2019 YÖKDİL Sınavı Başvuruları Başladı! YÖKDİL Başvuru Ücreti Ne Kadar Ve Hangi Bankaya Yatırılacak?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


bilicimustafa12

Türkü'ler Sevdamız...
Moderatör
Katılım
24 May 2017
Mesajlar
7,197
Puanları
113
Konum
Elazığ
On binlerce bireyin yakından takip ettiği YÖKDİL başvuruları 30 Ocak Çarşamba günü itibari ile başladı. YDS'ye alternatif olarak görülen ve gerek yüksek lisans başvuruları için gerekse yabancı dil tazminatı için katılım gösterilen 2019 YÖKDİL İlkbahar Dönemi sınavına ilişkin tarihler de netleşti. Peki, YÖKDİL başvuruları nasıl ve nereden yapılır? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı başvuru kılavuzu ile beraber merak edilen bilgiler...


Geçtiğimiz haftalarda YÖK tarafından YÖKDİL sınav ve başvuru tarihleri hakkında yapılan açıklama adayları heyecanlandırmış ve bireyler başvuruları beklemeye koyulmuştu. 30 Ocak 2019 Çarşamba günü itibari ile YÖKDİL başvuruları başladı. Başvurular, 8 Şubat tarihine kadar sürecek. Peki, 2019 YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte başvuru kılavuzu ile sürece dair detaylar.
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.
BAŞVURULAR NASIL VE NEREDEN YAPILIYOR?

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.
Adaylara sınava girmek istedikleri alanı ve dili, sınav başvurusu esnasında seçecektir.YÖKDİL BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 100 (yüz) TL'dir.

Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için "Sınav Giriş Belgesi" düzenlenmeyecektir.

Başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya çıkarılan, sınavda başarısız olan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaylara aittir.

YÖKDİL NE ZAMAN?Sınav, 10 Mart 2019 Pazar günü saat 14.00'te tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.

Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.
Adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.

YÖKDİL HANGİ ALANLARDA YAPILIYOR?

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.

KİMLER KATILABİLİR?

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.YÖKDİL KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Sabah
 
Üst
stat counter