1 Bilgisayarda 2 Farklı Ağ Bağlantısı İle Farklı İşler Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Kutulush

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Proxy mantığı işe yarayabilir.. Devamını araştır kendin bul bence :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bu konu bugün bana da lazım oldu ve çözümü buldum, aradan 3 4 sene geçmiş konu açılalı ama yeni konuda belirtmektense çözümü buraya yazıyorum.

Programın adı ForceBindIP, sitesi şurası: ForceBindIP | r1ch.net
Çalıştırmak için Download Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable Update 3 RC from Official Microsoft Download Center gerek.

Kullanımını sitesinden görebilirsiniz, programın bir arayüzü yok, CMD üzerinden parametrelerle çalıştırıyorsunuz. Deneyimli iseniz programın kullanımını çözersiniz zaten buradan sonrasını acemiler için anlatıyorum.

Parametrelerle programı kullanamadıysanız programa arayüz yapanlar da var onları kullanabilirsiniz. Örneğin https://sourceforge.net/projects/forcebindip-gui/files/latest/download, bu programı çalıştırmak için ise Java yüklemelisiniz Ücretsiz Java Yazılımını İndir.

Programın sağ tarafında ForceBindIP altında Not found yazıyorsa Change installed folder seçeneğiyle ForceBindIP dosyalarının olduğu klasörü seçin. Yeşil yazıyla Found dediği zaman hazırsınız demektir.

Network Devices kısmında hangi ağ bağlantısıyla programı çalıştıracağınızı ayarlayın.

File Executable kısmında açmak istediğiniz programı seçin.

64 bit kısmında ise kullanacağınız program 64 bit ise kutucuğu işaretleyin, eğer kullandığınız program 32 bit ise işletim sisteminiz 64 bit olsa bile bu kutucuğu işaretlemeyin.

Run butonuna bastığınızda programınız seçtiğiniz ağ bağlantısı ile başlayacaktır.

Örneğin aşağıda 64 bit Chrome'u telefonumun mobil interneti ile açmak istiyorum. Böyle ayarlamalıyım.
2017-12-12_17-58-10.png

Her programda işe yaramıyor. Chrome, Firefox Quantum, Free Download Manager, uTorrent programlarını denedim çalışıyor. Internet Explorer ve Firefox (eski sürüm) programlarında çalışmıyor.

İkinci bir konu ise öntanımlı olarak hangi ağ bağlantınızı kullanmak istediğiniz konusu, hiç forcebindip programını kullanmadığımızda internete hangi ağ ile çıkılıyor bunu da ayarlayabilirsiniz. Ağ bağlantılarını görüntüle kısmına girip tüm ağ bağdaştırıcılarını görün, öncelikli olmasını istediğiniz ağ bağdaştırıcısına (örneğin Ethernet veya WiFi'yi öncelikli seçmek isteyebilirsiniz) sağ tıklayın > özellikler > Internet sürüm protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) çift tıklayın gelişmiş kısmına geçin otomatik ölçü kutucuğunu kaldırın ve arabirim ölçüsüne 1 diyin. Aynı işlemi ikinci olmasını istediğiniz ağ bağdaştırıcısı üzerinde de yapın ve ona 2 değerini verin.

2017-12-12_18-20-33.png

Örneğin bilgisayar normal olarak Ethernet ile internete çıksın istiyorsak arabirim ölçüsüne 1 değerini vereceğiz, Wifi'ye ise 2 değerini vereceğiz. Böylelikle normal işlerimizi ethernet ile yaparken Wifi'den dosya indirmek istiyorsak ForceBindIP yardımıyla uTorrent'i veya IDM, FDM gibi programları çalıştırabiliriz.

@by efsane @Halktan Biri ilk mesaja çözüm diye ekleyebilirsiniz.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Chrome'da çalışması için şu ayarı yapmanız gerek.
chrome://flags/#network-service-in-process ayarını Enable yapın

Firefox'da ise
about:config?filter=browser.launcherProcess.enabled ayarını false yapın.

MecMeRDeK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin gibi araştıran biri olarak Çok Teşekkür ediyorum. Muhteşem açıklamışsın. Tebrik ediyorum.

forcebind programında programı çalıştırabiliyorum onda sorun yok. Yalnız benim otomasyon için lazım.
Bu yüzden forcebind programının içinden değil de otomatik olarka açılması gerekiyor.
Firefoxu elle açtığımda forecebind bunu otomatik olarak yakalayacak gibi bir şey olmalı.
Öylesi mümkün mü?

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar arkadaşlar. internette araştırdım ama net bir bilgi bulamadım.

benim şöyle bir sorunum var ;
iş yerindeki bilgisayarımda 1 adet wifi (internet) ve 1 adet kablolu bağlantı (intranet) var.

intranet bir program için surekli lazım oluyor. fakat intranet ile browser acınca çoğu site açılmıyor.

şimdi benim yapmak istediğim şey şu.
2 ağ bağlantısınıda aynı anda kullanmak istiyorum fakat intranet açıkken browser interneti kullanmıyor, kablolu olan intranet üzerinden bağlanmak istiyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim ??

yardımlarınızı bekliyorum..

ÇÖZÜM
teşekkür etmek için geldim. çok sağolun büyük yardımı dokundu.