2000 yılında ki asgari ücret ile 2019 yılında ki asgari ücret

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Arkadaşlar merhaba, gündem asgari ücret olunca kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. Yanlış mı düşünüyorum, yoksa doğru mu düşünüyorum, yanlışsa doğrusu nedir ? Aydınlatacak arkadaşlar ile konuyu tartışmak isterim. Tartışmayı yapacak arkadaşların fikirlerini beyan ederken hükümete laf sokmadan, hükümet alehinde konuşmadan yaparsak, daha sağlıklı olacaktır. Durduk yere yanlış anlaşılıp, başımızı derde sokmayalım.
Şimdi 2000 yılında asgari ücret: Şuan ki para ile 86.92 TL
benzinin litresi 0,59 kuruş asgari ücret karşılığı 150 lt
ekmek tanesi 100.000 lira ki 6 sıfır atıldığı için ekmek karşılığı 0.10 kuruş
asgari ücret ile alınabilecek ekmek miktarı: 860 adet ekmek
alınabilecek ekmek sayısı:
dolar kuru: 626 711 TL olarak gözüküyor ki, sanıyorum şuan ki miktarı 0.50 kuruşa tekabül ediyor.
asgari ücret ile alınabilecek dolar miktarı 172 Dolar.
o zaman ki asgari ücret ile
Altın fiyatı: 10,5
alınacak altın 8,20 adet

Yıl 2019 son çeyrek
Asgari ücret 2020 TL
Benzin lt: 6,86 TL
Alınabilecek benzin miktarı: 294 lt
çeyrek altın 448 TL
alınabilecek çeyrek altın sayısı: 4,46 adet
ekmek miktarı ortalama 1.50 TL
alınabilecek ekmek adedi: 1333 Adet
2000 TL ile 350 Dolar alabiliyoruz.

Baktığımız zaman, 2000 yılına oranla daha fazla ekmek alabiliyoruz, daha fazla benzin alabiliyoruz, daha fazla döviz alabiliyoruz. Daha az altın alabiliyoruz. Altın ile karşılaştırma yaparsak,
şuan ki asgari ücret altına oranlarsak, şuan ki asgari ücretin değeri 46 TL
benzin ile karşılaştırma yaparsak 147 TL asgari ücrete tekabül ediyor ki buda o zaman ki asgari ücret 86 TL'nin 1.7 katına bedel bir miktar.
o zaman alabileceğimiz dolar miktarı 172 dolar, şuan asgari ücret dolar karşılığı 350 dolar yapıyor ki oda o zamanki asgari ücret karşılığı 175 TL'ye tekabül etmekte, ki asgari ücret 86 TL iken oranlarsak 2,03 katına tekabül ediyor. rakamlar buraya kadar normal, ülke ekonomisine baktığımızda 2019 yılı son çeyreği itibari ile 2000 yılında yaşayan bir aileye oranla daha fazla ekmek, benzin alabiliyor olduğumuz rakamlar ile ortada. Bu rakamlar aynı zamanda enflasyon olduğu halde bu şekilde.
Altın rakamına baktığımız zaman ise işler bu sefer tersine dönüyor. 2000 yılında asgari ücret 86 TL iken 8.2 adet altın alabiliyorken, şuan 4.46 adet altın alabiliyoruz ki, oda o zamanın asgari ücretine oranladığımız da 46,83 tl karşılğına tekabül ediyor. Bu da oransal karşılığı 1.83 kat küçülmeye tekabül ediyor.

Ben şu devir ile karşılaştırma yaparken, altını kullanıyorum. Altın evrensel olduğu için altına vurduğumuzda hayat şartlarının 1,8 kat daha azaldığını düşünüyorken, alabileceğimiz benzin ve ekmek miktarının fazla olması yüzünden de 2 kat büyüdüğümüz gözüküyor. düşünceleriniz nelerdir ?
bu işin çok farklı kalemleri var ki yazmaya kalkarsak, bir dünya kalem gider çıkacak, olumsuz yorum yaparken, neden onu katmadın demeyin, sadece ekmek dolar ve altın kalemleri ile bir karşılaştırma.

*Sosyalortak alıntısıdr.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Altının anormal çıkışının sebebi olarak Hint'lilerin refahının yükselişi gösterilmişti. Onlar da düğünlerinde altın takıyorlar.Ve sayıları da bir tek Çin'liler tarafından bastırılabiliyor. 2000 senesini ve daha öncesini iş hayatında yaşamış biri olarak, refahımızın her sene biraz arttığını söyleyebilirim. Bir ara bir gerileme oldu, o da ekonomi uzmanı sayın Tansu çiller'in dönemiydi. Bir de sayın Ecevit beyin dönemi her yönüyle stresli geçmişti. Aşırı bir Devlet denetimi yüzünden herkes işlerini mümkün olduğunca ertelemişti.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Arkadaşlar merhaba, gündem asgari ücret olunca kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. Yanlış mı düşünüyorum, yoksa doğru mu düşünüyorum, yanlışsa doğrusu nedir ? Aydınlatacak arkadaşlar ile konuyu tartışmak isterim. Tartışmayı yapacak arkadaşların fikirlerini beyan ederken hükümete laf sokmadan, hükümet alehinde konuşmadan yaparsak, daha sağlıklı olacaktır. Durduk yere yanlış anlaşılıp, başımızı derde sokmayalım.
Şimdi 2000 yılında asgari ücret: Şuan ki para ile 86.92 TL
benzinin litresi 0,59 kuruş asgari ücret karşılığı 150 lt
ekmek tanesi 100.000 lira ki 6 sıfır atıldığı için ekmek karşılığı 0.10 kuruş
asgari ücret ile alınabilecek ekmek miktarı: 860 adet ekmek
alınabilecek ekmek sayısı:
dolar kuru: 626 711 TL olarak gözüküyor ki, sanıyorum şuan ki miktarı 0.50 kuruşa tekabül ediyor.
asgari ücret ile alınabilecek dolar miktarı 172 Dolar.
o zaman ki asgari ücret ile
Altın fiyatı: 10,5
alınacak altın 8,20 adet

Yıl 2019 son çeyrek
Asgari ücret 2020 TL
Benzin lt: 6,86 TL
Alınabilecek benzin miktarı: 294 lt
çeyrek altın 448 TL
alınabilecek çeyrek altın sayısı: 4,46 adet
ekmek miktarı ortalama 1.50 TL
alınabilecek ekmek adedi: 1333 Adet
2000 TL ile 350 Dolar alabiliyoruz.

Baktığımız zaman, 2000 yılına oranla daha fazla ekmek alabiliyoruz, daha fazla benzin alabiliyoruz, daha fazla döviz alabiliyoruz. Daha az altın alabiliyoruz. Altın ile karşılaştırma yaparsak,
şuan ki asgari ücret altına oranlarsak, şuan ki asgari ücretin değeri 46 TL
benzin ile karşılaştırma yaparsak 147 TL asgari ücrete tekabül ediyor ki buda o zaman ki asgari ücret 86 TL'nin 1.7 katına bedel bir miktar.
o zaman alabileceğimiz dolar miktarı 172 dolar, şuan asgari ücret dolar karşılığı 350 dolar yapıyor ki oda o zamanki asgari ücret karşılığı 175 TL'ye tekabül etmekte, ki asgari ücret 86 TL iken oranlarsak 2,03 katına tekabül ediyor. rakamlar buraya kadar normal, ülke ekonomisine baktığımızda 2019 yılı son çeyreği itibari ile 2000 yılında yaşayan bir aileye oranla daha fazla ekmek, benzin alabiliyor olduğumuz rakamlar ile ortada. Bu rakamlar aynı zamanda enflasyon olduğu halde bu şekilde.
Altın rakamına baktığımız zaman ise işler bu sefer tersine dönüyor. 2000 yılında asgari ücret 86 TL iken 8.2 adet altın alabiliyorken, şuan 4.46 adet altın alabiliyoruz ki, oda o zamanın asgari ücretine oranladığımız da 46,83 tl karşılğına tekabül ediyor. Bu da oransal karşılığı 1.83 kat küçülmeye tekabül ediyor.

Ben şu devir ile karşılaştırma yaparken, altını kullanıyorum. Altın evrensel olduğu için altına vurduğumuzda hayat şartlarının 1,8 kat daha azaldığını düşünüyorken, alabileceğimiz benzin ve ekmek miktarının fazla olması yüzünden de 2 kat büyüdüğümüz gözüküyor. düşünceleriniz nelerdir ?
bu işin çok farklı kalemleri var ki yazmaya kalkarsak, bir dünya kalem gider çıkacak, olumsuz yorum yaparken, neden onu katmadın demeyin, sadece ekmek dolar ve altın kalemleri ile bir karşılaştırma.

*Sosyalortak
Ekmek saymaya devam et ekmek evde oturur, ekmek yakar, ekmek ile ulaşım sağlar, ekmek hastanesi ne gidersin ? Tatil, tiyatro, sinema, kitap falan gerek yok ekmek yer otururuz

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Düşüncen hem doğru hem yanlış
Alım gücü artmış olabilir ama vergi ve dolar yüzünden bitik haldeyiz diyelim eşin kızın ve se veya birde oğlun var 2000tl ile geçinmeye çalış nasıl olacak

Fiyatlar bukasar artmamalı idi ekmek 1.25 değilde 50krş olmalı
Gaz 3.50 değilde 1.5 tl olmalı
Dolar 6 7 değilde 2 3 tl olmalıydı

Vergiler %20 %40 olsada aslında %100 1milyonluk otomobil in dolar karşılığı 40.000x6.50=260 bin tl 3 katı vergi var
Dolar 3tl olsaydı 130 bin civarı olacaktı vergi %20 olsaydı 162bin tl olacaktı veya 200bin ama 1m olmayacaktı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekmek saymaya devam et ekmek evde oturur, ekmek yakar, ekmek ile ulaşım sağlar, ekmek hastanesi ne gidersin ? Tatil, tiyatro, sinema, kitap falan gerek yok ekmek yer otururuz
Al 300 doları çerçeveleetir izle????

Dışarı bağımlı yaşıyoruz bu yüzden bitiğiz
Kendi ülkemizde bu fırsattan istifaden bizi öpüyor

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Altın, dolar karşısında yakın zamanda kaç kere rekor yeniledi...

Bir konuda dürüst olmak gerekirse ülkenin alım gücü ciddi anlamda arttı. Bir aileye düşen aylık gelir 30.000tllerin üzerine çıktı. Peki ya askeri ücretle çalışanlar... Tüm dünyanın standartları artarken onlarınki sabit kaldı. Genel olarak hizmet ve ekonomi iyileşti ancak ekonomik denge denen bir şey kalmadı bu ülkede

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Altın, dolar karşısında yakın zamanda kaç kere rekor yeniledi...

Bir konuda dürüst olmak gerekirse ülkenin alım gücü ciddi anlamda arttı. Bir aileye düşen aylık gelir 30.000tllerin üzerine çıktı. Peki ya askeri ücretle çalışanlar... Tüm dünyanın standartları artarken onlarınki sabit kaldı. Genel olarak hizmet ve ekonomi iyileşti ancak ekonomik denge denen bir şey kalmadı bu ülkede
Zengin zenginleşti fakir iyice dibe vurdu terazi yamuk duruyor

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
bir şeyler almak için borca girmeyen ya da tek seferde parayı basıp alabilen var mı acaba? :)

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Arkadaşlar yakınmayı bıraksanız artık diyorum, yazmayayım diyorum ama buradaki yorumlar insanı yazmak için resmen tahrik ediyor.
Geçen efsane cuma indirimlerin ne kadar alışveriş yapıldı biliyorsunuz sanırım, tam tamına 4.7 milyar lira, dünyada abd den sonra ikinci en çok alışveriş yapan ülke bizim ülkemiz bizim insanlarımız, hiç ama, fakat gibi cümlelerle sağa sola çekmeye çalışmayın. Bu coğrafyada başımızda bunca bela varken insanların bu kadar alışverişe para harcaması ekonomiye olan güveni gösterir.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Arkadaşlar yakınmayı bıraksanız artık diyorum, yazmayayım diyorum ama buradaki yorumlar insanı yazmak için resmen tahrik ediyor.
Geçen efsane cuma indirimlerin ne kadar alışveriş yapıldı biliyorsunuz sanırım, tam tamına 4.7 milyar lira, dünyada abd den sonra ikinci en çok alışveriş yapan ülke bizim ülkemiz bizim insanlarımız, hiç ama, fakat gibi cümlelerle sağa sola çekmeye çalışmayın. Bu coğrafyada başımızda bunca bela varken insanların bu kadar alışverişe para harcaması ekonomiye olan güveni gösterir.
Don alamayan insanlat iphone alıyor param yok diyen neler alıyor neler bi benim maşımın deperi yok galiba

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Efsane cuma konusunda dünya genelinde 2.olmamız imkansız, heleki 1 milyara yakın nufusu bulunan ülkeler varken.

Ama enayi gibi alışveriş yapma konusunda ikinci olabiliriz. Resmen tüm dünyada fiyatlar ucuzlarken bizde zamandı ve millet ciddi ciddi alış veriş yaptı.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Efsane cuma konusunda dünya genelinde 2.olmamız imkansız, heleki 1 milyara yakın nufusu bulunan ülkeler varken.

Ama enayi gibi alışveriş yapma konusunda ikinci olabiliriz. Resmen tüm dünyada fiyatlar ucuzlarken bizde zamandı ve millet ciddi alış veriş yaptı.
Hakeden de çok yeni telefon çıkıyo adam 5 6 aylık cihazı satı onu galıyor bu açgözlülük
İdareyi bilmeyen insanlar yüzünden böyle

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Hakeden de çok yeni telefon çıkıyo adam 5 6 aylık cihazı satı onu galıyor bu açgözlülük
İdareyi bilmeyen insanlar yüzünden böyle
Hocam bu dediğiniz liberal ekonomi, bu dediğinizin tersi ise komünizm. Bunun pek mevcut yönetimle alakalı olduğunu düşünmüyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu mantık matematiksel olarak doğru belki ama real olarak böyle olmuyor ne yazık ki. Sadece ekmek ile benzin ile kıyaslanmaz yıllar geçtikçe ihtiyaçlar değişiyor parayı harcama şekli değişiyor.
2000'li yılların öncesinde 4 kişilik bir ailenin kazandığı para direk ev giderleri üst baş elektirik su ve mutfak olabiliyordu. Kça kişide araba vardır.
Ama şuan 4 kişilik bir ailede 10-12 yaş üst dahil herkes de telefon olmak zorunda ortalama aylık bir telefon tarifesi en ucuzu bile 40 TL desek 150 TL telefon faturalarına gitti. Her evde internet olmak zorunda artık çağın zorunluluğu en ucuz internet 75 TL tabletler PC'ler olmak zorunda. Eskiden soba yakılıyordur yakacak masrafları düşüktü şuan Türkiyenin büyük şehirlerinde yüzde 70'inde ya doğalgaz var evinde yada merkezi sistem kalorifer var aylık kış aylarında 200-300 TL onun masrafı. Artık arabası olmayan insan sayısı çok nadir yani. Arabanın giderler benzin masrafı sigortası muaynesi hep masraf.
Ayrıca dışarda çay kahve içeyim bir alışveriş merkezine gideyim bir sinamaya gireyim az sosyalleşeyim demek flan hep para ve masraf. Oransal olarak karşılamaz asgari ücret.
Şurdan şöyle bir sonuç çıkarmak lazım İnsanların Asgari ücretin artmasını beklememesi ben nasıl kalifiye bir eleman olurum kendimi nasıl geliştiririm diye düşünmesi lazım. Asgari ücret istersen şuan 20 bin TL olsun. Ona göre Emekli maaşı da 35 bin TL olur Memur maaşı Müdür maaşı 100 bin TL olur gene senin aldığın paranın bir değeri kıymeti olmaz.
Çalışıp ya kalifiye işçi yada okuyup üst kademelere geçmek lazım. 100 yılda geçse asgari ücret her sene az denilecek ve geçinilemiyecek.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Bu mantık matematiksel olarak doğru belki ama real olarak böyle olmuyor ne yazık ki. Sadece ekmek ile benzin ile kıyaslanmaz yıllar geçtikçe ihtiyaçlar değişiyor parayı harcama şekli değişiyor.
2000'li yılların öncesinde 4 kişilik bir ailenin kazandığı para direk ev giderleri üst baş elektirik su ve mutfak olabiliyordu. Kça kişide araba vardır.
Ama şuan 4 kişilik bir ailede 10-12 yaş üst dahil herkes de telefon olmak zorunda ortalama aylık bir telefon tarifesi en ucuzu bile 40 TL desek 150 TL telefon faturalarına gitti. Her evde internet olmak zorunda artık çağın zorunluluğu en ucuz internet 75 TL tabletler PC'ler olmak zorunda. Eskiden soba yakılıyordur yakacak masrafları düşüktü şuan Türkiyenin büyük şehirlerinde yüzde 70'inde ya doğalgaz var evinde yada merkezi sistem kalorifer var aylık kış aylarında 200-300 TL onun masrafı. Artık arabası olmayan insan sayısı çok nadir yani. Arabanın giderler benzin masrafı sigortası muaynesi hep masraf.
Ayrıca dışarda çay kahve içeyim bir alışveriş merkezine gideyim bir sinamaya gireyim az sosyalleşeyim demek flan hep para ve masraf. Oransal olarak karşılamaz asgari ücret.
Şurdan şöyle bir sonuç çıkarmak lazım İnsanların Asgari ücretin artmasını beklememesi ben nasıl kalifiye bir eleman olurum kendimi nasıl geliştiririm diye düşünmesi lazım. Asgari ücret istersen şuan 20 bin TL olsun. Ona göre Emekli maaşı da 35 bin TL olur Memur maaşı Müdür maaşı 100 bin TL olur gene senin aldığın paranın bir değeri kıymeti olmaz.
Çalışıp ya kalifiye işçi yada okuyup üst kademelere geçmek lazım. 100 yılda geçse asgari ücret her sene az denilecek ve geçinilemiyecek.
Haklısın ancak bizim sorunumuz şu ülkemiz de asgari ücretli çalışan kişi sayısının nüfusa oranı neredeyse %50ye yakın bu durumda çalışanlarımızın yarısı kalifiye değil diyemeyiz. Bu oran Avrupa ülkelerinde %20 yi bulmuyor. Gelişmiş ülkelerde %5 lerde.

Yanlış olan birşey bu, batık krediler, kredi kartları çok var. Maalesef biz ayağımızı yorganımıza göre uzatamıyoruz. Efsane cumada vatandaşların indirime burası önemli indirime saldırması ekonomiye güven olarak yorumlanması bence yanlış. Ekonomiye güven girişimcilerin yatırıma girmesi ile olur. Üretimin artması ile olur. İthalatın azalması ile olur. İnşaat sektörünün emlak sektörünün hareketli olması olur.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Haklısın ancak bizim sorunumuz şu ülkemiz de asgari ücretli çalışan kişi sayısının nüfusa oranı neredeyse %50ye yakın bu durumda çalışanlarımızın yarısı kalifiye değil diyemeyiz. Bu oran Avrupa ülkelerinde %20 yi bulmuyor. Gelişmiş ülkelerde %5 lerde.
Buna kesinlikle katılırım asgari ücret bir kiş hiç birşey bilmez işe başladığı paradır. 2-3 yıl sonra asgari ücretli olmaz artık o işi öğrenmiş olması ve maaşının asgari ücrete göre belli bir miktar artmış olması gerekir.
Ama adam 21 yaşında işe giriyor 50-60 yaşına gelmiş halen asgari ücret alıyor ve halen bir Hükümet gelecek ve benim asgari ücretime zam yapacak umudu ile yaşıyor :(

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Ankarada kira 500tl gaz 300 500 arası elek su 200 gıda 600tl desek saten gitti 2000tl

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444

Yanlış olan birşey bu, batık krediler, kredi kartları çok var. Maalesef biz ayağımızı yorganımıza göre uzatamıyoruz. Efsane cumada vatandaşların indirime burası önemli indirime saldırması ekonomiye güven olarak yorumlanması bence yanlış. Ekonomiye güven girişimcilerin yatırıma girmesi ile olur. Üretimin artması ile olur. İthalatın azalması ile olur. İnşaat sektörünün emlak sektörünün hareketli olması olur.
Millet batık krediler ve batık kredi kartları ile bu kadar rahat yaşıyorsa bende öyle olmak isterdim, yahu 3-5 gün tatil oluyor yazlık bölgeler ana baba günü gibi, hafta sonları özellikle avm ler aynı şekilde, ilkokul ortaokul çocukları bile ancak asgari ücretle alınabilecek cep telefonları ile okula gidip geliyorlar, liseleri saymıyorum bile ..sokaklarımızda araba koyacak yer yok gıcır gıcır arabalar..Allah daha çok versin ancak ben sürekli kötümser konuşanlara kızıyorum ve neden böyle yaptıklarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Buna kesinlikle katılırım asgari ücret bir kiş hiç birşey bilmez işe başladığı paradır. 2-3 yıl sonra asgari ücretli olmaz artık o işi öğrenmiş olması ve maaşının asgari ücrete göre belli bir miktar artmış olması gerekir.
Ama adam 21 yaşında işe giriyor 50-60 yaşına gelmiş halen asgari ücret alıyor ve halen bir Hükümet gelecek ve benim asgari ücretime zam yapacak umudu ile yaşıyor :(
Keşke ekonomimiz daha iyi olsa, sürekli zamlar olmasa da o 50, 60 yaşına gelen insanlarımız zam haberi beklemese ? Hayat pahalılığı aratmadığı sürece yuksek zam beklemek zaten saçma olur. Ne kadar maaşa zam yapılırsa yapılsın enflasyon karşısında kısa sürede eriyor. Kısır bir döngü yani

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Black fridayde bende bol alışveriş yaptım. Bolca bez, mama stok yaptım. Her zaman alacağım ürünleri indirimde tek seferde aldım. Aha 23 bin lira kredi çekmiştim geçen ay. Rahatlığım galiba buradan geliyor.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Millet batık krediler ve batık kredi kartları ile bu kadar rahat yaşıyorsa bende öyle olmak isterdim, yahu 3-5 gün tatil oluyor yazlık bölgeler ana baba günü gibi, hafta sonları özellikle avm ler aynı şekilde, ilkokul ortaokul çocukları bile ancak asgari ücretle alınabilecek cep telefonları ile okula gidip geliyorlar, liseleri saymıyorum bile ..sokaklarımızda araba koyacak yer yok gıcır gıcır arabalar..Allah daha çok versin ancak ben sürekli kötümser konuşanlara kızıyorum ve neden böyle yaptıklarını anlamakta güçlük çekiyorum.
Haklısınız sizde ancak avm lerin kalabalık olması bir kıstas değil ki insanlar gezmek istiyor ne yapabilir ki en fazla avm ye gider. Yeğenim liseye gidiyor bazen almaya giderim yok ya o kadar da değil bence yani üst segment cihazlar yok o biraz hurafe bence. Giriş seviye Allah razı olsun Samsung A serisi ile xiaomi varda millet onlardan alıyor ? unutmayalım ki 80 milyonluk ülkeyiz hepimiz orta direk değiliz. Gelir seviyesi yüksek kesimimiz var. Birde bizler kalabalık aileyiz bir hane de birden fazla maaş alan olduğunda bir tık daha rahat geçimi ve isteklerini karşılıyabiliyor. Benim kıstasım her zaman çekirdek ailedir bir askeri ücretli eş, ev hanımı ve iki çocuk zorluk yaşayan kesim bence bu

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Ülkemiz petrol zengini bir ülke değil, öyle elmas yada altın gibi değerli maden yatakları olan bir ülkede değiliz, sanayi ülkesi yada teknoloji ihraç eden ülkede değiliz, çok değil daha 20 sene öncesine kadar memur maaşlarını deprem de toplanan paralar ile yada imf den alınacak faizli para ile ödeyebilen bir ülke idik ...Şimdi dünyanın her ülkesinden ekmek parasını kazanabilmek için ülkemize gelen ülkemizde hayat bulan binlerce yabancı insan var. Şu etrafımızdaki ülkelere ve bulunduğumuz bölgeye bakın bizim ülkemiz kadar güvenli olan ve insanlara umut olabilen hangi ülke var Allah aşkına.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Zamanında demokrat parti ve AKP nin temelini atan pek çok insan küçük Amerika vaatleri ile başa gelmişti.

Şuan ise muhalifler anlaşılan küçük kelimesini ortadan kaldırmak adına yüz ölçümü daha küçük ülkeler olan Avrupa ülkelerini hedef belirlemiş olmalılar ki Avrupda şöyle burda böyle kıyas yapıp duruyorlar...

Unuttukları bir şey var oda bizim Avrupa olmadığımız...

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Ülkemiz petrol zengini bir ülke değil, öyle elmas yada altın gibi değerli maden yatakları olan bir ülkede değiliz, sanayi ülkesi yada teknoloji ihraç eden ülkede değiliz, çok değil daha 20 sene öncesine kadar memur maaşlarını deprem de toplanan paralar ile yada imf den alınacak faizli para ile ödeyebilen bir ülke idik ...Şimdi dünyanın her ülkesinden ekmek parasını kazanabilmek için ülkemize gelen ülkemizde hayat bulan binlerce yabancı insan var. Şu etrafımızdaki ülkelere ve bulunduğumuz bölgeye bakın bizim ülkemiz kadar güvenli olan ve insanlara umut olabilen hangi ülke var Allah aşkına.

Sakıncası yoksa yaşınız kaç

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Ülkede Asgari ücretlilerin oranının yüksek görünmesi, işverenlerin (çalışanın bilgisi dışnda) çalışanları, daha az vergi ve sigorta payı ödemek için, asgari ücretten göstermesinden kaynaklanıyor. Ayrıyetten bir çok işsiz görünen kişi kayıt dışı çalışıyor. Tabii burada sadece vergi kaybı olmuyor, hak kaybı da oluyor. Kokusu emekliye ayrıldıktan sonra çıkıyor.

Yine ölen yakınlarının emekli maaşlarını miras alabilmek için göstermelik olarak boşananlar, ve daha bir sürü duymadığımız ve aklımıza bile gelmeyecek dalavereler sayesinde, aslında bizdeki istatistik veriler tam olarak tesbit edilemiyor.

Bir çok meslekte de kayıt dışı ek gelir sağlanıyor. Mesela pazarlamada bazı üreticiler pazarlama elemanına doğrudan kayıt dışı ek ürün vererek, kendi ürünlerinin pazarlanmasında öncelik sağlanmasına çalışıyorlar.

Bunu Askeri kışladaki kantinlerde bile yapıyorlar. Aslında her asgari ücretli, gerçekten de asgari ücret ile çalışmıyor. Gerçekten de öyle olsaydı ve ülkede o yükseklikte bir asgari ücretli oranı olsaydı, şehirlerimizde park yeri bulma sorunu yaşamazdık.

Şimdi kendi durumumuzu hesaplarken, aklıma bir film geldi. geçen sene televizyonda izlemiştim. "Dönmeyen Bayar" yada gelmeyen Bahar2da olabilir. eskiden ailelerin nasıl yaşadığını da gösteriyor. Bütün aile tek bir "Dairede" Aile ve evli çocuklar aileleri ile birlikte. eskiden bu şekilde o zamanın imkânlarında aileler geçiniyordu. Benzer durumlara kendim de tanık oldum. Hatta benim ailem de bir süre üç evli kardeş birlikte yaşamışlardı ve herkesin bir odası vardı. Çocuklar çoğalınca fazla dar gelmeye başladı.

Günümüzde ise herkes kendi evine çıkmak istiyor. Hatta tek yaşıyor. Ben de uzun süre tek yaşadım. Çocukluğundanbu güne refah, benim gözümde bu şekilde arttı.

Rahmetli amcamın bir arabası vardı, bütün aile o arabanın içine sığmaya çalışırdık. Bu yaz 5 kişi arabaya oturunca, arkadakiler çok rahatsız oldu. Şimdi bazı ailelerin ikişer arabası var. Ve hatta bazı aileler her sene arabalarını değişrtiriyorlar. Oysa eskiden bir araba ömür boyu kullanılırdı.

Son düzenleme: