2 Farklı teknik serviste tespit edilemeyen sorun

Bu konuyu okuyanlar

hakan pamuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba

1. sistem

msi anakart, amd 840 işlemci, 4 gb 1333 mhz kingston ram, asus 450watt psu, segate 400 Gb hdd, onboard ekran kartı (detaylar aklımda değil ortalama bişey), dell 19 inch monitör.
işletim sistemi windows 7 professional 64 bit
2. sistem asus m5a97 R2 anakart, amd FX 4300 işlemci, 1 kingston 4 Gb 1333 mhz + 1 kingston 4 Gb 1600 mhz ram (ram leri tek tek te denedim saat hızlarını eşitleyerekte sorun burda değil), kingston 120 gb ssd, hi power 650 watt psu, asus hd 7770 ekran kartı, dell 19 inch lcd monitör.
windows 7 professional 64 bit

arkadaşlar

1. sistem aynı sorunla açılmaz hale geldiği için 2. sitemi topladım ancak aynı sorunları yaşamaya devam ettiğim için 20.022016 da 2. sistem ile (monitör hariç ) 2 farklı teknik servise gittim. ikisinde de sorunun kaynağı tespit edilemedi.

sistem soğuk iken % 90 ihtimalle çalışıyor herşey tıkırında devam ediyor, en az 2-3 saat sorunsuz şekilde gta 3 filan oynuyor internette video izlenebiliyor düşük seviye ekran işlemi gerektiren durumlarda hiç sorun çıkarmıyor. ama aşırı işlem gerektiren bir oyun açtığımda oyun başladıktan maksimum 30 saniye sonra sistem hardware malnfunction hatası vererek kapanıyor ve tekrar açmaya kalkışınca da siyah ekranda cpu ve ekran kartı minimum fan hızında çalışır halde hiç bir uyarı sesi vermeden hdd okuma ışığı yanmadan ancak kırmızı led yanar halde (sanırım cpu ledi) kalıyor.

bios u bazen bir defa bazen bir kaç defa sıfırlayınca, veya sadece kapalı halde 10-15 dk bekletince ama çoğunlukla soğuyunca büyük ihtimalle sistem yeniden çalışıyor. (inanın her birini defalarca denedim hangisinin kesin sonuç verdiğini çözemedim o nedenle bu şekilde yazdım)

arkadaşlar tahminimce şimdi çoğunuz ya ekran kartı ya anakart diyeceksiniz ancak 1. sistemde de aynı sorunu yaşıyorum.

hardware malnfunction hatasını birçok sebebi olabiliyor ama durumuma uyan sanırım ekran kartı hatası farkındayım. Birde belirtmem gereken son husus 2. sistemde bios u sıfırlayınca tarih 2008 oluyor ancak anakart üretim tarihi 2011 bazen windows ta saati değiştirince bile sistem kapanıyor ve yukarıda belirttiğim pozisyonda kalıyor.