239 kişilik Malezya uçağı hala bulunamadı!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


MasterFather

Profesör
Katılım
10 Ara 2006
Mesajlar
4,300
Puanları
48
size yeni bir haber daha.

[h=1]“Kayıp Malezya uçağı karaya ve denize çarpmadı!”[/h]
Malezya’dan Çin’e giderken 8 Mart’ta kaybolan yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor. Son olarak Birleşmiş Milletler’e bağlı Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO), sistemlerinin, uçağın kaybolduğu günden bu yana karada ve denizde herhangi bir çarpma ya da patlama tespit etmediğini açıkladı.


26 ülkenin destek verdiği yolcu uçağını arama çalışmaları, Güney Yarıküre’de Avustralya’dan Kuzey Yarıküre’de Kazakistan’a kadar genişletildi.


Malezya Havayolları temsilcileri Çin’in başkenti Pekin’de kayıp uçakta akrabaları olanlarla bir araya geldi. Yolcu yakınları ise kendilerine çelişkili bilgiler verilmesinden dolayı kızgın. Malezya Havayolları’na ait Boeing 777, Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatı ile radardan kaybolmuştu.

http://tr.euronews.com/2014/03/18/kayip-malezya-ucagi-karaya-ve-denize-carpmadi/

 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
239 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte 11 gündür kayıp olan Malezya uçağı ile ilgili sosyal medyada çeşitli teoriler üretiliyor.

Malezya Hava Yolları'nın Boeing 777 uçağı, 8 Mart gününden bu yana, 239 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte kayıp. Kayıp uçağı,mürettebatı ve 239 yolcuyu arama çalışmaları devam ederken, uçağın durumu ilgili çeşitli teoriler ve söylentiler de tartışılmaya başlandı. Özellikle sosyal medya ve konu ile ilgili forumlarda, Malezya Havayolları'na ait MH 370 sefer sayılı uçağın rotasının bir bilgisayar sistemi sayesinde dışarıdan değiştirildiği sıkça dillendirilen söylentilerden biri. Eski pilotlar ve havacılık uzmanları bu söylentileri ve iddiaları nasıl değerlendiriyor ve yorumluyor?

İşte BBC' nin konu ile ilgili haberi:

UÇAK ANDAMAN ADALARINA İNDİ

Uçağın, Hindistan'a ait Andaman ve Nicobar Adaları'na inmiş olabileceği, bu bölgedeki askeri radarın çalışmama ihtimalinden dolayı bu inişi kaydetmiş olmayabileceği düşünülüyor. Fakat adada dört iniş pisti mevcut. Adanın bulunduğu yer, ıssız bir bölge; 570 adanın 36'sında ikamet ediliyor. Uzmanlar, uçağın kaçırılmış olması halinde saklanacağı en iyi yerin bu bölge olduğunu, kıyıya iniş yapmanın ise zor ama mümkün olduğunu belirtiyor. Fakat böylesi bir iniş güvenli bir şekilde yapılmış olsa bile iniş sırasında meydana gelecek hasardan dolayı uçağın bir daha kalkamayacağı ifade ediliyor.UÇAK KAZAKİSTAN'A UÇTU

Kazakistan, uçak için arama yapılan bölgenin kuzeyinde yer alıyor. Bazı uzmanlar uçakların çöle iniş yapmalarının mümkün ve kıyıya inişten daha olası olduğunu söylüyor. Bugüne kadar uçak yolcu listesinin ve kargo muhtevasının yayınlanmamış olması, bazılarının uçakta bir milyonerin ya da değerli kargonun bulunduğu ve bu nedenle kaçırıldığı iddialarını gündeme getirmesine neden oluyor. Fakat uçağın Kazakistan'a varmak için Hindistan, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerin hava sahasından geçmiş ve bu ülkelerin radar sistemleri tarafından tespit edilmiş olması gerekirdi. Ancak bu aygıtların eski olması ve kuş sürüleri geçerken de sinyal veriyor olması nedeniyle her sinyalin ciddiye alınmış olmayabileceği ifade ediliyor.

UÇAK GÜNEYE GİTTİ

Uçağa ait son uydu sinyalleri Malezya radar sahasını geçtikten sonra en az beş-altı saat daha operasyonel olduğuna işaret ediyor. Bazı uzmanlar uçağın bugüne kadar radara yakalanmamış olması nedeniyle güney koridoruna uçmuş olmasının daha olası olduğu görüşünde. Bu koridor Hint Okyanusu açıklarını ve Avustralya'nın boş kuzey kesimlerini kapsıyor. Bazıları uçağın yakıtı bitinceye kadar uçmuş sonra da Avustralya'nın kuzeyinde denize çakılmış olabileceği tahmininde bulunuyor.

UÇAK, ÇİN'İN TAKLAMAKAN ÇÖLÜ'NDE

Forumlarda uçağın Çin'deki Uygur Müslüman ayrılıkçıları tarafından kaçırılmış olabileceği fikirleri de ortaya atıldı. Uçaktaki 239 yolcunun 153'ü Çin vatandaşı. Bu teoriye göre uçak, Çin'deki Taklamakan Çölü'ne inmiş olabilir. Malezyalı yetkililer de MH370 uçuşunu yapan uçağın bulunması en muhtemel bölgenin Çin-Kırgız sınırı olduğunu ifade etmişti. Fakat uçağın yine birçok ülkenin radarına yakalanmadan bunu gerçekleştirmiş olması ihtimali düşük görülüyor.

UÇAK, ACİL DURUM NEDENİYLE LANGKAWİ'YE UÇTU

Bazı uzmanlar uçağın iletişim sistemlerinin iflas etmesini yangına bağlıyor. Uçağın Pekin rotasından saparak sola dönmüş olması pilotun havada büyük bir sorunla karşılaşıp güvenli iniş yeri bulma çabasına bağlanıyor. Bu görüşe göre pilotun Kuala Lumpur Havaalanı'na dönmesi 3 bin metre yüksekliğindeki dağlık bölge nedeniyle mümkün değildi. Langwaki Adası'na ulaşmak daha kolay ve kısa olacağından o rotayı seçti, fakat adaya ulaşamadan denize çakıldı. Fakat bu görüşe karşı çıkanlar, acil durum nedeniyle uçağın rotasını değiştirmesi halinde bunun pilot kontrolü ile yapılmış olması gerektiğini, oysa uçağın sola dönüş manevrasını bilgisayara 7-8 vuruşluk bir talimat girilmesi yoluyla yaptığını, bunun ise uçağa kötü bir niyetle bu manevranın yaptırıldığı görüşünü güçlendirdiğini belirtiyor.

UÇAK PAKİSTAN'DA

Bu fikri medya patronu Rupert Murdoch bir twitinde ifade etmiş, fakat Pakistan bunun mümkün olmadığını belirtmişti. Pakistanlı yetkililer radarlarında böyle bir uçağın tespit edilmediğini, dolayısıyla uçağın ülkelerinde saklanıyor olma ihtimalinin bulunmadığını söylüyor. Uzmanlar, Kazakistan senaryosu gibi bu iddianın da abartılı olduğunu, Pakistan-Hindistan hava koridorunun askeri radarlarla en yoğun gözlenen bölgelerden biri olduğunu, bölgenin uydu ve insansız hava araçlarıyla da gözlendiğini ifade ediyor.

UÇAK, BAŞKA BİR UÇAĞIN GÖLGESİNDE GİZLENDİ

Havacılık uzmanlarından biri de Malezya uçağının, aynı bölgede bulunan ve Singapur Hava Yollarına ait olan başka bir uçağın radar gölgesinde gizlendiğine inanıyor. Bu uçağın uçuş güzergahını inceleyen ve Malezya uçağının 15 dakika boyunca Singapur uçağını takip ettiğini belirleyen uzman, Hindistan ve Afganistan hava sahalarını da aynı yöntemle aşmış olabileceğine inanıyor. İspanya'ya gitmekte olan Singapur uçağının bu takipten haberdar olmayacağı ve Malezya uçağının Çin'in Şincan bölgesi, Kırgızistan ya da Türkmenistan'a gitmek üzere uygun bir bölgede yolunu ayırmış olabileceğine inanılıyor.

UÇAKTA MUKAVEMET OLDU

Bazı uzmanlar da uçağın önce 13.700 metre gibi yüksek bir irtifada, daha sonra da oldukça alçak bir irtifada uçmasını şüpheyle karşılıyor ve mukavemet ihtimalini gündeme getiriyor. 11 Eylül olaylarının ardından pilot kabini kapısı uçak kaçırma girişimlerine karşı takviye edilmiş olmasına rağmen içeri girme olasılığı hala mevcut. Bazı pilotlar bu girişimde bulunanların dengesini sarsmak için kasıtlı olarak uçağın irtifasıyla oynama yöntemini tercih edebilir.

BASINCI AZALTMA YOLUYLA YOLCULAR KASITLI ÖLDÜRÜLMÜŞ OLABİLİR

Başka bir teori de yolcuların çabuk ölmesi için uçağın 13.700 metre irtifaya çıkarılmış olabileceği. Bunun nedeni cep telefonları ile irtibata geçmelerini engellemek. Uzmanlar kabindeki basıncı azaltmanın da mümkün olabileceğini, bu durumda otomatik olarak düşen oksijen maskelerinin 12-15 dakika boyunca oksijen vereceğini, ardından yolcuların karbon monoksit zehirlenmesi sonucu bilinçlerini yitirip öleceğini ifade ediyor. Fakat aynı durum, başka oksijen kaynakları söz konusu değilse eğer, uçağı kontrol eden kişiler açısından da geçerli olacaktır.

UÇAK TERÖRİST SALDIRI AMACIYLA TEKRAR KALKACAK

En ilginç teorilerden biri de uçağın 11 Eylül tarzı bir terörist saldırı amacıyla kaçırılmış olması. Bu durumda uçağın güvenli bir alana indirilip kamufle edilmiş, yeni bir verici takılıp yeniden yakıt yükleyerek saldırıya hazır hale getirilmesi gerekiyor. Uzmanlar bunun çok zor olmakla beraber göz ardı edilemeyecek bir ihtimal olduğuna inanıyor. Bazıları ise bu şekilde indirilen bir uçağın yeniden kalkış yapacak durumda olamayacağına ya da yeni bir transponder yüklenemeyeceğine inanıyor. Bazı uzmanlar, 11 Eylül olayı nedeniyle, uçağın kayıtlarda olmadığı halde kuzey koridorunda tespit edilmiş olması halinde kolaylıkla vurulup düşürülmüş olabileceğini, hiçbir ülkenin ise herkesin merakla beklediği bu uçağı düşürdüğüne dair bir açıklama yapmak istemeyeceği ve bunun yerine arama çalışmalarına devam edildiği izlenimi yaratmanın tercih ediliyor olabileceği inancında.

UÇAĞIN, HAVA SAHASINDAN GEÇMİŞ OLMASI İHTİMALİ OLAN ÜLKELER

Malezya uçağının hava sahasından geçmiş olması ihtimali bulunan ülkeler ise şunlar: Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Çin, Birmanya, Laos, Vietnam ve Tayland.

Ensonhaber
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Avustralya, Hint Okyanusu'nda iki parça tespit ettiAvustralya Başbakanı Tony Abbott, Hint Okyanusu'nun güneyinde kayıp Malezya uçağına ait olma ihtimali olan iki parça bulunduğunu söyledi.

Abbott, parlamentoda soru cevap oturumunda yaptığı açıklamada, Hint Okyanusu'nun güneyinde yeni ve güvenilir bilgilerin gün ışığına çıktığını söyledi.

Avustralya Orion uçaklarının, söz konusu parçaların bulunduğu bölgeye doğru yönlendiğini dile getiren Abbott, parçaların uçak ile bağlantısının olmayabileceğini de aktardı. Abbott, görülen parçaların detayları konusunda bir açıklama yapmadı.

24 METRE UZUNLUĞUNDA

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu Sözcüsü John Young, yaptığı açıklamada, Hint Okyanusu'nun güneyinde uydu tarafından belirlenen 2 parçadan birinin 24 metre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Young, kayıp uçağa ait olma ihtimali olan ve uydudan belirlenen iki parçayı bulmak için, bölgeye 4 uçağın gönderildiğini yerel saatle 16.00'da yola çıkan uçakların 4 saat sonra 20.00 sularında bölgeye ulaşacağını söyledi.

'GEMİLERDEN DÜŞMÜŞ OLABİLİR'

Young, parçaların kayıp uçağa ait olup olmadığı konusunda bölgeye ulaşıp, parçaları alıp inceledikten sonra detaylı bilgi verebileceklerini ifade etti. “Parçalar bölgeden geçen bir gemiden düşmüş de olabilir, bundan ancak parçaları inceledikten sonra emin olabiliriz” diyen Young, bölgede havanın normal ancak görüş mesafesinin biraz düşük olduğunu bildirdi.

Young, “Uydudan resimleri görülen parçalar üzerinde herhangi bir renk veya iz var mı” sorusuna, “Herhangi bir şey görünmüyor” diye cevap verdi.

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu Sözcüsü Young, ABD ve Yeni Zelanda ile yürüttükleri arama çalışmalarına katılmak isteyen ülkeler olduğunu belirterek, bu ülkeleri beklemeye aldıklarını, gelişmelere göre ihtiyaç duyulduğunda arama çalışmalarına bu ülkelerin de katılabileceğini dile getirdi.

Avustralya'dan gelen ilk açıklamadan kısa bir süre sonra, Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada "Önümüzde yeni bir bulgu olduğunu doğrulayabilirim. İlk günden itibaren yaptığımız gibi her bir bulgunun peşinden gidiyoruz. Umarım bu seferki olumlu bir gelişmedir" diye konuşmuştu.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla 8 Mart Cumartesi günü ortadan kaybolan Malezya uçağına, tüm aramalara rağmen ulaşılamadı. Bulunan parçaların kayıp uçağa ait olup olmadığı, parçalara ulaşılıp detaylı inceleme yapıldıktan sonra netleşecek.

AA - Hürriyet
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0


Hint Okyanusu'nda uydu aracılığıyla belirlenen ve kayıp Malezya uçağına ait olduğu sanılan parçaların bulunmasına bölgedeki kötü hava şartlarının engel olduğu açıklandı. Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu'ndan yapılan açıklamada, bölgeye ulaşan ilk Avustralya Hava Kuvvetleri'ne ait Orion arama uçağının yağmur ve bulutluların alçakta olması nedeniyle oluşan ''son derece kötü'' hava şartları yüzünden, görüş mesafesinin düşüklüğü nedeniyle parçalara ait bir iz bulamadığı belirtildi.

Dün gece geç saatlerde sona eren arama çalışmalarının bugün erken saatlerde yeniden başladığı, arama çalışmalarına Avustralya 5, Endonezya 4, Japonya 4, Çin 3, Malezya, Hindistan ve Güney Kore ikişer, Yeni Zelanda, ABD ve BAE birer uçakla katıldığı bildirildi.

DAHA YAKIN GÖRÜNTÜLERE İHTİYAÇ VAR

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, resmi bir ziyaret için bulunduğu Papua Yeni Gine'de yaptığı açıklamada, uyduların aldığı görüntünün ne olduğunu anlayabilmek için daha yakın görüntülere ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.

Abbott, yine de elde edilen görüntülerin şimdiye kadarki elle tutulur en somut bulgular olduğunu ifade ederek, kayıp uçağın bulunabilmesi için tüm kaynakların kullanıldığını ve ellerinden gelen bütün gayretin gösterildiğini sözlerine ekledi.

AA - ntvmsnbc
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Kayıp Malezya uçağında gizemli kadınMalezya Havayolları’na ait, 8 Mart’ta kaybolan uçağın arama çalışmaları genişletilmiş bir alanda sürerken, polis pilotu kalkıştan kısa süre önce arayan bir kadına kilitlendi.

SAHTE KİMLİKLE HAT ALIP PİLOTU ARADI

Uçağın muhalif olduğu bilinen pilotu Zahari Ahmet Şah’ı kalkıştan çok kısa süre önce, sahte kimlikle cep telefonu için SIM kart ve hat alan bir kadının aradığı ve iki dakika konuştuğu belirlendi.

SAHTE KİMLİK BEYAN ETTİ

239 kişiyle Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e doğru yola çıkan uçağın kaptanını arayan kadın, aranmaya başlandı. Pilotla kalkış öncesinde konuşan herkesi sorgulayan polis, Malezya’da 11 Eylül saldırılarından sonra terörle mücadele kapsamında cep telefonu hattı alan herkesin kimlik veya pasaport numarası beyan etmek zorunda olduğunu anımsatarak, pilotu arayan kadının sahte kimlik beyan ettiğini açıkladı.

TERÖR GRUBU BAĞLANTISI

Kaptan pilot Zahari Ahmet Şah’ı Kuala Lumpur’daki bir kadının araması, pilotun terör gruplarıyla olası bağlantısı şüphelerini artırdı. Ayrıca Avustralya ve Çin’den sonra Fransa uydusu da Hint Okyanusu’nun güneyinde uçağa ait olduğu tahmin edilen bir cisim görüntüledi. Aramalar yoğunlaştı.

Ensonhaber
 

<SxA>

Doçent
Katılım
6 Ağu 2012
Mesajlar
532
Puanları
0
Peki ben birşey sorucam uçak ya bir tür havaalanına indi veya düştü eğer düşmüş olsa karakutu ve şimdiki daha yeni teknolojiler herhangibi bir sinyal vermiyormu ?
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Kayıp uçağın düştüğü açıklandı

Malezya yolcu uçağının düştüğü Başbakan Rezak tarafından açıklandı. Uçağın Hint Okyanusu'nda düştüğü ve uçaktan kurtulan olmadığı yolcuların ailelerine iletildi. Uçağın düştüğü haberini alanlar baygınlık geçirdi.8 Mart’tan bu yana tüm dünyanın merak ettiği kayıp Malezya uçağından üzücü haber geldi. Malezya Başbakanı bir basın toplantısı düzenleyerek uçağın Hint Oyanusu'nda düştüğünü ve 239 kişiden sağ kurtulan olmadığını açıkladı.

UÇAKTAN KURTULAN YOK

Rezak, düzenlediği basın toplantısında, Malezya Havayolları'nın uçakta bulunan 239 kişinin yakınlarına bilgi verdiğini belirtti.

Malezya Havayolları da Rezak'ın basın toplantısından önce uçakta bulunanların ailelerine gönderdiği kısa mesajda "Malezya Havayolları, MH370'in kaybedildiğine ve uçakta bulunanlardan hiçbirinin kurtulamadığına artık şüphe kalmadığını açıklamaktan derin üzüntü duymaktadır. Biraz sonra Malezya Başbakanı Rezak'ın açıklayacağı üzere tüm kanıtlar uçağın Hindistan Okyanusu'nun güneyine düştüğünü gösteriyor" dedi.

SON VERİLER İNGİLTERE'DEN

Malezya hükümetinin, İngiliz uydu şirketi Inmarsat ve İngiltere Hava Kaza Soruşturma Birimi tarafından elde edilen verilere dayanarak açıklama yaptığı ifade edildi.

Malezya Savunma Bakanı ve Ulaştırma Bakan Vekili Hişamuddin Hüseyin, bugünkü basın toplantısında, Çin ve Avustralya'ya ait uçakların Hint Okyanusu'nun güneyinde kayıp uçağa ait olduğu sanılan bazı cisimler tespit ettiğini açıklamıştı.Hüseyin, Avustralya Donanması'na ait HMAS Success gemisinin cisimleri incelemek üzere bölgeye gittiğine işaret etmişti.

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 yolcu uçağı, 8 Mart'ta Pekin'e gitmek üzere Kuala Lumpur'dan kalktıktan kısa bir süre sonra radarlardan kaybolmuştu. Uçakta çoğu Çin vatandaşı 239 kişi bulunuyordu.

Milliyet
 

<SxA>

Doçent
Katılım
6 Ağu 2012
Mesajlar
532
Puanları
0
AliA 'da olmasa hiçbirşeyden haberimiz olmuycak valla. Teşekkürler. Hepsinin ailesine sevdiklerine allah sabır versin
 

desperado64

Rektör
Katılım
14 Ağu 2008
Mesajlar
12,278
Puanları
48
Ntv'ede baktım sadec uydu görüntüsüymüş. Daha somut bişiey yok :glare:
 

TosunPasaa

Doçent
Katılım
16 Haz 2012
Mesajlar
755
Puanları
0
Çok ilginç. Yaşayan varsa bile kaç gündür açlıktan ölmüşlerdir bence.
 

Shit Happens

Profesör
Katılım
24 May 2013
Mesajlar
2,604
Puanları
38
Uçağın enkazı bulunmuş mu yoksa çıkaracaklar mı sudan? Cesetler bulunmuş mu?
 
Üst
stat counter