15 yaşındayım, doktor boyun uzamaz dedi.

Bu konuyu okuyanlar

bornwilldie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar, abilerim selam. Ben şu an 1.68 boyundayım ve minimum 8, 9 aydır boy artışım olmadı. Birkaç ay önce ortopediye gittik ancak oradaki doktor pek takmadı bizi, bugün de yaklaşık 1.5 saat önce doktorun yanındaydım. Röntgen çektirdik ve doktorun yanına geldik, doktor babamın boyunu sordu (babam 1.62 falandır) söyledikten sonra da daha uzamaz en fazla birkaç santim dedi. Benim sülalem uzun, kuzenlerim dayım amcam hepsi uzun aralarında adam akıllı 1.80 altı biri yok neredeyse. Ben boyum uzamaz diye çok korkuyordum, hatta en korktuğum şeydi ve başıma bu geldi. Sadece 1.80 olsam yeter diyordum, 12 cm atarım herhalde daha 15 16 yaşındayım diye düşünüyordum fakat doktor beni tamamen hayal kırıklığına uğrattı. Dediğim gibi babam 1.62 falan annemle aynı boydalar, kuzenlerim akrabalarım amcam dayım hepsi 1.80 ve üstü. Daha uzar mıyım demeyeceğim sanırım çünkü ümidim kalmadı, sadece moralim çok bozuk. Belki verebileceğiniz bir tavsiye vardır diye düşündüm. Sizce beslenmeme gerçekten dikkat edersem, çok sağlıklı beslenip uyku düzenimi bozmazsam 1.80 olur muyum? Doktor uzamazsın dediyse kesin uzamaz mıyım?

extronaction

Asistan
Reaksiyon puanı
56
o dr kazma olmasa kesin ifade ile sallamazdı... gelişme çağındasın daha ne kadar gelişeceğini kesin olarak söyleyemezler...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Fırsat buldukça basket oyna, iyi gelir. O doktor bir tahmin yürütmüştür, kesin bilgiyi kimse bilemez. Basket oynarsan 18,5 yaşına kadar boy atman mümkün...

bornwilldie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ederim, dediğim gibi kuzenlerimin hepsi uzun aynı zamanda iki dedemde uzundu dayım da öyle. 1 yılı aşkındır boy atmıyorum, sizce bu çok mu anormal? 20 yaşıma kadar 12 cm atma şansım var mıdır? İlk işim uyku düzenimi oturtup en geç 23.00’da yatmak olacak, ekstra sütü her sabah her akşam içeceğim imkanım el verirse de doğal süt bulmaya çalışacağım. Peyniri ve yoğurdu da çok severim normalden fazla tüketmeye çalışacağım, maddi durum el verirse de haftada iki kez palamut yerim. Ek olarak verebileceğiniz tavsiye var mı?

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Herhangi bir sporla uğraşıyor musun? Basketbol, voleybol ya da yüzemeye yazılmanı öneririm

Alp Duran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ederim, dediğim gibi kuzenlerimin hepsi uzun aynı zamanda iki dedemde uzundu dayım da öyle. 1 yılı aşkındır boy atmıyorum, sizce bu çok mu anormal? 20 yaşıma kadar 12 cm atma şansım var mıdır? İlk işim uyku düzenimi oturtup en geç 23.00’da yatmak olacak, ekstra sütü her sabah her akşam içeceğim imkanım el verirse de doğal süt bulmaya çalışacağım. Peyniri ve yoğurdu da çok severim normalden fazla tüketmeye çalışacağım, maddi durum el verirse de haftada iki kez palamut yerim. Ek olarak verebileceğiniz tavsiye var mı?
Uzarsın. Tek derdin bu olsun

bornwilldie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak detaylı şekilde bilgisi olduğu kadar yanıtlayan olursa minnettar kalırım. Sigara boy uzamasını engeller mi, engellerse ne kadar engeller?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak detaylı şekilde bilgisi olduğu kadar yanıtlayan olursa minnettar kalırım. Sigara boy uzamasını engeller mi, engellerse ne kadar engeller?
Sigara içiyorsan geçmiş olsun, ne kadar zamandır içiyorsun? Eğer çoktandır içiyorsan spor bile çare olmaz sana...

ozzy3542

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Arkadaşlar, abilerim selam. Ben şu an 1.68 boyundayım ve minimum 8, 9 aydır boy artışım olmadı. Birkaç ay önce ortopediye gittik ancak oradaki doktor pek takmadı bizi, bugün de yaklaşık 1.5 saat önce doktorun yanındaydım. Röntgen çektirdik ve doktorun yanına geldik, doktor babamın boyunu sordu (babam 1.62 falandır) söyledikten sonra da daha uzamaz en fazla birkaç santim dedi. Benim sülalem uzun, kuzenlerim dayım amcam hepsi uzun aralarında adam akıllı 1.80 altı biri yok neredeyse. Ben boyum uzamaz diye çok korkuyordum, hatta en korktuğum şeydi ve başıma bu geldi. Sadece 1.80 olsam yeter diyordum, 12 cm atarım herhalde daha 15 16 yaşındayım diye düşünüyordum fakat doktor beni tamamen hayal kırıklığına uğrattı. Dediğim gibi babam 1.62 falan annemle aynı boydalar, kuzenlerim akrabalarım amcam dayım hepsi 1.80 ve üstü. Daha uzar mıyım demeyeceğim sanırım çünkü ümidim kalmadı, sadece moralim çok bozuk. Belki verebileceğiniz bir tavsiye vardır diye düşündüm. Sizce beslenmeme gerçekten dikkat edersem, çok sağlıklı beslenip uyku düzenimi bozmazsam 1.80 olur muyum? Doktor uzamazsın dediyse kesin uzamaz mıyım?
uzarsın dert etme böyle şeyleri. yaşın büyüyünce anlarsın demek istediğim şeyi.

bornwilldie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ne kadar yıldır içiyorsun, doktora söylediğinde ne söyledi sana.._?
Doktora söylemedim sigara içtiğimi, 2018’den beri içiyorum ancak şöyle ayda bir falan içiyordum. Bu son dönemde, eylül ayından beri arttı biraz. Ancak bir haftadan fazladır ağzıma sürmedim, boya ne gibi etkisi var sigaranın?
Mesaj otomatik birleştirildi:

uzarsın dert etme böyle şeyleri. yaşın büyüyünce anlarsın demek istediğim şeyi.
Yanlış anlamayın beni ama, herkes uzarsın diyor ama ben ümidimi yitirmiş durumdayım. Neye göre uzayacağımı düşünüyorsunuz? Yani umarım uzarım, tek isteğim...

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
keşke tek derdim boyumun uzayıp uzamayacağı olsaydı, şuan için büyük ama ilerisi için küçük dertler bunlar, iyi düşün iyi olsun :)

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Sigaranın boyu fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Çok 1,90 lık adam gördüm sigara içen

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
boy uzaması çoğunlukla genetik bir durum. genetik olarak bir potansiyelin var. bildiğim kadarıyla bu potansiyeli değiştiremiyorsun.
beslenmene ve sağlığına dikkat edip o potansiyeline en yakın boya ulaşabilirsin.

önemli olan vücudunda barışık olmaktır. 180 boyla hollandada çok kısa kalabilirsin mesela. lisede 190 boyunda birinin 165 lik birinden dayak yediğini gördüm. örneğin messi gibi vücudu futbola elverişsiz kabul edilen biri çok çalışarak dünyanın en iyisi oldu. kısa olmasını avantaja çevirdi.

dolayısıyla kendini bilirsen ona göre bir plan yapıp sahip olduklarınla yapılabilecek en büyük şeyleri yapabilirsin.

bornwilldie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
boy uzaması çoğunlukla genetik bir durum. genetik olarak bir potansiyelin var. bildiğim kadarıyla bu potansiyeli değiştiremiyorsun.
beslenmene ve sağlığına dikkat edip o potansiyeline en yakın boya ulaşabilirsin.

önemli olan vücudunda barışık olmaktır. 180 boyla hollandada çok kısa kalabilirsin mesela. lisede 190 boyunda birinin 165 lik birinden dayak yediğini gördüm. örneğin messi gibi vücudu futbola elverişsiz kabul edilen biri çok çalışarak dünyanın en iyisi oldu. kısa olmasını avantaja çevirdi.

dolayısıyla kendini bilirsen ona göre bir plan yapıp sahip olduklarınla yapılabilecek en büyük şeyleri yapabilirsin.
Peki benim babamla annem kısa ancak dediğim sülalemdeki insanların uzun olmasının benim boyuma, genetiğime katkısı olur mu?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Genetikten genetiğe göre değişir kardeşim. Ben misal olarak ve 15 yaşındayım 1.70 civarında boyum var. Doktorun söylediğine aldanma sen bence. Sağlıklı olmak ta boyu etkiler ancak çoğunlukta genetiğin rolu oynar.

Son düzenleme:

DracDonix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ümidini sakın kesme her zaman bir şansın vardır bunu kendine hayat felsefesi olarak beynine kodla.
Spor yapmaya ve sporcu hayatı gibi zamanını geçirmeye çalış bol bol protein ve kalsiyum almaya bak %1 şansın bile olsa o şansı kullan. Halen hayattasın öyle değil mi? ;)

Reaksiyon puanı
52
Üzerinden yaklaşık 9 ay geçmiş uzadınmı?

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Dostum öyle düşünme ben 1.63 gibi bir şeydim arkadaşlarımın yanında baya küçük kalırdım. Ne olduysa 11.sınıfa geçtiğim yazda oldu. Şuan 1.87 boyum. Uzamam diye düşünme birden boy atıyor bazıları.

Ali Ege

Asistan
Reaksiyon puanı
39
bunun için kendini çok üzme sakın
Mesaj otomatik birleştirildi:

zeki olursan daha üstün olursun sakın unutma

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Doktor biraz haklı olabilir çünkü röntgende baktığı şey kemiğin ucunda olan kıkırdaksı bir yapı bu yapının her 1mm eninde olması demek yaklaşık 1 cm daha uzayacak olman demek.
Ama yine de sana tavsiyem bol bol süt iç benim ikiz kardeşim benden kısaydı günde 1L süt içti şu an benden 2cm uzun ben (185)
ama ben de 9. sınıftan sonra nerdeyse hiç uzamadım.
Umarım 1.75-1.85 falan olursun.