120 GB SSD Yeterli Midir?

Bu konuyu okuyanlar

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba SSD almak istiyorum çünkü sistemimde sadece HDD olduğu için %100 disk kullanımı problemi yaşıyorum ara sıra. Ssd aldığımda bu sorun kesinlikle çözülür mü? Ayrıca 120 gb ssd windows+programlar (fazla program kullanmıyorum.) için yeterli olur mu? 120 gb ssd kullanan arkadaşlar bu konu hakkında beni bilgilendirebilirmi herkese şimdiden teşekkürler.

onuron

Asistan
Reaksiyon puanı
22
kullandığın programlara bağlı olmak üzere bence gayet yeterli olur

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
windows tek başına dolduramaz.

onuron

Asistan
Reaksiyon puanı
22
benim ssd değil ama hdd 2 ye böldüm 200 gb ayırdım windows ve programlara şu an baktım winodws + temel programlar 50 gb bile olmamış özel tasarım programları vs kullanmıyorsan dolmaz bence

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Ben 120GB lık ssd kullanıyorum Windows 10 + Office 365 + 20GB oyun ile birlikte 35GB boş alan var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
SSD alırsan o sorun kesinlikle ortadan kalkar fakat 120 hayatta yetmez.Windows,photoshop,visual studio,adobe premiere ve küçük küçük uygulamalar yüklü durum bu.

Ekli dosyalar

• windows.PNG
    windows.PNG
    189.6 KB · Görüntüleme: 1,513

sting1981

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
256 lık bir ssd daha iyi olur kanısındayım. Arkadaşların da dediği gibi yetmeyebilir. Tabi masaüstü ise ikinci bir harddisk kullanma şansın da var ve oraya da program kurabilirsin. Ssd de yüklü olanlar kadar hızlı çalışmazlar lakin bu da bir seçenek eğer 120 üzerine bütçem yetmez diyorsan.
Ben ofisimdeki masaüstü bilgisayarda 512 lik bir sandisk kullanıyorum. 10 sn de açılıp hazır hale geliyor, 5-6 sn de kapanıyor[emoji1]

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
benim ssd değil ama hdd 2 ye böldüm 200 gb ayırdım windows ve programlara şu an baktım winodws + temel programlar 50 gb bile olmamış özel tasarım programları vs kullanmıyorsan dolmaz bence
windows + gerekli bazı küçük uygulamalar yüklemeyi düşünüyorum. Oyunları HDD'ye kuracağım ve kullandığım ağır hiçbir program yok.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ben 120GB lık ssd kullanıyorum Windows 10 + Office 365 + 20GB oyun ile birlikte 35GB boş alan var.
Ben oyun yüklemeyeceğim. 35+20=55 GB. Sanırım sizin kullandığınız programlarda biraz yer kaplamış ben o kadar yüklemeyeceğim en azından 60-70 GB boş olacak gibi bende. Aklıma takılan windows update güncellemelerı gb'ları bile bulabiliyor güncelleye güncelleye dolabilirmi acaba.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
windows + gerekli bazı küçük uygulamalar yüklemeyi düşünüyorum. Oyunları HDD'ye kuracağım ve kullandığım ağır hiçbir program yok.
O zaman yeterli alabilirsin.Güncelleme ile dolmaz merak etme sadece sürüm güncelleştirmesi gelince windows.old klasörünü silmen gerekli.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Oyunları D diskine yani HDD'ye kurmayı düşünüyorum.
256 lık bir ssd daha iyi olur kanısındayım. Arkadaşların da dediği gibi yetmeyebilir. Tabi masaüstü ise ikinci bir harddisk kullanma şansın da var ve oraya da program kurabilirsin. Ssd de yüklü olanlar kadar hızlı çalışmazlar lakin bu da bir seçenek eğer 120 üzerine bütçem yetmez diyorsan.
Ben ofisimdeki masaüstü bilgisayarda 512 lik bir sandisk kullanıyorum. 10 sn de açılıp hazır hale geliyor, 5-6 sn de kapanıyor[emoji1]
HDD var zaten şuan. Oyunları HDD'ye kuracağım. SSD ye sadece Windows ve bazı programlar.

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
yeter de artar...
Siz 120 GB mı kullanıyorsunuz.
Birde şöyle bir durum var SSD yi alma amacım bu %100 disk kullanımı problemini gidermek. Oyunlar hızlı açılsın Windows hızlı açılsın diye bir takıntım yok. Ssd yi aldığımdada eğer sorun çözülmezse boşa almış olurum diye korkuyorum çünkü ssd kullanıp bu sorunu yaşayanlarda duymadım değil.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Siz 120 GB mı kullanıyorsunuz.
Birde şöyle bir durum var SSD yi alma amacım bu %100 disk kullanımı problemini gidermek. Oyunlar hızlı açılsın Windows hızlı açılsın diye bir takıntım yok. Ssd yi aldığımdada eğer sorun çözülmezse boşa almış olurum diye korkuyorum çünkü ssd kullanıp bu sorunu yaşayanlarda duymadım değil.
160gb hdd var 30gb bölüm vermiştim yetti...

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Oyun falan sığmaz yalnız tek bir bellek olarak kullanmak istiyorsanız 500 GB lık modelini almalısınız

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Birde şöyle bir durum var SSD yi alma amacım bu %100 disk kullanımı problemini gidermek. Oyunlar hızlı açılsın Windows hızlı açılsın diye bir takıntım yok. Ssd yi aldığımdada eğer sorun çözülmezse çok üzülürüm.
Bütçen varsa uzun süreli kullanacağını hesap ederek 240'lık almanı tavsiye ederim. İyi araştırırsan 120 ila 240 arasında iki katı fiyat farkı yok.

Örneğin :

Sandisk Ssd Plus 120gb 535mb-445mb/s Sata 3 2.5? Sdssda-120g-g27 GittiGidiyor'da 315471172

Sandisk Sata Iii Ssd 240 Gb 530mb Okuma Yazma Hizi Kapali Kutu Güvenilir Saticidan GittiGidiyor'da 313861937

Ama bütçen yoksa 120'lik her türlü işini görür.
1 tb hdd zaten var. Karasız kaldım açıkçası.
Güldürdünüz. :)
Oyun falan sığmaz yalnız tek bir bellek olarak kullanmak istiyorsanız 500 GB lık modelini almalısınız
1 tb hdd de var.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Birde şöyle bir durum var SSD yi alma amacım bu %100 disk kullanımı problemini gidermek. Oyunlar hızlı açılsın Windows hızlı açılsın diye bir takıntım yok. Ssd yi aldığımdada eğer sorun çözülmezse çok üzülürüm.

1 tb hdd zaten var. Karasız kaldım açıkçası.

Güldürdünüz. :)

1 tb hdd de var.

%100 disk kullanma probleminin çözümleri var, youtube'de uygulamalı anlatımlar var. Onlarla çözmeyi dene istersen önce.

Benim de öyle hız takıntım olmadığı için değiştirme niyetim yoktu. HDD bozulduğu için yenilemişken SSD olsun bari diye bütçemi zorlayarak Sandisk ultra II 240 gb SSD aldım. Kullanımı ve hızı itibariyle sanki üst düzey yeni bir makine almışım gibi hissettirdi bana. O kadar süre geçti hala performans düşüşü yaşamadım.

Her şeye rağmen 120 gb dahi olsa SSD'ye geçmeni öneririm. :)

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
%100 disk kullanma probleminin çözümleri var, youtube'de uygulamalı anlatımlar var. Onlarla çözmeyi dene istersen önce.

Benim de öyle hız takıntım olmadığı için değiştirme niyetim yoktu. HDD bozulduğu için yenilemişken SSD olsun bari diye bütçemi zorlayarak Sandisk ultra II 240 gb SSD aldım. Kullanımı ve hızı itibariyle sanki üst düzey yeni bir makine almışım gibi hissettirdi bana. O kadar süre geçti hala performans düşüşü yaşamadım.

Her şeye rağmen 120 gb dahi olsa SSD'ye geçmeni öneririm. :)
Çözümleri denedim fakat tam çözüm olmadı. En azından sürekli %100 görmüyorum. Ama sıkıntı yaratıyor oyun indirirken bilgisayarın başından kalkıp bırakamıyorum çünkü bıraktığımda klavye ve fareye dokunmazken 3 dk sonra %100 e yükseliyor fareyi dokunduğumda geri normale dönüyor. Mecbur ya youtube da bir video açmam gerekiyor yada normal bir video o zaman olmuyor yüksek disk kullanımı. Kullanan işleme baktığımda system kullanıyor. Sizin SSD de ne kadar boş alan var kullandığınız için bilirsiniz. Windows ve bazı programlar için yeterlimidir hdd ise oyunlar için olacak. Hdd'de mekanik bir sorun olsa d ye yüklediğm oyunları oynayıncada olurdu sanırım ama oyun oynarken gayet makul seviyelerde bir takılma yok.

Enesyurer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SSD alırsan o sorun kesinlikle ortadan kalkar fakat 120 hayatta yetmez.Windows,photoshop,visual studio,adobe premiere ve küçük küçük uygulamalar yüklü durum bu.
O gibi programlari d ye yukleyemiyomuyuz???? Mesela ben 120gb ssd alip sadece windowsu icine kurup,1tb hartdiskimi D yapip sadece oyunlarimi programlarimi kursam olmazmi

FeeLTheFeaR35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bu konuda aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum arkadaşlar. Makinem performans olarak iyi ama açınca yaklaşık 8-10 dk kadar hdd %100 kullanımı oluyor. Bu sorunu çözebilmem için ssd alırsam çözebilir miyim?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bu konuda aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum arkadaşlar. Makinem performans olarak iyi ama açınca yaklaşık 8-10 dk kadar hdd %100 kullanımı oluyor. Bu sorunu çözebilmem için ssd alırsam çözebilir miyim?
Kesinlikle çözersiniz. Ama 120gb almayın ben aldım pişman oldum. Zaten Windows gerekli programlar derken 60-70 gidiyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Tüm ssdler laptoplar için uygun mudur? Yoksa laptoplar için ayrı mı bakmamız gerekiyor?
Laptobun hangi standartı destekliyorsa o yapıdaki minimum 250gb'lık ssd modelini alın. Ben masaüstü pc kullanıcısı olarak 860 evo 500gb kullanıyorum.

FeeLTheFeaR35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Laptobun hangi standartı destekliyorsa o yapıdaki minimum 250gb'lık ssd modelini alın. Ben masaüstü pc kullanıcısı olarak 860 evo 500gb kullanıyorum.
Acer v3-772g modelini kullanmaktayım. FP ürünü aramaktayım. Bilgisayarımı çizim programları ve internet için kullanıyorum. Buna göre öneride bulunursanız sevinirim.