4.5 G De Telefon Daha Mi Az Çekiyor?

Bu konuyu okuyanlar

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Selam arkadaslar. Bugün yeni telefonla univye gittigimde yanımdaki arkadasin aynı hat (Turkcell) ile telefonu full cekerken, benim 2 dis çekiyordu. Ben telefonu 4.5 g de kullanıyorum. Peki 4.5 g şebeke cekim kalitesini etkiliyor mu?
İnternette bu sorunu dile getirdiğimde 3g ye gec falan dediler.

Sizin bu konu hakkında deneyimleriniz neler? 3g 4.5 g den daha mi iyi şebeke çekiyor?

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Ben 1 Nisan'dan beri Lte'den başka bişey kullanmadım :D Çünkü bulunduğum bölgede 4g'nin çekmedeği yer yok :D

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
4,5 g nin çekim alanı biraz zayıf daha tam gelişmemiş coğu yerde cok sarj ve internet yiyiyor gerisini sen hesap et

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Ya sorduğum soru tam olarak su arkadaşlar telefon yeni.
Eski telefonumda 3g ile full sebeke cekerken bununla 4.5 g ile 2 dis çekiyor telefon mu sorunlu sizce

MonkeyD.Luffy

Asistan
Reaksiyon puanı
2
3 g ye ayarladığında yine aynı oluyorsa sorıun telefında öteki türlü sebekede

Ozden123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
net paketinden kaynalıdır o. Netin çoksa çatır çatır çekiyor.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Ya sorduğum soru tam olarak su arkadaşlar telefon yeni.
Eski telefonumda 3g ile full sebeke cekerken bununla 4.5 g ile 2 dis çekiyor telefon mu sorunlu sizce
Elbette, 3G çekim gücü, 4.5G çekim gücünden bazı bölgelerde daha iyi olur. her baz istasyonundan şimdilik yayın yapılmamaktadır. Bu yüzden 4.5G yayın yapan baz istasyonu, 3G baz istasyonundan daha uzakta da olabilir.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Elbette, 3G çekim gücü, 4.5G çekim gücünden bazı bölgelerde daha iyi olur. her baz istasyonundan şimdilik yayın yapılmamaktadır. Bu yüzden 4.5G yayın yapan baz istasyonu, 3G baz istasyonundan daha uzakta da olabilir.
Yarin bir daha bu olay uzerine yogunlasacagim hocam 3g ye aldim telefonun modunu okulda tekrar deneyecegim olmadi sim karti degistirecegim bakalim

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Yarin bir daha bu olay uzerine yogunlasacagim hocam 3g ye aldim telefonun modunu okulda tekrar deneyecegim olmadi sim karti degistirecegim bakalim
Yaşadığın durum normal. Kafaya takmana, sıkıntı yapmana gerek yok.

Kendimden örnek vereyim; evim bahçe katta, 4.5G sinyalleri bahçe kata iyi gelmiyor, üst katlarda daha iyi, ancak bahçe katına 3G sinyalleri oldukça güçlü geliyor. 4.5G sadece pencere yakınlarında 2 çizgi çekerken, 3G full çekiyor ve hızı 20mbps'in üstünde.. 4.5G ile 10-15mbps civarı hız alıyorum..

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Yaşadığın durum normal. Kafaya takmana, sıkıntı yapmana gerek yok.

Kendimden örnek vereyim; evim bahçe katta, 4.5G sinyalleri bahçe kata iyi gelmiyor, üst katlarda daha iyi, ancak bahçe katına 3G sinyalleri oldukça güçlü geliyor. 4.5G sadece pencere yakınlarında 2 çizgi çekerken, 3G full çekiyor ve hızı 20mbps'in üstünde.. 4.5G ile 10-15mbps civarı hız alıyorum..
Düzeldi moralim, 1 yil biriktirdiğim parayla telefon alip çekmeyince moralim bozulmuştu biraz :)

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Ben Htc One m7 kullanıyorum arkadaşlarım bana diyorlar senin Htc Wifi'yı iyi çekiyor 3G'de olmasına rağmen çok iyi.;)

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Selam arkadaslar. Bugün yeni telefonla univye gittigimde yanımdaki arkadasin aynı hat (Turkcell) ile telefonu full cekerken, benim 2 dis çekiyordu. Ben telefonu 4.5 g de kullanıyorum. Peki 4.5 g şebeke cekim kalitesini etkiliyor mu?
İnternette bu sorunu dile getirdiğimde 3g ye gec falan dediler.

Sizin bu konu hakkında deneyimleriniz neler? 3g 4.5 g den daha mi iyi şebeke çekiyor?

Merhaba,

Kullandığınızı bağlantı hattı (lte,3g) telefonun şebeke çekimini etkilemiyor. Ayrıca cihazınızda lte işareti ile birlikte otomatik seçimde devreye giriyor aslında. Lte bandının çekim kuvveti azaldığında direkt 3g'ye düşer. Mesela benim bulunduğum bölgede bazen 3g'ye düşüyor ama diş diye bahsettiğiniz şebeke çekim göstergesi düşmüyor. 5 diş 4 diş olarak aynı kalıyor. Sizin durumda 2 dişe düşüp hala lte bandında çekime sahip olması çok tuhaf. Benim şuan 4 diş olmasına rağmen hala lte bandından çekiyor interneti. Yani o şeveke çekim göstergesinin internet hakkında pek verdiği bi bilgi yok.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Merhaba,

Kullandığınızı bağlantı hattı (lte,3g) telefonun şebeke çekimini etkilemiyor. Ayrıca cihazınızda lte işareti ile birlikte otomatik seçimde devreye giriyor aslında. Lte bandının çekim kuvveti azaldığında direkt 3g'ye düşer. Mesela benim bulunduğum bölgede bazen 3g'ye düşüyor ama diş diye bahsettiğiniz şebeke çekim göstergesi düşmüyor. 5 diş 4 diş olarak aynı kalıyor. Sizin durumda 2 dişe düşüp hala lte bandında çekime sahip olması çok tuhaf. Benim şuan 4 diş olmasına rağmen hala lte bandından çekiyor interneti. Yani o şeveke çekim göstergesinin internet hakkında pek verdiği bi bilgi yok.
Bana da oyle geldi ama, yarin ayni noktada 3g de deneyeceğim bir de, insallah full ceker de telin sıkıntısı değildir. Bizim fakülte dagda orada 4g cekmesi garip olurdu zaten

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Merhaba,

Emin misiniz? Çünkü verdiğiniz bilgi kesinlikle yanlış..
Belki telefonunuzun yazılımsal farklılığından olabilir ama 4.5G'nin zayıf çektiği yerde değil, çekmediği yerde 3G'ye düşer. Benim telefonum 1 diş bile olsa eğer sinyal alırsa 4.5G'ye bağlanır.

İşte aynı noktada H+ ve 4.5G çekim güçleri:

photo_2016-12-08_20-21-13.jpg
photo_2016-12-08_20-21-21.jpg

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Emin misiniz? Çünkü verdiğiniz bilgi kesinlikle yanlış..
Belki telefonunuzun yazılımsal farklılığından olabilir ama 4.5G'nin zayıf çektiği yerde değil, çekmediği yerde 3G'ye düşer. Benim telefonum 1 diş bile olsa eğer sinyal alırsa 4.5G'ye bağlanır.

İşte aynı noktada H+ ve 4.5G çekim güçleri:

Ekli dosyayı görüntüle 14428 Ekli dosyayı görüntüle 14429

Denedim bende 2 dişe düşen biyer vardı yolun üstünde doğru diyon. 2 dişe indi 3g'ye ayarladım bağlantıyı yükseldi diş sayısı. 4-5 dişte fark yaratmıyordu da 2-3 dişte fark ediliyor.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Denedim bende 2 dişe düşen biyer vardı yolun üstünde doğru diyon. 2 dişe indi 3g'ye ayarladım bağlantıyı yükseldi diş sayısı. 4-5 dişte fark yaratmıyordu da 2-3 dişte fark ediliyor.
Öyleyse test ettiğiniz yerde 4.5G sinyali de 3G sinyali kadar güçlü ki, bağlantı değişse de çekim gücü farketmiyor. Zaten öyle bir yerde otomatik bağlantıda 4.5G'den aşağıya düşmeyecektir.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Bana da oyle geldi ama, yarin ayni noktada 3g de deneyeceğim bir de, insallah full ceker de telin sıkıntısı değildir. Bizim fakülte dagda orada 4g cekmesi garip olurdu zaten

@Bloother arkadaşın dediğini denedim şimdi yolda çekim artıyor. Senin olayda çözülür kuvvetle muhtemel. 4-5 dişte fark etmiyor ama 2 dişte fark edilir seviyede çekim artıyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
Öyleyse test ettiğiniz yerde 4.5G sinyali de 3G sinyali kadar güçlü ki, bağlantı değişse de çekim gücü farketmiyor. Zaten öyle bir yerde otomatik bağlantıda 4.5G'den aşağıya düşmeyecektir.

Aynen bi türlü otomatik olsrak 3g'ye çekmiyor kendini otomatik olarak.

Aslında bu noktada telefonun biraz cevval olması lazım. Çünkü cihaz 4g sinyali tamamen kesilmeden 3g'ye düşmüyor demekki. Sinyal o kadar düşmesine rağmen geçmiyor bir alt kademeye anca manual olarak alınca topluyor kendini. Bu noktada cihazlar biraz daha pratik olmalılar.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
@Bloother arkadaşın dediğini denedim şimdi yolda çekim artıyor. Senin olayda çözülür kuvvetle muhtemel. 4-5 dişte fark etmiyor ama 2 dişte fark edilir seviyede çekim artıyor.

Aynen bi türlü otomatik olsrak 3g'ye çekmiyor kendini otomatik olarak.

Aslında bu noktada telefonun biraz cevval olması lazım. Çünkü cihaz 4g sinyali tamamen kesilmeden 3g'ye düşmüyor demekki. Sinyal o kadar düşmesine rağmen geçmiyor bir alt kademeye anca manual olarak alınca topluyor kendini. Bu noktada cihazlar biraz daha pratik olmalılar.
Onun için arayüze bir özellik eklemeleri lazım.
Örneğin, wifi sinyali olmadığında bağlanmayıp mobil veriden devam etmesi gibi akıllı bir ayar olmalı. Atıyorum, 4.5G internet hızı 5mbps altına düştüğünde 3G bağlantıya geçme ayarı konulmalı.. Bunu sürekli test edemez ancak zaten bize kullanırken lazım. EMUI arayüzü de, internet kullandığımız esnada hız ölçebilen bir arayüz.. O yüzden söylediğim çok da zor bir ayar değil. İsteseler bu telefonları çok daha akıllı yapabilirler.

usluyorum

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Sim kart değişmesine gerek yok, arkadaşların da dediği gibi baz istasyonlarının bulunduğun konuma olan uzaklığı ile alakalı olarak bazen 3g bazen lte daha çok sinyal verebilir.

...Görkem...

Müdavim
Reaksiyon puanı
779
Onun için arayüze bir özellik eklemeleri lazım.
Örneğin, wifi sinyali olmadığında bağlanmayıp mobil veriden devam etmesi gibi akıllı bir ayar olmalı. Atıyorum, 4.5G internet hızı 5mbps altına düştüğünde 3G bağlantıya geçme ayarı konulmalı.. Bunu sürekli test edemez ancak zaten bize kullanırken lazım. EMUI arayüzü de, internet kullandığımız esnada hız ölçebilen bir arayüz.. O yüzden söylediğim çok da zor bir ayar değil. İsteseler bu telefonları çok daha akıllı yapabilirler.

İos'de wifi desteği diye bir özellik mevcut. Wifi sinyal seviyesi azaldığında mobil veri üzerinden destek alıyor veya tamamen mobil veriden devam ediyor. Bu özellik aslında hem güzel ama dezavatajları da mevcut. Yüksek boyutlu internet kullanmlarında wifi yerine mobil veriden çekmeye devam ederse işte o zaman paket sömürgesine dönebilir.

Ama şu şebeke sinyaline göre geçiş kısmını iyileştirmeleri gerek sistemlerin.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
İos'de wifi desteği diye bir özellik mevcut. Wifi sinyal seviyesi azaldığında mobil veri üzerinden destek alıyor veya tamamen mobil veriden devam ediyor. Bu özellik aslında hem güzel ama dezavatajları da mevcut. Yüksek boyutlu internet kullanmlarında wifi yerine mobil veriden çekmeye devam ederse işte o zaman paket sömürgesine dönebilir.

Ama şu şebeke sinyaline göre geçiş kısmını iyileştirmeleri gerek sistemlerin.
Ben iPhone kullanıcılarının yerinde olsam zaten mobil veriyi hiç açmam. Hatta APN'yi silerim tamamen. :D
Android'de 10MB uygulama güncellemesi, iOS'te 50MB'lara çıkıyor. Hatta 100MB'ı aştığı oluyor çoğunun.. Düşman başına..

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
4.5g,ülkemize yeni geldi.Yeni bir teknoloji hem de yani baz istasyonlarıyla ilgili bir sorun olabilir.Sonuçta bir at&at ya da ne bileyim verizon lte'si ile Turkcell,Vodafone tr lte'si bir değildir.Sonuçta orada yıllardır bu teknoloji kullanılırken,bizde daha 1.yılında bile değil.
2. ConfickerBelasi vakası..
Alakasız yorumların beni öldürecek bir gün..
Al benden de o kadar :D

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
4.5 g nin şebekeye etkisi olduğunu hiç sanmıyorum kardeşim...

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Arkadaslar selam dün tek diş ceken noktada telefonu 3g ye alip tekrar denedim işte sonuc :
357a825f88dc24f85f3123db46961041.jpg

Kisaca telefonda kusur yokmus kusur 4g deymis. Bundan sonra 3g de kullaniriz biz de.