12.000₺'lik İş Bilgisayarı Yardımcı Olursanız Çok Minnettar Olurum.

Bu konuyu okuyanlar

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Herkese iyi forumlar dilerim.
Size danışmak istediğim bir konu var ve ne kadar araştırsam o kadar içinde kaybolduğum bir durum
12.000₺'lik bir bütçem var ve bir iş bilgisayarı toplamak istiyorum. Sıklıkla kullanacağım programlar ağırlıklı olarak Adobe photoshop başta olmak üzere İllusturatör, premiere pro ve after effect (premiere pro ve after effect' yalnızca video montaj ve 2d animasyonlar için kullanılacak) Monitör bütçeye dahil değildir. Oyun açıp açmaması önemli değildir. Bu bütçeyle beni bir yıl donma kasma yapmadan götürebilecek sistem tavsiyesine ihtiyacım var. Sistemi topladık dan bir kaç sonrasında diğer parçalara göre düşük meblağlı parçaları yükseltebilirim ram ve ssd gibi bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Bu sisteme bakabilirsiniz. Render’da gayet memnun eder.
CE97E174-462D-49DF-BFBA-0CAEB46C2FF1.jpeg

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu sisteme bakabilirsiniz. Render’da gayet memnun eder.
Ekli dosyayı görüntüle 78223
Sistem güzel lakin başta SSD ve HDD'ye o kadar vermek bence pek iyi değil. 700 TL'ye Intel 1TB SSD alıp kalan parayla PSU High Power 850w Super GD ile değiştirilse, yanına Cooler Master ML 240MM sıvı soğutucu eklense ve en sonda sıvı soğutucu sebebiyle kasa MSI Gungnir yapılsa daha iyi bir sistem olacak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
adobe photoshopda olsun,after effect te olsun. 8 çekirdeğin üzeri kullanılmıyor.Tek çekirdek güc ve hızları bu programlarda,önemli . intel tavsiyemdir.Nvdia kartlarda ise RTX 2060 üzerinde ,2080 Ti ye kadar çıksan bile yüzde 5 gibi çok az bi fark oluyor.Yazacağım sistem, bi yıllık falan değil. Çok uzun ömürlü.Fiatı düşürmek için RTX 2060 bile alınabilir. Pek farkı olmaz.

Ekran Alıntısı.PNG

1.PNG

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
adobe photoshopda olsun,after effect te olsun. 8 çekirdeğin üzeri kullanılmıyor.Tek çekirdek güc ve hızları bu programlarda,önemli . intel tavsiyemdir.Nvdia kartlarda ise RTX 2060 üzerinde ,2080 Ti ye kadar çıksan bile yüzde 5 gibi çok az bi fark oluyor.Yazacağım sistem, bi yıllık falan değil. Çok uzun ömürlü.Fiatı düşürmek için RTX 2060 bile alınabilir. Pek farkı olmaz.

Ekli dosyayı görüntüle 78224

Ekli dosyayı görüntüle 78225
Aynı kıyaslamalara izlediğim inceleme videolarında da şahit oldum ilk başta amd işlemci fiyat performansdan dolayı intele göre mantıklı gelse de programlarla uyumluluğu açısından intel tercihim olacak sanırım. Benimle aynı işleri yapan bir grafiker, anakartın asus olmasında ısrarcı oldu bu konu bu konuyuda size danışmak isterim. Monitör tercihinide sRGB renk gamotuna uyumluluğu ve 3000:1 statik kontrast değerlerinden dolayı basılı işlerde renk sapmalarının olmayacağını düşündüğüm bu monitörü almayı planlıyorum bunuda değerlendirir misiniz hocam.
Samsung 31,5" LC32HG70QQMXUF 1ms 144hz HDMI,DPPort 2K FreeSync Curved Gaming Monitör

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Haklısınız,sizinde araştırmalarınızda da gördüğünüz gibi,intel tavsiyemdir. Bende çok inceledim ve araştırdım.Test sonuçları, grafik olarak da var ama şimdi burayı, habire grafiklerle doldurmayayım.
Anakart konusunda kesin Z390 çipset için gigabyte çok ileri. Güç devreleri dediğimiz FAZ yapısı ve VRM olarak. 9700K ve özellikle i9 9900K çok yüksek watt harcamaları var. Yazdıdığım gigabyte tüm testlerde,ne bir ısınma ne de ,işlemci faz beslemesi olarak ,sorunsuz.Asus anakartlarda,power limitleri açmanda gerekebilir bu arada. Ki onu siz pek yapamazsınız.
Yani uzun lafın kısası,grafik işiniz için yazdıklarım işlemci ve anakart tam bir uyum içersinde.
Monitör konusunda grafik olayı olarak renk gamutu önemli Diğer faktörler kaç bit olduğu ve panel tipi.IPS veya VA olsun. Bunlara da dikkat ederseniz sanırım daha iyi olur.

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Haklısınız,sizinde araştırmalarınızda da gördüğünüz gibi,intel tavsiyemdir. Bende çok inceledim ve araştırdım.Test sonuçları, grafik olarak da var ama şimdi burayı, habire grafiklerle doldurmayayım.
Anakart konusunda kesin Z390 çipset için gigabyte çok ileri. Güç devreleri dediğimiz FAZ yapısı ve VRM olarak. 9700K ve özellikle i9 9900K çok yüksek watt harcamaları var. Yazdıdığım gigabyte tüm testlerde,ne bir ısınma ne de ,işlemci faz beslemesi olarak ,sorunsuz.Asus anakartlarda,power limitleri açmanda gerekebilir bu arada. Ki onu siz pek yapamazsınız.
Yani uzun lafın kısası,grafik işiniz için yazdıklarım işlemci ve anakart tam bir uyum içersinde.
Monitör konusunda grafik olayı olarak renk gamutu önemli Diğer faktörler kaç bit olduğu ve panel tipi.IPS veya VA olsun. Bunlara da dikkat ederseniz sanırım daha iyi olur.
Hocam teşekkür ederim son olarak sabit diske ihtiyacım yok oradan elimizde kalan bütçeyle (biraz daha da üstüne çıkabilirim) sisteme faydalı olacak bir eklenti yapabilir miyiz?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani ne diyeyimki Şimdi esas önemli olan işlemci ve e.kartı idi.E.kartında nvdia yine bu işlerde önde. Ama dediğim gibi rtx 2060 ın üzeri performans olarak çok çok az farkediyor. Düz, RTX 2060 alsan 400-500 de ordan gelir.Sağdan soldan biraz kıssak, neredeyse işlemciyi i9 9900K yapacağız. Ama onunda 9700K dan kullanacağın pogramlarda aman aman, çok fazla bi getirisi yok. Daha çok ısınacak,soğutma sorunları olcak,vs.

M.2 SSD lere bi bak istersen. 1 tb olanlar var. Onlardan alabilirsin.Daha extra bi şeyde açıkçası pek ihtiyacın yok gibi,yani.Veyahut overclock da yaparım dersen,ilerde,sıvı soğutma al.

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Çok teşekkür ederim hocam sistemi toplamaya yakın zamanda başlayacağım tamamlandığında mutlaka sizinle sizinle paylaşacağım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok teşekkür ederim hocam sistemi toplamaya yakın zamanda başlayacağım tamamlandığında mutlaka sizinle sizinle paylaşacağım
Rica ederim. Çok sağlam bi makina oldu,programların için. Yazdığım parçaları ,değişik güvenilir yerlerdende bakabilirsin.Daha ucuza olabilir. Ben inventus,toplar test eder,o şekilde yollar diye hepsini aynı yerden yazdım. Sen duruma göre değişik alternatiflerde düşünebilirsin,tabi ki. Şimdiden ,hayırlı olsun.

Reaksiyon puanı
7
Herkese iyi forumlar dilerim.
Size danışmak istediğim bir konu var ve ne kadar araştırsam o kadar içinde kaybolduğum bir durum
12.000₺'lik bir bütçem var ve bir iş bilgisayarı toplamak istiyorum. Sıklıkla kullanacağım programlar ağırlıklı olarak Adobe photoshop başta olmak üzere İllusturatör, premiere pro ve after effect (premiere pro ve after effect' yalnızca video montaj ve 2d animasyonlar için kullanılacak) Monitör bütçeye dahil değildir. Oyun açıp açmaması önemli değildir. Bu bütçeyle beni bir yıl donma kasma yapmadan götürebilecek sistem tavsiyesine ihtiyacım var. Sistemi topladık dan bir kaç sonrasında diğer parçalara göre düşük meblağlı parçaları yükseltebilirim ram ve ssd gibi bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.
eğer almadıysanız hepsiburadadan alın derim çoğu şeyde %20 indirim felan var rtx 2060 3500 tl ye yakınken şuan hepsiburadada 2600 tl msı ve rog strix 2600 tl kaçmaz söyleyeyim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Kullanacağınız yazılımın sistem gereksinimlerine neden göz atmıyorsunuz ?
CUDA gpu kartlar tavsiye ediliyor. Ram min 16 olmalı.

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Henuz toplamadım bi arkadaşım vasıtasıyla toplamaya çalışıyorum
Kullanacağınız yazılımın sistem gereksinimlerine neden göz atmıyorsunuz ?
CUDA gpu kartlar tavsiye ediliyor. Ram min 16 olmalı.
bunu ilk defa duydum gene kafam karıştı ??

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Kafa karışacak bi durum nerde,anlamadım.Cuda zaten Nvdia e,kartlarında.
Evet hocam araştırdım nvdia ile olduğunu öğrendim bende ama kusurumu mazur görünüz konuya vakıf olmadığım için yersiz kaygılara kapılabiliyorum. Muhtemelen konu benim gibi 2 yakasını bi araya getirip bişeyler yapmak isteyen pimpirikli insanlara yardımcı olacaktır.?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Evet hocam araştırdım nvdia ile olduğunu öğrendim bende ama kusurumu mazur görünüz konuya vakıf olmadığım için yersiz kaygılara kapılabiliyorum. Muhtemelen konu benim gibi 2 yakasını bi araya getirip bişeyler yapmak isteyen pimpirikli insanlara yardımcı olacaktır.?
Normal bi durum. Bütçesini güçlükle toplayıp,profesyonel işler için kullanacak birisi için, gayet doğal. :)

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam yine sistemi bi size sormak istedim totalde parça parça alımlarda 11.700₺ civarında tutuyor. Belki çok uzattım konuyu ama son bi fikrinizi alayım diye paylaşmak istedim.
ANAKART Gigabyte Z390 AORUS ELITE Intel Z390 2133MHz DDR4 Soket 1151 ATX
EKRAN KARTI MSI GeForce RTX2060 Super Armor OC 8GB GDDR6 256 Bit

İŞLETİM SİSTEMİ Core i7 9700K 1151 V.2 Soket 3.6GHz 12MB Ön Bellek 14nm İşlemci BX80684I79700KSRELT AC503INT219
SSD Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (MZ-V7S500BW)
PSU Fsp Hydro 700 Serisi 80Plus Bronze 700W
İŞLEMCİ SOĞUTUCU Asus ROG STRIX LC 120 120mm Sıvı CPU Soğutucu Aura Sync RGB
KASA Sharkoon TG5 USB 3.0 4xLed Fanlı Pencereli Yeşil ATX Kasa TG5
RAM KINGSTON HX430C15PB3K2/32 HyperX Predator DDR4-3000Mhz C15 32GB (2x16GB) DUAL (15-17-17) 1.35V

Ayrıca şimdiye kadar ki yardımlarınız için çok teşekkür ederim.??

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
800 TL civarı ,120 mm radyatörlü bi soğutucu yazmışsın.Bu fiat çok yüksek. Kim önerdi, sana bu soğutucuyu.:) 9700K lehimli bi işlemcidir. 8 .nesiller kadar zaten ısınmaz.
Diğer parçalar iyi. Kasayı TG5 yapmışsın. O da çok düzgün bi kasa.
Overclock yapmayacağımızdan anakartı bi tık daha düşürebilirizAorus elite ağır overclock için üretilmiş bi anakarttır ve 250 watt kapasitelidir. Bunu önermiştim ama sonradan düşününce biraz luxe kaçtığımı farkettim.Fazladan 350-400 tl vermeyelim. Anakartı bununla değiştir. Bu anakart, 200 watt lıktır ve overclocksuz kullanımda 9700K için idealdir.
Gigabyte Z390 Gaming X 4266mhz(OC) RGB M.2 1151p v2 ATX Anakart

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Imac lere bakabilirsin bence

iyi forumlar

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yani ne diyeyimki Şimdi esas önemli olan işlemci ve e.kartı idi.E.kartında nvdia yine bu işlerde önde. Ama dediğim gibi rtx 2060 ın üzeri performans olarak çok çok az farkediyor. Düz, RTX 2060 alsan 400-500 de ordan gelir.Sağdan soldan biraz kıssak, neredeyse işlemciyi i9 9900K yapacağız. Ama onunda 9700K dan kullanacağın pogramlarda aman aman, çok fazla bi getirisi yok. Daha çok ısınacak,soğutma sorunları olcak,vs.

M.2 SSD lere bi bak istersen. 1 tb olanlar var. Onlardan alabilirsin.Daha extra bi şeyde açıkçası pek ihtiyacın yok gibi,yani.Veyahut overclock da yaparım dersen,ilerde,sıvı soğutma al.
hocam burada overlock yapma ihtimaline karşı sıvı soğutma tercih ettim ama ilerde böyle bir şeye ihtiyacım ne kadar ihtiyacım olur kestiremiyorum neticede oyun oynama gibi derdim yok video render alırken veya programlarda montaj esnasında ön izlemede bi faydası varsa bütçem dahilindeyken yapmak isterim. Eğer çok bir etkisi yoksa son söylediğiniz düzenle bu hafta siparişleri vereceğim inşallah.

Imac lere bakabilirsin bence

iyi forumlar

Açıkçası macbook almayacaksam Imacın bana pek bir avantajı yok

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman şu hesaplı ve 240 mm,yani çift radyatörlü sıvı soğutmayı al. Asusun küçük 120 mm sıvı soğutmasından daha ucuz ve çok daha güçlü.İşlemcin buz gibi çalışsın,ilerde overclock içinde elinde bulunsun. Fiatda ,corsair kalitesiyle,çok iyi.
Corsair Hydro Series H100x 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Macbook yazardım ama o yetersiz kalır dersin diye yazmadım yoksa bende macbook kullanıcısıyım ve çok memnunum tavsiyede ederim

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
O zaman şu hesaplı ve 240 mm,yani çift radyatörlü sıvı soğutmayı al. Asusun küçük 120 mm sıvı soğutmasından daha ucuz ve çok daha güçlü.İşlemcin buz gibi çalışsın,ilerde overclock içinde elinde bulunsun. Fiatda ,corsair kalitesiyle,çok iyi.
Corsair Hydro Series H100x 240 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
Ayırdığınız vakit ve hızlı geri dönüşleriniz için tekrar teşekkür ederim hocam sistem önümüzdeki hafta içi hazır olacaktır büyük ihtimal mutlaka burayla paylaşacağım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ayrı ayrı ve en ucuz yerlerden alacaksın,değilmi.

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aynen hocam çeşitli yerlerden güvenilir adreslerden almayı planlıyorum

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Henuz toplamadım bi arkadaşım vasıtasıyla toplamaya çalışıyorum

bunu ilk defa duydum gene kafam karıştı ??

tam olarak bu linke tıklarsan görürsün tamamını. Büyük butonlu kısım kasıt.
sen ne için topluyorsun bu iş bilgisayarını ?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
ÇOK KAPSAMLI BİR CEVAP :) Neyse başarılar.

Obsidyen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sistemi topladık fakat içerisine windows kuramadık windows yüklü belleği seçip açmaya çalıştığımızda dolum ekranında donuyor hiçbir tepki vermeden uzun süre o şekilde kalıyor ve kasa genel olarak çok ısınıyor ekran kartı ve işlemci üzerindeki soğutucu pompası dahil gereğinden fazla ısınmakta bu konu da yardımcı olabilir misiniz ben bu tarz sistemlerle uğraşan yerel bir firmaya verdim fakat çözemediler parçaların garantisi olduğu için de dokunmak istemediler. Birde görselde belirttiğim kısımdaki girişlerin bir kısmı boş kaldı bundan kaynaklı olabilir mi?
2018122014221165_src.png

Intel Core i7-9700K 3.60GHz 12MB Soket 1151 İşlemci (Fansız)

MSI GeForce RTX2060 Super Armor OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

Gigabyte Z390 Aorus Elite Intel Z390 Express Soket 1151 DDR4 4266(O.C.)MHz ATX

Kingston Hyperx Predator 32 GB DDR4 3200 MHz CL16 (2x16GB)

Samsung 500GB 970 EVO Plus NVMe Okuma 3500MB-Yazma 3200MB M.2 SSD

FSP 700W Hydro Serisi 80+ Bronze Güç Kaynağı

CORSAIR Hydro Serisi H100X 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu

Msi MPG GUNGNIR 100D Temperli Cam ATX Gaming Bilgisayar Kasası

sistemin son hali bu şekilde birbirine uyumsuz bir parça olduğundan böyle yapmış olabilir mi?
yardımcı olursanız çok memnun olurum

Mesaj otomatik birleştirildi:

ÇOK KAPSAMLI BİR CEVAP :) Neyse başarılar.
Yanlış anlamanızı istemem konu başında yazdığım ilk metinde kullanacağım programları ve yapacağım işlerden bahsettiğim için kısa bir cevap yazdım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
.Makinayı kim topladı.