2GB 128 Bit mi 1GB 256 Bit mi yardım lütfen ?

Bu konuyu okuyanlar

TURKER

Profesör
Reaksiyon puanı
11
2GB 123 bit yerine 1GB 256 bit al daha hızlı kullanırsın 1 GB ı göz ardı ediceksin ama aynı anda 2 3 tane oyun açmazsan hiçbir sıkıntı olmaz.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
260x kötü olabilir ancak bu şu an için geçerli pahalı olmasının sebebi ise mimarinin mantle api desteği sunması 7850 de bu bildiğim kadarıyla desteklenmiyor.

Genelleme yapmamak lazım dediğin gibi mesela adam vardır oynayacağı oyun yüksek grafik belleği ister 2gb 128 bit alır adam vardır başka bi adam aynı paraya 1gb 256 bit alır ama 2gb a sahip adamın oynadığı oyunları oynayamaz.

Başka bir nokta ve en önemlisi 128 bit 128 şeritli otobansa 256 bit de 256 şeritli otobansa önemli olan kaç arabanın nasıl geçeceğidir yani az yoldan hızla çok sayıda araba geçerken geniş yoldan yavaş yavaş arabaların geçmesi 128 bitlik kartı üstün kılar eğer 256 şeritli otobana gerek yoksa (yolu tamamen dolduracak kadar araba yok) 128 şeritli asfaltı taze otoban daha iyidir.asfaltı taze otobandan kastım yüksek efektif bellek hızı

Uzun lafın kısası ekran kartı alırken gflops-tflops ve bellek bant genişliğinin orantılı olması önemli. yapılan işlemin taşınabileceği yol geniş olsa kaç yazar yapılabilcek max iş az olduktan sonra.

bu arada bu dediklerime bakıp amd ekran kartlarına yönelecek olanlar olabilir bu kesinlikle yanlış bir seçim olur amd ekran kartlarının işlem gücü ve bant genişliği yüksek olsa bile bunu oyunlarda çok iyi kullanamıyor o yüzden 290x ve 780ti karşılaştırınca arada teknik değer farkı var fakat yeri geliyor 780ti dövüyor yeri geliyor 290x.

Ekran kartına yaptırılacak işe göre ve ileriye yönelik teknolojileri destekleyen kartları almakta fayda var.

Gcn mimarisi olmayan amd ekran kartı almak bana göre saçmalık artık.(mantle desteği) Zaten amd bu mantle olayını yapmasaydı nvidia farkı açıyordu
İşin aslı her markanın tam karşılıklı gelecek modelleri var. Yani nasıl 690 a karşılık 7990 , 290x e karşı 780ti varsa bu şekilde düşünülüp alınan herhangi bir ekran kartında markaya bakılması lazım. Bu seçimi de yaparken, ne iş için kullanılacağı ve hangi oyun için kullanılacağı düşünülmeli. Örneğin AMD kartlar ile BF4, Nvidia Kart ile Batman oynanır. Bariz şekilde farklı FPS ler alınıyor çünkü.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
İşin aslı her markanın tam karşılıklı gelecek modelleri var. Yani nasıl 690 a karşılık 7990 , 290x e karşı 780ti varsa bu şekilde düşünülüp alınan herhangi bir ekran kartında markaya bakılması lazım. Bu seçimi de yaparken, ne iş için kullanılacağı ve hangi oyun için kullanılacağı düşünülmeli. Örneğin AMD kartlar ile BF4, Nvidia Kart ile Batman oynanır. Bariz şekilde farklı FPS ler alınıyor çünkü.

kesinlikle haklısın bir de kafama takılan bir soru var çift gpu kartlar (tek pcb de) sli yada crossfire mantığı ile mi çalışıyor ? yani 2. gpu %100 verimli değil mi ? yani 4 tane tek gpu kart mı yoksa muadili özelliklerde 2 tane çift gpu kart mı daha verimli ?

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
kesinlikle haklısın bir de kafama takılan bir soru var çift gpu kartlar (tek pcb de) sli yada crossfire mantığı ile mi çalışıyor ? yani 2. gpu %100 verimli değil mi ? yani 4 tane tek gpu kart mı yoksa muadili özelliklerde 2 tane çift gpu kart mı daha verimli ?
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7990-vs-Radeon-HD-7970
Burdaki teknik specleri inceleyebilirsin. Pek çok konuda 2 katı olmasını bekliyoruz öyle değil mi. Ancak çift işlemcili kartlarda bant genişliği, ram güçlendirmeleri ile daha yüksek verim alınıyor. Gel gelelim bunlar ile mining yapmayacaksan oyun oynayacaksan durum tam tersi. Crossfire yapılmış 7970 çok daha verimli. Özellikle ekran boyutu büyüdükçe farkı daha da açıyor. Üstelik daha da ucuz. Kısaca tavsiyem 2 tane single kart alman. 4 adete çıktığında verim inanılmaz düşüyor. Verdiğin paraya değmez tabiki yine oyun için. Ben 2x690 da oynamıştım senin dediğin gibi toplam 4 çekirdek oluyor, gel gelelim tamam en iyi ama iyi bir karttan da farklı değil.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7990-vs-Radeon-HD-7970
Burdaki teknik specleri inceleyebilirsin. Pek çok konuda 2 katı olmasını bekliyoruz öyle değil mi. Ancak çift işlemcili kartlarda bant genişliği, ram güçlendirmeleri ile daha yüksek verim alınıyor. Gel gelelim bunlar ile mining yapmayacaksan oyun oynayacaksan durum tam tersi. Crossfire yapılmış 7970 çok daha verimli. Özellikle ekran boyutu büyüdükçe farkı daha da açıyor. Üstelik daha da ucuz. Kısaca tavsiyem 2 tane single kart alman. 4 adete çıktığında verim inanılmaz düşüyor. Verdiğin paraya değmez tabiki yine oyun için. Ben 2x690 da oynamıştım senin dediğin gibi toplam 4 çekirdek oluyor, gel gelelim tamam en iyi ama iyi bir karttan da farklı değil.

crysis 3 de sanırsam 780ti 4k ultra ayarlarda quad sli ile triple dan daha kötü sonuç veriyor bunun sebebi nedir? başka kartlarda ve oyunlarda da olabiliyor bu durum.4 kartla düz mantığa göre performans artması beklenirken 3 kart daha iyi sonuç veriyor. ben darboğaz olarak düşünüyorum sebebi ama başka bir şey de olabilir

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
crysis 3 de sanırsam 780ti 4k ultra ayarlarda quad sli ile triple dan daha kötü sonuç veriyor bunun sebebi nedir? başka kartlarda ve oyunlarda da olabiliyor bu durum.4 kartla düz mantığa göre performans artması beklenirken 3 kart daha iyi sonuç veriyor. ben darboğaz olarak düşünüyorum sebebi ama başka bir şey de olabilir
O tarz kartlarla uğraşmak gibi bir şansımız olmadığı için denemek şansımız da olmuyor :D ama şunu söyleyebilirim görüntü büyüdükçe ram ihtiyacı artıyor. Bu durumda dediğin gibi 4 kart daha iyi sonuç vermeli. 6Ghz ile AMD çalıştırarak bakmak lazım aslında ama onların da anakartları kötü. AMD güzel anakart yapsa bu tarz darboğazların hepsini çözecek işlemciye sahip. Tabi sadece donanım değil yazılım sonuçları da var. Örneğin iki kart arasında kare gecikmeleri yaşanıyor, 3 de daha çok, 4 de daha daha çok. Belki bu sebeple kaybediyordur 4K görüntü için ancak 8K da dediğim gibi ciddi işlemciler ile denense 4 kart çok daha önde olabilir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
HD7750 GDDR3 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı mı daha iyi yoksa HD6790 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı mı lütfen cevap veirimisiniz

yalimm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabiki 1 gb 256 bit fiyat farkındanda anlayabilirsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bu ekran kartlarından hangisi iyi sizce Sapphire R7 260X GDDR5 2GB 128Bit mi yoksa

Sapphire HD6870 GDDR5 1GB 256 Bitmi yardım ederseniz sevinirim

Ardahrsnl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Frekanslarda önemli tabikide bit karşılaştırıyosak eğer 256 bit olanı tercih ederdim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
herkes bit ve gb tan bahsetmiş bu bellek hızı 7010 ve 256 bit mi iyi yoksa bellek hızı 5400 512bit mi daha iyi performans verir

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konuya yakışır bir soru sormak istiyorum:)

Şimdi kartların özelliklerinden olan HD özelliği ...anladığım kadarıyla ekrana hd görüntü veriyor..

sormak istediğim;

*monitör hd özellikli olması gerekecek
*kasa ile monitör arası bağlantı hdmı kablo ile olmak zorundamı
*max çözünürlüğü yakalamak için yukarıdaki seçeneklerin gerçekleşmesi mi gerekiyor?

Ayrıca; ekran kartı seçiminde ddr3 mü yoksa ddr5 mi seçmeliyim,aynı soruyu anaakrt seçimi içinde soruyorum ddr3 mü/ddr5 mi anaakart seçimi mantıklı olacaktır.

Bu konularda beni aydınlatabilirmisiniz rica etsem.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Arkadaşlar konuya yakışır bir soru sormak istiyorum:)

Şimdi kartların özelliklerinden olan HD özelliği ...anladığım kadarıyla ekrana hd görüntü veriyor..

sormak istediğim;

*monitör hd özellikli olması gerekecek
*kasa ile monitör arası bağlantı hdmı kablo ile olmak zorundamı
*max çözünürlüğü yakalamak için yukarıdaki seçeneklerin gerçekleşmesi mi gerekiyor?

Ayrıca; ekran kartı seçiminde ddr3 mü yoksa ddr5 mi seçmeliyim,aynı soruyu anaakrt seçimi içinde soruyorum ddr3 mü/ddr5 mi anaakart seçimi mantıklı olacaktır.

Bu konularda beni aydınlatabilirmisiniz rica etsem.

Full HD(1080p) veya HD(720p) görüntü almak için monitörün maksimum çözünürlüğünün HD veya Full HD olması gerekir. Yani en az 720p çözünürlüğü desteklemeli ki HD görüntü verebilsin. Aynı şekilde mevcut ekran kartının en az 720p çözünürlüğü desteklemesi gerekir. 1080p(1920x1080) 720p(1366x768, 1280x768 vs olabilir) HDMI kablo ile bağlantı yapmak zorunda değilsin. VGA ve DVI kablolar ile de bağlantı yapa bilirsin. Tabi hepsinin kalitesi aynı değil. HDMI ile VGA ve DVI'a göre daha kaliteli görüntü alabilirsin. Birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Bellek teknolojisine de ekran kartında tabii ki DDR5 teknolojisi DDR3'e göre daha gelişmiştir. Daha hızlı ve kalitelidir dolayısıyla daha fazla performans verir. Anakartlarda ise anakarta takacağımız RAM'ler DDR,DDR2,DDR3,DDR4 olabilir. DDR5 henüz gelişmedi. En gelişmişi ve performanslısı şu an DDR4. Bütçeniz fazla ve güncel ileriye dönük bir sistem toplayacaksanız DDR4 bir anakart tercih edebilirsiniz. Aksi bir durum ise DDR3 olur.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Full HD(1080p) veya HD(720p) görüntü almak için monitörün maksimum çözünürlüğünün HD veya Full HD olması gerekir. Yani en az 720p çözünürlüğü desteklemeli ki HD görüntü verebilsin. Aynı şekilde mevcut ekran kartının en az 720p çözünürlüğü desteklemesi gerekir. 1080p(1920x1080) 720p(1366x768, 1280x768 vs olabilir) HDMI kablo ile bağlantı yapmak zorunda değilsin. VGA ve DVI kablolar ile de bağlantı yapa bilirsin. Tabi hepsinin kalitesi aynı değil. HDMI ile VGA ve DVI'a göre daha kaliteli görüntü alabilirsin. Birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Bellek teknolojisine de ekran kartında tabii ki DDR5 teknolojisi DDR3'e göre daha gelişmiştir. Daha hızlı ve kalitelidir dolayısıyla daha fazla performans verir. Anakartlarda ise anakarta takacağımız RAM'ler DDR,DDR2,DDR3,DDR4 olabilir. DDR5 henüz gelişmedi. En gelişmişi ve performanslısı şu an DDR4. Bütçeniz fazla ve güncel ileriye dönük bir sistem toplayacaksanız DDR4 bir anakart tercih edebilirsiniz. Aksi bir durum ise DDR3 olur.

Çok teşekkür ederim..anlamadığım nokta var; hdmı-vga-dvı bağlantıların avantaj ve dezavantajları ne olabilir?

anakart bu iyimidir?http://www.hepsiburada.com/asus-z17...yar.urun.pla&gclid=CPbVkLf-3ckCFQHkwgodGsoNfw

ayrıca buna göre i5 işlemci,ram ve ekran kartı seçimim hangi doğrultuuda olmalı kii hepsi birbiri ile uyumlu olabilsin...
ben verdiğim linki örnek verdim..bundan 100-200 fazlasıda olabilir..ben tam anlayamıyorum uyum konusunu ..

tekrar teşekkrü ederim...

diğerlerini anladım ....

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710