2019'da AKN kalkıyor, 6 aydan az süre kaldı, taahhütlü tarife ve paketlerden uzak durun!

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Evet başlıkta denildiği üzere 2019'a yaklaşıldıkça interneti bol tarifeler çıkacaktır ama hepsi de taahhütlü nedense (!) Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben Turkcell data hattı almıştım. AKK'li 50 GB, gece 2-8 arası sınırsız(Turkcell fena geçiriyor.:D :D). Bunun gibi paket yapanlar 2019'dan sonra tahaüüt bitesiye kadar AKK'siz kullancaktır diye düşünüyorum. Fakat bundan sonra çıkacak paketlerde bizi nasıl bir şey bekliyor kestiremiyorum. :D :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
internet sınırsız olacak ama hızlar sabitlenecek, örneğin hızı 8 mbits olan paket olacak 25 tl, hızı 50 mbits olan olacak 60 tl gibi ... bu arada almış olduğunuz o data hattı kaça mal oldu?

---- Mesajlar birleştirildi ----

bu arada kotalı paketler yine olacaktır, bu dediklerim sadece sınırsız internet paketleri için.

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
internet sınırsız olacak ama hızlar sabitlenecek, örneğin hızı 8 mbits olan paket olacak 25 tl, hızı 50 mbits olan olacak 60 tl gibi ... bu arada almış olduğunuz o data hattı kaça mal oldu?
Aylık 137 TL 12 Ay tahahütlü. Modem alırsam ek ücreti vardı. Çift hatlı telefonum ikinci hattına taktım. Paket üst limiti 375 MPBS diye biliyorum fakat ben en çok 180 gördüm.

bu arada kotalı paketler yine olacaktır, bu dediklerim sadece sınırsız internet paketleri için.
Kota kurnazlığı olmayacak gibi bir açıklama duymuştum sanırım ama bilemedim. Ömer Fatih Sayan düzgün bilgilendirilirse böyle bir şeye izin vermeyecektir diye düşünüyorum. :D

Son düzenleyen moderatör:

quadrapolar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
AKN kalkar BKN gelir çok da heveslenmeyin. Bulunduğunuz topraklar üzerinde her şey kısıtlıyken telekomünikasyon hizmetinizin sınırsız olacağınızı düşünüyorsanız fena yanılıyorsunuz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Turkcell'den ricam fiyatı birazcık tuzlu olabilir ama mobil olarak sınırsız internetli bir paket veya tarife çıkarması... Bu 2019 da da olabilir hemen şimdi de :D Bıktık bu soyguncu tt'den ve işe yaramaz vodişten .

Geri sayım olarak 2 aydan az bi süre kaldı !..

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Araplar bizi kazıkladı gitti, hatta bakır kabloları bile çalıp götürdüler. Yani yetkililer yakın bir tarihte AKN'nin kalkmasını 2100 yılına erteledik diyebilirler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
telekom kullanmıyoruz superonline'nın akn kalkmalı ve sansürden de vaz geçilmeli...

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
AKN kalkar BKN gelir çok da heveslenmeyin. Bulunduğunuz topraklar üzerinde her şey kısıtlıyken telekomünikasyon hizmetinizin sınırsız olacağınızı düşünüyorsanız fena yanılıyorsunuz.
Umutlanmayın, ülkede güzel giden bir şey yok. Adam doğru söylemiş. Sahi, kek ve çaya n'oldu yav?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
kekini kendin yap bir çorba kaşığı un şeker de 1 kaşık yarım kaşık kakao 50ml süt 2 yemek kaşığı sıvı yağ karıştır yarım çay kaşığı kabartma tozu karıştır 90 saniye 700watt mikrodalgaya at soğutup ye...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
kekini kendin yap bir çorba kaşığı un şeker de 1 kaşık yarım kaşık kakao 50ml süt 2 yemek kaşığı sıvı yağ karıştır yarım çay kaşığı kabartma tozu karıştır 90 saniye 700watt mikrodalgaya at soğutup ye...
:p Güzel güzel anlaşıyoruz. Bu forumun tadı başka :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
adı telafuz edemediğim ve yazamadığım dr bilmem ne marka cup kek tarifi bu satın alma imkanı olmayınca sonuç bu...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
"kek" demişken konumuza dönersek eğer 2019'da eğer bu oparatörler yine bizi keklerseler (!) yani başka bi deyişle "öperlerse" hiç şaşırmam :D Dikkatli olmak lazım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
koku bombası ile protesta yaparlar şimdide yumurtaları hazırlıyorardır bende yapmıştım dükkanda unuttum bulana süpriz olmuştur...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
4a0e116bd361500-1.jpg

şöyle bir değerlendirme gördüm, gayet iyi çalışılmış.

Adaletine hayran kaldım @BTK :D (biri bana bu kurumun milletimiz için faydasını anlatsın lütfen, hep mi şirketlere çalışır ya !)
BTK.jpg

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Turkcell fiberde akn yi kaldırmış ve üst hız limiti koymuş, aynen tahmin ettiğimiz gibi :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Turkcell fiberde akn yi kaldırmış ve üst hız limiti koymuş, aynen tahmin ettiğimiz gibi :)
Valla çoğu kişi 100 mpbs aknli yerine 75 mpbs aknsizi tercih edecektir. Rakamları attım.
Olması gereken bu zaten. Kotaya değil hıza para vermemiz gerekiyor.

Turkcell'in data hatlarında durum nasıl olur si,zce? Biz de ev interneti kategorisine giriyoruz ve 2-8 arası sınırsız. Paket üst limiti zaten var 375 mpbs.
2019'dan sonra sözleşme bitimine dek sınırsız mı kullanırım acaba?

Son düzenleyen moderatör:

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kentnete geçin.. :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Valla çoğu kişi 100 mpbs aknli yerine 75 mpbs aknsizi tercih edecektir. Rakamları attım.
Olması gereken bu zaten. Kotaya değil hıza para vermemiz gerekiyor.

Turkcell'in data hatlarında durum nasıl olur si,zce? Biz de ev interneti kategorisine giriyoruz ve 2-8 arası sınırsız. Paket üst limiti zaten var 375 mpbs.
2019'dan sonra sözleşme bitimine dek sınırsız mı kullanırım acaba?

Hızı da düşük tutacaklardır, yine pahalı satmaya çalışacaklardır ama en azından alternatifler çoğalır diye düşünüyorum.

Türkcell sözleşmede ne yazmış bilemiyorum ama 2019'dan itibaren akn olmayacağı için sadece hıza limit koyabilecekler... Bu durumda sizin internet hızınıza göre yukarıdaki tabloda en az 32 mbits hızı vermek zorundalar diye düşünüyorum ama turkcell isterse bunu 64 de yapabilir (düşük ihtimal). Yani sözleşme bitimine kadar en az 32 mbits hızlı sınırsız internet kullanırsınız diye düşünüyorum (turkcell, tt ve vodiş gibi alavere dalavere yapmaz herhalde :D )

bu arada turkcelin sitesine ayrıca girip bakmam gerekiyor ama henüz bakamadım ayrıntılar için...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
2019yenihızlimitlitarifeler.png

Bakınız 2019 daki tarifeler aynen böyle olabilir, saate göre hız limitleri koyabilirler... Kota kalkar hız limiti gelir :) FİLM yİNE MUTLU SONLA BİTER şirketler için ...

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Ekli dosyayı görüntüle 54282

Bakınız 2019 daki tarifeler aynen böyle olabilir, saate göre hız limitleri koyabilirler... Kota kalkar hız limiti gelir :) FİLM yİNE MUTLU SONLA BİTER şirketler için ...
böyle saçmalığı ancak TT ve kablonet gibi kısıtlı alt yapısı olan troller yapar diğer isslerde sınırsız internete hazır olun...

lordert

Asistan
Reaksiyon puanı
27
böyle saçmalığı ancak TT ve kablonet gibi kısıtlı alt yapısı olan troller yapar diğer isslerde sınırsız internete hazır olun...
şuan türkcel sadece fiberde akn yi kaldırdı fiber olmayan yere kota getirdi tt de aynısını muhtemelen yapıcaktır şuan aknsiz türknet milenicom veriyor uygun fiyata fiber olmayan yerde ben türknet kullanıyorum ve memnunum

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN) tamamen kaldırılacağını belirterek, "AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak." dedi.

Turhan, yaptığı açıklamada, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline geldiğini, AKN uygulamasıyla veri indirme hızının iyileştirilmesinin önem kazandığını söyledi.

Bu kapsamda, limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Mayıs'ta kademeli geçiş yapıldığını anımsatan Turhan, 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN'nin tamamen kaldırılmasıyla veri indirme ve erişim hızının artacağını bildirdi.

Turhan, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak."

Turhan, AKN'nin kaldırılmasının ardından internet paketi dışında bir ücretin alınmayacağına dikkati çekerek, söz konusu paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da rekabetin denetlendiğini dile getirdi.

"VATANDAŞIMIZI KİMSEYE YEM ETMEK İSTEMEYİZ"

Vatandaşın haksız yere bir hizmetin ödemesiyle karşı karşıyla kalmaması için her türlü çalışmayı yaptıklarını ifade eden Turhan, "Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz." diye konuştu.

Şirketlerin uygulamanın kaldırılması konusunda biraz isteksiz olduğunu belirten Turhan, AKN'nin mutlaka kaldırılacağını söyledi.

Turhan, veri akışının her geçen gün arttığı interneti 1 Ocak 2019'dan itibaren herkesin istediği kadar kullanabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"AKN'nin kaldırılmasının ardından birkaç hafta içinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet kullanımında talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın gereksiz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek."

İnternetin amacı dışında kullanıldığında zararlı olabildiğini ve bu durumun sorunlu bir nesil yetişmesine yol açabileceğini anlatan Turhan, "Bu tür hizmetleri maddi çıkarlar ve kötü amaçlar için kullananlar var. Bunu da kontrol etmemiz lazım." ifadesini kullandı.

AKN NEDİR?

AKN uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak ve tüm abonelerin internete girmeleri durumunda şebeke üzerinde oluşan yoğunluğun dengelenmesi amacıyla kullanılıyor.

Ay içinde belirtilen "download" miktarı aşılırsa AKN devreye giriyor. Miktar aşılmazsa, erişim hızında herhangi bir değişiklik olmuyor.

AKN aşıldığında, 8/16/24/50/100 Mbps'ye kadar olan hızlar sırasıyla 3/5/8/16/24 Mbps'ye kadar düşürülüyor.

trtc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
66.png

Türk Telekom UPLOAD coştu......

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
soyguncu telekom akn li paketimi ayın 18inde yenilemeyeceğini, müşteri alımına kapatıldığını mesajla bildirdi... Yani pttcell yeni bir paket duyurmadığı sürece veya vestelcell ya da turkcell yeni paket çıkarmadığı sürece pttcellden ayrılma zamanı gelmiştir. Şuana kadar mobilde akn li bir paket açıklayan olmadı, hepsi zenginliğine zenginlik katmak için soygun yapma peşinde aslında, daha halkı düşünen çıkmadı.

EmrecanReis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
soyguncu telekom akn li paketimi ayın 18inde yenilemeyeceğini, müşteri alımına kapatıldığını mesajla bildirdi... Yani pttcell yeni bir paket duyurmadığı sürece veya vestelcell ya da turkcell yeni paket çıkarmadığı sürece pttcellden ayrılma zamanı gelmiştir. Şuana kadar mobilde akn li bir paket açıklayan olmadı, hepsi zenginliğine zenginlik katmak için soygun yapma peşinde aslında, daha halkı düşünen çıkmadı.
Ne Hayeller ile yazdın sen bu konuyu
Ptt cel de durumlar nasıl peki ?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ne Hayeller ile yazdın sen bu konuyu
Ptt cel de durumlar nasıl peki ?
Hocam pttcell yeni mesaj yazmış; takip eden dönemde yeni ve sınırsız bir paket olduğunu ve alabileceğimi yazmışlar ama ayrıntılar ve fiyat belli değil henüz... Beklemedeyim.