3D televizyonlardaki büyük tehlike

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
3D televizyonlardaki büyük tehlike

3b_tve5d8dc9e.jpg

Yeni nesil teknoloji ürünü 3D televizyonlar, epileptik nöbetleri tetikleyebiliyor, bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabiliyor.

Sivas Numune Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Korkmaz, çocukların küçük yaşlardan itibaren günün önemli bir kısmını televizyon karşısında geçirdiğini, hem göze hem de kulağa hitap eden televizyonun çocukları kolayca etkisi altına alabildiğini söyledi.

Çocukların gerçeklik algılarının özellikle 7 yaş altı grupta yetişkinler kadar gelişmiş olmadığını dile getiren Korkmaz, 'Kurgusal yaşam ve gerçek yaşam arasındaki farkı tam olarak anlayamazlar. Bunun en güzel örneği zaman zaman medyaya yansıyan çizgi film kahramanları gibi davranmaya çalışan çocuklardır' ifadelerini kullandı.

Korkmaz, 3D teknoloji üreten firmaların 3D görüntüye maruz kalmanın epileptik nöbetleri tetikleyebildiği, bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olabileceğinin vurgulandığını aktararak, 'Özellikle hamile kadınlar, yaşlılar, çocuklar, epilepsi tanısı olanlar ya da riskli grupta olanlar, uyku bozukluğu olanlar ve alkol kullananların 3D TV konusunda uyarılmalı' dedi.

Çocuklara izlediklerinin sadece bir film olduğu ve gerçek olmadığının anlatılması gerektiğini vurgulayan Korkmaz, televizyon izleme süresinin kısıtlanması, alternatif uğraşı alanları sağlama, yönlendirme ve televizyonda karşılaşılan uygunsuz içeriklerin çocukla birlikte tartışılmasının 3D görüntünün yaygınlaşması ile daha önemli hale geldiğini sözlerine ekledi.

3d5c036d9ec81ddd35.jpg

kaynak

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dr. Ali Korkmaz şaşırttı beni.nasıl bi alaka kurmuş anlayamadım.varmı içimizde yada dünyada küçükken izlediği çizgifilmin kahramanı gibi olmaya çalışmayan?hepimiz yaşadık bunu bizim dönemimizde ninja kaplumbağaları izleyip mahallede mumçika yapmadıkmı, tusuba sayı izleyip taa kaleden top alıp gol atmaya çalışmadıkmı.tusubaa diye bağırmadıkmı. doktor şaşırtıcı bi açıklama yapmış bi çocuk çizgi film izler öle bi kahraman olamayada çalışır o kahraman gibide davranır ama zamanla herşey değişir.ben bu işin kitabını okumadım ama görünen köyde kılavuz istemiyo

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ayrıca bu olayı kesin bilmemekle beraber üst fotoğrafdaki kişiler düz gözlükle tv izliyor.düz yani pilsiz gözlükle izlenebilen tvniz olursa bu yan etkiler olmuyo diye biliyorum.yanılmıyosamda pilsiz gözlükle izlenebilen tv çıkartan tek firma LG. alttaki fotoğrafta ise pilli gözlükle izleyen kadın var o gözlüklerde bu tür yan etkilerin oldugunu çok duymuştum

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
3D teknolojisi gözü yoran ve bu nedenle mevcut hali ile hiçbir zaman şimdikinden çok daha fazla yaygınlaşamayacak bir teknoloji. Benim için 3D film sinemada izlenir, eve ise sokmam. Sinemada da izlediğimde gözlerimin yamulacağını bilerek giderim. :-(

Bu arada bu sinemada, TV'de değişmeyen birşey 3D teknolojisi gözleri yorar. Çünkü 3D görüntüsü gözü bir nevi kandırarak oluşturulur ve göz - beyin bu yözden görüntüyü işleyebilmek için olduğundan çok çaba harcar.

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Aldık ama hiç kullanmadik daha

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
aktif 3D gözlüklerde zaman zaman "bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesine" yol açabiliyor. Bu her zaman değil, pasif fpr 3D teknolojisinde ise bu yok. Ayrıca doktor biraz fazla abartmış, yakında gözlüksüz 3D izleyemeye başladığımızda sayın doktorumuzun yorumunu tekrarda duymak isterim :D

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
aktif 3D gözlüklerde zaman zaman "bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesine" yol açabiliyor. Bu her zaman değil, pasif fpr 3D teknolojisinde ise bu yok. Ayrıca doktor biraz fazla abartmış, yakında gözlüksüz 3D izleyemeye başladığımızda sayın doktorumuzun yorumunu tekrarda duymak isterim :D

birileri bazı şeylere çomak sokmak zorunda abi :)

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Adam açıklama yapmak istemiş ama yapamamış.

Katılıyorum hepimiz çocukken kahramanlara özendik ama şimdi kusura bakmayın daha gerizekalı bir nesil yetişiyor. 3D olsun 31D olsun tv'nin başında çok ve saçma kalitesiz zaman geçiriliyor. Bu kültürel zarar.

3D'nin epilepsiyi tetikleyebildiği zaten biliniyor o ayrı bir risk.

Ezogelin denemiş olmamış. :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Tehlikenin farkındayım, kullanmıyorum.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bir günde 4 tane 3d film izlediğim de oldu evde hiç bir baş ağrısı çekmedim .
lg nin pasif gözlüklerinde sıkıntı yok

Son mesajlar