1 SSD+1 HDD çalışması

Bu konuyu okuyanlar

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Merhabalar arkadaşlar.
Yeni bir pc ye 7200rpm 1 TB HDD kullanıyordum. Windows 10 enterprise kurulu bu pc de HDD sürekli çalışma sesi yapıyordu. En ufak bir işlemde mesela: masaüstü sağ tıklama işleminde bile HDD performansı %100 e erişiyordu. Azalması çok zaman alıyordu ve sinir bozuyordu. Her türlü kontrolü uygulamayı denedim. Ancak hiç bir şekilde bu cızırtılı sesi (yani HDD çalışma sesini) ve bu gereksiz yüksek %100 performansı düşüremedim. (HDD yi yere düşürme gibi bi durumum olmadı)
En son çareyi 500gb WD SSD almakta buldum ve bu gereksiz yavaş çalışmadan kurtuldum.
Şimdi PC'me SSD ye Windows kurdum. Diğer HDD deki windowsu sileceğim sadece veri depolama amacı ile kullanacağım. Ben HDD de olan bölüme girip basit silme işlemleri yaptığımda bile bir anda görev %70-80 lere ulaşıyor.
Ben tüm işlemlerimi (oyun, render vs) SSD üzerinden yapıyorum. Bu işlemleri yaparken sürekli görev yöneticisini kontrol edemiyorum. Dolayısıyla bu işlemlerimi yaparken PC deki yavaşlamayı anlayamayabilirim.

Şimdi sorum şu: Bu SSD+HDD yi kullandığım sürelerce HDD içerisnde işlem yapsam ya da yapmasam da pc de hissedilir bir yavaşlama olur mu?

Son düzenleyen moderatör:

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
hocam sonuçta ssd almak elinizdeki hdd yi ssd yapmıyor bu yüzden normal ama hhd yebtest yapmnızı öneririm :)

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Ben hdd'yi sadece oyunlar için kullanıyorum yada anlık oyun kayıtları için bu sayede hiç yavaşlık falan çekmiyorum.

BİLİRKİŞİ2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
1 TB HDD 500GB ssd ve halla yavaslıyor işiniz neydi :D:D acaba

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Geçmiş olsun sevgili hocam. HDD sağlığına bir bakman gerekiyor sanırım. Bu duruma Ahmet hocam ne diyor?

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
boyutuna baz alarak diyorum ki low level formatı deneyebilirsiniz hdd üzerinde ama şu da var ki uzun kullanım süresi de girerse işin içine sonuçta motoru olan bir cihazdan bahsediyoruz bence kurtulun o kafa patlatan cihazdan ((=

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hdd deki şayet varsa takılmalar ,normal sistemi de etkiliyebiliyor.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
boyutuna baz alarak diyorum ki low level formatı deneyebilirsiniz hdd üzerinde ama şu da var ki uzun kullanım süresi de girerse işin içine sonuçta motoru olan bir cihazdan bahsediyoruz bence kurtulun o kafa patlatan cihazdan ((=

hocam daha 1 yıl olmadı kullanalı bu HDD yi. İlk alındığından beri böle %100 kullanımla sesli ve ağır bir şekilde çalışıyordu. Markası da Toshiba önemli mi bu durumda markası bilmiyorum da. Benzer konuları çok yaşayan olmuş ve onların çözümleri bana çare olmamıştı. Şuanki istediğim işletim sistemsiz bir şekilde geniş depolama alanı bana sağlaması ve SSd yi sürekli boş tutmam açıkçası

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Enterprise diger sürümlere göre daha fazla arkaplan islemi kullaniyor buda daha fazla hdd kullanimi demek bide eger sağ tik menusune ekstra kisayollar eklemisseniz buda etkiler benim bi ara windows 10 da sağ tik yapinca explorer.exe bellek kullanini ikiye katliyodu her tiklamada yukseliyodu geri dusmuyodu 30 50 70 surekli tikladikca artiyodu

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bende
ozaman anladığım benim sistemimde de ağırlaştırmalar yaşatabilir?
Arasıra, bi sayfa,veya program açarken ,bekleme oluyor. HDD den klik gibi bi ses gelinceye kadar açamıyor.
En iyisi kullanmıyorken, HDD nin sata kablosunu çıkarmak, gibime geliyor.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Enterprise diger sürümlere göre daha fazla arkaplan islemi kullaniyor buda daha fazla hdd kullanimi demek bide eger sağ tik menusune ekstra kisayollar eklemisseniz buda etkiler benim bi ara windows 10 da sağ tik yapinca explorer.exe bellek kullanini ikiye katliyodu her tiklamada yukseliyodu geri dusmuyodu 30 50 70 surekli tikladikca artiyodu
hocam sağ clickte herhangi bir ekstra menu yoktu. Onu da basit bir örnek olması açısından verdim zaten. Örneğin Bilgisayarıma tıkladığında, başlat menüsüne girdiğinizde ya da denetim masasına erişimde vs her an her saniye o oran 100 e vuruyordu ve düşmesi çok sıkıntılı oluyordu bu esnalarda 2. bi işlemi yapmaya çalışmak bile imkansız oluyordu

Bende

Arasıra, bi sayfa,veya program açarken ,bekleme oluyor. HDD den klik gibi bi ses gelinceye kadar açamıyor.

Biraz deniyim hocam böle belki ben de çıkartabilirim.

umitarabaci

Asistan
Reaksiyon puanı
89
Bende

20 dk hdd ile ilgidi islem yapilmazsa kendini kapatiyor tekrar devreye girmesi 3-4 sn surebiliyor

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Son düzenleyen moderatör:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Tavsiyem Enterprise sürümünden kurtulmanız yönünde olur. Ben 1 ay kullanmaya dayanamadım sonra Pro sürümüne geçtim dünya varmış dedim. Takılmalar, donmalar, sebepsiz yere yavaşlamalar vardı üstelik sistem SSD üzerinde olmasına rağmen. Şuan forumda da incelemesini yaptığım 512 GB Adata SSD ve 1 TB HDD kullanıyorum. Elimdeki HDD cidden kötü ortalama 80-90 mb/s yazma ve okuma hızı var sadece depolama alanı olarak kullanıyorum fakat sistemimde hiçbir yavaşlama veya donma yok şuan çok şükür. Hard diskte kalıntı varsa eski Window sürümünüzden bunlarda etkileyebilir tabi. Yedekleme alıp temizleyebilirseniz daha iyi olacaktır.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
nasıl kullanıyorsunuz? benimkinde olmuyordu bunlar hemde hd080jj hdd de yeniden kuracam bir ara.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Tavsiyem Enterprise sürümünden kurtulmanız yönünde olur. Ben 1 ay kullanmaya dayanamadım sonra Pro sürümüne geçtim dünya varmış dedim. Takılmalar, donmalar, sebepsiz yere yavaşlamalar vardı üstelik sistem SSD üzerinde olmasına rağmen. Şuan forumda da incelemesini yaptığım 512 GB Adata SSD ve 1 TB HDD kullanıyorum. Elimdeki HDD cidden kötü ortalama 80-90 mb/s yazma ve okuma hızı var sadece depolama alanı olarak kullanıyorum fakat sistemimde hiçbir yavaşlama veya donma yok şuan çok şükür. Hard diskte kalıntı varsa eski Window sürümünüzden bunlarda etkileyebilir tabi. Yedekleme alıp temizleyebilirseniz daha iyi olacaktır.
Pto düşünmedim. Açıkçası enterprise da hangi sebepten kullandığımı bilmiyorum belki en dolusu son sürümü iyidir vs diye düşündüğüm içindir hocam. Sistemde bi problem olursa bi proya dönüp deneyim tavsiye ediyorsanız

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Pto düşünmedim. Açıkçası enterprise da hangi sebepten kullandığımı bilmiyorum belki en dolusu son sürümü iyidir vs diye düşündüğüm içindir hocam. Sistemde bi problem olursa bi proya dönüp deneyim tavsiye ediyorsanız
Windows 10 için her zaman Home veya Pro tavsiye ederim. İkisi en iyi ve stabil çalışan sürümdür.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
nasıl kullanıyorsunuz? benimkinde olmuyordu bunlar hemde hd080jj hdd de yeniden kuracam bir ara.
valla hocam HDD biraz düzgün gitseydi hiç SSD almaycaktım ama kanser ediyor sebepsiz. Bir de şöyle birsey var bu bahsetmiş olduğum masaüstü ve güçlü bir donanıma sahip. 5 yıl önceki asus dizüstü (n55jv) PC'm fena durumda değil onda da HDD mevcut ve ona SSD almayı hiç düşünmüyorum. Gayet sağlıklı yeterli hızında çalışıyor. Ve onda da enterprise var

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Hocam 5 yıl önceki asus dizüstü (n55jv) PC'm fena durumda değil şuanki donanımla onda da HDD mevcut ve ona SSD almayı hiç düşünmüyorum. Gayet sağlıklı yeterli hızında çalışıyor. Ve onda da enterprise var. Sorunun ne olabileceğini hiç anlamıyorum