2000$ laptop tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

altay666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam arkadaşlar. Yeni bir bilgisayar alacağım bu konuda önerilerinize ihtiyacım var.

Öncelikle bilgisayar kullanımımdan bahsetmek istiyorum. Ben biyoloji öğretmeniyim ağırlıklı kullanım alanı Office vb. uygulamalar. Biraz da oyun oynarım ve ayrıca profesyonelce olmasa da photoshop ve video edit programları kullanıyorum. Yüzde olarak söylemek gerekirse %35 office, akıllı tahta sunumları hazırlama, pdf oluşturma ve düzenleme %15 oyun (ama oyun bağımlısı değilim ama oynadığım zaman kaliteli olmasını isterim) ve %15 de foto ve video edit programları ve %35 günlük işler (internet, multimedya vb. ) şeklinde söyleyebilirim.

Benim karar vermekte zorlandığım konu ise malum yıllardan beridir çoğu kişinin de cevap aradığı Windows'lu bir PC mi yoksa MAC mi? Dizüstü bilgisayarıma Hackintosh ile macOS kurdum ve 4-5 ay kadar kullandım. Aslında sevdim de çünkü başta söylediğim gibi ben biyoloji öğretmeniyim. Derslerde Mac uygulamalarını çok etkili bir şekilde kullandım. Örneğin en basitinden hücreyi anlatırken gayet güzel hazırlanmış 3D uygulamalar falan konuyu hem benim anlatmamda hem öğrencilerin anlamasında yardımcı oldu. (Windows storeden de indirdim ama o kadar uygulamalar kullanışlı değildi.) Ama arkadaşlar falan Windows kullandığı için bazı uyum sorunları yaşadım. (Hackintosh olduğu için Wi-Fi touchpad vb. sorunlar yaşadım ama sebebi benim cihazın uyumlu olmaması.) Diğer bir nokta ise bütün bilgisayar bilgim Windows için 4-5 aylık kullanım süresinde biraz zorlanmadı değilim. Benim cihazımın uyumsuz olması gibi sebeplerde var ama çok bilmediğim bi platform. Windows’taki kadar rahat değildim.

Neden Mac istediğimi söyleyeyim işimde kolaylık sağlaması eğitim uygulamaları. Güzel bi ekrana sahip olması. Multimedia için daha iyi. Foto video edit için sanki daha uygun. “-“ yönü ise eskisi kadar olmasa da bazı uyumluluk sorunları var sanki.( mac alırsam oyun oynamayı sorun etmem ama win li biblo de kaliteli olmasını isterim)

Neden Windows bildiğim rahat bir şekilde kullandığım bir işletim sistemi. Daha geniş bir cihaz seçeneğinin olması, benim için çok önemli değil ama oyun için daha kullanışlı olması. Ve geniş bir uyumluluk yeteneği var.

Aradığım özellikler iyi bir ekran iyi bi işlemci çok büyük, ağır olmayan bir gövde çok oyun oynamıyorum ama oynadığım zamanda iyi bir performans istiyorum.

Düşündüğüm cihazlar, yaklaşık 1 hafta önce Computex fuarında Asus Zenbook Pro tanıtıldı. Diğer bir model ise Asus ROG Strix GL502. Bir başka model ise MSI GS63VR ve MACBOOK PRO düşünüyorum.
Ekran boyutu 15.6 inch düşünüyorum.

Başka bi soru ise bu donemde yeni bi Bilgisayar almak mantıklı mi yeni modeller computex fuarında tanıtıldı ayrıca intel yeni işlemcileri falan piyasaya çıkacak ve bu ürünlerin piyasaya çıkmasıyla su anki mevcut modellerin fiyatlarında bi indirim olması ne kadar zaman alır.

Bilgisayarı Amerika veya yakın bi zamanda bir arkadaşım Dubai'ye gidecek oradan almayı düşünüyorum fiyata bağlı olarak tabiki. Fiyat olarak ise biraz (aslında bayağı bi) zorlama ile 2000 dolara kadar çıkabilirim.
Durum bu tavsiyelerınız nelerdir? Kusura bakmayın biraz uzun bi yazı oldu ama mevzu büyük malum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bence sizin istedikleriniz doğrultusunda eğer Macbook almayacaksanız MSI GS63VR cok iyi bir tercih hem taşınabilirliği olsun hemde de iyi performansı olsun.Mac alacaksanız zaten çeşitler az bütçenize göre alırsınız.Intel'in daha yeni nesil işlemcileri tanıtıp da Laptop markalarının onları kullanması nereden baksanız 5-6 ayı bulur.Windows alacaksanız MSI tercihi doğru olur.Zenbook ise daha taşınabilir bir platform fakat oyun konusun da iyi değil.

altay666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence sizin istedikleriniz doğrultusunda eğer Macbook almayacaksanız MSI GS63VR cok iyi bir tercih hem taşınabilirliği olsun hemde de iyi performansı olsun.Mac alacaksanız zaten çeşitler az bütçenize göre alırsınız.Intel'in daha yeni nesil işlemcileri tanıtıp da Laptop markalarının onları kullanması nereden baksanız 5-6 ayı bulur.Windows alacaksanız MSI tercihi doğru olur.Zenbook ise daha taşınabilir bir platform fakat oyun konusun da iyi değil.

Bende ilk başlarda eğer Windows ki bu pc alacaksam msi ve Asus arasında kaldım ama şimdi ibre Asus rog gl502 ye doğru kaydı 1070 il model e bu konuda ne düşünürsünüz

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
MSI daha rahat taşınabilir, daha hafif, daha ince ve bana göre klavyesi falan daha hoş fakat Asus daha performanslı.Gtx 1060 zaten her türlü oyunun altından kalkabilecek bir ekran kartı ben olsam MSI alırdım.İkisi arasında ki performans farkı belki 2 sene sonra ki oyunlar da kendini belli eder o da çok fazla olacağını sanmam.

altay666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için teşekkürler bir sorum daha var bootcamp ile win kursam oyun performansı nasıl olur

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows kuracaksanız neden Macbook alacaksınız ki?Macbookları iyi yapan zaten işletim sistemleri yoksa bilgisayar üst düzey değil.

altay666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğru söylüyorsunuz ama sadece geçiş sürecinde macOS+ win kullanmak için ana işletim sistemi macOS ve en azından arada bi kaç oyun için Windows şeklinde kullanmayı düşünüyorum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öncelikle pil performansı konusun da çok kayıp yaşanıyor Macbook da windows yükleyince.Kaldı ki windows biraz daha ağır bir sistem otomatik olarak oyun seçeneği daha da azalıyor.MSI bence burda en iyi kombini yapmış.Taşınabilirlik,incelik,tasarım ve performans.

altay666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler cevaplarınız için incelemelere falan biraz daha bakayım msi için