10 Yaşındaki Çocuğa Seks Teklif Edenler...[araştırma için açılan profile yapılan]

Konusu 'Gündem (Dünya/Türkiye)' forumundadır ve ashabulyemin tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.


 1. ashabulyemin

  ashabulyemin Profesör

  Katılım:
  6 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.394
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0

  - 10 Yaşındaki Çocuğa Seks Teklif Edenler...[araştırma için açılan profile yapılan]

  Bir araştırmacı çocuk istismarını ölçmek için 'Begüm10' lakabıyla chat kanalına girdi. Gelen seks teklifinin ise haddi hesabı kalmadı.
  Haberin ÖzetiÇocuk istismarını ortaya çıkarmak için internette yapılan deneyin sonuçları tüyler ürpertici. Kendisini 10 yaşında bir kız olarak tanıtan araştırmacıya gelen teklifler korkunç boyutlara ulaştı.

  Kayseri’de 1.5 yıl önce kaybolan üç çocuğun öldürüldüğünün ortaya çıkması gözlerin bir kez daha çocuk istismarına çevrilmesine neden oldu. Suçunu itiraf eden 33 yaşındaki Uğur Veli G.'nin çevresi onu, 'Kendi halinde' ve 'Zararsız' biri olarak tanımlıyor.

  Bu ifadelere bakıldığında binlerce potansiyel suçlu çevremizi sarmış gibi görünüyor. Peki pedofili (Çocukları cinsel açıdan çekici bulan) tehlikesi hangi boyutlarda. Çocuklara karşı cinsel istismar dünya genelinde son yıllarda büyük bir artış gösterdi.

  Kimliklerini gizlemeye çalışan pedofililer için en uygun ortam ise internet. İnternet ortamı pedofilinin en rahat nefes aldığı alan. Hatta yeni bir ekonomiye dönüştü bile.

  Araştırmacı yazar Barış Çiçek'in internette yaptığı bir deney çocuk istismarının Türkiye'deki boyutlarını gözler önüne serdi.

  Pedagog Barış Çiçek, yıllardır sürdürdüğü araştırması için herhangi bir cuma günü öğleden sonra internet sohbet sitelerinden birine girdi. Takma isim olarak Begüm10'u kullanan Çiçek, kendisini 10 yaşında ve beşinci sınıf öğrencisi olarak tanıttı. Şüphe çekmemek için de klavyeyi yavaş kullandı ve kasıtlı imla hataları yaptı.

  “Begüm10”a ilk yarım saat içinde 43'ü cinsel içerikli, 100 mesaj geldi. Begüm özellikle bu 43 kişiye ilk mesajda 10 yaşında olduğunu tekrar belirtti. Sadece bir kişi yaşı öğrendikten sonra özür dileyerek bağlantısını kesti. Diğer pencere açanlardan hiç biri görüşmeyi kesmediği gibi bağlantının kesilmemesi için olağan üstü çaba sarf etti.
  Hepsi büyük bir istekle 10 yaşındaki bir çocuğa cinselliği öğretmeye çalıştı.

  40 KONTÖRE KARŞI GÖRÜNTÜ

  Çiçek, internette çocukların peşine düşmüş binlerce sapığın olduğunu vurguluyor. 40 kontör karşılığı çocuklardan kamera görüntüsü istendiğini ve çocukların da bunun kötü bir şey olduğunu çoğu zaman anlamadığını belirtiyor.

  ÇOCUKLARI ETKİLEMEK ÇOK KOLAY

  Çiçek'e göre istismar her zaman gündeme geliyor: "Ama anne baba bilmiyor, chat yani internette sohbet nedir bilmiyor. İstismar açısından en etkili ortam orası. Çünkü kontrolsüz bir ortam .Çocuğunuzu parka gönderdiğinizde camdan izliyorsunuz. Ama internete girince kontrol dışına çıkıyor. Çocukları internette kandırmak çok daha kolay.

  Kayseri'de yaşanan olay da gösterdi ki pedofililer çevrelerinde sevilen insanlar ama iç dünyalarında canavarlar. Fırsatını bulduklarında hemen suça eğiliyorlar. Çocukların duygularına ulaşmak ve birine bağlanmaları kolay, hele internette çok daha kolay oluyor."

  KUŞ GRİBİ GİBİ KAMPANYA YAPILMALI

  Devletin görevine vurgu yapan araştırmacı pedagog Barış çiçek, özellikle ülkenin geleceği olan çocukları korumak daha öncelikli olmalı çağrısını yapıyor:

  "Bugüne kadar hep yukarıdan bir şeyler yapılmaya çalışıldı. Akademik çalışmalar, bilgi paylaşımı, dernek faaliyetleri. Ama kitlesel bir etkiye ulaşamıyoruz. Orada kalıyor.
  Kitlesel araçları kullanmak en önemlisi ve etkilisi. Kuş gribi gibi bir kampanya başlatılmalı.

  SOKAĞA NASIL GÖNDERECEKSİNİZ

  Çocuğu bilgilendirelim, ne kadar bilgiyle donatırsak o kadar korunurlar. Örneğin Kayseri'deki soruşturma, 244 tane şüpheli olan bir yermiş. Öyle bir yerde çocuğunuzu sokağa nasıl göndereceksiniz."

  ŞÜPHECİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ

  Çiçek'in ailelere tavsiyeleri ise çok çarpıcı. Belki de aile yapımızı gözden geçirmemiz gerek:

  "Yapılacak şey şu, çocukları sağlıklı bir şüphecilikle yetiştirmeliyiz. Hayır demeyi öğretmeliyiz. Nasıl sokakta bir kadına sarılamazsınız çocuklara da böyle yaklaşılmalı.
  Gelişmiş ülkelerde kreşler, çocuklara bağırmayı öğretiyorlar. Biz ise hep baskılıyoruz. Sesini yükseltme bağırma, sus gibi...
  Halbuki çocuk önce tehditleri sonra da nasıl davranacağını ve savunacağını öğrenmeli.

  AİLELER HAZMEDEMİYOR

  Bir anne baba için çocuğunun istismar edilmiş olması ihtimali bile düşünmesi zor bir konu. Kolay hazmedilen bir konu değil. Düşüncesi ters geliyor. Ama bir tehdit olarak gözlerini dört açmak zorundalar.

  ÇOCUKLAR UTANÇTAN KONUŞAMIYOR

  İstismar edilen çocukların durumu daha da vahim. Çocuklar utançtan ya da düşüncesizlikten kendilerini ifade edemiyorlar. Anne babalar önce kendilerini sonra çocuklarını eğitmeli."
  http://www.haber365.com/Haber/10_Yasindaki_Cocuga_Seks_Teklif_Edenler/
   


 2. naUst

  naUst Asistan

  Katılım:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  bu kadar küşülebilmiş demekki insanlar çokk yazık :)
   
 3. crista7

  crista7 Doçent

  Katılım:
  22 Mart 2009
  Mesajlar:
  793
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  18
 4. Fantoma

  Fantoma Profesör

  Katılım:
  9 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.514
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  Yanlış bir değerlerndirme.
  Bu işin adı sapıklık.
  Bu tür işlemi yapan kişiler küçüldüğünü düşünemez bile.
  Normal ilişkiler dışında, bazı fantazileri de yumuşattık diyelim, geri kalan abartıların hepsi sapıklık olarak addedilebilir.
   
 5. ashabulyemin

  ashabulyemin Profesör

  Katılım:
  6 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.394
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  facebook türü sitelerin denetlenmesi lazım ayrıca ebeveynlerinde çocukların nerelere girdiğini kimlerle arkadaşlık kurduğunu çaktırmadan izlemeleri lazım
  bu yeterlimi hayır tv dizilerinde ve reklamlarda çocuğun makyajsız saf biçimde görünmesi lazım çocuklara yapılan ağır makyaj korunmasız oldukları için daha kolay istismarlarına yol açıyor.
  Bir problem daha var bilmemhangi sanatçı çıtırla beraber yok şöyle yaptı haberlerininde son bulması lazım bu tür haberleri izleyenler akıllarına o yaştakilerin çocuk olduğu belki kendisininde o yaşta çocuğu olduğunu aklına getirmiyor
   
 6. Silence

  Silence Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  8.246
  Beğenileri:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Valla korkuyorum artık yeğenimi sokağa bırakmasın diye ablamıda korkutuyorum .
   
 7. Fantoma

  Fantoma Profesör

  Katılım:
  9 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.514
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  Sevgili Silence, ben erkek çocuk olduğum halde ve İstanbulun nüfusu 2 milyon olduğu yıllarda ilk kez sinemaya 15 yaşında gitmiştim.
  Şimdiki nüfusa ve yasaların durumuna bakarsan tedbirli olmak çok doğal.
   
 8. 0ReiS0

  0ReiS0 Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.659
  Beğenileri:
  63
  Ödül Puanları:
  48
  Devlet bana yetki versin bitane kötü bi site bulamazlar hepsini kapatırım heleki chat ortamında çok büyük bilgiye sahibim alayını kapatırım:)
   
 9. hayvaniyet

  hayvaniyet Üyecik

  Katılım:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yav arkadaş idam cezası gelsin diyoruz, insan hakları diyorlar, neyin hakkından bahsediyorsunuz kardeşim, böyle insanları yaşamaması lazım, 2 tane kız kardeşim var biri ilkokul biri lise son, ben nasıl rahat olayım onlar sokaktayken, yeter artık ya yeter
   
 10. -Hewal-

  -Hewal- Dekan

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.213
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Aslında tv ler internet yayınlar kısacası medya yarı yarıya cinsel içerikle dolu ilk önce hepsini ayıklayacaksın .Ha birde idam cezasını tekrar yürürlüğe koyamak var.
   
 11. desperado64

  desperado64 Rektör

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  12.290
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  48
  Laikliğin ve insan haklarının tanımını çıkarları doğrultusunda tanımlayanlar utansın...ALLAH sonumuzu hayırlısı neyse öyle eylesin ne diyim..
   


 12. Nordkapp

  Nordkapp Doçent

  Katılım:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  786
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  18
  Kendi kurduklari sistem ve yasalar sayesinde bu insanlar ortaya cikti malesef.
   
 13. SERH@T22

  [email protected] Profesör

  Katılım:
  20 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.742
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  38
 14. Berkin Bozdoğan

  Berkin Bozdoğan Profesör

  Katılım:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  4.940
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Selamlar,

  Hüseyin Üzmez (en hatırda kalan örnek olacaktır diye veriyorum) ve türevi gayet dindar (görünen) insanların karıştığı taciz ve tecavüz davalarına da ulu ilim ve fenninizle bir kuram getirmenizi temenni ediyorum. Bu kadar yüzeysellik zor bulunur.

  Güzel günler dilerim.
   
 15. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Alakasız bir yoruma daha da alakasız bir cevap olmuş. Aslında alaya mevzu bahis ilim ile gayet güzel ve caydırıcı çözümler var; lakin bu alakasız yorumdan bile daha yüzeysel yaşayan ve düşünen insanlarımız buna "hazır" değiller. (Yani ortada adalet talep edip adalet zoruna giden insanlar var.) Bu ülkenin sosyal bir sorunudur; Fatih Sultan'ı çok sevip haremini gözetlemek için can atan bir grubun dininden bahsedilemez; fakat laikliğinden bahsedilebilir. Çünkü haberde konu edilen pedofili dahil her şeyin meşrulaştırılmasıdır insanların kendi ürettikleri bu güzide kanunlar.
   
 16. Elbruz46

  Elbruz46 Rektör

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  11.169
  Beğenileri:
  479
  Ödül Puanları:
  83
  Mesele Din Meselesi Değil!!!
  Mesele AHLAK Meselesi...

  Dindar görünen bir insan AHLAKSIZ olabilir! (Aslında Dindar da değildir ancak toplum onu öyle zanneder! Şeriat zahire bakar! İnsanın iç dünyasını bilemeyeceğimiz için Ben Dindarım diyen, öyle görüntü sergileyen, ibadetlerini yapan kişiye Dindar deriz!) Oysaki Gerçek Din Güzel Ahlaktır...

  Dinsiz, Allah'a inanmayan bir kişi AHLAK Sahibi olabilir...

  İnsan tarafından uydurulmuş bir çok Dine Mensup insanların Çok Ahlaklı olabildiğine şahit olabiliyoruz...

  Öte Yandan Güzel Ahlaklı Olmayı Emreden İslam Dinine Mensup olduğunu iddia edip AHLAKSIZLIKTA ZİRVE YAPANLAR DA OLABİLİYOR!!!

  Demek ki ülkemizdeki bu sorunun nedeni DİN Meselesi Değil!!!

  Toplumuzun AHLAKİ ÇÖKÜNTÜ HALİNDE Olma Meselesi...

  Artık ne yazık ki AİLELER Çocuklarına TERBİYE VERMİYOR!!! GÜZEL AHLAK AŞILAMIYOR!!!

  Hatta ve Hatta ÇOCUK PISIRIK OLMASIN denilerek çocuğun bir çok olumsuz davranışına Aileler Göz Yumuyor!!!
  -------

  Değinmemiz Gereken Bir Nokta Daha Var...

  Türkiye'de İnsanlar Bir Dönem DEVLET ELİYLE KASITLI OLARAK CAHİLLEŞTİRİLDİ...

  OT GİBİ İNSANLAR ÇIKTI ORTAYA...

  Ne Ahlak ne Din Konusunda bir fikri olmayan sadece İŞ GÜÇ PARA Odaklı yaşayan İnsanlar...

  Bu İnsanların Çocukları işte şimdi bu aramızda dolaşan SAPIKLAR!!!
   
 17. ashabulyemin

  ashabulyemin Profesör

  Katılım:
  6 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.394
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Berkin hocam Hüseyin üzmezle siyasi görüşünü paylaşmamız onu o mel'un olaya kadar sevmemiz sosyal hayat anlayışını benimsememizi hatalarını gözardı etmemizi gerektirmez o haberleri yine biz verdik ve dedikki eğer doğruysa kolumuz olsa koparırız.
  Orada daha önemli bir olay baba ve annenin birkaç kuruş karşılığında göz yumması üzmeze ise diyecek birşey yok onu insan sınıfınada sokmuyoruz
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş