2 farklı sistemde aynı sorun-aniden donup kitleniyor

Bu konuyu okuyanlar

i8simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Başlıkta da belirttiğim gibi 2 farklı masaüstü bilgisayarım var ve ikisinde de aynı sorunu yaşıyorum.
Oyunda gayet yüksek fps aldığım halde, hiçbir sorun yokken oyun aniden donup kalıyor, alt-f4 ile veya görev yöneticisinden kapanmıyor oyunu alta falan alamıyorum. Tarayıcıda arka planda çalan müzik vs varsa devam ediyor ama oyunu hiçbir şekilde kapatıp alta alamıyorum ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bazen günde 5-6 kere yapıyor bazen bir hafta boyunca yapmıyor. Oyunlar steamdan ve bilgisayarda hiçbir korsan oyun-uygulama vs yok bütün driverler ve windows son sürüm güncel defalarca formatı denedim, zaten bilgisayarı alalı henüz 1 ay oldu.
Csgo,ets2 ve pubg oynuyorum üçünde de başıma geldi bu sorun, bir nevi kitlenme gibi, normal fps değerlerim gayet yüksek alakasız bi yerde aniden kitlenip kalıyor.

Garip olan ise önceki sistemimde (1050ti-R5 1600) aynı sorunu yaşadım ve ne yaptıysam çözüm bulamadım. Şimdi eski sistemimden tamamen kurtuldum yeni bir bilgisayar aldım ama birebir aynı sorunu bunda da yaşıyorum, eski sistemden hiçbir parça yok yeni sistemde(rx570-R5 2500x) yani herhangi bir parçadan kaynaklanan bir sorun olduğunu sanmıyorum iki ayrı sistemde de bunu yapıyor çünkü. Not: bilgisayarların ikisi de itopya.com dan alındı birincisi g1 sistemi idi şuan kullandığım yeni çıkan g2, iki sistemde de hdd kullanmıyorum, sorunun hdd olduğunu düşünüp ssd taktım fakat hiçbir gelişme yok.

Sistemim:
Windows 10 son sürüm
Asus ROG Strix RX570 OC
Ryzen 5 2500X
ASUS PRIME B450M-K
CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz
Thermaltake V200 600W 80Plus kasa ve cpu
TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SSD

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Her iki sistemde de olduğuna göre her iki sistemde ortak olan şeyleri düşünmek lazım.
Mesela aklıma gelen,windowsun 1803 sürümü ile bi dene.

i8simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Her iki sistemde de olduğuna göre her iki sistemde ortak olan şeyleri düşünmek lazım.
Mesela aklıma gelen,windowsun 1803 sürümü ile bi dene.
Evet emin olmak için windowsun dediğiniz sürümünü denedim, hatta emin olmak için daha eski sürümlerini bile denedim fakat bir faydası olmadı, ekran kartlarının her ikisinin de eski sürümlerini denedim, biosların yeni ve eski sürümlerini denedim, yine de sorun devam ediyor

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Aynı sorunu bende yaşıyorum ve çözüm arıyorum. Sırf bu sorun yüzünden,
6500>R5 2600
B250 M3 Enthusiast>Aorus B450 Elite
8GB 2133>16GB 3000
değişikliklerini yaptım. 2800TL masraf hiçbir işe yaramadı resmen. Geçen hafta yine başladı sorunum.
Oyundan mıdır, Wincorttan mıdır bilemiyorum ama bu illetten kurtulmak istiyorum artık. Denemediğim hiçbir şey kalmadı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Demek ki yazılımsal bi şey. En zor olan şey de,yazılımsal bi sorunu çözmek. O kadar çok etken var ki.:(

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Demek ki yazılımsal bi şey. En zor olan şey de,yazılımsal bi sorunu çözmek. O kadar çok etken var ki.:(
Yazılımsal da değil bu, resmen sır yumağı.
Bazen oluyor bazen çıldırtıyor. Hiçbir çözümü olmaz mı?

i8simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynen öyle. Konuyu internette çok araştırdım ama bir cevap bulamadım zaten boşuna donanım değişikliğine gidip masraf yapmayın tamamen yeni bilgisayar aldım ve yine aynı malesef. Bir yorum görmüştüm sigortanızın amperi yetersiz geliyor olabilir 32 amperlik sigorta ile değiştirin diyordu ama bana çok mantıksız geldi, öyle bişey olsa pc kapanır sadece oyunda kitlenmez sanırım

i8simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
dostum şimdi windows 10 destroyeri indirip çalıştırıyosun, o bütün güncellemeleri servisleri vs kapatıyor, ardından güvenlik duvarı ve defenderi de kapatıyorsun internette onnu için reg dosyaları var basit, bende şuan için sorun yok gibi görünüyor henüz 1 gündür test ettim ama 1 hafta test etmeden emin olmak zor yine de sana söylemek istedim şuan sorun yok gibi görünüyor

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
HDTune ile disklere error scan yaptır ama normal...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Benim de aklıma PSU kablosu geldi. Bayağı inceymiş. Kalın olanla değiştirdim bakalım ne olacak.