41903 Bad sectör çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar 500 gb harici diskimde tam olarak 41903 bad sectör çıktı herhalde bu bir rekor. 320 gb harddisk ile değiştirdim şimdi tamamen temiz. Ben bu 320 gb harddiskte bad sectör çıkmaması düşürmemem lazım özellikle çalışıyorken. Çalışıyorkende hareket ettirmemem lazım. Bide sağ tık çıkar demeyip usb girişinden çekersem bi zararı olur mu harddiske şimdiden teşekkür ederim

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Evet ister harici ister bilgisayarda takılı olan Hdd ler darbeye sarsıntıya maruz kalınca bozulabilir, ama ne yalan söyleyim hiç çıkar yapıp çıkarmadım,Hep şuna dikkat ettim yazma yada okuma yaparkende çekmedim, işimi bitirip çektim bugüne kadar ne bir flash bellek nede harici hdd bozdum.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Evet ister harici ister bilgisayarda takılı olan Hdd ler darbeye sarsıntıya maruz kalınca bozulabilir, ama ne yalan söyleyim hiç çıkar yapıp çıkarmadım,Hep şuna dikkat ettim yazma yada okuma yaparkende çekmedim, işimi bitirip çektim bugüne kadar ne bir flash bellek nede harici hdd bozdum.

Ben bilmiyordum öyle arıza yapacağını valla çalışırken hareket ettiriyordum. Aslında laptoplarıda bilgisayar çalışıyorken hareket ettirmememiz lazım yani salondan odama geçeyim falan dikkat etmek lazım. Peki başka dikkat edilmesi gereken bişey var mı ?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Ben bilmiyordum öyle arıza yapacağını valla çalışırken hareket ettiriyordum. Aslında laptoplarıda bilgisayar çalışıyorken hareket ettirmememiz lazım yani salondan odama geçeyim falan dikkat etmek lazım. Peki başka dikkat edilmesi gereken bişey var mı ?

Çok sık olmasada formata gelen bazı bilgisayarların usb voltajı düşük olduğu için hariciyi çalıştırmıyor, hdd den tık tık diye sesler geliyor bu durumu tecrube etmemiş birisi hdd kafa vuruyor bozulacak zannedebilir

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Çok sık olmasada formata gelen bazı bilgisayarların usb voltajı düşük olduğu için hariciyi çalıştırmıyor, hdd den tık tık diye sesler geliyor bu durumu tecrube etmemiş birisi hdd kafa vuruyor bozulacak zannedebilir

2 usb giriş yeri var harici diskimde 2 sini takmak zararlıymış ben tekini takıyorum

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
2 usb giriş yeri var harici diskimde 2 sini takmak zararlıymış ben tekini takıyorum

ikisini takmazsan nasıl çalışmasını bakliyon? kim dedi zararlı diye? hdd bozulur tek kablo takyon diye her usb 2.0 5v 500mA verir o 1 A istiyor
ikisini tak.
hdd usb kablo:
134232392133.jpg

usb 2.0.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
ikisini takmazsan nasıl çalışmasını bakliyon? kim dedi zararlı diye? hdd bozulur tek kablo takyon diye her usb 2.0 5v 500mA verir o 1 A istiyor
ikisini tak.
hdd usb kablo:

usb 2.0.

Aynısından var bilgisayarcı ikisini takma yakarsın harddiski demişti şimdi ikisini takmak daha mı güvenli ?

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Çalışıyor valla çatır çatır ikisini taksamda aynı çalışıyor aktarma yazma hızlarıda aynı

Harddisk gerekli voltaji almadigi zaman yada harddiski uzun zaman calistiracaksan 2 sinide tak ki gerekli voltaji alsin. Senin bilgisayarci kafadan sallamis. [MENTION=183989]ConfickerBelasi[/MENTION] hocam ztn durumu anlatmis sana. Onu dinle cok tecrubesi var bu konularda ^^.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
ikisini tak.
hdd usb kablo:
134232392133.jpg

usb 2.0.

Yanlış biliyorsun ikisinide taksanda çok eski özellikle bazı asus anakartların harici hdd çalıştırmaya voltajı yada amperi yetmiyor , hangisine takarsan tak çalışmıyor

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Yanlış biliyorsun ikisinide taksanda çok eski özellikle bazı asus anakartların harici hdd çalıştırmaya voltajı yada amperi yetmiyor , hangisine takarsan tak çalışmıyor

o zaman samsung harici dvd-rw farklı o iki ucunuda tak diyor kullanma kılavuzunda zaten bu hdd ölmüş 41903 bad sektör varmış ben 100 tane olunca o hdd'ye otopsi yapıyorum...

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
o zaman samsung harici dvd-rw farklı o iki ucunuda tak diyor kullanma kılavuzunda zaten bu hdd ölmüş 41903 bad sektör varmış ben 100 tane olunca o hdd'ye otopsi yapıyorum...
Yok ben genel olarak söyledim elimde 6 7 taneharici hdd var her formattan sonra sistem yedeği aldığım için bazı desktop asus anakartlarda bu sorunla karşılaştım ama laptopda başıma gelmedi , böyle bir durumda ya hdd yi satadan bağlıyorum yada usb to sata dönüştürücü var ayrı güç adaptörü olduğu için sorun olmadan sistem yedeğini alıyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ani hareketlerden sakınmak gerekiyor. Adı üstünde harici, taşınabilir disk, doğal olarak hareket edecektir. Çalışır durumda iken ani hareketlerden sakınmalısınız sadece, evet "güvenli çıkar"ı kullanmak cihazınızı daha güvenli kullanmanıza yardım edecektir, çünkü okuma kafasını muhtemelen park pozisyonuna düşürecektir.

Son mesajlar