1ms TN mi 4ms IPS mi? Ayrıca 2K mı Full HD mi?

Bu konuyu okuyanlar

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
RTX 2080 Ti Sea Hawk ekran kartı alacağım. Ancak monitörler konusunda bazı ikilemlere sahibim:

Soru 1: Öncelikle 2K 1ms TN panel bir monitör mü daha iyidir, 2K 4ms IPS panel bir monitör mü daha iyidir?

Soru 2: İkinci olarak malum 4K 144Hz monitörler 20 bin liradan başladığından ve 4K 60Hz'ler ise 60Hz'lik ufak tazeleme oranı nedeniyle 2K IPS 144Hz almayı düşünmekteyim. Fakat 2K IPS 144 Hz yerine Full HD IPS 144Hz alsam gerçekten de dikkate değer bir görüntü netliği kaybı yaşar mıyım? Yani 2K IPS 144Hz almaya değer mi? Yoksa Full HD IPS 144Hz alsam çok şey kaybetmem mi? Niyetim 2K IPS 144Hz 'yi almak aslında ama bu şüpheyi yok etmeden biraz beklemede kalmayı yeğlemekteyim.

Görüşleriniz nedir?

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
2K IPS 4ms alın derim ben.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
2K-G Sync 144-165 Hz en doğru tercih olacaktır. Görüntü netliği kaybından ziyade FHD çözünürlükte o ekran kartını besleyecek işlemci yok hocam darboğaz yaşarsınız ekran kartı kullanımı %50-60 civarında kalır.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
2K IPS 4ms alın derim ben.

TN paneller sağdan soldan bakınca kararıyor ve IPS paneller de ise bu olmuyor. Bundan dolayı diyorsunuz değil mi?

2K-G Sync 144-165 Hz en doğru tercih olacaktır. Görüntü netliği kaybından ziyade FHD çözünürlükte o ekran kartını besleyecek işlemci yok hocam darboğaz yaşarsınız ekran kartı kullanımı %50-60 civarında kalır.

Bir noktayı tam anlayamadım. Örneğin i9 9900K işlemci ile RTX 2080 Ti ekran kartı kullanıyorken monitörü Full HD almam ya da 2K almam arasında işlemcinin bir rolü oluyor mu? Bilmediğim bir teknik detay mı var acaba?

Bu arada buna ilaveten 2K videoda yer almasa da genel itibariyle bir yorum bırakan video izledim ve videoya göre RTX 2080 Ti ekran kartı ile oynanan oyunlarda FPS değerleri Full HD'de çok çok yüksek, QHD'de çok yüksek, 4K'da ise sadece yüksek düzeylerinde. Yani ileriye doğru gittikçe FPS kalitesinde kayıplar oluyormuş. Mantıken zaten kalite arttıkça FPS düşer, ancak darboğazı tam olarak nereye koyacağım bilemedim. Videodaki bazı anları aşağıda resim olarak verdim: (bu arada video şu linkte; Video )

((( Resimlerde fps çubuklarından maviler Full HD ile görünen FPS yüksekliğini, sarılar QHD ile görünen FPS yüksekliğini, kırmızılar ise 4K ile görünen FPS yüksekliğini ifade etmekte. Her resim farklı oyun için Full HD'de, QHD'de ve 4K'daki FPS'lerini göstermekte ))))

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

7.png

8.png

Bu liste bu şekilde uzayıp gidiyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Hocam kart zaten çok iyi düşük FPS alma gibi bir imkan yok ki büyük ihtimalle 9900K işlemcisinin O.C. yapıldığını düşünüyorum zaten bu işlemci şuan oyun amaçlı en yüksek değerleri veren işlemci. Darboğaz olayını şöyle açıklayayım. Kart çok yüksek kapasiteli olduğu için FHD gibi bir çözünürlükte kendini tam anlamıyla kullanmayacak çünkü FHD çözünürlükte şuan bu kartı zorlayacak herhangi bir oyun yok hal böyle olunca işlemciye bir miktar daha fazla yük binecek. Bu kart çok güçlü olduğu için bu durum yüksek FPS alınmasına engel değil ama kart kendini tam kullanamayacak. 2K grafiklerde bile zorlanmayan bir kart varken neden FHD alasınız ki?

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Sanırım kastettiğinizi anladım. Yani grafik kartı cevher, ama Full HD ile o cevheri göremeyeceksin demek istiyorsunuz. Tamamdır, teşekkürler.

Ayrıca daha önce başka konuda bahsetmiştiniz ama sırası gelmişken tekrar sorayım. 2K 1ms TN ve 2K 4ms IPS kıyaslamasında öncelik gecikme sürelerine mi verilmeli yoksa TN ve IPS kıyaslamasına mı? Yani gecikme süresi 1ms daha düşük olduğu için 2K 1ms TN seçebilirim, fakat TN olduğu için sağdan soldan bakınca kararan ekran biraz kalitesiz kaçan bir teknoloji olacak. Hele hele masaüstü pc'ler için... 2K 4ms IPS seçebilirim, çünkü IPS. Fakat 4ms olduğu için öncekine nazaran daha fazla gecikme süresine sahip. Bu konuda ne diyebilirsiniz?

Not:
Darboğaz deyince daha önce yaptığım araştırmalar neticesinde öğrendiğim üzere darboğaz İşlemci ve Ekran Kartının uyum içerisinde olmadığı sistemlerde işlemci kullanım yüzdesinin ekran kartı kullanım yüzdesini stabil bir şekilde aştığı durumlara deniyor. Yani bu nedenle işlemci ekran kartını darboğaza sokuyor ve ekran kartının yeteneklerini tam manasıyla kullanmasına bariyer oluyor, engelliyor. Bir "Can I Run It" tarzı sitede i9 9900K, RTX 2080Ti ürünlerini sisteme verdim ve son olarak 32 GB ram ürününü verdim. Assasin Cred Odysses oyunu için test ettiğimde darboğazdasın mesajı verdi. Darboğazdan kurtulmak için Intel Xeon vesaire bir iş istasyonu işlemcisine yükseltmemi tavsiye etti. Fakat RAM'i 32 GB'dan 16GB'a düşürdüğümde darboğazsız assasin cred odyssess oyununu oynayabilirsin dedi. Darboğaz konusunda üçüncü bir faktör RAM mi dir?

İlgili site: EA Games - System Requirement Checking Tool
İlgili darboğaz tespitinin yapıldığı test: Assassins Creed: Odyssey System Requirements | Can I Run Assassins Creed: Odyssey PC requirements
RAM küçültmesi sonrası Darboğazın giderildiğini söyleyen test: Assassins Creed: Odyssey System Requirements | Can I Run Assassins Creed: Odyssey PC requirements

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Hocam RAM miktarının darboğaz ile ilişkisi olduğunu pek söyleyemem. Ben bu tarz sitelerdeki sentetik testlere de pek itibar etmem. Kart üreticilerinin dediklerine ve deneyimlerime dayanarak söylerim şahsen. 2K 4ms daha iyi bir tercih olacaktır. Bütçenizi söylerseniz yardımcı olabiliriz monitör konusunda.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Fiyat üst limitim 3 bin lira civarı. Açıkçası minimum 2K 4ms 144Hz IPS G-sync ve Curved monitör arayışı içerisindeydim, fakat bizim yerel piyasada sanırım yok.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27

Teşekkürler. Fakat Acer modeli TN panel. IPS tercih etmem gerekmez mi? Samsung modeli de IPS, fakat G-sync değil. Free-sync. RTX 2080Ti ekran kartları G-sync özelliğine sahip olduğu için o yeteneğini Samsung'un bu modelinde maalesef kullanamaz. Ama yine de zahmet ettiğin için teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Teşekkürler. Fakat Acer modeli TN panel. IPS tercih etmem gerekmez mi? Samsung modeli de IPS, fakat G-sync değil. Free-sync. RTX 2080Ti ekran kartları G-sync özelliğine sahip olduğu için o yeteneğini Samsung'un bu modelinde maalesef kullanamaz. Ama yine de zahmet ettiğin için teşekkürler.
Hocam ek olarak Free-Sync olması bir şey değiştirmez ki bu monitörle Nvidia kart kullanırsanız herhangi bir teknoloji desteklemeyen monitör ile aynı anlama gelir ki zaten bu fiyata G-Sync monitör yok. G-Sync olup en düşük fiyata sahip modellerden birisi Predator modelidir. Eğer alınacaksa IPS olmasından feragat edilebilir.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Aslında G-Sync, IPS ve Curved'den çok feragat etmek istemiyorum konfor açısından. Eğer mümkünse yerel piyasada yer almayan ürün de önerebilirsiniz. Vatan Bilgisayar yetkilileriyle geçen yüzyüze görüştüm ve onlarda olmayan ürünleri özel sipariş olarak yurtdışından Vatan Bilgisayar güvencesiyle getittirebilir miyim dedim. Onlar kendi aralarında durumu istişare ediyorlar ve görünen o ki ürünlerin büyük kısmını o şekilde alabileceğim. O nedenle monitör olarak yabancı bir e-ticaret sitesi veya monitör üreticisi resmi sayfasındaki bir modeli de zamanınız varsa önerebilirsiniz. Ben de o şekilde araştırmaya yönelmeye başladım. Uygun bir model bulabilirsem Vatan Bilgisayar'a verdiğim ürün listesine onu da ekleyebilirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Aslında G-Sync, IPS ve Curved'den çok feragat etmek istemiyorum konfor açısından. Eğer mümkünse yerel piyasada yer almayan ürün de önerebilirsiniz. Vatan Bilgisayar yetkilileriyle geçen yüzyüze görüştüm ve onlarda olmayan ürünleri özel sipariş olarak yurtdışından Vatan Bilgisayar güvencesiyle getittirebilir miyim dedim. Onlar kendi aralarında durumu istişare ediyorlar ve görünen o ki ürünlerin büyük kısmını o şekilde alabileceğim. O nedenle monitör olarak yabancı bir e-ticaret sitesi veya monitör üreticisi resmi sayfasındaki bir modeli de zamanınız varsa önerebilirsiniz. Ben de o şekilde araştırmaya yönelmeye başladım. Uygun bir model bulabilirsem Vatan Bilgisayar'a verdiğim ürün listesine onu da ekleyebilirim.
Hocam bu kurda öyle bir ürünü birde Vatan ile getirmeye çalışırsanız buradakinden daha fazla ücret ödersiniz benden demesi. Yinede dilerseniz bu ürünü önerebilirim illa Curved olsun derseniz aynı ürünün Curved olanı da mevcut.

https://www.kisa.link/LrSb

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Tamamdır. Curved olanını da gördüm şimdi. Peki TN panellerde film izleme tecrübeleri çok mu acılı oluyor acaba? Yani feragattan kastınız o muydu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Tamamdır. Curved olanını da gördüm şimdi. Peki TN panellerde film izleme tecrübeleri çok mu acılı oluyor acaba? Yani feragattan kastınız o muydu?
Çok acılı değil tabi ki bu fiyattaki ürünlerin panelleri öyle kalitesiz TN paneller değil lakin bir IPS panelde değil. Kazanç-kayıp durumu. 1ms olması çok büyük kazanç değilken bu fiyat seviyesindeki ürünün TN panel olması da çok büyük kayıp değil. G-Sync olmasın derseniz tabi durum değişir o zaman IPS öneririm ki yukarıdaki Samsung modeli en uygunu olur o durumda.

hefese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Tamamdır. Bu seçenekleri değerlendireceğim. Teşekkür ederim, iyi geceler.