15 temmuz - 30 temmuz arası çatışma çıkacakmış...

Bu konuyu okuyanlar

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Malesef ege'den kötü haberler geliyor.Yunan katmerini gazetesi Rusya federasyonu'nun Türkiye ve Yunanistan ile ilgili seyahat acentelerine bilgi verdiğini yazdı.

Buna göre; Türkiyenin kıbrısa 20 temmuz 1974'te yaptığı müdahalenin 48 yılını kutlamak için ege ve doğu akdenizde top atışı füze atışı ve bombardımanlarla bir güç gösterisi yaparak kutlayacağını bu nedenle 15 temmuz - 30 temmuz arası Türkiye - Yunanistan savaşı olasılığının %50'nin üzerinde olduğunu Rus vatandaşlarının türkiyenin sahil şeridinden uzak durmaları ve Yunanistana'da gitmemeleri konusunda acentelerine son dakika bilgisi geçtiği haberi yayılıyor.

Not : 3 gündür bizim tüm kanallarda da 15 ile 30 temmuz arası çatışma olabilir deniyor.Son dönemde abd'nin devreye girdiğini biliyoruz demek ki risk kritik noktaya geldi.

İnşallah olmaz siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
İnşallah olmaz FBI in bir lafı var Türkiye Türkler tarafından yönetilmeye bırakılmayacak kadar önemli bir ülke.. Yunanistan a Ukrayna gibi gaz veriliyor şuan bunu başbakan miçotakise muhalefet partisi lideri yorumlarından okuyorum bizi 100 sene evvel ki gibi piyon olarak kullanmak istiyorlar tavşana kaç tazıya tut diyorlar bu oyunlara gelmeyelim vb yorumlar yapılıyor sonuç mu ?

20220615_020813.jpg

Üstte gördüğünüz gibi

Miçotakis ve hükümeti oltaya geliyor çünkü adalar bizim hakkımız diye düşünüyor ve
Öte yandan Beyefendi Kaybedeceğini biliyor ise seçime gitmez diye 7 den 70 e herkes diyordu zaten.. öyle bir şey olursa seçim de olmaz tabi burası kendine bir artı Adalar 2004 yılından beri işgal altında biz iç meselelerimiz ile meşgul iken bunu da duyurmayan OBJEKTİF medyamız hürriyet ve bağımsızlığın kanıtı..
He birde seçime doğru bu kadar öne çıkması pek bir hatrısayılır pek bir önemli..

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
İnşallah olmaz FBI in bir lafı var Türkiye Türkler tarafından yönetilmeye bırakılmayacak kadar önemli bir ülke.. Yunanistan a Ukrayna gibi gaz veriliyor şuan bunu başbakan miçotakise muhalefet partisi lideri yorumlarından okuyorum bizi 100 sene evvel ki gibi piyon olarak kullanmak istiyorlar tavşana kaç tazıya tut diyorlar bu oyunlara gelmeyelim vb yorumlar yapılıyor sonuç mu ?

Ekli dosyayı görüntüle 171577

Üstte gördüğünüz gibi

Miçotakis ve hükümeti oltaya geliyor çünkü adalar bizim hakkımız diye düşünüyor ve
Öte yandan Beyefendi Kaybedeceğini biliyor ise seçime gitmez diye 7 den 70 e herkes diyordu zaten.. öyle bir şey olursa seçim de olmaz tabi burası kendine bir artı Adalar 2004 yılından beri işgal altında biz iç meselelerimiz ile meşgul iken bunu da duyurmayan OBJEKTİF medyamız hürriyet ve bağımsızlığın kanıtı..
He birde seçime doğru bu kadar öne çıkması pek bir hatrısayılır pek bir önemli..
Secimle bir alakası olmayan bir durum
1974
1986
1995
2004
2020
2021

Yunanistan gerilimleri de seçimle alakasızdı.Ayrıca kaybetmeyecek kazanacak.

Temel karamollaoğlu : Tayyip bey ile konuştum adam benim oydan yana korkum yok diyor.Bu ne rahat tavır dedi.

Bizim seçimden korkumuz yok ki adalar 2004 değil 1945'te adaları yunana verdiler ve 1960'tan bu yana silahlandırılıyor.Bu daha öncesinde türkiyeyi pek rahatsiz etmiyordu ama 60'tan bu yana durmadan silahlandırdılar adalar silah deposuna dönün güvenlik riski haline geldi
Screenshot_20220624-141646_Google.jpg

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Açıkçası Yunan bizi kaşıyor resmen vurun bizi savaş çıksın diye ama bakalım ne olacak görecez.

Bidliğin sinir uçlarına dokunuyorlar ve provakatif eylemleri söylemleri var. NATO ve ABD üstlerine güveniyorlar. Onların da iç siyaseti sıkıntılı ekonomik kriz var. Orada ki iktidar da aklı sıra Türk nefretini körükleyerek iktidarda kalmaya çalışıyor. Milliyetçilik damarına oynayarak. Yoksa orada da ekonomik kriz ve sıkıntılar var.

Oranın iktidar yanlısı kanallar çıkıyor. Türkiye İHA yapmış Türkiye SİHa yapmış füze yapmış flan diye bir gazlıyor bizi vuracaklar gibisinden herkes fakirliği açlığı unutuyor silah almalıyız F35 almalıyız silah almalıyız ABD ile Fransa ile anlaşmalıyız moduna giriyor.

Not: Bu Yunanistan daha önce Kıbrıs harekatında da böyle yapmıştı. Sürekli kaşıyordu. Hatta kendi radyolarından her gün şu şarkı çalarmış kışkırtmak amaçlı. Onlar da biliyor Türkler bu adalarda hakları var ve illahaki bir gün alacak. Korku adama her şeyi yaptırıyor.

Bekledimde gelmedim Kıbrıs'a yardım etmedin gibisinden.

Bizimkiler aşağı kalır mı. Bu kadar yürekten çağırma bir gece ansızın gelebilir diyerek bir gece ansısız gelmiştir.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Adaların neden verildiginide yazarmısın

Şimdi algı yapmak isteyenler çok farklı yerlere çekecekler.

Bazı insanlar hem Türk hem Müslüman olamayacaklarını belirtiyorlar algı peşindeler böyle konulara açıklamadan girmek nerelere çekilebilir görmemek...

Ben ilk zamanlar böyle insanların olduguna inanmıyordum ama dönüp bir baktım ki gerçekten varlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nede olsa biz fakir orta sıradan insanlarız sen zengin bir çok yer görmüş koleksiyon yapabilecek seviyede başarılı bir adamsın ?
2'inci dünya savaşı sonrası İtalyanların almanlara teslimiyeti ile İngilizler bu adaları almak için yoğun çaba harcadı ve denetimi ele geçiren almanlar 1945'te adalardan çıkarıldı.1947 paris anlaşması ile adalar silahsız kalma şartıyla yunanistana verildi.

Ayrıca ben insanları fakir yada zengin diye ayırt etmem.Etmediğim için başarılıyım.İnsanlar olayları kendi istedikleri yerden anlarlar.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Açıkçası Yunan bizi kaşıyor resmen vurun bizi savaş çıksın diye ama bakalım ne olacak görecez.

Bidliğin sinir uçlarına dokunuyorlar ve provakatif eylemleri söylemleri var. NATO ve ABD üstlerine güveniyorlar. Onların da iç siyaseti sıkıntılı ekonomik kriz var. Orada ki iktidar da aklı sıra Türk nefretini körükleyerek iktidarda kalmaya çalışıyor. Milliyetçilik damarına oynayarak. Yoksa orada da ekonomik kriz ve sıkıntılar var.

Oranın iktidar yanlısı kanallar çıkıyor. Türkiye İHA yapmış Türkiye SİHa yapmış füze yapmış flan diye bir gazlıyor bizi vuracaklar gibisinden herkes fakirliği açlığı unutuyor silah almalıyız F35 almalıyız silah almalıyız ABD ile Fransa ile anlaşmalıyız moduna giriyor.

Not: Bu Yunanistan daha önce Kıbrıs harekatında da böyle yapmıştı. Sürekli kaşıyordu. Hatta kendi radyolarından her gün şu şarkı çalarmış kışkırtmak amaçlı. Onlar da biliyor Türkler bu adalarda hakları var ve illahaki bir gün alacak. Korku adama her şeyi yaptırıyor.

Bekledimde gelmedim Kıbrıs'a yardım etmedin gibisinden.

Bizimkiler aşağı kalır mı. Bu kadar yürekten çağırma bir gece ansızın gelebilir diyerek bir gece ansısız gelmiştir.

Şimdi bizim iktidar savaş istemiyor isteseydi hergün edirneye askeri sevkiyat haberleri olurdu ancak bugün yarın sevkiyat başlar.

Biz gitmeyeceğiz erdoğan geçen yıl ilk Kurşun onlardan gelecek dedi.Çünkü bak ben bu yunanı bana saldırdığı için vuruyorum diyecek.

Kıbrısta acısı var ondan 15 ile 30 temmuz arası savaş riski var.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
O gün adalar için harakete geçseydik kimle birlikte savaşa girmek zorunda kalırdık gibi soru soranlar olabilir bunu açıklarmısınız ?
Benim buradaki görüşüm şu şekildedir o gün adalar için harekete geçmemiz demek ingiltere Fransa ve Amerika ile ki onlar yunana adaları verdirdi.Onlarla savaşırdık ki bizim o zaman ki askeri gücümüzle şuan ki arasında bi 15 kat fark var yani şuanda TSK ile çatışmak güneş gibi yürek ister.Yunan bunu biliyor onun bunun desteğini arıyor yoksa zaten geçen sene hulusi akar dedi dedi ki lefkoşadan edirneye kadar 2.500 km alanı nokta boşlusuz cephe olarak açarız bu kadar büyük bir cepheyi kapatabilecekseniz buyrun vurun hodri meydan türk silahlı kuvvetlerinin kimseden korkusu yok ilk 48 saat içinde kıbrıs dahil olmak üzere egedeki bütün yunan adalarında yunan birliklerine silah bıraktırıp adaları alacağız gemileri ve silah techizatları savaş ganimeti olarak üzerlerin tsk bandrolünü basıp türk bayrağını çekip kuran-ı kerim koyacağız dedi.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Şimdi bizim iktidar savaş istemiyor isteseydi hergün edirneye askeri sevkiyat haberleri olurdu ancak bugün yarın sevkiyat başlar.

Biz gitmeyeceğiz erdoğan geçen yıl ilk Kurşun onlardan gelecek dedi.Çünkü bak ben bu yunanı bana saldırdığı için vuruyorum diyecek.

İç siyaset için karşılıklı blöf yapılıyor ama ben düşünmüyorum açıkçası savaş flan.

Neredeyse her alanda 1 e karşı 8 iz Yunan ile.

Nufus olarak ekonomi olarak asgari güç olarak bu kadar dengesiz bir savaş olmaz. Üstüne Yunan neden ilk kurşunu atsın! Bizim atmamız için kaşır sadece sürekli.

İlk kurşunu biz atarsak hem uluslar arası hukukta suçlu oluruz hem gerek NATO üyesi ülkeye saldırmaktan bir oradan gol yeriz. İkinci gol Yunanistan Avrupa birliği üyesi oradan yeriz. 3. golü orada ABD ve Fransız üstleri dolu oradan gol yeriz. Bütün Avrupa kıtası ve ABD dolaylı yoldan İsrail İngiltere hepsi Yunan tarafından olur.

Not: Olup olabileceği karşılıklı güç kullanma olabilir. Atıyorum Yunan kazara veya yanlışlıkla bize 1 tane füze atar 1 gemimizi batırır. Bizim Türk birlikleri ilan eder karşı saldırı hakkımızı kullanıyoruz diyerek 1 e 1 hedef vurulur kısasa kısas denilerek veya ileri gidilip 1 e karşı 10 hedef karşılık verilip 10 hedef vurulup durulur. Bundan sonra ateş edilmeyecek gelen her saldırıya aynı şekilde 1 e 10 karşılık verilecek diye tehtit edilir. Yoksa bu devirde bu çağda savaş ilan etmek dünyayı karşına almak flan olacak işler değil.
Bakın koca Rusya Ukrayna'ya girdi savaşa 3 ay oldu çıkamıyor verdiği kaybın haddi hesabı yok. Üstüne tüm dünyayı karşısına aldı. Vatandaşı dünyadan soyutlandı neredeyse hiç bir yere gidemiyor iş adamları dışlanıyor her yerden ambargo yiyor.

Son düzenleme:

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Her ülke kendi sınırlarına yaklaştıkca kendini güvende hissetmediginden korumaya alıyor.

çok güzel özetlemişsiniz.

o gün adalar için harekete geçmemiz demek ingiltere Fransa ve Amerika ile ki onlar yunana adaları verdirdi.

Bende savaş olacagını düşünmüyorum bu yeni bir mevzu değil arada bir kaşıyorlar biz ilk kurşunu atan olmayız ama çok kaşınırlarsada adalardan fazlasını kaybedeceklerini düşünüyorum şahsi fikrim.

:)
Hulusi akar bunu ilk 48 saat diye söyledi o dönem yunanistan genelkurmay başkanı türkiye ile 2 günlük küçük bir çatışma olabilir dedi.Hulusi akarın cevabı bu oldu.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Hulusi akar bunu ilk 48 saat diye söyledi o dönem yunanistan genelkurmay başkanı türkiye ile 2 günlük küçük bir çatışma olabilir dedi.Hulusi akarın cevabı bu oldu.
Savaşlar zaten genelde küçük atışmalardan sonra büyüyor. Olası savaş durumunda elimiz kolumuz bağlı. Bize daha ağır sonuçları olur. Öncü birlik olarak afgan ve suriyelileri gönderebiliriz. Nasıl olsa vatandaş oldular maaş da alıyorlar.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
İç siyaset için karşılıklı blöf yapılıyor ama ben düşünmüyorum açıkçası savaş flan.

Neredeyse her alanda 1 e karşı 8 iz Yunan ile.

Nufus olarak ekonomi olarak asgari güç olarak bu kadar dengesiz bir savaş olmaz. Üstüne Yunan neden ilk kurşunu atsın! Bizim atmamız için kaşır sadece sürekli.

İlk kurşunu biz atarsak hem uluslar arası hukukta suçlu oluruz hem gerek NATO üyesi ülkeye saldırmaktan bir oradan gol yeriz. İkinci gol Yunanistan Avrupa birliği üyesi oradan yeriz. 3. golü orada ABD ve Fransız üstleri dolu oradan gol yeriz. Bütün Avrupa kıtası ve ABD dolaylı yoldan İsrail İngiltere hepsi Yunan tarafından olur.

Not: Olup olabileceği karşılıklı güç kullanma olabilir. Atıyorum Yunan kazara veya yanlışlıkla bize 1 tane füze atar 1 gemimizi batırır. Bizim Türk birlikleri ilan eder karşı saldırı hakkımızı kullanıyoruz diyerek 1 e 1 hedef vurulur kısasa kısas denilerek veya ileri gidilip 1 e karşı 10 hedef karşılık verilip 10 hedef vurulup durulur. Bundan sonra ateş edilmeyecek gelen her saldırıya aynı şekilde 1 e 10 karşılık verilecek diye tehtit edilir. Yoksa bu devirde bu çağda savaş ilan etmek dünyayı karşına almak flan olacak işler değil.
Bakın koca Rusya Ukrayna'ya girdi savaşa 3 ay oldu çıkamıyor verdiği kaybın haddi hesabı yok. Üstüne tüm dünyayı karşısına aldı. Vatandaşı dünyadan soyutlandı neredeyse hiç bir yere gidemiyor iş adamları dışlanıyor her yerden ambargo yiyor.
Şimdi o zaman olaya birde şöyle bakalım;

Şimdi ABD bizi caatsa kapsamına aldı.Caatsa abd'nin hasımları ile mücadelesi için bir takım yaptırımlar içeren bir yasa...

Rusya'da bu kapsamda 2008 yılın Gürcistan rusyaya savaş açtı Rusya Gürcistan'a göre 30 kat güçlü ne oldu abd destekledi Gürcistan savaşa dahil oldu.

Son olarak kendinden 10 kat güçlü Rusya ile savaşan bir ukrayna var.Kimin desteği ile abd'nin desteğiyle...

Egeye bakıyoruz yine aynı senaryo ABD yunanı kışkırtıyor.Tayyip akıllı emir vermiyor.Bu böyle hadi bu senede gitti diyelim seçimden micotakis galip ayrılirsa o zaman savaş kesin hale gelir.Bu böyle sürmez.İnşallah çipras kazanırda sular durulur.

Savaşlar zaten genelde küçük atışmalardan sonra büyüyor. Olası savaş durumunda elimiz kolumuz bağlı. Bize daha ağır sonuçları olur. Öncü birlik olarak afgan ve suriyelileri gönderebiliriz. Nasıl olsa vatandaş oldular maaş da alıyorlar.
Neye göre bağlı kardeşim açıklarmisın ?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Aldıkları yardımlar ve açtıkları dükkanlardan vergi alınmaması gibi

Açtıkları dükkanlarda vergi ödemiyorlar ucuz işçi çalıştiriyorlar

Türk işci çalıştıran yer hem vergi hem prim hem sigorta ödüyor daha az işcı çalıştırıyor rekabet ederkende batıyor batan dükkanlara yine suriyeliler çöküyor.

Ve bazı şartlara göre sana göre ufak görünebilir ama maaş alanlarda var.
Ben @Utku92 Arkadaşım (olası savaş durumunda elimiz kolumuz bağlı) demiş yani neye göre bağlı ?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Pardon anlamadan konuşmuşum çıktım...
Yok çıkmayın olur mu. Burada ne güzel konuşuyoruz çıkmayın benim görüşlerinize saygım var

Aldıkları yardımlar ve açtıkları dükkanlardan vergi alınmaması gibi

Açtıkları dükkanlarda vergi ödemiyorlar ucuz işçi çalıştiriyorlar

Türk işci çalıştıran yer hem vergi hem prim hem sigorta ödüyor daha az işcı çalıştırıyor rekabet ederkende batıyor batan dükkanlara yine suriyeliler çöküyor.

Ve bazı şartlara göre sana göre ufak görünebilir ama maaş alanlarda var.

Yakalanan sıgınmacılar gönderilirkende uçak otobüs paralarıda ekonomiye bir şekilde yansıyor gibisinden anlatmak istemiş olabilir.
Ekonomik maliyet diyorsunuz yani benim için hayatta ekonomiden önemli şeyler var..

İnsan Canı gibi
Vatan gibi
Allah gibi
Bayrak gibi

Yunanistan ile savaş çıksın istemem nen burada haberleri paylaşıyorum.Savaş olursa binler eve ateş düşecek.O yüzden istemem ama yunan bayrağıma vatanıma dinime silah çekerse o zaman şehadet isterim

Son düzenleme:

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ben @Utku92 Arkadaşım (olası savaş durumunda elimiz kolumuz bağlı) demiş yani neye göre bağlı ?
Her anlamda dibi görmedik mi herşey çok iyi mi gidiyor ülkede ? Ekonomi, sağlık, göçmen sorunları daha tonla şey. Üstüne birde savaş düşünemiyorum.
Şimdi o zaman olaya birde şöyle bakalım;

Şimdi ABD bizi caatsa kapsamına aldı.Caatsa abd'nin hasımları ile mücadelesi için bir takım yaptırımlar içeren bir yasa...

Rusya'da bu kapsamda 2008 yılın Gürcistan rusyaya savaş açtı Rusya Gürcistan'a göre 30 kat güçlü ne oldu abd destekledi Gürcistan savaşa dahil oldu.

Son olarak kendinden 10 kat güçlü Rusya ile savaşan bir ukrayna var.Kimin desteği ile abd'nin desteğiyle...

Egeye bakıyoruz yine aynı senaryo ABD yunanı kışkırtıyor.Tayyip akıllı emir vermiyor.Bu böyle hadi bu senede gitti diyelim seçimden micotakis galip ayrılirsa o zaman savaş kesin hale gelir.Bu böyle sürmez.İnşallah çipras kazanırda sular durulur.

Neye göre bağlı kardeşim açıklarmisın ?
Bizden iyi yaşıyorlar. Herşeyleri karşılanıyor neden kullanmayalım. Her ülke yapıyor bunu. Rusyada çeçenleri kullanmadı mı ? Doğru bizde yabancı seviciliği vardı unutmuşum pardon.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Her anlamda dibi görmedik mi herşey çok iyi mi gidiyor ülkede ? Ekonomi, sağlık, göçmen sorunları daha tonla şey. Üstüne birde savaş düşünemiyorum.

Bizden iyi yaşıyorlar. Herşeyleri karşılanıyor neden kullanmayalım. Her ülke yapıyor bunu. Rusyada çeçenleri kullanmadı mı ? Doğru bizde yabancı seviciliği vardı unutmuşum pardon.
He bunu de canımı ye kardeşim önde savaşa gitsinler gitmezlerse şimdi birşey diyecem olmayacak defolsun gitsinler diyim

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Ekonomiden önemli değil diyorsun ama Can verenler

Türk Askerleri ben şimdi bazı şeyler söylemem dogru olmaz.

Savaş durumu olursa ben onları kullanmakdan yanayım.
Ben ekonomiden önemli değil demedim ki güzel kardeşim benim için ekonomiden önemli şeyler var.

İnsan Canı
Vatan
Bayrak
Allah dedim

Binlerce askerimizin evine ateş düşecek ondan istemiyorum dedim

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Ama tabi böyle olmayacağını hepimiz biliyoruz. Zaten şehit veriliyor. Bunlar da burada gününü gün ediyor.
Öyle olur yada olmaz ben neticeye bakarım.

Yunan sınırımıza 135 km'lik hendek kazıyor.Buraya silah sevkiyatı yaparsa bizim vatanımıza bayrağımıza silah çeker de bu hükümet buna karşılık vermezse daha arkasında durmam bu hükümetin çünkü iş bu raddeye gelirse burada yok suriyeliymiş yok türkiyeliymiş ben vatanımı bayrağımı bilirim.

Bu topraklara silah çekecek adamın selasını verdireceksin işte o kadar!

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584

Yok murat hocam sen daha şimdiden şartlanmışsın bak
Adalar işgal altında derken biz fiili bir işgalden söz etmiyoruz Anadolu'yu tehdit edecek (askeri bakımdan silahlanma , üsse çevirme, vb ) faaliyetlere işgal diyoruz çünkü gerek Lozan da gerek Paris'te biz bu hıyarlara buraları verirken (18 adayı) silahlanma yok dedik ne sizden ne bizden hava sahası işgali yok dedik örneğin uçak muçak. Şimdi 2004te ABDnin de sırtlarını sıvazlaması ile ( bence) İlk girişim oldu.

1923 Lozan Antlaşması, 1936 Montrö Boğazlar sözleşmesi ve 1947 Paris Antlaşmasıyla ASKERSİZLEŞTİRİLME (Demilitarized), statüsünde olması gereken, Yunan’a kesin şartlı devredilen adalar ile 18+1 işgal altındaki Türk adalarının özgün duruma getirilmesi için hukuki, jeopolitik, tarihi ve hak ihlali olarak çok haklı olduğumuz tehdit ve tehlikenin ötesinde Yunan cüretkârlığı ile karşı karşıyayız.
Özetle

Uluslararası Daimi Adalet Divanı 4 Şubat 1932 tarihli Tavsiye Kararı; “Antlaşmalar Anayasa dahil Ulusal Hukuktan Üstündür. Hiç bir Devlet yürürlükteki anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınamaz” diyor. Türkiye bugüne kadar barışın sürekli korunması için azami derecede özen göstermiştir. Etrafta ki 152 ada ve adacık bizim diye de olsa gerek çok aldırmadık aha bugün iş büyüdü büyüdü bela oldular bizde diyoruz ki kızıyoruz TSK ya hükümet e medya ya 2004 ten bugün e kadar

neredeydiniz diye!

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Yok murat hocam sen daha şimdiden şartlanmışsın bak
Adalar işgal altında derken biz fiili bir işgalden söz etmiyoruz Anadolu'yu tehdit edecek (askeri bakımdan silahlanma , üsse çevirme, vb ) faaliyetlere işgal diyoruz çünkü gerek Lozan da gerek Paris'te biz bu hıyarlara buraları verirken (18 adayı) silahlanma yok dedik ne sizden ne bizden hava sahası işgali yok dedik örneğin uçak muçak. Şimdi 2004te ABDnin de sırtlarını sıvazlaması ile ( bence) İlk girişim oldu.

1923 Lozan Antlaşması, 1936 Montrö Boğazlar sözleşmesi ve 1947 Paris Antlaşmasıyla ASKERSİZLEŞTİRİLME (Demilitarized), statüsünde olması gereken, Yunan’a kesin şartlı devredilen adalar ile 18+1 işgal altındaki Türk adalarının özgün duruma getirilmesi için hukuki, jeopolitik, tarihi ve hak ihlali olarak çok haklı olduğumuz tehdit ve tehlikenin ötesinde Yunan cüretkârlığı ile karşı karşıyayız.
Özetle

Uluslararası Daimi Adalet Divanı 4 Şubat 1932 tarihli Tavsiye Kararı; “Antlaşmalar Anayasa dahil Ulusal Hukuktan Üstündür. Hiç bir Devlet yürürlükteki anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınamaz” diyor. Türkiye bugüne kadar barışın sürekli korunması için azami derecede özen göstermiştir. Etrafta ki 152 ada ve adacık bizim diye de olsa gerek çok aldırmadık aha bugün iş büyüdü büyüdü bela oldular bizde diyoruz ki kızıyoruz TSK ya hükümet e medya ya 2004 ten bugün e kadar

neredeydiniz diye!
Kardeşim sende kendini hükümete şartlandırmışsın

Yunanistan, Yunan adalarının silahsızlandırılması ile ilgili Lozan ve Paris anlaşmalarından başka 1937 Montreux anlaşmasına da atıfta bulunuyor. Yunanistan’a göre, Montreux anlaşması Çanakkale çıkışındaki Limnos (Limni) ve Samothraki (Semadirek) adaları, aynı Bozcaada ve Gökçeada gibi 1937’den bu yana ve Türkiye’nin de rızasıyla silahlasızlandırma maddelerinden muaf tutuluyor.

12 adaların silasızlandırılmasıyla ilgili maddelerinin ise NATO ve Varşova Paktlarının oluşmasıyla anlamı kalmadığı gibi; 'rebus sic stantibus' (yani koşulların değişmesi ile var olan anlaşma ve sözleşmelerin değiştirilebileceği) şerhi uyarınca; Türkiye’nin 1974 Kıbrıs harekatından sonra, olası bir Türk/Yunan savaşı çıkabileceği endişesi içinde bulunan Yunanistan, “egemenlik sahasını korumak amacıyla ve BM kararının 51. maddesine atıfta bulunarak adaların sadece savunmasına yönelik silahlandırıldığına” dikkati çekiyor.

Yani adalar kıbrıs harekâtı ile ki öncesi de var.1960'larda zaten kıbrıstan başlamışlardı.Yunan ortalama enaz 48 yıldır bu adaları silahlandırıyor.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
bizde diyoruz ki kızıyoruz TSK ya hükümet e medya ya 2004 ten bugün e kadar....

Demek istiyor ki 2023 e kadar seçimlere kadar neden bir proje plan yapılmadı neden 2023 beklendi ???

Masadan bahsediyor.
Şimdi bende diyorum ki seçimle alakası yok geçen yıl seçim mi vardı? 1 ağustos 2021 yunanistan ile 1 gecede savaş birden patlak veriyordu.(kıta sahanlığı yüzünden)

2020 doğu akdeniz gaz krizinde seçim mi vardı ?

Tabi adam 2004'te güçsüz türkiye ile masaya oturacak ve kaybedecekti.Bir devleti masada konuşturan askerdir.Asker ne kadar güçlü ve caydırıcıysa o kadar masada üstün gelirsin...

2004 ile 2014 arası ABD'nin silahlarına bağlı bir ordumuz vardı.Şimdi TFX uçtuğu anda tamam artık bitti %100 bağımsız tsk var.Erdoğan yunanistan ile münakaşaya girince Hulusi Akar yunan bedelini öder diyor kimsede türkiye vuramaz diyemiyor.

Yunan masadaki herşey benim diyor sadece yunanı değil yanındakileri de caydırmadan masaya nasıl oturacaksın ?

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Kardeşim sende kendini hükümete şartlandırmışsın

Yunanistan, Yunan adalarının silahsızlandırılması ile ilgili Lozan ve Paris anlaşmalarından başka 1937 Montreux anlaşmasına da atıfta bulunuyor. Yunanistan’a göre, Montreux anlaşması Çanakkale çıkışındaki Limnos (Limni) ve Samothraki (Semadirek) adaları, aynı Bozcaada ve Gökçeada gibi 1937’den bu yana ve Türkiye’nin de rızasıyla silahlasızlandırma maddelerinden muaf tutuluyor.

12 adaların silasızlandırılmasıyla ilgili maddelerinin ise NATO ve Varşova Paktlarının oluşmasıyla anlamı kalmadığı gibi; 'rebus sic stantibus' (yani koşulların değişmesi ile var olan anlaşma ve sözleşmelerin değiştirilebileceği) şerhi uyarınca; Türkiye’nin 1974 Kıbrıs harekatından sonra, olası bir Türk/Yunan savaşı çıkabileceği endişesi içinde bulunan Yunanistan, “egemenlik sahasını korumak amacıyla ve BM kararının 51. maddesine atıfta bulunarak adaların sadece savunmasına yönelik silahlandırıldığına” dikkati çekiyor.

Yani adalar kıbrıs harekâtı ile ki öncesi de var.1960'larda zaten kıbrıstan başlamışlardı.Yunan ortalama enaz 48 yıldır bu adaları silahlandırıyor.

İktidara muhalefet e haber yapıp gündem de tutmayan medyaya dedim evet birde savunmaya yönelik silahlanma bu neye göre yapılıyor peki? BM nın haveri var mı ? Ya NATO nun ? Ya bizim ? Olası tehdit neyki silahlanma oldu ? Kıbrıs desen biteli kaç yıl olmuş bu ney şimdilerde?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
İktidara muhalefet e haber yapıp gündem de tutmayan medyaya dedim evet birde savunmaya yönelik silahlanma bu neye göre yapılıyor peki? BM nın haveri var mı ? Ya NATO nun ? Ya bizim ? Olası tehdit neyki silahlanma oldu ? Kıbrıs desen biteli kaç yıl olmuş bu ney şimdilerde?
2014'e kadar yunana birşey yapamazdı.Çünkü ordumuz %50'den fazla bağımlıydı.

Şimdi yapar bırak onu destekleyene de yapar.

Ordu olmadan yunandan birşey alamazsın bak Fransa yunanı desteğe egeye uçak gemisi yolluyordu deniz kuvvetleri Fransız fırkateynlerini yunan fırkateynleri ile caydırınca gönderemedi...(yunan fırkateyni ile Türk fırkateyni çarpışmıştı yunan fırkateyni tersaneye çekilmişti)

Libya'da da silah zoruyla türkiye fransayı yendi.Fransayı doğu akdenizde susturdu şimdide benim dediğim olacak diyor

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Yinede Lozan anlaşmasındaki maddeleri ihlalden girme şansımız yokmu idi adaları silahlandırmaları suçtu nereden bakarsak bakalım....

Lozan bitse bile maddeler vardı ülke çıkarlarımız dogrultusunda ?
İstediğin kadar haklı madden olsun gücün varsa kabul ediyorlar yoksa etmiyorlar.

Türkiye Fransayı susturmadan önce geçen yıl yunan çıkıp Fransa nükleer güç bizim arkamızda denedi mi ? Fransa silahlı kuvvetlerini TSK caydırdığı için yunan şimdide ABD'Yİ arkasına almak istiyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
@murat zorluu hocam kızacak belki ama bence onları şımartan RTE nin oraya gidip Lozan hezimettir demesi..

O söylemi sen anlayamıyon mu gerçekten?

Lozan hezimettir demek Yunan'a tehtit resmen. Bizim hakkımız savaşı kazanan olarak Batı Trakya'yı almaktı adaların yarısını almaktı Yunan'dan tazminat almaktı. Hatta zorlayıp Musul Kerkük'ü almaktı.

Olması gerekende budur açıkçası. Çoğu tarihçi Lozan'ı eksik bulur. Güzel maddeleri olmasına rağmen çok efsane bir anlaşma değildir. Ama Türkiye'nin tapusu olduğu için kötünün iyisidir.

O laf bir nevi hakkımızı almaya geliriz demektir.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
@murat zorluu hocam kızacak belki ama bence onları şımartan RTE nin oraya gidip Lozan hezimettir demesi..
Neden kızayım senin kendi görüşün ve saygım var ama benim görüşüme görede hezimettir.

1 dünya savaşına girerken biz 24 milyon km'lik toprağa sahiptik bir devletimiz vardı.Onların hepsi yok oldu.1 dünya savaşından cumhuriyetin kuruluşuna kadar itilaf devletleri tarafından hezimete uğrayan biz olduk.Kimse 1 dünya savaşının bedelini bizim kadar ödemedi.

1 dünya savaşı sonrası bizi iç anadoluya sıkıştırdılar sonra bi ayaklanma ile ulu önder m.kemal atatürkün önderliğinde bir şeyler yaptık.Bizim anadolu yarımadasına sıkıştırıp gittiler.Şimdi onuda istiyorlar.

Artık bu dünya düzeni ilerlemiyor yeni dünya düzeni kuruluyor.Sahnede devletler biri biriyle bilek güreştiriyor.Herkes yeni dünya düzenine girmeden daha üstün gelip.yeni dünyada en üst seviyede yerini almaya çabalıyor ve bunu yaparken de hukuku hiçe sayıp caydirma yoluna gidiyorlar.

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
O söylemi sen anlayamıyon mu gerçekten?

Lozan hezimettir demek Yunan'a tehtit resmen. Bizim hakkımız savaşı kazanan olarak Batı Trakya'yı almaktı adaların yarısını almaktı Yunan'dan tazminat almaktı. Hatta zorlayıp Musul Kerkük'ü almaktı.

Olması gerekende budur açıkçası. Çoğu tarihçi Lozan'ı eksik bulur. Güzel maddeleri olmasına rağmen çok efsane bir anlaşma değildir. Ama Türkiye'nin tapusu olduğu için kötünün iyisidir.

O laf bir nevi hakkımızı almaya geliriz demektir.
Höh yok artık hocam bu kadar olur nasıl kurtarmaktır bu çevirmektir yani temsili olarak söylüyorum trumpın mektubuna o kadar sinirlrndiki reyis gitti saraya ve o mektubu yüzüne çarptı demek gibi bir şey bu.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Çevir Kazı Yanmasın :)

Azcık tarih bilen takip eden birisi Lozan'ı eksik bulur zaten neden çevir kazı yanmasın olsun ? Bir Türk olarak senin de kabul etmemen eksik bulman gerekir.

Eksik taraflarınıda saydım. Misak-i Milli sınırlarımıza ulaşamıyoz. Savaşı kazanan olarak tazminat alamıyoz. Üstüne Türk nufusun çoğunlukta olduğu yerler bile elimizden gidebiliyor.

Senin aklın alıyor mu İzmir'in hemen karşısı 1-2 Km mesafede ki Adalar bile Yunan'a nasıl verilir ! Antalya'nın hemen karşısında ki Mehis nasıl verilir. 1.5 Milyon Türk olan Batı Trakya nasıl bırakılır?

1656187977518.png

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Neden kızayım senin kendi görüşün ve saygım var ama benim görüşüme görede hezimettir.

1 dünya savaşına girerken biz 24 milyon km'lik toprağa sahiptik bir devletimiz vardı.Onların hepsi yok oldu.1 dünya savaşından cumhuriyetin kuruluşuna kadar itilaf devletleri tarafından hezimete uğrayan biz olduk.Kimse 1 dünya savaşının bedelini bizim kadar ödemedi.

1 dünya savaşı sonrası bizi iç anadoluya sıkıştırdılar sonra bi ayaklanma ile ulu önder m.kemal atatürkün önderliğinde bir şeyler yaptık.Bizim anadolu yarımadasına sıkıştırıp gittiler.Şimdi onuda istiyorlar.

Artık bu dünya düzeni ilerlemiyor yeni dünya düzeni kuruluyor.Sahnede devletler biri biriyle bilek güreştiriyor.Herkes yeni dünya düzenine girmeden daha üstün gelip.yeni dünyada en üst seviyede yerini almaya çabalıyor ve bunu yaparken de hukuku hiçe sayıp caydirma yoluna gidiyorlar.
Hocam var olan dünya düzeni dediğin sosyal devlet anlayışı sanıyorum yeni dünya düzeni ney o zaman ?
İlerlemeyen yolunda gitmeyen ney?
Mülteciler bunun neresinde ki ülkemize doldurduk? Yada şöyle diyelim konudan konuya atlıyorsun demeyin. Medeniyet seviyesi olarak bu kadar geri kalmış insanlar bunun neresinde?
Hukuğu hukuk yapan devletler tarafından desteklenmesidir.. kanunlar kurallar ile bunu hiçe sayarak nasıl bir düzen bu
Kısaca bize bi anlatır mısın