4 Çekirdek Hiç Bi İşe Yaramıyormu ?

Bu konuyu okuyanlar

Nnetmaniaa

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Çekirdek sayısı çoğaldığında çekirdekler paylaşım yaparak performans sağlıyor .Fakat yazılımların birden fazla işlemciyi desteklemesi koşuluyla bunun mümkün olduğunu duydum desteklemiyorsa çekirdeğin fazla olmasının bi anlamı yok die biliyorum

Peki çift çekirdekli işlemciler çıkalı uzun zaman oldu aşağı yukarı yazılımlar destekliyodur çift çekirdeği ama 4 çekirdekleri desteklemiyorsa eğer 4 çekirdekli bir işlemci alındığında boşamı para vermiş oluyoruz

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Evet, boşa para vermiş oluyorsun. :p Git tek çekirdek işlemci al da gör :)

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
evet söylediğin gibi bir durum var ancak
işlemcinin girdi yönetimini sadece programlar değil işletim sistemleri de düzenlemektedir.
yazılan program çift çekirdeğe yönelik yazılmadıysa da işletim sistemi onu işlemcilere paylaştırarak çalıştırmaktadır. Tam anlamıyla boşa almış sayılmazsın yani. Programların yapıları çoklu mimariye uygun olmaya başladıkça daha iyi performans alırsın.

Bisrev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdilik uzunca bir süre 4 çekirdek desteğine geçileceğini sanmıyorum ben. Ama hiç fark yok değil. Önceden gördüğüm birkaç performans garfiğinde oyunun mimarisi buna uygun yapılmamış bile olsa performansta %15 civarında bir artış sağlandığını okumuştum.
Kısacası şimdilik çift çekirdeğe devam.

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım işlemci alırken pc dergilerinde olan işlemci testlerine bakmanı öneririm mesela ben sana bir örnek vereyim intel in core 2 duo e8600 çift çekirdek işlemcisi 4 çekirdekli olan Q8200,Q6600,Q6700,Q9300,Q9400 gibi işlemcilere fark atıyor yani çok çekirdek her zaman performans demek değildir

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Çift çekirdeğin tek çekirdeğe göre avantajı çok büyükken (bir çekirdek ana yazılımı-oyun vs, diğeri arka plan işlemleri yapıyoır), maalesef dört çekrideğin oyun oynayana çok faydası yok. zamanında Crytek bile gözümüzün içine baka baka "çok çekirdek desteği var" gibisinden yalan söylemişti. Onu bilirim. :) Aslında orada Intel'le çalıştıklarından dolayı lafı kıvırıp "framerate'in belli bir düzeyde sabit kalmasını sağlıyor" gibisinden cümleler kurmuşlardı geçen sene. O sıralarda Crysis testlerinde oyunun %25 işlemci yükünü geçemediğini görmüştüm nedense. Hayır, buna optimizasyon değil, tek çekridekten fazlasını kullanamama krizi diyoruz :D

Elinizde her çekirdeği kullanan bir yazılım varsa veya aynı anda 2-3 tane işlemci canavarı yazılım çalıştırıyorsanız, elbette 2'den fazla çekrideğin faydasını görürsünüz.

Güzel günler dilerim.

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Ne demişler.Bir elin nesi var iki elin sesi var,
Atalarımız bu sözü boşuna söylememişlerdir.

Felagund

Profesör
Reaksiyon puanı
15
hard diskin 5400 rpm ile döndükten sonra istese 44 çekirdek olsun farketmez

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Programların 4 çekirdeği kullanamaması senin sorunun değil programların sorunu ;)

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Berkin Bey'in yazısı bence çok güzel açıklıyor.

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
çift çekirdek ten vazgecmeyelim lütfen :D