23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun - 2013

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
MPcfyGZ.jpg

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama bir çok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir. (Kısa bir süre önce bu uygulama kaldırılmıştır.)

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Yarına daha umutla ve aydınlıkla bakan bir gelecek olsun, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun :)

Logomuz da çok güzel oldu böyle :)

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Tüm çocuklarımızın ve Türk halkının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
23 Nisan 1920’de açılışı gerçekleştirilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 93. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

tsezer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı herkese kutlu olsun :)

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı herkese kutlu olsun.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı Kutlu Olsun ...

Ama TBMM'nin Kuruluşu Neden Çoçuk Bayramı Olarak Kutlanır Bunu Bir Türlü Anlamadım Çoçukluğumdan Beri . Burdaki İroniyide Çözemedim .

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı Kutlu Olsun ...

Ama TBMM'nin Kuruluşu Neden Çoçuk Bayramı Olarak Kutlanır Bunu Bir Türlü Anlamadım Çoçukluğumdan Beri . Burdaki İroniyide Çözemedim .

Cumhuriyetin bekası çocuklarla mümkün.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Atatürk’ün 1922′de Bursa’da çocuklara seslenişi:
Küçük hanımlar, küçük beyler.. Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar!

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
"Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir." Unutmayın ki: Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

Ulusun iradesinin ulusun hakimiyetine dönüştüğü bu kıymetli günde ülkemizin, milletimizin, dilimizin, bayrağımızın ve marşımızın kıymetini bizlerden daha iyi bilecek, tarihine bizlerden daha iyi sahip çıkacak nesiller yetiştirmek ümidiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Cumhuriyetin bekası çocuklarla mümkün.

Bende Ona Yakın Düşünüyorum Hani Meclisin geleceği Çoçuklardır F Diye Ama Tam Oturmuyor anladın mı . Başka Bir Tahrik Etken Kılmıştır Başka Bir Düşünce Hakimdir Diye Düşünüyorum .

Neyse Başka Bir Konuda Devam ederiz Konu Amacından Sapmasın Çokda Basite İndirgemeden Özünü bilen biri Ö.M yolu ile kaynaklarıyla bilgi verirse Teşekkür Ederim . "Neden 23 Nisan Gibi Onlarca Makale Okudum Onları Değil "

SmH51

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Ulusal Egemenlik ve Çoçuk Bayramı Kutlu Olsun...

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Caddelerde evlere bayrak asanlara sorsan şu soruyu: "23 nisan 1920 de ne oldu?" diye? Çoğu ek mek edicektir. Denedim bugün ordan biliyorum.

Hepimizin bayramı kutlu olsun. Yeni nesil her zaman mutlu olsun...

Son mesajlar