13.000 TL ITX Kasa toplamak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

yigitakeller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba Arkadaşlar,

Grafik Tasarım gibi işler için ITX bir bilgisayar toplamak istiyorum.

Bu thunderbolt 3 olayı kasalarda nasıl olur?

Beklentim;
  • 16-32gb ram
  • 8 veya 9. nesil intel işlemci
  • M2 SSD
  • AMD Pro ekran kartı grafik işlemleri için iyi performans sunuyormuş. RTX vs. gibi önerilere açığım.

Güç kaynağı ve soğut sistemlerine çok hakim değilim.

70408 Kasa olarak bunu düşünüyorum. Amazon.com: Streacom DA2 Mini ITX Casing ST-DA2S Silver: Gateway üzerinde type-c port bulunuyor

Yardımlarınızı bekliyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Mini ITX sistem toplamak biraz zahmetlidir. Her kasaya her ekran kartı uymayaağı gibi her işlemci soğutucusu da uymaz. Bazen parça %100 uyumlu gibidir iş toplamaya gelince bakarsın bir tane güç slotunu kapatıyor parça. Aha gitti bitti. Eğer Type-C şart değilse ben kesinlikle Bitfenix Portal öneririm. Takamayacağınız ekran kartı yok, uyumsuzluk derdi yok.
Ha derseniz Type-C şart, elbette bu kasa da gayet güzel bir tercih olabilir.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Kasa olarak nzxt h200i veya h200 öneririm ( i ) ne alaka derseniz sadece içinde RGB kontrol ünitesi geliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

yigitakeller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kasa olarak nzxt h200i veya h200 öneririm ( i ) ne alaka derseniz sadece içinde RGB kontrol ünitesi geliyor.

Teşekkürler.

Mini ITX sistem toplamak biraz zahmetlidir. Her kasaya her ekran kartı uymayaağı gibi her işlemci soğutucusu da uymaz. Bazen parça %100 uyumlu gibidir iş toplamaya gelince bakarsın bir tane güç slotunu kapatıyor parça. Aha gitti bitti. Eğer Type-C şart değilse ben kesinlikle Bitfenix Portal öneririm. Takamayacağınız ekran kartı yok, uyumsuzluk derdi yok.
Ha derseniz Type-C şart, elbette bu kasa da gayet güzel bir tercih olabilir.
Bir parçanın uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Teşekkürler.

Bir parçanın uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Aslında kağıt üstünde ölçüler tutar, ama mesela kule bir soğutucu alırsınız ve anakarttaki bir yeri kapatır. Bahsettiğim şey bu. Özellikle Mini ITX anakartlarda çok karşılaşılıyor bu sorunla.
Sıvı soğutma ya da düşük profilli sağlam hava soğutmalar tercih edilebilir çözüm olarak. Ha biryeri engellemediği sürece büyük hava soğutmalar da tercih edilebilir.
Donanım konusuna gelelim.
Eğer render gibi işlerle uğraşacaksanız İntel değil AMD tercih edin. 3. Nesil Ryzen işlemciler gelmek üzere. Biraz daha bekleyin bence.

yigitakeller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Aslında kağıt üstünde ölçüler tutar, ama mesela kule bir soğutucu alırsınız ve anakarttaki bir yeri kapatır. Bahsettiğim şey bu. Özellikle Mini ITX anakartlarda çok karşılaşılıyor bu sorunla.
Sıvı soğutma ya da düşük profilli sağlam hava soğutmalar tercih edilebilir çözüm olarak. Ha biryeri engellemediği sürece büyük hava soğutmalar da tercih edilebilir.
Donanım konusuna gelelim.
Eğer render gibi işlerle uğraşacaksanız İntel değil AMD tercih edin. 3. Nesil Ryzen işlemciler gelmek üzere. Biraz daha bekleyin bence.
Çok teşekkürler. Peki bu thunderbold nasıl oluyor? Yeni notebooklarda oluyor ama genelde toplama bilgisayarlarda çok duymuyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Çok teşekkürler. Peki bu thunderbold nasıl oluyor? Yeni notebooklarda oluyor ama genelde toplama bilgisayarlarda çok duymuyorum.
Ayrıntısını inanın hiç bilmiyorum. Thunderbolt kontrolcüsü oluyor fiziksel bir şey. Kat kat hızlı veri aktarımı olabiliyor bu sayede. Hatta Thunderbolt Laptoplara harici Ekran Kartı bağlıyorsunuz. Hızı yetişiyor. Masaüstü cihazlarda var mı bilmiyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O kasayı alırsanız POWERİ standart ATX alabilirsiniz. Ama bu seferde ,e,kartının boyutlarına engel oluuyor. 22 cm den uzun kartlar sığmıyor.ITX E.kartı almanız lazım.

Veya SFX denilen bu kasalar için
üretilen powerlerden alacaksınız ki normal e.kartlar ıuysun. Ama birinci şık bence daha uygun. Soütucu max 145 mm yüksekliğinde olabilir. Siz işlemciye karar verin. soğutucuyu ayarlarız.

yigitakeller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O kasayı alırsanız POWERİ standart ATX alabilirsiniz. Ama bu seferde ,e,kartının boyutlarına engel oluuyor. 22 cm den uzun kartlar sığmıyor.ITX E.kartı almanız lazım.

Veya SFX denilen bu kasalar için
üretilen powerlerden alacaksınız ki normal e.kartlar ıuysun. Ama birinci şık bence daha uygun. Soütucu max 145 mm yüksekliğinde olabilir. Siz işlemciye karar verin. soğutucuyu ayarlarız.
i7 9700k düşünüyorum. Bu kasanın içini pek görmek istemiyorum. En az bakım gerektiren ve işlevli soğutma sistemi hangisi?