2015 YGS sorularının tamamı adayların erişimine açıldı

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM, sınav sorularının tamamını ve cevap kağıtlarının görüntüsünü de adayların erişimine açtı. Ancak soruların kişisel ya da toplu paylaşımı, basımı, yayımı, dağıtımı yasak. Paylaşanlar hakkında yasal işlem başlatılacak. Adaylar 10 gün boyunca soru kitapçığı ve cevap anahtarlarını internet üzerinden görebilecek.

28407820.jpg

Soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının adayların erişimine açılmasıyla ilgili ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

“Yargının sınavda sorulmuş sorulara erişim konusunda vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını uygulamaya yönelik olarak ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereği; 2015-YGS’de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20’si (32 soru) sınav tamamlandıktan hemen sonra hiçbir telif bedeli talep edilmeksizin ÖSYM’nin İnternet sitesinden kamuoyunun ve ilgililerin erişimine açıldı.

Ayrıca bilgi edinme amaçlı olarak, 2015-YGS’de ve 2014-YGS’de sorulan soruların tamamı, sınava giren adayların cevap kâğıdı görüntüleri ve cevap anahtarları ile birlikte, sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra ve 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden TC Kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile erişimine açılacaktır.

Yüzde 80 oranındaki bu kısma ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiç bir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal yollara başvurulacak.”

KAYNAK

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Sınav sorularını paylaşmak yasakmış. Kardeşim özel ders veriyorsam, ya da dershane öğretmeniysem, bu sorular halihazırda bir yerlerde saklanacak ve öğrencilerimle paylaşılacaktır. Bu sorulara erişemeyenler ise dezavantajlı duruma düşecektir.

Dershanelerin kapatılması gibi saçma sapan bir eylem.

Bu arada teknolojideki ilerleme de hayranlık verici... Bunu da not olarak düşeyim.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Şu soru iptal edilmiş:

ÖSYM, Yönetim Kurulu kararıyla YGS'de bir soruyu iptal etti.

TÜM ADAYLARIN DOĞRU YAPTIĞI KABUL EDİLMİŞ!

Sorunun iptal olmasının ardından gözler sonuçların nasıl etkileneceğine çevrilmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) iptal edilen Türkçe sorusunun, tüm adaylar tarafından doğru yanıtlandığı kabul edilerek,puanların hesaplandığını bildirdi.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, sınavdan hemen sonra yapılan madde analizleri sonucunda hatalı olduğu iddia edilen soruların, ÖSYM Bilim Kuruluna iletildiği belirtildi.

Bilim Kurulunun tavsiyesiyle Yönetim Kurulu tarafından puanlar hesaplanmadan önce 2015 YGS Türkçe testinde 1 sorunun iptal edildiği vurgulanan açıklamada, “Soruyu tüm adayların doğru yaptığı kabul edilmiştir. Adayların
puanlarının tekrar hesaplanmasına gerek olmamaktadır” ifadesine yer verildi.

İŞTE İPTAL EDİLEN O SORU:

ygs_iptal_soru.jpg

YGS sonrası sınavı değerlendiren uzmanlar bu sorunun iki doğru cevabı olduğunu savunmuştu. Soruda, yazım kuralları açısından ayrı yazılması gereken ki bağlacı bitişik ve yine aynı soruda bitişik yazılması gereken başkişi kelimesinin de ayrı yazıldığını belirten uzmanlar, sorunun kesinlikle iptal edilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. ÖSYM’nin de bu soruyu iptal ettiği ortaya çıktı.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Arkadaşlar ben sorulara nasıl erişeceğimi bulamadım sitede o kadar gezindim giriş falan yaptım yok bulamadım yardımcı olacak var mı ?

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Soruları tanıdıklarına verecek kişilere ufak bi hatırlatma, cevapları ya paylaşmayın ya da şıkların yerlerini değiştirip paylaşın. Her adayın kitapçığında şıkların yeri farklı olacağı için hangi kitapçığın hangi adayın olduğunu cevapların dizilişinden bulabilirler :)

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Soruları tanıdıklarına verecek kişilere ufak bi hatırlatma, cevapları ya paylaşmayın ya da şıkların yerlerini değiştirip paylaşın. Her adayın kitapçığında şıkların yeri farklı olacağı için hangi kitapçığın hangi adayın olduğunu cevapların dizilişinden bulabilirler :)
Tüm dershaneler, tüm özel öğretmenler ve sınava yeniden girecekler, soruları bilgisayarlarına sakladılar. Bu noktadan sonra soruları paylaşanı bulup, cezalandırma ihtimallerini çok küçük görüyorum. Yapılan sadece biz bir yasak koyduk, ama Danıştay yasağı kaldırdı, ama biz bu yasakta ısrarlıyız tavrıdır. Lüzumsuzdur