19 Mayıs’ı Niçin Kutluyoruz? 19 Mayıs Neden Önemlidir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


ÆSir

Dora
Yönetici
Moderatör
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
2,786
Puanları
113
Konum
Asgardia
19 Mayıs’ı Niçin Kutluyoruz? 19 Mayıs Neden Önemlidir?

71372


19 Mayıs
Atatürk'ü anma ve Gençlik Bayramı 4 milli bayramımızdan birisidir.

Millet olarak 23 Nisan’da meclisin kuruluşunu, 19 Mayıs’ta Atatürk’ün Samsun'a çıkışını, 30 Ağustos’ta Zafer Bayramını ve 29 Ekim’de Cumhuriyetin ilanını kutlarız. Türkiye
Cumhuriyeti kurulduktan sonra ülke olarak hayati önem taşıyan olaylar yaşadık. 19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin var olma mücadelesinin temelinin atıldığı
tarihtir. Türkiye Cumhuriyetinin olmak ve olmamak arasında gelgitler yaşadığı Kurtuluş savaşının temeli bu tarihte atıldı. Ülke sevgisi taşıyan her Türk genci için bugün çok
kutsal ve önemlidir. Bugün coşku ile kutlanmalıdır. Atatürk bugünü Türk gençlerine emanet etmiştir.

71380

Milli bayramlarımız bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Kurtuluş mücadelesini başlatan mücadele 19 Mayıs 1919 yılında Samsun'a çıkışla başlar. Atatürk’ün nutku 19 Mayısla başlar. Atatürk doğum gününü soranlara tarih olarak 19 Mayısı işaret eder. 19 Mayıs Atatürk için bu kadar önemli bir gün iken biz nasıl olur da böylesine güzel bir günün farkına varmayız ve kutlamayız.

71379

Osmanlı 1.Dünya savaşında yenilmiş Avrupa'nın gözünde hasta adam olarak nitelendirilmişti. Osmanlı topraklarında gözü olan Avrupa devletleri türlü bahaneler ile
işgal etmeye başladı. Milletini seven yurdum insanı kurtuluş için çareler aramaya başladı. Çanakkale savaşının başkahramanı Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu halkıyla birleşerek topyekun savaşarak kazanılacağına inanıyordu. Bu sebeple 16 Mayıs 1919 yılında İstanbul’dan ayrılarak Bandırma gemisi ile Samsun'a çıktı. Samsun iline İstanbul hükumetinin emri ile gitti. Buradaki görevi Mondros ateşkes antlaşmasının hükümlerini yerine getirmekti. Bölge halkının elindeki silahları toplayıp düşmanlara teslim edecekti.

Anadolu insanının tek kurtuluşu olan silahı elinden alacaktı. Atatürk Samsun'a çıkınca emirleri uygulamadı. Bölge halkına silahınızı teslim etmeyin. Kurtuluş için mücadele edin mesajlarını iletti. Emirleri yerine getirmeyen Atatürk İstanbul hükumeti tarafından vatan haini ilan edildi. Atatürk artık bir asker değildi. Ülkenin gözünde aranan bir vatan hainiydi. Tüm bu zorluklara rağmen pes etmedi. Samsun’dan sonra Erzurum, Sivas ve Amasya’da kongreler yaptı.

71381

Samsun sonrası Erzurum'a geçen Mustafa Kemal burada kongre yaparak bölge halkına vatan bir bütündür asla bölünemez mesajı verdi. Bölgenin en büyük askeri komutanı Kazım Karabekir'e İstanbul hükumetinden emir geldi. Atatürk bir haindir yakalayın ya da gördüğünüz yerde öldürün diye. Kazım Karabekir Atatürk’ün huzuruna çıkıp bütün askerlerimle emrinizdeyim diyerek milli mücadelenin yanında yer aldığını belirtti. Kim bilir o sırada emirleri uygulasa Mustafa Kemal’i hapsetse ya da öldürseydi milli mücadele başlamadan bitecekti. Bu yüzden milli mücadele döneminde Mustafa Kemal kadar önemli bir isim de Kazım Karabekir'dir.

71373

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs’ta Samsun'a ayak bastığı dönemde düşmanlar bütün yurdu işgal etmeye başlamıştı. Yurt parçalanmaya başladı. Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler,
Yunanlılar ve Ermeniler tarafından ülkemiz işgal edildi. Ülke olarak ya istiklal ya ölüm ilkesiyle hareket edip Türk milletinin esir edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiş oldu.

Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta ülkenin kurtuluş ve özgürlük ateşini yaktı. Bu günü de Gençlik ve Spor bayramı olarak ilan etti. Ülkemizde her yıl 19 Mayıs büyük coşku ve sevinçle kutlanır. Okullarda, statlarda ve ülkenin her noktasında 19 Mayıs kutlanır. 19 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilir. Bugünü insanlar içten ve samimi bir şekilde kutlar.
19 Mayıs Türk halkının gurur kaynağıdır. Bugün dünya ülkelerinin Türkiye'nin ne kadar şerefli ve namuslu bir millet olduğunu ispat ettiği gündür. Türk milleti bağımsızlığı için ölebileceğini tüm dünyaya gösterdi. Azim ve kararlılığın bir milleti nasıl kurtuluşa götürdüğünün en somut kanıtıdır 19 Mayıs. Bu tarihte mili duygunuz kabarmıyorsa, bu tarih sizin için normal sıradan bir günse Türklüğünüzden içinizdeki milli duygulardan şüphe duyabilirsiniz.


19 Mayıs Türk insanının dünyada var olma mücadelesidir. O halde bugünü hak ettiği gibi kutlayalım. Büyük küçük herkes elinde bayraklarla tören alanlarına gidelim. Bizlere bugünü armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını analım. Çocuklarımıza gençlerimize bugünün anlam ve önemini
anlatalım. Yurdumuzun kolay kurulmadığını ve atalarımızın ne kadar asil bir davranış sergilediğini anlatalım. Böylece çocuklarımıza ve gençlerimize milli mücadele ruhunu aşılamış oluruz.


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır.

Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.

Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-u-zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!Mustafa Kemal ATATÜRK

Teşekkürler...
 

CoderxL

Doçent
Katılım
15 Kas 2010
Mesajlar
522
Puanları
63
Konum
root@coderxL:~$
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Anafartalar komutanı Gazi Mareşal Başbuğ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyeceksiniz..
 
Üst
stat counter