3000 TL'ye hangi sistem?

Bu konuyu okuyanlar

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Yeni nesil Skylake + DDR4 mü olsun?
Daha güçlü ekran kartı mı olsun?

Ekleyecekleriniz, çıkaracaklarınız, fikirleriniz var mı?

2nuja8p.png

2psro0z.png

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Ben sahsen DDR4 sistemi gereksiz buluyorum. Tahmin ettigim kadariyla oyun icin topluyorsunuz dogru mu? Öyleyse DDR3 her türlü isinizi görecektir.

Aceleniz yoksa nvidia'nin yeni ekran kartlarini bekleyin ve ona göre hareket edin. Yeni mimarinin bu modellere göre bircok avantaji olacak. SSD almanizi da siddetle tavsiye ediyorum, bilgisayarin performansini muazzam bir sekilde etkiliyor.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Ben olsam DDR4 sistemi alırdım.

Artık teknoloji ilerledi bundan 2 yıl sonra ddr4 sistem standartlaşıcak.

Sistemini upgrade etmek istediğinde anakarttan tut her şeye değiştireceksin vs.

Ben olsam ddr4 sistem alırdım ve amd ekran kartı gözünü korktmasın.

Bilirsin benim eski amd işlemcili çop pc'yi. Şimdi i5 4460 var baştan aşağıya yeniledim komple her parçasını.

R9 270'in performansı ortaya çıktı. En basitinden R9 270 ile bf4'de medium ultra arası onlinede 30 35 fpslere kadar düşebiliyordu standart 40 45 di ve fps oyunu için az benim açımdan o değerler.

Şimdi ultra high arası intel işlemcili r9 270 ekran kartlı pc'im ile aldığım fps 60 üzeri. Düşüş yaşamıyorum.

Amd fazla ısınıyor diyorlar güçlü kartları var tamam ısınıyor fakat kasa içi hava sürkülasyonu iyi olduğu sürece gayet iyi değerlerde geziniyor.

Shadow of Mordor Middle Earth oynarken 67 70 derecelerde geziyordu.

Zalman Z3 Plus kasa ve yeni pc ile şu anda 45 50 dereceleri zor görüyor.

45 50 derece güçlü bir kart için ve ağır grafikli oyunlar için normal değerler diye düşünüyorum.

R9 380x ile oynayamayacağın oyun yok ve şöyle bir avantajın var ileride ekran kartını direk upgrade edebilirsin.

DDR3 sistemi alırsan ileride ddr4'e geçmek isteyeceksin vs vs.

DDR4 iyidir yenilikler, mimariler her zaman iyidir.

Dediğim gibi amd'den korkma sev, intelli ddr4 pcyi topla kafan rahat etsin.

970'e o kadar para vermeye gerek yok tamam malzeme kalitesi iyi optimizasyonuda iyi güzelde her şey nvidia değil amd'de yamana atılacak bir kart değil şimdiye kadar amd diye oynayamadığım bir oyun görmedim bilmedim duymadım.

Amd'den nvidia'ya geçmeyide 1 kez düşündüm benim r9 270 ile aynı fiyatta olan gtx 750 ti almıştım arasında ki performans farkını görsen ağlarsın. R7 260x'den daha az fps veriyor :mrgreen:

Baya uzun oldu kolay gelsin okurken :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ben sahsen DDR4 sistemi gereksiz buluyorum. Tahmin ettigim kadariyla oyun icin topluyorsunuz dogru mu? Öyleyse DDR3 her türlü isinizi görecektir.

Aceleniz yoksa nvidia'nin yeni ekran kartlarini bekleyin ve ona göre hareket edin. Yeni mimarinin bu modellere göre bircok avantaji olacak. SSD almanizi da siddetle tavsiye ediyorum, bilgisayarin performansini muazzam bir sekilde etkiliyor.

DDR4 gereksiz değil. Gelecek için iyi şu anda ddr3 iyi iş görüyor ama ddr4 alabiliyorsak almalıyız yeniliğin hiç bir zararı olmaz geleceğe yatırım işte daha sonrasında sıkıntı çekmez.

Nvidia'ya gelince aşırı tuzlu ve verdiği performans üst düzey kartlarında iş görüyor sadece.

Alt model yani ucuz kartları kötüler verilen ücrete değer bir performans sergilemiyorlar fakat üst düzey karları muazzam. Bir sistem toplarsam mutlaka nvidia toplarım eğer 4-5 bin tl üzerine çıkarsam. Onun haricinde f/p olarak kullanıcı dostu amdyi her zaman sevmişimdir :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bad sektorlu hdd kullanıcısı olarak ssd'ye geçince nirvanaya ulaşmıştım. PC 10 saniye içerisinde kapanıp açılıyordu ve işin enteresan tarafı ekran gelir gelmez örn tarayıcıya tıklıyorsun şak diye açılıyor sanki pc yeniden başlamamış gibi ekranı kapatıp açmışsın gibi. Yani yükleme diye birşey kalmıyor bilgisayarda.

Ah o eski zamanlar msn'nin gelmesini beklerdik 24 saat sonra pc kendine gelirdi vs. SSD ile pcniz hep açıkmış gibi performans alıyorsunuz. Ama oyunlara etkisi olmuyor işte fps açısında. Harita yükleme açısında baya var örn battlefield 4'de multiplayer'a girerken 1-2 dk bekletiyor ssd ile 20 30sn. Youtube üzerinde testler var o yüzden hep bf4 ü ssdye kurarım :p

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
970 akıl çeliyor ama bana da Skylake sistem daha mantıklı geliyor. Aslında burada belirleyici olan 380X, 970'in ne kadar gerisinde olduğu.

AMD kartlardan bi çekincem yok, 380X'in gayet güzel olduğunun da farkındayım.

DDR4, 1151p soketli daha ucuz bi anakart bulabilirsek bir de SSD eklemeyi düşünüyorum.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Yeni gelen AMD yazılımı performansı bir tık daha arttırdı. Yeni nesil sistemi tercih edin.

anectodist

Asistan
Reaksiyon puanı
21
İleriyi düşünerek skylake sistemi toplaman daha iyi olur, ayrıca kesinlikle ssd almalısın.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Üstat benim de önerim daha yeni olan DDR4 ile bir sistem kurman, ve tabiki yeni grafik teknolojisini de bekleyin derim..

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Skylake sistem bence de daha mantıklı. Ekran kartı upgrade edilebilir. 1-2 yıl sonra pişman olursun Skylake DDR4 sistem toplamadığın için.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Ekran kartı mı eksik ben mi göremedim. Daha uykum açılmadı :)

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
gayet güzel olmuş hocam son sistem.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Teşekkürler fikirleriniz için. Sadece anakart fazla mı geldi acaba diye düşünüyorum daha ucuzunu bulabilir miyiz? Özelliklerinden pek anlamıyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Nedir yaa derken koskoca işlemciye çöp muamelesi yapıyorsun. :) Kendim 3770K kullanıyorum hiç overclock ihtiyacı duymadım boşuna K işlemci almışım, bunu alacak arkadaşın da duyacağını sanmıyorum, ama daha ucuz bi anakart tavsiyesi verirsen 6600K'ya yükseltebilirim.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
K versiyona para harcamaya gerek yok, şu anki işlemciler zaten oyunlar için çok üst seviyeler.