4 GB RAM den 8 e geçmenin sonucu

Bu konuyu okuyanlar

rubyisred

Asistan
Reaksiyon puanı
208
Selamlar
bu pazartesi rami 8 e yükselttim ve dual channel kullanmaya başladım.ilk denediğimde emin olamadım ancak msı afterburner ile incelediğimde cs go da 4:3 ekranda low ile 40 fps alırken 8 e geçtiğimde 4:3 (çözünürlük değerini bir tık yükselttim) high da 80 fps aldığımı gördüm.ets 2 de bir gelişme pek göremedim.en sevdiğim oyun my summer car 1366x768 ayarlarda kasıyordu.oyunda tüm itemler tek tek modellendiği için rame yüklendiğini tahmin ettim.yanılmadımda ;). 30 fps oynadığım oyunu şimdi 1920x1080 de mediumda 50-60 fps oynuyorum ve bayağı keyif verdi bana.GTA 5 i deneyemedim.oyun kurulu değil ve 35 gb yüklenmesini beklemek istemiyorum ama sanırım fark yaratacaktır.sonuç olarak oyun için ramin 8 olması şart.4 sizi çok az eğlendiriyormuş haberimiz yokmuş.

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Selamlar
bu pazartesi rami 8 e yükselttim ve dual channel kullanmaya başladım.ilk denediğimde emin olamadım ancak msı afterburner ile incelediğimde cs go da 4:3 ekranda low ile 40 fps alırken 8 e geçtiğimde 4:3 (çözünürlük değerini bir tık yükselttim) high da 80 fps aldığımı gördüm.ets 2 de bir gelişme pek göremedim.en sevdiğim oyun my summer car 1366x768 ayarlarda kasıyordu.oyunda tüm itemler tek tek modellendiği için rame yüklendiğini tahmin ettim.yanılmadımda ;). 30 fps oynadığım oyunu şimdi 1920x1080 de mediumda 50-60 fps oynuyorum ve bayağı keyif verdi bana.GTA 5 i deneyemedim.oyun kurulu değil ve 35 gb yüklenmesini beklemek istemiyorum ama sanırım fark yaratacaktır.sonuç olarak oyun için ramin 8 olması şart.4 sizi çok az eğlendiriyormuş haberimiz yokmuş.
GTA, CS vb. oyunlarda iyi bir performans için 8GB önerilir zaten. Alarak iyi yapmışsınız. Hayırlı olsun.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
4GB RAM ile artık bu devirde oyun oynanmaz. :) Oyun oynayacaksan en az 8GB RAM şart.

UcuzGamer

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Selamlar
kardeşim beniim bilgisayar AMD RADEON HD 8500M İ5 4210U 4GB RAM 950 VEYA 900mhz idi galiba ve 500gb kardeşim ben şimdi ramimi 8e çıkarsam cs go da fpsim kaç olur? Ve senin sistem özelliklerin nedir?

rubyisred

Asistan
Reaksiyon puanı
208
kardeşim beniim bilgisayar AMD RADEON HD 8500M İ5 4210U 4GB RAM 950 VEYA 900mhz idi galiba ve 500gb kardeşim ben şimdi ramimi 8e çıkarsam cs go da fpsim kaç olur? Ve senin sistem özelliklerin nedir?
benim sistem
i3-6100u
8 gb ddr3l 1600 mhz ram
gt940m
240 gb ssd
her türlü bir artış olacaktır ramin ddr2 sanırım.ddr2 de ne kadar olur bilemiyorum

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Mantıklı bir hareket olmuş. 8 gb ram günümüzde lüks değil standart haline çoktan geldi zaten, aşağısı yetersiz kalır.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Aslında Güçlü bir ekran kartı kullansaydınız farkı pek göremezdiniz.

Benim eski sistemim vardı sattım. masaüstü İ3 4130 kullanıyordum ekran kartsız İntegrated Hd4000 grafikle.
4GB Hyper X Blue ram vardı. Aliens İsolation oyununu Düşük- Orta karışık ayarda birazcık kasılmalarla (gecikmelerle) oynuyordum
Ramın yanına Bir tane Daha 4GB Hyper X Blue ekledim. Bu defa Ota ayarda Kasılma gecikme olmadan rahatça oyunu oynattı. 35-40 Fps geziyordu.

Yani diyeceğim bu yaşadığın olayı bende onaylarım. Damgamı da basarım :)

möhür.jpg

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Aslında Güçlü bir ekran kartı kullansaydınız farkı pek göremezdiniz.

Benim eski sistemim vardı sattım. masaüstü İ3 4130 kullanıyordum ekran kartsız İntegrated Hd4000 grafikle.
4GB Hyper X Blue ram vardı. Aliens İsolation oyununu Düşük- Orta karışık ayarda birazcık kasılmalarla (gecikmelerle) oynuyordum
Ramın yanına Bir tane Daha 4GB Hyper X Blue ekledim. Bu defa Ota ayarda Kasılma gecikme olmadan rahatça oyunu oynattı. 35-40 Fps geziyordu.

Yani diyeceğim bu yaşadığın olayı bende onaylarım. Damgamı da basarım :)

Ekli dosyayı görüntüle 84864
1660Ti kullanmama rağmen şu 8gb ram yüzünden çoğu güncel oyunda deli gibi drop yiyorum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
1660Ti kullanmama rağmen şu 8gb ram yüzünden çoğu güncel oyunda deli gibi drop yiyorum.
Benim bilgisayarımda 12GB RAM takılı ve Cities: Skylines'a anca yetebiliyor. Çünkü açılırken biraz RAM ve HDD'ki kullanıyor. Hatta minimum 12GB isteyen oyunlardan birisi işte burada:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Benim sistemim şöyle. İ5 4460 + 4+4gb ram patriot mu ney + Evga SC Mini GTX 1060 3gb

Sadece 1 oyunda Drop yiyorum No man`s Sky oyununu Ultraya alınca Acaip fps Drop yiyorum. 1280x1024 çözünürlüklü 75hz monitörde hemde.
V-Sync açmışım geri kapatıyorum belki sistem zorlanıyor filan yok ama gine aynı.

Belki Sorunu Ram yapıyor ama Oyun açık olunca Maksimum 5 gb ram bile kullanmıyor tüm sistem. Nedir sorun kafam almadı.

Belkide oyunun kendisi sorunlu nebileyim. Her güncellemesi yayınlandığı anda yüklüyüp kuruyorum. Baktım aynı olay Oyunu geri siliyorum.

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Benim sistemim şöyle. İ5 4460 + 4+4gb ram patriot mu ney + Evga SC Mini GTX 1060 3gb

Sadece 1 oyunda Drop yiyorum No man`s Sky oyununu Ultraya alınca Acaip fps Drop yiyorum. 1280x1024 çözünürlüklü 75hz monitörde hemde.
V-Sync açmışım geri kapatıyorum belki sistem zorlanıyor filan yok ama gine aynı.

Belki Sorunu Ram yapıyor ama Oyun açık olunca Maksimum 5 gb ram bile kullanmıyor tüm sistem. Nedir sorun kafam almadı.

Belkide oyunun kendisi sorunlu nebileyim. Her güncellemesi yayınlandığı anda yüklüyüp kuruyorum. Baktım aynı olay Oyunu geri siliyorum.
Çözürnülüğü yükseltince hala sorun devam ediyor mu?

thebow68

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Selamlar
Dual Ram'in etkisi özellikle multiplayer oyunda görülüyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,089
Çözürnülüğü yükseltince hala sorun devam ediyor mu?
Monitörüm zaten maks bu çözünürlük. FPS sayacı filan görüntülenmiyor hani oyun öyle.
Nvidia Driver kuruncada Geforse experience bana gereksiz bir alet gibi göründüğünden onuda yüklememişimki ekran kartının kendi fps sayaçını açıyım Dropa bakıyım ne kadar iniyor. Neyse Güncelleme filan bekliyim en iyisi.

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Monitörüm zaten maks bu çözünürlük. FPS sayacı filan görüntülenmiyor hani oyun öyle.
Nvidia Driver kuruncada Geforse experience bana gereksiz bir alet gibi göründüğünden onuda yüklememişimki ekran kartının kendi fps sayaçını açıyım Dropa bakıyım ne kadar iniyor. Neyse Güncelleme filan bekliyim en iyisi.
Bence o sisteme bir 1080p monitör şart. Geçenlerde drop oluyor diye GTA V Online oynarken ayarları tek tek düşürmeye başladım hem oyun çamur gibi oldu hem sorunum çözülmedi ama düşürdüğüm ayarları ultraya getirip kapalı olan ayarlarıda açınca sorunum çözüldü hem grafikler çok iyi oldu hem drop yok.

UcuzGamer

Asistan
Reaksiyon puanı
17
benim sistem
i3-6100u
8 gb ddr3l 1600 mhz ram
gt940m
240 gb ssd
her türlü bir artış olacaktır ramin ddr2 sanırım.ddr2 de ne kadar olur bilemiyorum
hayır özür dilerim ramimin ddr sini ve mhz sini yanlış söyledim kusura bakmayın ramin ddr3 4gb ama kaç mhz olduğunu bilmiyorum sizce ben ramimi 8gba çıkarırsam kaç fps artar yardımcı olurmusunuz?

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
ben artık 4 gb ramle internete zor girilir, güncel windows ve düzgün oyun-gündelik kullanım keyfi için en az 6 gb dediğimde bana iş bilmez muamelesi çekmeye çalışan arkadaşları da bu konuya bekliyorum. :D

1. sorun optimizasyondur. oyunun yorumlarına bakmalı.
2. sorun gpu kendi vram i bile olsa muhakkak işlemci raminden de yiyor. bu gpu ramine bağlı olarak değişebiliyor. oyunun yapısına bağlı olarak da değişebiliyor. o yüzden de raminizin daha fazlasını kullansa da farkına varamayabiliyorsunuz. çünkü bu kullanılan ram miktarını ekran kartı alırken ölçme programları farkedemiyebiliyor.-nedenini anlamadım.-
3. o karta 8 gb ram zaten olmamış. bende 960 var ve 8 gb bildiğin kartı tökezletiyor. durumu bi düzeltemedim ki 16 ya çıkayım. siz de çıkın. diğer oyunlarda da rahatlı görürsünüz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kart güçlendikçe işlemci gücü gerektipği gibi ram boyutu da önem kazanıyor dostum ondan. anlatamıyoruz kimseye.
2009 model 1 gb ramle çalışabilen mirrors edge yi ben fhd çözünürlükte 960 la açayım dedim 6 gb a dayadı ram kullanımını.