16 Sene Önce Benzin ve Mazot Fiyatı

Bu konuyu okuyanlar

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
16 yıl önce 1 tl yoktu. Kuruş hiç yoktu. En küçük para birimi hatırlayabidiğim kadar 1.000.000 tl miydi? artık hatırlamıyorum.
O rakamlar fiyat listelerine sığmasığından, kısaltılmış yazılırlardı. Ve çoğu ürünün fiyatı da Dolar veya Mark (Alman para birimi) olarak yazardı.

İlk maaşım 80.000 tl'di. o da 90 lı yıllaardaydı. O para bana yetmediği için. evden para istemeye utanmıştım. Zaman ile tabii ki her şey pahallandı, ancak 95 model renault 5 ile 2016 model renault clio (eşdeğer boy ve sınıf) bir değiller. O yıllarda Bankadan alınan borcun faizi yıllık 200% ile 400% arası değişirdi. bir ara bir kriz yaşadık ve kısa süreliğine faizler yıllık 1000% üzerine çıkmıştı.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
En kazık benzin bizde ! :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Biz millet olarak imkanımız olsa WC'ye bile arabayla gideriz ;):):)

Milleti hor görerek, aşağılayarak bir yere varamazsınız.
Zamanında milleti hor görenlerin hali şimdi ortadadır.
Eğer vatandaşların bazı konularda bilinci eksik ise, gerek kampanyalarla gerek eğitimlerle gerek haberlerle bu konular işlenerek toplumsal bilinç oluşturulur.

mamyymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Milleti hor görerek, aşağılayarak bir yere varamazsınız.
Zamanında milleti hor görenlerin hali şimdi ortadadır.
Eğer vatandaşların bazı konularda bilinci eksik ise, gerek kampanyalarla gerek eğitimlerle gerek haberlerle bu konular işlenerek toplumsal bilinç oluşturulur.

Benim kimseyi hor gördüğüm yada aşağıladığım yok. Millet olarak huyumuz bu dediklerimi başka yerlere çekmeyelim. Etrafınıza bakın dediğimi anlarsınız ;)

Earcome

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
2000 yılı asgari ücret 87TL benzin 0.59tl 2016 yılı asgari ücret 1300tl benzin 4.92tl hesaplarsan o yıllarda asgari ücrete oranla alabildiğin benzin litresi şimdikinden çok daha az olduğunu anlaman çok zor olmaz

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
16 yıl önce 1 tl yoktu. Kuruş hiç yoktu. En küçük para birimi hatırlayabidiğim kadar 1.000.000 tl miydi? artık hatırlamıyorum.
O rakamlar fiyat listelerine sığmasığından, kısaltılmış yazılırlardı. Ve çoğu ürünün fiyatı da Dolar veya Mark (Alman para birimi) olarak yazardı.

İlk maaşım 80.000 tl'di. o da 90 lı yıllaardaydı. O para bana yetmediği için. evden para istemeye utanmıştım. Zaman ile tabii ki her şey pahallandı, ancak 95 model renault 5 ile 2016 model renault clio (eşdeğer boy ve sınıf) bir değiller. O yıllarda Bankadan alınan borcun faizi yıllık 200% ile 400% arası değişirdi. bir ara bir kriz yaşadık ve kısa süreliğine faizler yıllık 1000% üzerine çıkmıştı.

kmurat, sen bizi iyice geçmişe götürdün abicim. Ben de 83'te göreve ilk başladığımda ilk maaşım 17.704 lira idi. İlk maaşım olduğu için kuruşu kuruşuna hafızamdadır, hiç unutmadım. Sonra enflasyon aldı götürdü, birkaç yıl sonra yüzbinlere, 2000'e gelirken de milyonlarla ifade edilmeye başlandı. 2001 yılında hacca gitmek nasip oldu. Giderken döviz vardı cebimizde, lakin her nasıl olmuşsa o günlerde en küçük para olan 10.000.000 tl. kalmış cebimde. Bir mağazada alışveriş yaparken kazara bu para da o dövizlerin içinden çıkınca arap vatandaşı görür görmez kahkahayı basıvermişti. "Bu sizin paranın sıfırlarını sayana kadar akşam olur" diye dalga geçivermişti bizimle. 2006'da bir daha gittim oraya, ama cebimizde yeni Türk parası vardı. 1 lira verip 2 dinar aldığımız Türk parası. Dolar ile de çok bir fark yoktu bizim paranın arasında. Arap kardeşler "Artık dolar vermenize gerek yok, Türk parasını da tıpkı dolar gibi kabul ediyoruz" diyorlardı. Yıllar evvel gururu incinen ben, bu defa göğsüm kabarmıştı adeta.

Ezcümle, çok büyük badirelerden geçti bu ülke, çok şeyler gördük ve yaşadık. Büyük ihanetlerden, kapkaranlık tünellerden geçerek geldik bu günlere. Belki bir daha eskiye dönüş olmayacak ama, bu aralar bizleri yine o karanlık tünellere sokmak istediklerini hissediyorum. Bu dış kaynaklı dolar operasyonlarının bizleri nereye götüreceğinden endişeliyim doğrusu. Allah encamımızı hayreylesin.

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bırakın böyle daha iyi. Ülkemizde şuan benzin 5 lira, ben bugün pastaneye arabayla gideyim dedim trafikten gidemedim geri döndüm. 1 lira olsa millet trafikten benzinliğe bile gidemez. Güzel denge kurulmuş bence hiç isyan etmeye gerek yok. Bizim milletimiz zaten çok gereksiz şekilde trafiğe çıkıyor.

Yanlış düşünce moderatör. Güzel denge kurulmuş diyorsunuz da benzin dengede değil ki sürekli artıyor. TL kan kaybediyor. Ayrıca trafik sorunu sadece benzin fiyatıyla orantılı değil. Sizin bu dedikleriniz Kadir Mısıroğlu'nun keşke kurtuluş savaşını kaybetseydik te Osmanlı yıkılmasaydı demesine benziyor. Neden hem trafik hemde benzin ucuz olmasın ?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Şuanki hükümet öncesi tarihlere denk geliyor. Dolar o zamanlar 1.5 falanmış. Tebrikler Türkiye!

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
2000 li yıllardaki benzin fiyatları, bu günkü fiyatların reel olarak yarısıydı. Bunu az çok o zamanki fiyatları dolar olarak hesaplandığından ötürü biliyorum Ancak o günden bu güne dolar'ın değeri de sürekli düştü. Hatta o yıllarda Amerikalılar dolar'ı diğer geçerli para birimleri karşısında kasıtlı olarak düşürüyordu ki, Avrupa'ya ve Asya'ya ürün satabilsinler. Avrupa ve Japonya Amerikan pazarını ele geçiriyorlardı, çünkü ürünleri daha pahalı olsada, aynı zamanda daha kaliteliydi. Amerika o yıllarda para politikaları ile önce masada anlaşamadığı Japonyayı batırdı, ardından Güney kore'de büyük şirketler ifklas ettiler ve bugünkü Erdoğanın çağrısına benzer bir şekilde Güney Koreliler şirketlerini kurtarabilmek için ellerinedeki dolar ve altınları bozdurma yoluna gitmek zorunda kalmışlardı. (Erdoğan'ın çoğu politikalerı aslında başkalarından görme) Kia batmıştı. Japonlar bildiğim kadar halen sürünüyorlar. Bir zamanlar ürüblerininn ikici adı "Japon Harikası"ydı. Sony ise tam bir kült ürünü olmuştu. 80 li yılların sonunda Almanya'dan hediye gelen Sony Walkman!im halen çalışıyor. Türkiye'de aldıklarımı altı ayda bir atıyordum.

Benim 80.000 tl'lik ilk maaşımın dolar olarak değeri de yaklaşık olarak 100 dolar ediyordu. Bu da 90'lı yılların başında. Dolar ancak yeni Türk lirasına geçildiğinde 2006 da yaklaşık 1.5 Lira ediyordu.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
2000 li yıllarda benzin fiyatı, bu günkü fiyatların reel olarak yarısıydı. Bunu az çok o zamanki fiyatların dolar olarak hesaplandığında tutarlarınıda hesapladığım için biliyorum Ancak o günden bu güne dolar'ında değeri sürekli düştü. Hatta o yıllarda Amerika dolar'ı diğer geçerli para birimleri karşısında kasıtlı düşürüyordu ki, Avrupaya ürün satabilsinler. Avrupa ve Japonya Amerşkan pazarını ele geçiriyorlardı, çünkü ürünleri daha pahalı olsada, aynı zamanda daha kaliteliydi. Amerika o yıllarda para politikaları ile önce masada anlaşamadığı Japonyayı batırdı, ardından Güney kore'de büyük şirketler ifklas ettiler ve bugünkü Erdoğanın çağrısına benzer bir şekilde Güney Koreliler ellerinedeki dolar ve altınları bozdurma yoluna gitmek zorunda kalmışlardı. Kia batmıştı. Japonlar bildiğim kadar halen sürünüyorlar. Bir zamanlar her ürüblerininn ikici adı "Japon Harikası"ydı. Sony ise tam bir kült ürünü olmuştu. 80 li yılların sonunda almanyadan hediye gelen Sony Walkman!im halen çalışıyor. Türkiyede aldıklarımı altı ayda bir atıyordum. Benim 80.000 tl'lik ilk maaşımın dolar olarak yaklaşık değeri 100 dolar ediyordu. Bu da 90'lı yılların başında.
Güzel bir noktaya değinmişsin.
Lakin ekonomimiz aşırı dışa bağımlı, aşırı kırılgan, üretim çok az, sıcak paraya ihtiyaç diğer ekonomilerden daha fazla.
Bunun üzerine agresif politik üslup da eklenince sonuç bu oluyor.
Herkeste belli bir miktar değer kaybı var ama oransal olarak bizimki diğerlerine göre 3 kat daha fazla, diğer gelişen ülkelerin ortalaması %20 civarı bizim değer kaybımız %66'nın üzerinde.
Ya başta ekonomi olmak üzere ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtaracaksın ya da güçlü ve zayıf noktanı bilip ona göre hareket edeceksin, en azından zayıf noktanı güçlendirip yaranı iyileştirene kadar.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Bu fiyatları görünce emin'im kalp krizi geçireceksiniz.

img_0712-png.14032
16 Yıl önceki fiyatlarla bu gün ki fiyatları kıyaslamanız çok absürt.O zaman 16 yıl önce ki maaşınızı(farzı misal) neden bu gün ile kıyaslayıp 'Aman tanrım ne kadar da yüksemiş'' demiyorsunuz ? Yanlış strateji ile hedefi vurmaya çalışıyorsunuz.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Güzel bir noktaya değinmişsin.
Lakin ekonomimiz aşırı dışa bağımlı, aşırı kırılgan, üretim çok az, sıcak paraya ihtiyaç diğer ekonomilerden daha fazla.
Bunun üzerine agresif politik üslup da eklenince sonuç bu oluyor.
Herkeste belli bir miktar değer kaybı var ama oransal olarak bizimki diğerlerine göre 3 kat daha fazla, diğer gelişen ülkelerin ortalaması %20 civarı bizim değer kaybımız %66'nın üzerinde.
Ya başta ekonomi olmak üzere ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtaracaksın ya da güçlü ve zayıf noktanı bilip ona göre hareket edeceksin, en azından zayıf noktanı güçlendirip yaranı iyileştirene kadar.
Teşekkür ediyorum.Tespitleriniz çok doğru hem üreten bir Türkiye olsaydık agresif ve sert politikamızla bazı devletleri hizaya getirebilirdik.Sen şanlı Türk Ordusuna 2225 yıllık tarihinde hiçbir zaman görmediği zulmü,rezilliği ve kepazeliği yaşattın.Seni kim ciddiye alır.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bu ülkede yaşanan ilk darbe değildi. Önceki darbelerin sorumlusu kimdi? Halkın seçtiği başbakan bile asılmış. 80'de insanlar asıldılar, kayboldular, işkence görüp çıktılar. Hepsi de Türk'tü. Öldürenlerde Türk askeriydiler. Her darbenin amacı da türkiyede üretimi ve gelişimi önlemekti. O darbeleri yapanlarda Türk generalleriydi. Milyonlarca insanımız yurt dışında yaşıyorlar, çünkü zamanında onları ucuz işçi olarak yabancılara sattılar ve orada oranın yerlilerinin iğrendiği için yapmak istemediği işlerde çalıştırdılar. İlk kez bir darbe geri püskürtüldü. Şimdiye kadar hiç bir darbe yaşanan ülkede darbe girişimi geri püskürtülemedi. Askerler kendi insanlarını, kendi bacılarını, analarını, babalarını katlettiler, ezdiler geçtiler.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaş işte bunu yapmayın.
Eyvallah darbeler kötüdür.
Eyvallah bu ülkede darbe ve darbeler yapıldı.
Eyvallah Amerika ve Avrupa Birliği gücümüzü düşürmek için bazı ekonomik operasyonlara girişti.
Ama bunların hiçbiri ekonomiyi bunca yıl boyunca neden dışa bağımlılıktan kurtarılmadığına ilişkin bahaneler olamaz.
Her ülkenin dostu ve düşmanı var, her ülkeye o ülkenin düşmanları sıkıştırmak için hamleler yapıyor.
Belki Türkiye bu duruma daha fazla maruz kalıyor ama zaten tarih boyunca hep böyleydi, şu an için özgü değil.
Bunların hiçbiri gerek doların, gerek zamların, gerek vergilerin, gerek ekonomik durumun bu kadar kötü olmasına bahane değil.
Yapmayın bunu arkadaş.

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Kendime araba aldırmayı düşündüğüm için üzülüyorum ama bu millete açıkçası böyle olması gerek. Ayarımız yok maalesef. Gurbetçilerdede durum aynı. Almanlar golf, leon gibi arabalara binerken bizimkiler parayı bulduğu an mercedes s class bmw 7 serisi, m3, m5, m6 dan aşağı arabaya binmiyor. Dediğim gibi ayarımız yok. 4 kişi aile olup 4 tane araba kullananlar var. Maalesef kötü insanlar yüzünden kimse eşini,kızını,kardeşini toplu taşımaya bindirmek istemiyor.

kcr

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Üretimde hammaddeden başlayıp tasarım, geliştirme ve pazarlamaya varan süreçte kumanda tamamen bizde olmadıkça dışa bağımlılık da manipülasyonlar da bitmez. Petrol ise apayrı bir konu. Hammaddesi bizde kısıtlı miktarda olan, sürekli ithal etmek durumunda kaldığımız bir ürün. Dolayısıyla vergisinin de fiyatının da düşmesi için bizzat bizim çıkartıp işleyip ihraç eder konumda olmamız şart. Denilirse ki petrolün çok daha ucuz olduğu, kişi başına düşen gelirin daha fazla olduğu müreffeh ülkeler var; o zaman o ülkelerin vatandaşlarının mal varlığı, satın aldığı veya faydalandığı hizmetler karşılığında kazancından devlete ödediği toplam vergilere de bir bakın derim.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Geçen sene siyasete aktif halde katılan bir arkadaşım bana anlatmıştı. Türkiyede 600 adet Hydro elektktrik santrali kurulumu planlanmış ve onlarda bu girişimi mahkeme kararı ile önlemeye çabalıyorlarmış. Sebebi olarakta inekler içicek su bulamazlarmış bütün derelere hes'ler yapılırsa. Ülkemizdeki gelişmelerin en büyük engeli içimizden geliyor.

Ve daha vahim olanı, biz millet olarak bir fikir üretebilme kabiliyetinden yoksunlştırılmış bir milletiz. Bu günkü eğitim hakkında bir şey söyleyemem çünkü özellikle matematik sorularının amacını anlayamıyorum. Kendi öğrenciliğim zamanında bize jer şey ezberletilirdi. Mantık veya analiz bizim için sonradan öğrendiğimiz kelimeler oldu. Bu eğitim anlayışı da bütün hayatımızı etkiledi.

Bundan yaklaşık 8-10 sene önce bir kriz yaşanmıştı. Biz çalışanlarda sürekli müdürlerimizi eleştiriyorduk, çünkü hata üzerine hata yapıyorlardı ve bu bizi etkiliyordu. Bir gün büyük müdür geldi ve bana sordu, neyi daha iyi yapabiliriz, neyi farklı yapmalıyız diye. Düşündüm ve hiç bir fikrim olmadığını fark ettim. O kadar yıllık tecrübenin sonucu hiç bir fikire sahip olamama çıktı. Çünkü kendim bir fikir üretmeye alışık değildim. Hep gördüklerimizi, duyduklarımızı taklit etmeye alıştırılmışız. Farklı düşünenleri de kabullenemiyoruz.

Geleceğimiz genç nesile emanet. Onlar da hep "niye bizde olmuyor" diye yakınıyorlar. Olduracak olanlar kendileri.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Kısacası bu ülkede parası olmayan yaşamasın deniliyor.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Bir de kampanya başlatmışlar; dövizleri bozdurun diye. Zamanında da "alıyorum, veriyorum ekonomiye can veriyorum" diye bir saçmalık başlatmışlardı. Kimse de sormuyor ki niye her zaman gariban yurttaş elini taşın altına koyuyor. Halbuki eğer ki uslu köpek olurlarsa kodamanların sürekli milyonlarca dolarlık vergi borçları affediliyor. Hadi bankalarda milyonlarca doları olanlar bozdursun parasını. Hayat bunlara güzel.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
1. Vergi borçları af edilmiyor, yeniden yapılandırılıyor, çünkü zaman içinde (genelde orta ölçekli ve küçük esnafın) ödeyemediği borçlar faizin de binmesi ile hepten ödenemez duruma geliyor. Bunda etkin olan da genelde borç faizlerinin bizde halen diğer ülkelere göre yüksek seyretmesi. Bu şekilde orta ölçekli ve küçük esnafların batması önleniyor.

2. Doların yükselmesinin nedeni o parası bol olan kodomanların piyasadaki dolar'ları toplaması. Onlar da kâr etmeden satmamakta kararlılar. (Doldur boşalt) erbest ekonomilerde de önlemler kıstlamalar ile alınamıyor. Ekonominin serbestliği kalmıyor bu durumda.

Spekülatör denen bir grup iş adamları var. Bu spekülatörlük ise üretmeden fırsatçılık yaparak milletin veya gücünü kaybetmiş kesimlerin kanını emmekten öte bir şey değil. Ama serbest piyasanın olmazsa olmaz aktörleri oluyorlar.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Bu ülkede yaşanan ilk darbe değildi. Önceki darbelerin sorumlusu kimdi? Halkın seçtiği başbakan bile asılmış. 80'de insanlar asıldılar, kayboldular, işkence görüp çıktılar. Hepsi de Türk'tü. Öldürenlerde Türk askeriydiler. Her darbenin amacı da türkiyede üretimi ve gelişimi önlemekti. O darbeleri yapanlarda Türk generalleriydi. Milyonlarca insanımız yurt dışında yaşıyorlar, çünkü zamanında onları ucuz işçi olarak yabancılara sattılar ve orada oranın yerlilerinin iğrendiği için yapmak istemediği işlerde çalıştırdılar. İlk kez bir darbe geri püskürtüldü. Şimdiye kadar hiç bir darbe yaşanan ülkede darbe girişimi geri püskürtülemedi. Askerler kendi insanlarını, kendi bacılarını, analarını, babalarını katlettiler, ezdiler geçtiler.
Lütfen !Bunu söylerken şanlı Türk Ordusuna hakaret ettiğinizin farkında olmadığınızı umuyorum.Hiçbir Türk Ordusu mensubu varlığını sürdürebilmesi için hiçbir şeyden sakınmayan Milletine bırakın tek bir mermi atmayı tek bir fiske bile vurmaz.O hainleri alçakları kansızları Türk Ordusu mensubu olarak nitelendirmeyin.Türk Askeri üstünde ki üniforma ile Türk Askeri olmamıştır.Yüreğindeki vatan aşkı ve sonsuz kudret sahibi Tanrının ona atfettiği sonsuz cesaretle Türk Askeri olmuştur.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Arkadaş işte bunu yapmayın.
Eyvallah darbeler kötüdür.
Eyvallah bu ülkede darbe ve darbeler yapıldı.
Eyvallah Amerika ve Avrupa Birliği gücümüzü düşürmek için bazı ekonomik operasyonlara girişti.
Ama bunların hiçbiri ekonomiyi bunca yıl boyunca neden dışa bağımlılıktan kurtarılmadığına ilişkin bahaneler olamaz.
Her ülkenin dostu ve düşmanı var, her ülkeye o ülkenin düşmanları sıkıştırmak için hamleler yapıyor.
Belki Türkiye bu duruma daha fazla maruz kalıyor ama zaten tarih boyunca hep böyleydi, şu an için özgü değil.
Bunların hiçbiri gerek doların, gerek zamların, gerek vergilerin, gerek ekonomik durumun bu kadar kötü olmasına bahane değil.
Yapmayın bunu arkadaş.
Sayın Ben Kenobi şiir gibi yazmıştır.Senin arkanda yüce Türk Milleti varken sen üreten bir Türkiye modeli oluşturdun da kim destek vermedi.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Lütfen !Bunu söylerken şanlı Türk Ordusuna hakaret ettiğinizin farkında olmadığınızı umuyorum.Hiçbir Türk Ordusu mensubu varlığını sürdürebilmesi için hiçbir şeyden sakınmayan Milletine bırakın tek bir mermi atmayı tek bir fiske bile vurmaz.O hainleri alçakları kansızları Türk Ordusu mensubu olarak nitelendirmeyin.Türk Askeri üstünde ki üniforma ile Türk Askeri olmamıştır.Yüreğindeki vatan aşkı ve sonsuz kudret sahibi Tanrının ona atfettiği sonsuz cesaretle Türk Askeri olmuştur.

Eklediğim Video'lar 1980 darbesi ile ilgili. !960 yılında da yine bir kanlı darbe olmuştu ama o yıllarda ben yoktum. 18 ay askerlik yapmış birisi olarak ta ordumuz hakkında yeterince fikir sahibi olabilecek birisi olduğumu düşünüyorum. Bu ülkede konuşulanlar ile yaşanalar her zaman diplomasi farkı gösterirler. Genelde mağdurlardan sabır beklenir, mağdur edenler hoş görülür. Askerlik görevini tamamladıktan sonra sen de bir çok şeyi daha farklı değerlendirirsin.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Eklediğim Video'lar 1980 darbesi ile ilgili. !960 yılında da yine bir kanlı darbe olmuştu ama o yıllarda ben yoktum. 18 ay askerlik yapmış birisi olarak ta ordumuz hakkında yeterince fikir sahibi olabilecek birisi olduğumu düşünüyorum. Bu ülkede konuşulanlar ile yaşanalar her zaman diplomasi farkı gösterirler. Genelde mağdurlardan sabır beklenir, mağdur edenler hoş görülür. Askerlik görevini tamamladıktan sonra sen de bir çok şeyi daha farklı değerlendirirsin.
Sizin 18 ay askerlik yapmanız 2225 Yıllık geleneği olan Şanlı Türk Ordusununa karşı bu tür ithamlar da bulunabileceginiz anlamına gelmiyor.Malesef ordumuz üzerinden hep siyasi planlar yapılıyor.Bu oyunlara gelmeyelim

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Türkiye Cumhuriyeti henüz 100 yaşında bile değil. Bu ordu da Türkiye Cumhuriyeti ordusu. Diğer ordular, başka devletlerin ordularıydı ve başka hükümdarlar tarafından yönetildiler. Şan, Şeref, Onur, bunlar kalıcı sıfatlar değiller. Dede'nin şerefi sana miras kalmaz.

IELENOR

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Sayın forum görevlilerini göreve davet ediyorum.'' kmurat '' nickli şahsiyet haddini aşarak Atalarımızın ve Türk Ordusunun mirasını şerefini geleneğini yok saymış Türkün kökenini reddetmiştir.Türkiye Cumhuriyeti 93 yaşında olup Türk Ordusu 2225 yaşındadır.Atalarının mirasından ve Türklüğün şanından bir haber olan densizlere ve öğrenmeyi bilgiyi seven forumdaşlara kaynak : Kara Kuvvetleri Komutanlığı