 bin lerde ama 165 lik 4 bin lerde ucuz görünce diğerleri daha pahalı felan ondan bir kafam takıldı bodoslama atlamıyım hemen dedim.

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bunlar nasıl peki ama LG 50 HZ derken SAmsung 1800 hz yazıyor çok büyük bir fark var bide Samsungda 20 ses şeyi varken LG de 10 x 2 diyor şimdi fiyatlarda başa baş sayılır mevzusu ne bunun beni aydınlatır mısınız bilgim yok bir şeyler öğrenmek istiyorum ama

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Beni detaylı bir şekilde aydınlatabilir misiniz yani ben alırken neye dikkat edeyim. Garanti biliyorum. Samsung ile LG en iyisiymiş bunu anladım.
Fakat bu hz filan ne oluyor bu önemliyse LG de 50 Samsungda 1800 diyor inanılmaz bir fark var ve fiyatları niye başa baş.
Ses çıkışı bunun 60w diyor.
Bu televizyonun eksisi artısı nedir mesela ?

TheAzxtech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
LG'nin sesi hoşuma gitmiyordu. (Tabii 4-5 yıl falan önceki FHD modelde)
Şimdi nasıl, düzelttiler mi?
Böyle yapacaktımda beceremedim hocam.
Bu tvde ses kalitesi yüksek vaya diğerleri hep 20 lerde bu 60 ta.
Bunun sizce eksisi ve artıları neler ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Böyle yapacaktımda beceremedim hocam.
Bu tvde ses kalitesi yüksek vaya diğerleri hep 20 lerde bu 60 ta.
Bunun sizce eksisi ve artıları neler ?
Usta bence wattın pek önemi yok. Bizdeki 40lıkmış şimdi baktım ama benim bahsettiğim sesin kalitesi. Basları ve tizleri verebilmesi, o odayı bir nevi sinema salonuna çevirebilmesi ki bence bunda çok başarılı ve gerçekçi.
Bunda 3D 'de vardı. O zamanlar... şimdi modası geçti 3D koymuyorlar ama belki bu üründe ses ondan dolayı bana gerçekçi geliyordur. Son durumu bilmiyorum. :)

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Ekran paneli ve görüntü tarama hızı önemli vestel 1200hrz samsung 1700hrz samsung daha akıcı görüntü sağlar

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Ve tabikide hoparlörler giriş çıkışlar
Da önemli
Birde bazılarının ekran kaplaması mat gibi değişik oluyor onlar çok çabuk zarar görüyor

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Sony öneririm bravia engine triliminos teknolojisi ile en gerçekçi görüntüyü sunuyor
Renkler daha canlı olsun derseniz samsung

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
www.arcelik.com.tr
al arçelik rahat et Lada Samara parası bayılma gevura...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
www.arcelik.com.tr
al arçelik rahat et Lada Samara parası bayılma gevura...
75" neymiş öyle? :) Duvarı boyama direkt Tv ile kapla.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Usain waat ın önemi vardır 10x2 watt küçük bir odayı doldururken
20x2 watt salonu doldurur

Net ses için companent hoparlör yani yuvarlak ve 2 yollu ses ve tiz verir seçilmeli

Ama birazda bass olsun derseniz oval olmalı
Arabdaki sistemler gibi
Hoparlör önemli tv lerde eskiden çoğunun sesi duyulmuyordu ince tüpsüz tv lerin

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Usain waat ın önemi vardır 10x2 watt küçük bir odayı doldururken
20x2 watt salonu doldurur

Net ses için companent hoparlör yani yuvarlak ve 2 yollu ses ve tiz verir seçilmeli

Ama birazda bass olsun derseniz oval olmalı
Arabdaki sistemler gibi
Hoparlör önemli tv lerde eskiden çoğunun sesi duyulmuyordu ince tüpsüz tv lerin
Öyleyse ben 40 wattlık samsungun hala arkasındayım. 40 watt hem evi inletebiliyor hem de sesi sinema salonundaki gibi gerçekçi verebiliyor. Bass ve tizde de başarılı.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Öyleyse ben 40 wattlık samsungun hala arkasındayım. 40 watt hem evi inletebiliyor hem de sesi sinema salonundaki gibi gerçekçi verebiliyor. Bass ve tizde de başarılı.
2x20w stereo ise hertürlü iş görür

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Merhaba,

4K televizyon bakıyorum ama net bişi bulamadım tam anlamıyorum da. Bazılarında inanılmaz fiyat farkı var 165liği tv 4 bin lira iken başka markanın 127 liği de 4 binliralardan başlıyor. Arkadaşımla birlikte bakıyoruz şuan da o da araştırıyor. Bilgimiz yok açıkçası.

Benim merak ettiğim arada yaklaşık 40 cm fark var boyut olarak buna rağmen eşit fiyatta olmasını anlayamadım. Çoğu özellikte 165 lik önde iken 127 lik sadece 1 özellikte önde.

TElevizyonda hangi özellikle teknoloji ne işe yarıyor anlatabilecek var mı bide alırken nelere dikkat etmeliyim.
Bilindik marka alıcam garantili elbette ama özellik konusunda pek anlamıyorum.
Üstad öncelikle hayırlı olsun diyelim şimdiden. Eğer sıradan bir kullanıcıysan alacağın her türlü TV yaklaşık 1 ay sonra dünyanın en iyi TV si olacak. Yani görüntü kalitesi ve sesine bir zaman sonra alışıyorsun. Çooooook kötü bir görüntü+ses yoksa tabii.

Vestel markası ülkemizin bir firması. Ürettiği cihazların bir kısmı , örneğin cep telefonları, problemli. Yalnız TV alanında Toshiba alt yapısını kullanıyor. Panelleri samsung,lg kalitesinde değil desek bile belirli kalitede üretim yapabiliyorlar. Bence bütçeni düşünüyorsan Vestel alabilirsin.

Öncelikle panel çok önemli. Panelin kalitesini ise ilk olarak Hz değerinden anlamlandırıyorlar. Hz değeri ne kadar yüksekse aslında o derece iyi diyebiliriz.
Tv nin işletim sisteminin olması çok büyük özellik. Örneğin android işletim sistemli TV ler mevcut.
TV nin işlemcisi önemli.
Panelin çözünürlüğü önemli. Gerçi günümüz modellerinde 4K lar yaygın yani alacağın her TV işine yarayacaktır.

Ben TV alsam 800hz ve üstü , smart , android işletim sistemli , 4K , odamın büyüklüğüne göre değişir ama 55" , vestel-samsung-lg markalarından alım yapardım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tv üzerinde ki hoparlörler panele zarar veriyor hoparlörleri ayrı olması daha iyi olur bizim ilk lcd öyle bozuldu değişim yaptı Arçelik...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
tv üzerinde ki hoparlörler panele zarar veriyor hoparlörleri ayrı olması daha iyi olur bizim ilk lcd öyle bozuldu değişim yaptı Arçelik...
Konunlandırılması ve dediğim gibi kalitesiyle alakalı. Sürekli ses titriyorsa ve rezonansa giriyorsa tabii zarar verir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Konunlandırılması ve dediğim gibi kalitesiyle alakalı. Sürekli ses titriyorsa ve rezonansa giriyorsa tabii zarar verir.
ses kalitesine bakmaksızın her markanın derdi samsung'larda da ses kaynaklı panel sorunları var...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
ses kalitesine bakmaksızın her markanın derdi samsung'larda da ses kaynaklı panel sorunları var...
Doğrudur ama her telezyonda ses sistemi var. Bu tür sorunlardan kaçınmak için ev sinema sistemleri tercih edilebilinir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ilk mikado md2012 kullanıyorduk sonradan grundig mini müzik seti koydular onun sesi iyi...
aynısı zaten...
tv açılırken pat sesi yapıyor diye kenara atıldı...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
tv açılırken pat sesi yapıyor diye kenara atıldı...
Bizim eski Philips tüplü onu çok yapardı...
Düğmeye basarsın, tıkırt... Pat... sonra bir elekrtiklenme sesi, sçsçssçssçsss... sonra ses gelir, ardından göz kırparak görüntü...
68101

<3