3900x için Hava soğutma vs Sıvı soğutma

Bu konuyu okuyanlar

4kimmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba kolay gelsin herkese ben bu sistemi düzenli olarak render almak için kullanacağım. Sistemi yeni yükselttim ve daha OC yapmadan stok fan ile render aldığımda
90 C derecelerde geziyor işlemci sıcaklığı ve sıcaklık değerleri yüzünden mi bilmiyorum çok tatmin etmedi işlemcinin performansı ve bilgisayar sürekli bu işlemi yapacağı için hem bu sıcaklıklar işlemci ve ana karta zarar vermesin hem de daha iyi bir performans almak için üst düzey bir hava soğutma ya da sıvı soğutma almayı planlıyorum siteme. Kasa üzerinde ki fanları seviyorum ve onlardan vazgeçmek yerine acaba üst düzey bir hava soğutma işimi görür mü yoksa illa bazı fanlardan vazgeçip sıvı soğutmaya dönmem gerekli mi onu sormak istiyorum.
Kullandığım kasa ASUS TUF Gaming GT501VC üzerinde ki fanlar 2 adet noctua NF-A14 1 adet noctua NF-S12A 3 adet Xigmatek CY120 RGB fan.
Sistem: Ryzen 9 3900X, Gigabyte X570 Aorus Elite, MSI RTX 2080 Gaming X var kasanın içinde.
Şimdiden teşekkür ettim kolay gelsin.

Frequency5GHz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Kasanızın üst kısmı 280mm radyatöre izin vermekte. NZXT Kraken X62 modelini şiddetle öneririm. Eğer sıvı soğutma yerine hava soğutma isterseniz de zaten Noctua başı çekenlerden. NH D14 alınabilir (2019 üstü). Tipi biraz güzel olsun derseniz de Fuma 2 ve Dark Rock Pro 4 rahat rahat soğutmaya yeterli gelecektir.

4kimmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Teşekkür ettim vakit ayırdığın için. Peki Kraken x62 ile Nh d 14 veys dark rock pro 4 arasında ki performans farklı nasıl olur aslında benim merak ettiğim o biraz hava soğutma sistemleride sıvı soğutmanın performansını verebilir mi çünkü dediğim gibi sürekli işlemciye yük bineceği için ilk önceliğim performans sonrada fiyat performans tabi ki. ?

Frequency5GHz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Teşekkür ettim vakit ayırdığın için. Peki Kraken x62 ile Nh d 14 veys dark rock pro 4 arasında ki performans farklı nasıl olur aslında benim merak ettiğim o biraz hava soğutma sistemleride sıvı soğutmanın performansını verebilir mi çünkü dediğim gibi sürekli işlemciye yük bineceği için ilk önceliğim performans sonrada fiyat performans tabi ki. ?
Rica ederim. Kasanıza yeterli şekilde hava girdikten sonra X62 dışında önerdiğim Dark Rock Pro 4 veya NH D14(2091+) veya Fuma 2 soğutucuları; emin olun taş gibi soğuturlar. 200W gücü bile tatminkar sıcaklık seviyesinde tutabilecek soğutucular.

Şöyle belirteyim; benim eski ve güzel W çeken X3440'ım, 1.4V hali ile 150W'a yakın güç çekiyor. Nic C4 soğutucum bile tek blok ve o fanları ile 1000RPM'de 70 derece altında tutabiliyorsa; yukarıda saydığım 3 hava soğutma 3900X işlemciniz 200W bile çekse overclock ile falan, her türlü ama her türlü yeter.

4kimmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anladım peki hava soğutma sistemlerinin ağırlıkları 1 kg civarı oluyormuş Noctuanın hava soğutmaları özellikle oldukça ağır oluyor diye okudum, bu anakart için bir sorun teşkil eder mi uzun vadede en azından ?
Gerçi şöyle de bir sıkıntı var Noctua veya Be quiet ın hava soğutma sistemlerini ülkemizde satan tedarik eden çok fazla satıcı firma göremedim sıvı soğutma daha ulaşılabilir bir durumda galiba sıvı soğutmaya yönelmek daha mantıklı olacak gibi duruyor.
Son olarak da özel sıvı soğutma sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz amiyane tabirle biraz işin şov kısmı mı yoksa güzel bir sistem kurulursa ömürlük gider mi ? Tabi bununda maliyetleri konusunda bir fikrim yok çok uçuk rakamlara mı çıkıyor bilmiyorum.

Frequency5GHz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Anladım peki hava soğutma sistemlerinin ağırlıkları 1 kg civarı oluyormuş Noctuanın hava soğutmaları özellikle oldukça ağır oluyor diye okudum, bu anakart için bir sorun teşkil eder mi uzun vadede en azından ?
Gerçi şöyle de bir sıkıntı var Noctua veya Be quiet ın hava soğutma sistemlerini ülkemizde satan tedarik eden çok fazla satıcı firma göremedim sıvı soğutma daha ulaşılabilir bir durumda galiba sıvı soğutmaya yönelmek daha mantıklı olacak gibi duruyor.
Son olarak da özel sıvı soğutma sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz amiyane tabirle biraz işin şov kısmı mı yoksa güzel bir sistem kurulursa ömürlük gider mi ? Tabi bununda maliyetleri konusunda bir fikrim yok çok uçuk rakamlara mı çıkıyor bilmiyorum.
Çok heves etmedikçe bence gereksiz fazla masraf olacaktır. Yarını düşünmeyecek kadar bütçem olsa ben de custom sıvı soğutma kurardım ekran kartına kadar. Bunun dışında AIO sıvı soğutma daha ekonomik ve yeterli olacaktır. Elbette kurmak isterseniz custom sıvı soğutma tercih sizin.

4kimmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yarını düşünmeyecek kadar bütçe yok şu an :D.
Peki kraken x62 vs H115i pro desem fark etmez mi yoksa yine x62 mi dersiniz.

Frequency5GHz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Yarını düşünmeyecek kadar bütçe yok şu an :D.
Peki kraken x62 vs H115i pro desem fark etmez mi yoksa yine x62 mi dersiniz.
H115i PRO'nun üzeceğini düşünmüyorum. Bilgim dahilinde ve gözümde en sempati duyduğum AIO sıvı soğutma markası NZXT. Bu sebeple performansını ve kalitesini bildiğim Kraken X62'i önerirdim. İzlediğim birçok PC Build videosunda NZXT marka AIO sıvı soğutmalar kullanılıyor. Kraken X62 özellikle abisi olan X72(360mm) ile neredeyse aynı performansı daha sessiz şekilde sergiliyor (2 fanlı olması sayesinde). İkisi de üzmez, tercih sizin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Seçmiş olduğunuz Corsair ve NZXT modelleri arasındaki performans farkı yok denecek kadar az. Hangisi daha bütçe dostu ise onu almanızı öneririm.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Nzxt candır en son Corsair kullandığım da pompa 4400 seviyesinde dönüyordü oda manyak bir ses demekti tabikide tüm modellerine laf atmıyorum çok iyi soğutucuları var ama nzxt bu işte baya iyi.

4kimmu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Peki soğutma ürünü satan firma sayısının çok az olması bir tek bana mı garip geliyor kraken x62 sadece 1 sitede gördüm fiyat karşılaştırması yapamıyoruz, dahası noctua d 15 ve be quiet dark rock pro 4 ile fiyat karşılaştırması yapmak istiyorum bunları 1 tane bile satan yok garip gerçekten.?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Peki soğutma ürünü satan firma sayısının çok az olması bir tek bana mı garip geliyor kraken x62 sadece 1 sitede gördüm fiyat karşılaştırması yapamıyoruz, dahası noctua d 15 ve be quiet dark rock pro 4 ile fiyat karşılaştırması yapmak istiyorum bunları 1 tane bile satan yok garip gerçekten.?
Ülkemizde yaygın markalar değiller çünkü.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı soğutma alırsan,mevcut fanlarınıda beraber kullanma şansın ortadan kalkabilecek. Sıvı soğutmayı taktığın yerde hem sıvı soğutmanın radyatörünü,hem radyatör fanlarını,hemde mevcut fanlarını arka arkaya montaj yapmak mümkün olmayacaktır. Mevcut 2 veya 3 fanınızadan vazgeçebilirsiniz.

Siz riske atmamak için noctua alın geçin. Pek çok sıvı soğutmayı sollayıp geçen,dünyanın en iyi hava soğutmalarından biri.Tr de bulamazsanız muadili başka bi soğutmada arayabiliriz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Az daha hafifi olsun ama yine ,en iyilerinden olsun dersen.
NOCTUA NH-U14S 2011/2011-v3/1151/1150/1155/1156 & AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1, 1ad NF-A15 PWM FAN, NT-H1 termal macun İşlemci soğutucusu - inventus
Bunun am4 KİTİ ile geldiğini yine de bi önceden telefon ile sor. İnventus her zaman yardımcı olur.

Son düzenleme: