239 kişilik Malezya uçağı hala bulunamadı!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Kayıp uçağın düştüğü açıklandı

Malezya yolcu uçağının düştüğü Başbakan Rezak tarafından açıklandı. Uçağın Hint Okyanusu'nda düştüğü ve uçaktan kurtulan olmadığı yolcuların ailelerine iletildi. Uçağın düştüğü haberini alanlar baygınlık geçirdi.8 Mart’tan bu yana tüm dünyanın merak ettiği kayıp Malezya uçağından üzücü haber geldi. Malezya Başbakanı bir basın toplantısı düzenleyerek uçağın Hint Oyanusu'nda düştüğünü ve 239 kişiden sağ kurtulan olmadığını açıkladı.

UÇAKTAN KURTULAN YOK

Rezak, düzenlediği basın toplantısında, Malezya Havayolları'nın uçakta bulunan 239 kişinin yakınlarına bilgi verdiğini belirtti.

Malezya Havayolları da Rezak'ın basın toplantısından önce uçakta bulunanların ailelerine gönderdiği kısa mesajda "Malezya Havayolları, MH370'in kaybedildiğine ve uçakta bulunanlardan hiçbirinin kurtulamadığına artık şüphe kalmadığını açıklamaktan derin üzüntü duymaktadır. Biraz sonra Malezya Başbakanı Rezak'ın açıklayacağı üzere tüm kanıtlar uçağın Hindistan Okyanusu'nun güneyine düştüğünü gösteriyor" dedi.

SON VERİLER İNGİLTERE'DEN

Malezya hükümetinin, İngiliz uydu şirketi Inmarsat ve İngiltere Hava Kaza Soruşturma Birimi tarafından elde edilen verilere dayanarak açıklama yaptığı ifade edildi.

Malezya Savunma Bakanı ve Ulaştırma Bakan Vekili Hişamuddin Hüseyin, bugünkü basın toplantısında, Çin ve Avustralya'ya ait uçakların Hint Okyanusu'nun güneyinde kayıp uçağa ait olduğu sanılan bazı cisimler tespit ettiğini açıklamıştı.Hüseyin, Avustralya Donanması'na ait HMAS Success gemisinin cisimleri incelemek üzere bölgeye gittiğine işaret etmişti.

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 yolcu uçağı, 8 Mart'ta Pekin'e gitmek üzere Kuala Lumpur'dan kalktıktan kısa bir süre sonra radarlardan kaybolmuştu. Uçakta çoğu Çin vatandaşı 239 kişi bulunuyordu.

Milliyet
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Malezya Havayolları'na ait kaybolan yolcu uçağı için 12 ülkeden çok sayıda helikopter, uçak, gemi ve ekibin katılımıyla havacılık tarihinin en büyük arama operasyonu düzenleniyor.Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken dört gün önce kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunması için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulunan Çin, arama çalışmalarına uyduları ile de destek vermeye başladı. Çinli yetkililer, uçakta seyahat eden biri bebek 153 Çin vatandaşının bulunması için 10 uydunun bölgeyi taradığını açıkladı.

Havacılık tarihinin en büyük arama operasyonuna, 12 ülkeden çok sayıda helikopter, uçak, gemi ve ekip katılıyor.

Öte yandan, uçağın hava kontrol kulesi ile teması kesilmeden önce izlediği rota ve son konumuna ilişkin çelişkili bilgiler geliyor.Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağının uçuş rotasından ayrılıp batıya döndüğü iddiasını yalanladı. Hava Kuvvetleri Komutanı General Rodzali Daud, uçağın en son Malakka Boğazı yakınlarında radarlar tarafından tespit edildiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.Sivil Havacılık Kurumu ise uçağın kaybolmadan önce rotasından ayrılarak ülkenin batısındaki işlek nakliye bölgesi olan Malakka Boğazı'na yöneldiğini belirtiyor.

Malakka Boğazı, Malezya ile Endonezya'nın Sumatra Adası arasında yer alıyor. Uçağın kaybolmadan önce Marakka Boğazı'na 400 kilometre uzaklıktan ve 11 bin metre irtifadan hava kontrol kulesi ile temas kurduğu kaydedildi.

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Albay Umar Fathur ise Malezyalı havacılık yetkililerinden, kaybolmadan önce uçağın Güney Çin Denizi üzerinde uçtuğu bilgisini aldıklarını söyledi.Son derece gelişmiş teknolojiye sahip Boeing 777 uçağının, bilgi vermeden ya da radarlara yakalanmadan rotasını nasıl değiştirdiği hala gizemini koruyor.

Uçağın elektrik sisteminde herhangi bir arıza meydana gelip gelmediği bilinmiyor. Yetkililer, mekanik arıza, pilot hatası, sabotaj ya da terör eylemi gibi tüm olası nedenleri araştırmaya devam ediyor.

TERÖR BAĞLANTISI YOK

Uçağa sahte pasaportla binen iki İran vatandaşının herhangi bir terör örgütü ile bağlantısına rastlanamadığını belirten yetkililer, terör eylemi ihtimalinin zayıfladığı açıkladı.Sahte pasaport ile uçağa binen İranlılardan 18 yaşındaki Pouria Nour Mohammad Mehrdad’in Almanya’daki annesinin yanına gitmeye çalıştığı belirlendi.

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 uçak, cumartesi günü Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile radardan kaybolmuştu.

AA - ntvmsnbc
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Çin uydusu kayıp uçağın yerini tespit etti

Malezya Havayollarına 6 gündür kayıp olan 370 sefer sayılı uçağın akıbetiyle ilgili Çin hükümetinden son dakika açıklaması geldi.Çin uydusunın Güney Çin Denizi'nde kazaya ait bir görüntü yakalamış olabileceği bildirildi. Uydu kayıtlarında denize büyük bir cismin çakıldığına ait görüntüleri değerlendiren Çin Bilim Akademisi söz konusu görüntülerin Boeing 777'ye ait olabileceğini açıkladı.

CNN'in son dakika gelişmesi olarak duyurduğu habere göre, uydu görüntülerinde çakılmanın ardından deniz yüzeyinde 3 büyük parça görülüyor. Malakka Körfezi açıklarında 9 Mart'ta alınan kayıtlar 239 kişinin bulunduğu uçak kazasından 1 gün sonrasına ait. Ancak söz konusu görüntüler Çarşamba gününe kadar açıklanmadı. Çin hükümetinin verdiği bilginin ardından bölgeye Endonezya Deniz Kuvvetleri'ne ait araştırma gemileri gönderildi.

Milliyet
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Malezya Sivil Havacılık Direktörü Azharuddin Abdülrahman, başkent Kuala Lumpur'da düzenlediği basın toplantısında, Çin uydusunun uçağın enkazına ait olduğu sanılan üç parçanın görüntülerini göndermesinin ardından söz konusu bölgede aramaların yoğunlaştırıldığını ancak hiçbir sonuç elde edilemediğini açıkladı.

Milliyet
 

desperado64

Rektör
Katılım
14 Ağu 2008
Mesajlar
12,278
Puanları
48
Bu uçak lost adasına filan mı?? düştü arkadaş. Nerede bu uçak
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Cidden ilginç bir durum. Merakla sonucu bekliyorum. Düştüyse, kurtulan varsa 6 günde onlar da ölmüştür herhalde.
 

orcnd

Dekan
Katılım
13 Eki 2008
Mesajlar
6,385
Puanları
63
Konum
İstanbul
keşke lost'un yeni sezonu için yapılan bir viral reklam olsa bu olay. 239 kişinin denize çakılmış olma ihtimali çok kötü.
 

gs_kadir

Profesör
Katılım
5 Ocak 2011
Mesajlar
4,290
Puanları
38
Uçak radardan kaybolduktan sonra izlenemeyecek bir rotaya sapıp 4 saat daha uçuş yapmış,uçağın kaçırılmış olma ihtimali üzerinde duruluyor
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Bir haftayı aşkın süredir bulunamayan kayıp Malezya uçağıyla ilgili ‘terör’ iddiaları alevlendi. Uçağın 11 Eylül benzeri bir saldırı için kaçırıldığı, işin içinde pilotların da olabileceği öne sürüldü.Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan Çin’e gitmek üzere 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatla 8 Mart günü havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan Boeing 777 yolcu uçağının, 11 Eylül benzeri bir saldırı kapsamında kaçırılmış olabileceği iddia edildi. Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, terör şüphesi nedeniyle araştırmanın yeniden pilot, yolcular ve yer ekibi üzerine yoğunlaştığını duyurdu. Hişamuddin, pilotun Malezya’daki kontrol kulesine “İyi geceler” demeden önce uçağın radarla iletişiminin kesildiğini açıkladı. Bu durumun pilotun kasten ya da uçağı kaçıran kişilerin tehdidi altında uçakla iletişimi kesmiş olabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Kaptan pilot Zahari Ahmed Şah'ın uçağı hükümet karşıtı bir protesto için kaçırmış olabileceği tartışılırken; pilotun, homoseksüel olduğu gerekçesiyle hapse atılan muhalefet liderinin ateşli bir savunucusu olduğu iddiası ortaya atıldı. Pilotun, üzerinde 'Demokrasi öldü' yazan tişörtüyle çekilen bir fotoğrafı da ortaya çıktı.EL KAİDE ŞÜPHESİ

Bu arada İngiltere’de El Kaide üyesi olmaktan yargılanan Sacid Muhammed Badat, geçen hafta mahkemede Afganistan’da tanıştığı 4 ya da 5 Malezyalı cihatçının kendisine bir uçak kaçırma planından söz ettiğini ve bu kişilerden birinin de pilot olduğunu söyledi. Badat, planın başında 11 Eylül saldırılarının da mimarlarından Halid Şeyh Muhammed’in bulunduğunu belirtti.

PİLOTLARIN EVİ ARANDI

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, pilot Zahari Ahmed Şah (53) ve yardımcı pilot Faruk Abdul Hamid’in (27) başkent Kuala Lumpur’daki evlerinde iki saat boyunca arama yapıldığı bildirildi. Pilot Zahari’nin evinden alınan uçak simülatöründe ayrıntılı incelemelerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, pilot ve yolcuların geçmişlerinin de araştırıldığı belirtildi. Bir diğer iddia ise pilot Zahari eşi ve üç çocuğunun , uçak kaybolmadan önceki gün evlerini terk etmiş oldukları şeklinde.

İLK SİBER KAÇIRMA

Sunday Express, hacker’ların uçağın kontrolünü ele geçirmek için cep telefonu kullandıklarından şüphelenildiğini yazdı. İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın eski bilim danışmanı Dr. Sally Leivesley, “Bu dünyada ilk siber uçak kaçırması olabilir” dedi.


Pilotların güvenlik kamerasınca kaydedilen görüntüleri

Hürriyet
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Amerikalı yetkililer, 8 Mart gününden bu yana kayıp olan Malezya Havayolları'na ait MH 370 sefer sayılı uçağın rotasının bir bilgisayar sistemi sayesinde dışarıdan değiştirildiği görüşünde.Malezya Havayolları uçağına ne olduğu arapsaçına döndü. Şimdiye kadar ulaşılan bilgiler, uçağın bilinçli bir şekilde rotasının dışına çıktığı şeklindeydi. Son ortaya çıkan iddia ise bu işlemin bir bilgisayar sistemi yardımıyla yapılmış olduğu şeklinde.

Amerikan New York Times gazetesinin kaynak gösterdiği üst düzey Amerikalı yetkililere göre uçağın batı yönündeki dönüşü, büyük olasılıkla kökpitte yer alan ve uçak sistemleri konusunda bilgisi olan birileri tarafından bir bilgisayar sistemiyle gerçekleştirildi. Söz konusu bilgisayar sistemi, uçağın rotasıyla ilgili kayıtları içeriyor ve kokpit içinde kaptan ve yardımcısı arasında diz yüksekliğindeki bir bilgisayarda kayıtlı oluyor. Bu sistem uçağın iki nokta arasındaki rotasını düzenliyor. Söz konusu sistemin, kalkıştan önce mi sonra mı değiştirildiği ise bilinmiyor.

PİLOT ÜZERİNDEKİ ŞÜPHELER ARTIYOR

Amerikalı yetkililerin bu görüşü, uçağın pilotu ve yardımcı pilot üzerindeki şüpheleri de artırıyor. Kaptan pilotun çocukluk arkadaşları ise “Kendi uçağını sabote etmesi mümkün değil” diye konuştu.

TALİBAN İDDİALARI REDDETTİ

Adı bilinmeyen bir Taliban kaynağının “Keşke böyle bir uçağı kaçırma şansımız olsaydı” şeklindeki sözleri üzerine Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid uçağın kaybolmasıyla ilişkilerinin olmadığını söyledi.

ÇİN KENDİ VATANDAŞLARINI AKLADI

Çin’in Malezya Büyükelçisi Huang Huikang, uçaktaki 154 Çinli yolcudan hiçbirinin uçak kaçırma veya terörizmle bağlantılı olabileceğine dair bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

'HERHANGİ BİR ÇARPMA TESPİT EDİLEMEDİ'

BM'nin nükleer testleri gözetleyen kurumu Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO) ise sistemlerinin, Malezya uçağının kaybolduğu günden bu yana karada ya da denizde herhangi bir çarpma ya da patlama tespit etmediğini bildirdi. BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Stephane Dujarric, merkezi Viyana'da bulunan CTBTO'dan verilen bilgileri, gazetecilerle paylaştı. CTBTO'nun kullandığı bazı teknolojilerin nükleer denemelerin yanı sıra büyük uçakların karada ya da denizde çarpma ya da patlamalarını tespit etme imkanına da sahip olduğunu ifade eden Dujarric, uçağın kaybolduğu günden bu yana kurumun herhangi bir çarpma tespit etmediğini vurguladı.

Bunun uçağın kesinlikle düşmediği anlamına gelmeyeceğini de belirten Dujarric, CTBTO sistemlerinin uçakların normal inişlerini tespit edemediğini ancak çarpmalarını belirlediğini kaydederek, bu bilginin uçağın aranmasında kullanılabilecek bir veri olarak kabul edilebileceğini dile getirdi.

Hürriyet
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0


Malezya Havayollarına ait uçağın kaybolmasıyla birlikte sosyal medyada çıkan ve uçağın düşüş anını gösterdiği iddia edilen fotoğraf ve videolar tehlike saçıyor.


Kaybolan Malezya uçağı halen pek çok konuda esrarını korurken, diğer yandan bu olayı fırsat bilenler de boş durmuyor.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında 'Malaysian Airlines missing flight MH370 forund in Sea' başlıklı mesajlarla kullanıcılara ulaşmaya çalışan zararlılar uçağın düşme anını gösterdiğini iddia eden videoya tıklanmasını istiyor. Videoda özellikle uçağın Bermuda şeytan üçgenine düştüğüne dikkat çekiiyor.

Ancak elbette ortada böyle bir görüntü yok. Linke tıklayan kullanıcılardan önce bir anket doldurulması isteniyor; ardından kullanıcıların Facebook bilgilerine erişim hakkı istiyor. Böylece hacker'lar kullanıcıların hesap bilgilerine ulaşmış oluyor.

Hürriyet
 

desperado64

Rektör
Katılım
14 Ağu 2008
Mesajlar
12,278
Puanları
48
Havada uçarken beyaz bir parıldama olduysa hayatta bulunamaz o uçak :p
 

eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83
Kimsenin bulamadığı kayıp uçağı o buldu!ABD’li çılgın şarkıcı Courtney Love, Malezya’dan Çin’e giderken 8 Mart’ta kaybolan yolcu uçağını arama çalışmaları devam ederken ortaya attı iddiayla herkesi şaşırttı.


Love, Facebook hesabından kayıp uçağın okyanusa çarptığını ve çarptığı noktayı bildiğini iddia ederek bir fotoğraf paylaştı.
Şarkıcı fotoğrafta deniz üzerinde görülen yağ birikintisi ve gölgeden, uçağın Vietnam’ın güney batı bölgesinde okyanusa düştüğünü iddia ederek, “Uzman değilim ama fotoğrafa bakarsanız uçak ve yağ parlamasını görebilirsiniz” diye not düştü.


Takipçileri yazdıkları yorumlarla Love'ı ti’ye aldılar.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26032171.asp
 

basbeLası

Dekan
Katılım
31 Eki 2009
Mesajlar
6,696
Puanları
48
Malezya devleti derinliklerinde yapılanmış bir örgüt bu uçağı buharlaştırmış olabilir mi?

Uçak başka ülkelerin hava sahalarından geçmiş olsaydı o ülkelerin radarları, uyduları tespit ederdi herhalde. Kimi haberlerde 10 ülke kimi haberlerde 24 ülke bütün imkanları ile uçağı arıyor diyorlar. Başka ülkelerin hava sahalarına geçiş yapsaydı yada denize düşseydi bir iz yakalarlardı. Hem karakutu diye bir olay vardı. Uçak düşmüş olsaydı karakutu sinyal yaymayacak mıydı?

Malezya da bir teşkilat ordu, sivil havacılık, emniyet, istihbarat vs. içersindeki elemanları ile bu uçağı malezya'daki bir havaalanına indirerek buharlaştırmış olabilir mi? Yeni bir 11 eylül ile karşı karşıyamıyız acaba?
 
Üst
stat counter