20 Bin Liralık Hayvan Gibi Sistem Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Merhaba arkadaşlar,

20 bin küsür liralık oyun bilgisayarı toplama telaşesi içerisindeyim. Bilgisayar toplama konusunda tamamen tecrübesiz olduğumdan yoğun bir araştırma dönemindeyim. Fakat mevcut bilgisayarımda yaşadığım fps drop'larla alakalı videolar izlerken bir elektronik mağaza sitesi keşfettim. Sitede Kendi PC'ni Kur diye seçenek sunmuşlar ve örneğin İşlemci seçtiğimde hemen aşağısında yer alan anakart listesi, uygun gelenler sıralanacak şekilde filtrelenmekte. Yani sanırım sitelerindeki arayüz üzerinden pc toplarken hata yapmayalım diye arkada bu işi programlamışlar. Donanımlar birbirleriyle uyumlu olacak şekilde listeler dinamik olarka filtrelemeye tabi tutuluyor. Olay çok iyi. Fakat bazı uyanıklıklar da yapmışlar. Örneğin CPU için fan soğutma kategorisi var. Birkaç kategori sonra ise işlemci sıvı soğutma kiti kategorisi var. İkisini de sepete ekle diyebiliyorum. Normalde yapamamam gerekir ama yapabiliyorum. Yani bir tür kazıklama kokuları da almaktayım. Ama yine de çok kullanışlı bir site, en azından benim için. Sitenin reklamını yapmak niyetinde değilim. Fakat bir konuda sizden tavsiye almak için birazcık değinmek mecburiyetindeyim. Şu an biraz abartının abartısına kaçarak o web sitesi üzerinde 28 bin liralık sistem topladım. Topladığım taslak sistemimi görmek adına Dosya Eki'ne koyduğum pdf'e bakabilirsiniz.

Ancak sizden ricam bütçemi en doğru şekilde kullanabilmek adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Özellikle şu link (Gaming Ürünler ve Bilgisayar Bileşenlerinin Yeni Dünyası | ITOPYA ) üzerinde benim sistem toplama ekranım sizi karşılayacak ve siz donanımlarda ekle veya sil yapabileceksiniz. Bu şekilde Sepete ekle'nin hemen yukarısında pdf yazdır'ı seçerek pdf içeriğinin en aşağısındaki linki benimle paylaşabilir ve bütçeme göre bir iyileştirilmiş sistem tavsiyesinde bulunabilirsiniz eğer çok yorucu gelmezse. Böylece eksik gedik yanlarımı kaparım diye düşünüyorum.

Not: Devasa donanımların yanında önemsiz bir detay fakat merak ettim; seçtiğim anakartta USB 3.1 soketleri var diyor. Ama seçtiğim bilgisayar kasasında sadece USB 2.0 ve USB 3.0 çıkışları var diyor. O halde ben anakartın USB 3.1 özelliğini kullanamayacak mıyım?

Ekli dosyalar

• PDF YAZDIR.pdf
    151.6 KB · Görüntüleme: 329

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
PSU, sıvı soğutma, anakart, Windows, Ses kartı ve kasaya gereksiz para harcanmış. Bu paraya çok daha iyi sistem toplanabilir. Bizde zaten İtopya sitesini tavsiye ediyoruz. Net bütçenizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Bu arada monitör dahil olacak mı?

İşlemci eski nesil AMD ve ekran kartı 1000 serisi gereksiz bir bilgisayar olmuş o fiyata.

Son düzenleme:

Elyr

Asistan
Reaksiyon puanı
137
29 bin TL diyor linkte ama?

#ExYoung

Asistan
Reaksiyon puanı
140
20 bin liraya tabi hayvan gibi olur

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27

Ya hazır bir pc yerine pc toplama olayına girmemin nedeni aslında geleceğe de yatırım yapmak. Yani bir 5 yıl sonra sistem yüksekken orta konumuna gelebilir. Modüler bir şekilde örneğin RAM ekleme, Sli / Crossfire olaylarına girme, overclock'un dibini yapma gibi şeyler planlayabilirim gelecekte. O nedenle pc toplamayı tercih etmiştim ama öneriniz için teşekkürler. Yine de değerlendireceğim.

PSU, sıvı soğutma, anakart, Windows, Ses kartı ve kasaya gereksiz para harcanmış. Bu paraya çok daha iyi sistem toplanabilir. Bizde zaten İtopya sitesini tavsiye ediyoruz. Net bütçenizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Bu arada monitör dahil olacak mı?

Sıvı soğutmaya yüklenmemin nedeni kesinlikle sıcaklık noktasında bir falsoya düşmek istemeyişimden dolayı. Çünkü bu kadar (20 bin küsür lira) parayı gözden çıkarıyor olmamın nedeni Black Desert Online. Oyunda fps drop alıyorum ve sorun cpu'mun gpu'mu darboğaza sokması. Ayrıca thermal darboğazın da olması. Bu nedenle sıvı soğutma benim için çok önem arz ediyor. Eğer farklı düşünmem gerekiyorsa belirtebilirsiniz. PowerSupply'a yüklenmemin nedeni gelecekte SLI / Crossfire olaylarına girebilirim diye. Çünkü ikinci ya da üçüncü ekran kartı geldi mi daha fazla güç beslemesi gerekecek diye okudum. Ses kartına yüklenmemin nedeni yani daha kaliteli ses verir diye düşündüm. Ama bunu henüz hiç araştırmadım. Yani ses kartları arasında ses kalitesi değişiyor mu ne kadar değişiyor bilmiyorum henüz. Kasaya o kadar yüklenmemin nedeni ise kriter olarak E-ATX tower model kasaları seçtim öncelikle. Çünkü dediğim gibi sistemimi zamanla daha da upgrade etme ihtiyacı duyabilirim. Büyük tower demek büyük anakart büyük anakart demek upgrade edilmeye elverişli sistem demek diye okudum. Çünkü PCI-E slot'ları fazla, RAM slotları fazla, vs... Bütçem maksimum 20 bin lira. Monitorü bilerek dahil etmedim, çünkü pc toplama arayüzünde pek de içim sinmedi monitorlere. Belki ayrı bir yerden alırım diye düşünmüştüm. Ama öneriniz varsa bu sitede duymak isterim.

29 bin TL diyor linkte ama?

O taslak. Yani abartının abartısı bir taslak. Bütçem ortalama 20 bin lira.

MehmetTuran61

Asistan
Reaksiyon puanı
12

İşlemci eski nesil AMD ve ekran kartı 1000 serisi gereksiz bir bilgisayar olmuş o fiyata.
Nasıl olmuş oyun testlerinde iyi ama

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
devamı....

Anakarta yüklenerek ayrıca gelecekte 9ncu nesil işlemciler iyicene piyasada yaygın hale geldiğinde o işlemcileri anakartım desteklesin ve upgrade edebileyim diye düşündün. O nedenle anakarta yüklendim. PSU, sıvı soğutma, anakart, kasa bunların hepsine yüklenmemin nedeni upgrade edilmeye elveişli olsun diye.

Bu arada PSU ve Anakart'ın iyi olması elektrikler gittiğinde donanımların hasar alma riskini minimize ediyor şeklinde bir forum postunda okumuştum. Sanırım bu forumdu. UPS'i fazlalık görüyorum ama 20 bin liralık bir sistem alıp da elektrçik hiç kesilmezken bir kesilip tüm sistemimin yanmasına neden olmasını da hiç istemem doğrusu. En azından PSU ve anakart iyi olsun hem risk minimize olur hem de sistemin upgrade edilmesi yolunda bir kolaylık olur diye düşünmekteyim.

Ayrıca monitor 4K (UHD) görüntü verebilen belki yine (afedersiniz) hayvanlık olacak ama curve şeklinde bir pc monitorü almaya niyetliyim. Henüz bunları arşatırma fırsatım olmadığından bu bahsettiğim ITopia sitesinde monitorlere yanaşmamıştım.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
devamı....

Anakarta yüklenerek ayrıca gelecekte 9ncu nesil işlemciler iyicene piyasada yaygın hale geldiğinde o işlemcileri anakartım desteklesin ve upgrade edebileyim diye düşündün. O nedenle anakarta yüklendim. PSU, sıvı soğutma, anakart, kasa bunların hepsine yüklenmemin nedeni upgrade edilmeye elveişli olsun diye.

Bu arada PSU ve Anakart'ın iyi olması elektrikler gittiğinde donanımların hasar alma riskini minimize ediyor şeklinde bir forum postunda okumuştum. Sanırım bu forumdu. UPS'i fazlalık görüyorum ama 20 bin liralık bir sistem alıp da elektrçik hiç kesilmezken bir kesilip tüm sistemimin yanmasına neden olmasını da hiç istemem doğrusu.

Ayrıca monitor 4K (UHD) görüntü verebilen belki yine (afedersiniz) hayvanlık olacak ama curve şeklinde bir pc monitorü almaya niyetliyim. Henüz bunları arşatırma fırsatım olmadığından bu bahsettiğim ITopia sitesinde monitorlere yanaşmamıştım.
800w 80+ Gold sertifikalı bir PSU ürününü ne şimdi ne de ileride zorlayacak bir sistem çıkmaz o yüzden bu civarda bir değer gayet yeterli olur. Şuan zaten 9. nesil işlemciler piyasada mevcut ki anakartı bu kadar abartmanın pek bir artısı yok önereceğim karta oranla. İleride çıkan 1151 soket uyumlu işlemci iki anakartla da iyi bir şekilde çalışır ki 1700 TL bir anakart için az bir rakam değil zaten. İsterseniz şu sisteme bir bakın.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
800w 80+ Gold sertifikalı bir PSU ürününü ne şimdi ne de ileride zorlayacak bir sistem çıkmaz o yüzden bu civarda bir değer gayet yeterli olur. Şuan zaten 9. nesil işlemciler piyasada mevcut ki anakartı bu kadar abartmanın pek bir artısı yok önereceğim karta oranla. İleride çıkan 1151 soket uyumlu işlemci iki anakartla da iyi bir şekilde çalışır ki 1700 TL bir anakart için az bir rakam değil zaten. İsterseniz şu sisteme bir bakın.

İşlemci ile büyük bir bilgi verdiniz bana. Çok teşekkürler. PC Toplama arayüzünde her nedense bu işlemci (Intel i9 'lar) sıralanmamaktaydı. Yalnız kafama takıldı. Intel i9 9900K işlemcisi i9'sa anakart özelliklerinde uyumlu işlemciler için i3/i5/i7 diyor. Bu sorun teşkil etmez mi? Biliyorum anakartın tanımında 9ncu nesil soket diyor ama yine de bir tereddüt oluşturdu. Şimdi düşününce acaba geriye dönük uyumluluğu mu kastetti i3/i5/i7 için. Belki de...

Anakart konusunda isteklerime uygun biraz daha alt model önermişsiniz. SLI / Crossfire desteği var. PCI-E slot'ları daha az ama onu sonra değerlendireceğim.

RAM için açıkçası anakartın sunduğu 4400Mhz kapasitesinde bir RAM beni sanki daha sağlama alır gibi hissediyorum. Önerdikleriniz 3600Mhz hızlarında.

Ekran kartı konusunda da tıpkı işlemcide olduğu gibi bir ufuk açtınız. Neden 2080 Ti almayayım ki gerçekten. Fakat bir sorun var. 2080 Ti grafik kartının detaylarında soğutma metodu olarak Aktif Soğutma denmiş. Sanırım bu bildiğimiz fan'ı kastediyor. Tıpkı CPU'da olduğu gibi GPU'da da sıvı soğutma benim tercihim. Bu konuda maalesef geçmiş tecrübelerim dolayısıyla hassasım. Örneğin benim taslak sistemimde seçtiğim grafik kartı MSI GeForce RTX 2080 SEA HAWK X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı şeklindeydi ve soğutma metodu sıvı soğutma şeklindeydi. Belki 2080 Ti'ın sıvı soğutmalı modeli de vardır diye araştıracağım. 2080 Ti aslında almak mantıklı bu kadar fiyat seviyesinde bulunmuşken...

Kasa gerçekten çok hoş. Fan'lar güven verici. Şeffaf olması şık. Fiyatı 1 bin lira daha ucuz.

PSU ve sıvı soğutma da fiyatları öncekine göre daha aşağıda. İnceleme zahmetinde bulunduğun için teşekkür ederim. Ancak bazı donanımlar itopia stok'larında yok ve bu donanım tavsiyelerin itopia'nın kendi pc'ni toplama servisi üzerinden olmadığından acaba bir uyumsuzluk olur mu şeklinde kafamda sorular olduğundan araştırmalarım devam edecek.

Ama şu net bir soruyu sormak istiyorum: Midtower bir kasada midtower bir anakartlı sistemi ileride upgrade etmek istesem anakartın yetersiz gelmesi söz konusu olur mu? Yani ben şu an kriterlerdeyim. Ona göre bir yol alacağım çünkü. Mesela PCI-E slot'larının az olması soru işareti uyandırıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Nasıl olmuş oyun testlerinde iyi ama

Ya belki yanlış anladım ama bu bilgisayar single player oyunlar için sanırım elverişli. MMORPG tarzı oyunlar single player oyunlar'ın istediği yüksek grafik seviyesinden daha ziyade yüksek CPU hızı istemekte çünkü.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
İşlemci ile büyük bir bilgi verdiniz bana. Çok teşekkürler. PC Toplama arayüzünde her nedense bu işlemci (Intel i9 'lar) sıralanmamaktaydı. Yalnız kafama takıldı. Intel i9 9900K işlemcisi i9'sa anakart özelliklerinde uyumlu işlemciler için i3/i5/i7 diyor. Bu sorun teşkil etmez mi? Biliyorum anakartın tanımında 9ncu nesil soket diyor ama yine de bir tereddüt oluşturdu. Şimdi düşününce acaba geriye dönük uyumluluğu mu kastetti i3/i5/i7 için. Belki de...

Anakart konusunda isteklerime uygun biraz daha alt model önermişsiniz. SLI / Crossfire desteği var. PCI-E slot'ları daha az ama onu sonra değerlendireceğim.

RAM için açıkçası anakartın sunduğu 4400Mhz kapasitesinde bir RAM beni sanki daha sağlama alır gibi hissediyorum. Önerdikleriniz 3600Mhz hızlarında.

Ekran kartı konusunda da tıpkı işlemcide olduğu gibi bir ufuk açtınız. Neden 2080 Ti almayayım ki gerçekten. Fakat bir sorun var. 2080 Ti grafik kartının detaylarında soğutma metodu olarak Aktif Soğutma denmiş. Sanırım bu bildiğimiz fan'ı kastediyor. Tıpkı CPU'da olduğu gibi GPU'da da sıvı soğutma benim tercihim. Bu konuda maalesef geçmiş tecrübelerim dolayısıyla hassasım. Örneğin benim taslak sistemimde seçtiğim grafik kartı MSI GeForce RTX 2080 SEA HAWK X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı şeklindeydi ve soğutma metodu sıvı soğutma şeklindeydi. Belki 2080 Ti'ın sıvı soğutmalı modeli de vardır diye araştıracağım. 2080 Ti aslında almak mantıklı bu kadar fiyat seviyesinde bulunmuşken...

Kasa gerçekten çok hoş. Fan'lar güven verici. Şeffaf olması şık. Fiyatı 1 bin lira daha ucuz.

PSU ve sıvı soğutma da fiyatları öncekine göre daha aşağıda. İnceleme zahmetinde bulunduğun için teşekkür ederim. Ancak bazı donanımlar itopia stok'larında yok ve bu donanım tavsiyelerin itopia'nın kendi pc'ni toplama servisi üzerinden olmadığından acaba bir uyumsuzluk olur mu şeklinde kafamda sorular olduğundan araştırmalarım devam edecek.

Ama şu net bir soruyu sormak istiyorum: Midtower bir kasada midtower bir anakartlı sistemi ileride upgrade etmek istesem anakartın yetersiz gelmesi söz konusu olur mu? Yani ben şu an kriterlerdeyim. Ona göre bir yol alacağım çünkü. Mesela PCI-E slot'larının az olması soru işareti uyandırıyor.
PCI slotlarına ses kartı veya ekran kartı takarsınız ek olarak. SSD için ayrı slot var zaten. E zaten ekran kartını 2080 Ti alınca onu zorlayacak bir oyun olmayacağı için tek başına gayet yeterli bir kart olacak SLI yapmaya gerek yok. Yani PCI slotlarının fazla olmasının çok bir artısı yok açıkçası. RTX serisi yeni olduğu için kart çeşidi biraz az o yüzden şuan sadece fan soğutmalı kartlar var fakat çoğunluk bu tarz kartlar kullanıyor sorun olmaz yani o kadar para verilen kartta tercih yine de sizin tabi. Kasa ve anakart konusunda sıkıntınız olması büyüklükler standarttır zaten ATX bir anakart bu kasaya her türlü uyar. Sıvı soğutma konusunda bu ürünü tercih etmemin nedeni F/P odaklı olması. Youtube da Donanım Arşivi kanalını belki biliyorsunuzdur dolar bu kadar artmadan önce 23.000 TL civarına sistem topladı ve bu sıvı soğutmayı kullandı. İşlemci sıcaklı konusunda da bir kuşkunuz olmasın. Bu arada i9-9900K Z390 serisi anakartlar ile uyumlu merak etmeyin.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
PCI slotlarına ses kartı veya ekran kartı takarsınız ek olarak. SSD için ayrı slot var zaten. E zaten ekran kartını 2080 Ti alınca onu zorlayacak bir oyun olmayacağı için tek başına gayet yeterli bir kart olacak SLI yapmaya gerek yok. Yani PCI slotlarının fazla olmasının çok bir artısı yok açıkçası. RTX serisi yeni olduğu için kart çeşidi biraz az o yüzden şuan sadece fan soğutmalı kartlar var fakat çoğunluk bu tarz kartlar kullanıyor sorun olmaz yani o kadar para verilen kartta tercih yine de sizin tabi. Kasa ve anakart konusunda sıkıntınız olması büyüklükler standarttır zaten ATX bir anakart bu kasaya her türlü uyar. Sıvı soğutma konusunda bu ürünü tercih etmemin nedeni F/P odaklı olması. Youtube da Donanım Arşivi kanalını belki biliyorsunuzdur dolar bu kadar artmadan önce 23.000 TL civarına sistem topladı ve bu sıvı soğutmayı kullandı. İşlemci sıcaklı konusunda da bir kuşkunuz olmasın. Bu arada i9-9900K Z390 serisi anakartlar ile uyumlu merak etmeyin.

Açıklamalarınız aklıma yattı. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Son mesajlar