1500 TL civarı PC toplama

Bu konuyu okuyanlar

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, arkadaşıma bir bilgisayar toplamak istiyoruz. Lol'ü kasmadan en yüksek ayarlarda oynayabileceği, Minecraft ve benzeri düşük özellik isteyen oyunları da oynayabileceği bir bilgisayar istiyor. Technopat'ın topladığı sistemin aynısını topladık ama işlemci farklı olsa sıkıntı olur mu bilemedik. Aşağıda paylaşıyorum özellikleri
View media item 681
Anakart = MSI A68HM-E33 V2 Amd A68H 2133Mhz(OC) DDR3 Soket FM2+ mATX Fiyatı
SSD = Kingston HyperX Fury 120GB 500MB-500MB/s Sata3 SSD Fiyatı
Soğutucu= Akasa Venom Atto 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+ Fiyatı
Kasa = Aerocool GT Black Edition 500W, 2x USB 2.0, 12cm Arka Fanlı, Fiyatı
Ram = Kingston HyperX Beast 8GB(2x4GB) 2400MHz DDR3 Performans Ram Fiyatı Ram olarak bunu yazmışlar ama o hepsiburada'da yok onun yerine şunu alsak sıkıntı olur mu?
Kingston HyperX Fury Black 8GB(2x4GB) 2400MHz DDR4 Ram Fiyatı
İşlemci = AMD A10 7870K Near Silent 4.1GHz 4MB Cache Soket FM2+ Fiyatı ben bu işlemci yerine şunu alabilir miyim?
Amd A10-7860K X4 3.6GHz 4MB Soket FM2 İşlemci + R7 GPU Fiyatı

1500 TL'yi geçebilmemiz çok zor, üniversite öğrencisiyiz ve arkadaş ailesinden yardım olmadan kendisi alacak bilgisayarı. Bu yüzden ekran kartı olmadan direk apu sisteme yöneldik. Daha yeni sistem önerisi olan varsa önerilere açığız

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Parçaları farklı yerlerden alıcaksanız şöyle bir sistem tavsiye edebilirim,
İşlemci= Intel Boxed Pentium G4560 3.5GHz 3MB Cache LGA1151 İşlemci Fiyatı
Anakart= ★ Asrock H110M-DVS R3.0 Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX Anakart (ASRH110M-DVS-R3) (Kaby Lake BIOS Yüklü) - Anakart - Bilgisayar Bileşenleri
Ssd=Transcend 120GB 220S Serisi Sata3.0(550MB/s Okuma - 450MB/s Yazma)Alüminyum Kasa
Ram= CORSAIR 8GB Vengeance DDR4 2666MHz CL16 Sıngle Ram
Kasa yine sizin seçtiğiniz kasa hepsiburadadan.
Ekran kartı =ASUS GeForce MINI GTX950 GDDR5 2GB 128Bit NVIDIA DX12 Ekran Kartı

Sizin bütçenizi yine aşıyor. Ama isterseniz ekran kartı almayıp işlemcinin onboard ekran kartıyla idare edebilirsiniz. En ucuz şekilde toplamaya çalıştım parçaları. Daha yeni bir sistem olması için çabaladım. İşlemciye soğutucu almaya gerek yok bu arada stok fan yeterli olacaktır. İlerde 450-500 lira civarı bir ekran kartı eklemesi yapılabilir. İndirimde rx460 ya da 1050 bulunabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkür ederim ilginiz için ben tek bir siteden alırsak daha rahat olur diye hepsini anakartın olduğu siteden topladım tekrardan ( Teknobiyotik.com ) şu haliyle alırsak bizim için daha iyi olur değil mi, ekran kartını daha sonra da alabiliriz muhtemelen birkaç ay sonra
Taslak1.png

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkür ederim ilginiz için ben tek bir siteden alırsak daha rahat olur diye hepsini anakartın olduğu siteden topladım tekrardan ( Teknobiyotik.com ) şu haliyle alırsak bizim için daha iyi olur değil mi, ekran kartını daha sonra da alabiliriz muhtemelen birkaç ay sonra
Ekli dosyayı görüntüle 19595

**** Pardon iki defa göndermişim üstteki resimle aynı buradaki ek ****

Bir de ssd ve ram i değiştirmek zorunda kaldım çünkü bu sitede sizin söyledikleriniz yok.Ayrıca ram 2666 Mhz olarak uyumlu ama işlemci ve anakart'a, ne gibi farklılıkları oluyor bir bilgim yok. Uyumlu ise bunlar kalsın eğer değilse başka sitelerden edinmeye çalışalım sizin söylediğiniz ram ve ssd'yi.

Son düzenleme:

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Açıkçası bios'u kabylake güncellemesi yapılmış olduğu için o siteden gösterdim anakartı. Tabi sadece ordan alırsanız tüm parçaları daha rahat olabilir ama teknobiyotik hakkında yeterli bilgiye sahip değilim garanti, güvenilirlik vs konularında. Tavsiye etmiş gibi olmayayım yani orayı ama güvenilirse alabilirsiniz tabi. :) İlerde dediğiniz gibi indirime girmiş ucuz yollu f/p bir ekran kartı alırsınız (rx460 ya da 1050 iyiler bu konuda).

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zaman sitenin güvenilirliğini araştırıp siteden alıp almama konusunda karar verelim .

*** bir de devamlı düzenleyince mesajı göremediniz sanırım alta bırakıyorum sorumu.

Bir de ssd ve ram i değiştirmek zorunda kaldım çünkü bu sitede sizin söyledikleriniz yok.Ayrıca ram 2666 Mhz olarak uyumlu ama işlemci ve anakart'a, ne gibi farklılıkları oluyor bir bilgim yok. Uyumlu ise bunlar kalsın eğer değilse başka sitelerden edinmeye çalışalım sizin söylediğiniz ram ve ssd'yi.

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
O zaman sitenin güvenilirliğini araştırıp siteden alıp almama konusunda karar verelim .

*** bir de devamlı düzenleyince mesajı göremediniz sanırım alta bırakıyorum sorumu.

Aynen görmedim. :) Ssd yi ben diğerlerine göre ucuz diye atmıştım. Samsung evolar çok iyi ssd konusunda, tercih size kalmış. Ram'i de diğerlerine göre ucuz diye seçmiştim ilk başta sistemi kurarken belki ekran kartı sıkıştırabiliriz 1500 lira içine diye zorluyordum. :D Anakart max kaç destekliyorsa ram'in mhz si de ona ayarlanır. Anakart 2133 ise 2133 üstüne çıkmaz ama daha yüksek mhz li ram alırsanız da bir zararı olmaz diye biliyorum sadece var olan mhz sine çıkamaz.

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
anladım teşekkürler şimdi baktım ram olayına sizin söylediğiniz gibi durum. o zaman fazladan Mhz için fazla para vermeye gerek yok nereden kısarsak o kadar iyi :) direk 2133 Mhz olanlara bakıyorum ya da 2400 bir de asrock markasını hiç duymadım acaba anakartı asus Asus H110M-K Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 Micro-ATX Fiyatı ya da msi ın aynı modelinden MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 Fiyatı mi alsak diye de düşünmedim değil. Ram olarak da şuna Kingston HyperX Fury 8GB 2133MHz DDR4 Ram HX421C14FB2/8 Fiyatı ve şuna Corsair Value Select 8GB 2133MHz DDR4 Ram Fiyatı baktım

***Eğer işlemci overclock yapılabiliyorsa yüksek Mhz düşünebiliriz tabiki, donanım konusunda çok iyi değilim işlemciye overclock yapmak ramdaki yüksek Mhz olayını etkiler mi bilemedim o yüzden böyle yazdım :)

Son düzenleme:

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
wraith cooler ile geliyor olması lazım o işlemcinin
o seri de vardı daha doğrusu ona yönelirseniz soğutucu maliyetinden kurtarabilirsiniz
kendisi bir çok siteden geçer not almış bir stock fan

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
wraith cooler ile geliyor olması lazım o işlemcinin
o seri de vardı daha doğrusu ona yönelirseniz soğutucu maliyetinden kurtarabilirsiniz
kendisi bir çok siteden geçer not almış bir stock fan
hocam kusura bakmayın hangisi için söylediniz işlemci için mi yoksa başka bir bileşen mi anlayamadım

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
kaldırmışlar sanırım soğutucu olayını

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
anladım teşekkürler şimdi baktım ram olayına sizin söylediğiniz gibi durum. o zaman fazladan Mhz için fazla para vermeye gerek yok nereden kısarsak o kadar iyi :) direk 2133 Mhz olanlara bakıyorum ya da 2400 bir de asrock markasını hiç duymadım acaba anakartı asus Asus H110M-K Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 Micro-ATX Fiyatı ya da msi ın aynı modelinden MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 Fiyatı mi alsak diye de düşünmedim değil. Ram olarak da şuna Kingston HyperX Fury 8GB 2133MHz DDR4 Ram HX421C14FB2/8 Fiyatı ve şuna Corsair Value Select 8GB 2133MHz DDR4 Ram Fiyatı baktım

***Eğer işlemci overclock yapılabiliyorsa yüksek Mhz düşünebiliriz tabiki

Anakart konusunda şöyle bir durum var en ucuz anakart ddr4 destekli alınabilicek h110m serisi ama skylake yani 6.nesil işlemci destekliyor. G4560 işlemci ise 7. nesil kabylake işlemci. Yani anakarta bios güncellemesi yapılması gerek 7.nesili desteklemesi için. Aksi takdirde siz hepsiburada dan alırsanız parçaları birleştirdiğinizde pc ye görüntü gelmez. Bios güncellemesi yapmak için de o anakarta önce 6.nesil bi işlemci takıp güncelleyip sonra sizin alıcağınız g4560 ı takıp çalıştırmak gerek. Zahmetli bir iş yani bilgisayarcılarda yapılabilir donanımlı biriyse ya da yapılmış halde olanlar alınabilir teknobiyotik gibi satanlar varsa. Ram konusunda da illa 2133 diye bakmayın 2400 ler daha ucuz olabiliyor. Ben vatandan corsair value 2133 ram i 220 ye almıştım. Şimdi yok gerçi o bitmiş. :D Asrock konusunda yanlış yöneltmiş olmayayım kaby güncellemesi var diye önerdim. Kötü değil diye biliyorum ama çok araştırmam da yok hakkında.

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
hocam kusura bakmayın hangisi için söylediniz işlemci için mi yoksa başka bir bileşen mi anlayamadım
İşlemci ya :)) Valla intel almanız daha mantıklı gibi geldi en azından ddr4 var sistem değiştirirseniz kullanırsınız ama arkadaşın biraz daha beklese daha iyi gibi ryzen 5lerinm en düşük işlemcisi çıkıcak 150-200 tl daha pahalıya

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşlemci ya :)) Valla intel almanız daha mantıklı gibi geldi en azından ddr4 var sistem değiştirirseniz kullanırsınız ama arkadaşın biraz daha beklese daha iyi gibi ryzen 5lerinm en düşük işlemcisi çıkıcak 150-200 tl daha pahalıya
anladım bakalım arkadaşıma da sunayım sizin önerinizi beklemek isterse bekleyebiliriz tabiki teşekkürler
Anakart konusunda şöyle bir durum var en ucuz anakart ddr4 destekli alınabilicek h110m serisi ama skylake yani 6.nesil işlemci destekliyor. G4560 işlemci ise 7. nesil kabylake işlemci. Yani anakarta bios güncellemesi yapılması gerek 7.nesili desteklemesi için. Aksi takdirde siz hepsiburada dan alırsanız parçaları birleştirdiğinizde pc ye görüntü gelmez. Bios güncellemesi yapmak için de o anakarta önce 6.nesil bi işlemci takıp güncelleyip sonra sizin alıcağınız g4560 ı takıp çalıştırmak gerek. Zahmetli bir iş yani bilgisayarcılarda yapılabilir donanımlı biriyse ya da yapılmış halde olanlar alınabilir teknobiyotik gibi satanlar varsa. Ram konusunda da illa 2133 diye bakmayın 2400 ler daha ucuz olabiliyor. Ben vatandan corsair value 2133 ram i 220 ye almıştım. Şimdi yok gerçi o bitmiş. :D Asrock konusunda yanlış yöneltmiş olmayayım kaby güncellemesi var diye önerdim. Kötü değil diye biliyorum ama çok araştırmam da yok hakkında.
tamam o zaman sadece anakartı da teknobiyotik'den alıp diğerlerini hepsiburada'dan alabiliriz ya da hiç uğraşmayıp hepsini teknobiyotik'den alabiliriz. teşekkürler tekrardan

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
anladım bakalım arkadaşıma da sunayım sizin önerinizi beklemek isterse bekleyebiliriz tabiki teşekkürler

tamam o zaman sadece anakartı da teknobiyotik'den alıp diğerlerini hepsiburada'dan alabiliriz ya da hiç uğraşmayıp hepsini teknobiyotik'den alabiliriz. teşekkürler tekrardan

Ryzen 3'ler de beklenebilir, 5 ler gelecek ay çıkıcak diye biliyorum 3 ler ne zaman çıkar fikrim yok ve uygun fiyata ryzen destekli anakart bulunabilir mi o da kesin değil. :) 350-400 civarı olur tahminimce en uygun ryzen anakart. Rica ederim yardım edebildiysem.

jokeer_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ryzen 3'ler de beklenebilir, 5 ler gelecek ay çıkıcak diye biliyorum 3 ler ne zaman çıkar fikrim yok ve uygun fiyata ryzen destekli anakart bulunabilir mi o da kesin değil. :) 350-400 civarı olur tahminimce en uygun ryzen anakart. Rica ederim yardım edebildiysem.
çok fazla da bekleyemeyiz muhtemelen şimdilik okulu bitiresiye kadar yeter diye düşünüyorum bu sistem yaklaşık 2 sene boyunca