1 Bilgisayarda 2 Farklı Ağ Bağlantısı İle Farklı İşler Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar. internette araştırdım ama net bir bilgi bulamadım.

benim şöyle bir sorunum var ;
iş yerindeki bilgisayarımda 1 adet wifi (internet) ve 1 adet kablolu bağlantı (intranet) var.

intranet bir program için surekli lazım oluyor. fakat intranet ile browser acınca çoğu site açılmıyor.

şimdi benim yapmak istediğim şey şu.
2 ağ bağlantısınıda aynı anda kullanmak istiyorum fakat intranet açıkken browser interneti kullanmıyor, kablolu olan intranet üzerinden bağlanmak istiyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim ??

yardımlarınızı bekliyorum..

ÇÖZÜM

Bu konu bugün bana da lazım oldu ve çözümü buldum, aradan 3 4 sene geçmiş konu açılalı ama yeni konuda belirtmektense çözümü buraya yazıyorum.

Programın adı ForceBindIP, sitesi şurası: ForceBindIP | r1ch.net
Çalıştırmak için Download Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable Update 3 RC from Official Microsoft Download Center gerek.

Kullanımını sitesinden görebilirsiniz, programın bir arayüzü yok, CMD üzerinden parametrelerle çalıştırıyorsunuz. Deneyimli iseniz programın kullanımını çözersiniz zaten buradan sonrasını acemiler için anlatıyorum.

Parametrelerle programı kullanamadıysanız programa arayüz yapanlar da var onları kullanabilirsiniz. Örneğin https://sourceforge.net/projects/forcebindip-gui/files/latest/download, bu programı çalıştırmak için ise Java yüklemelisiniz Ücretsiz Java Yazılımını İndir.

Programın sağ tarafında ForceBindIP altında Not found yazıyorsa Change installed folder seçeneğiyle ForceBindIP dosyalarının olduğu klasörü seçin. Yeşil yazıyla Found dediği zaman hazırsınız demektir.

Network Devices kısmında hangi ağ bağlantısıyla programı çalıştıracağınızı ayarlayın.

File Executable kısmında açmak istediğiniz programı seçin.

64 bit kısmında ise kullanacağınız program 64 bit ise kutucuğu işaretleyin, eğer kullandığınız program 32 bit ise işletim sisteminiz 64 bit olsa bile bu kutucuğu işaretlemeyin.

Run butonuna bastığınızda programınız seçtiğiniz ağ bağlantısı ile başlayacaktır.

Örneğin aşağıda 64 bit Chrome'u telefonumun mobil interneti ile açmak istiyorum. Böyle ayarlamalıyım.
Ekli dosyayı görüntüle 30914

Her programda işe yaramıyor. Chrome, Firefox Quantum, Free Download Manager, uTorrent programlarını denedim çalışıyor. Internet Explorer ve Firefox (eski sürüm) programlarında çalışmıyor.

İkinci bir konu ise öntanımlı olarak hangi ağ bağlantınızı kullanmak istediğiniz konusu, hiç forcebindip programını kullanmadığımızda internete hangi ağ ile çıkılıyor bunu da ayarlayabilirsiniz. Ağ bağlantılarını görüntüle kısmına girip tüm ağ bağdaştırıcılarını görün, öncelikli olmasını istediğiniz ağ bağdaştırıcısına (örneğin Ethernet veya WiFi'yi öncelikli seçmek isteyebilirsiniz) sağ tıklayın > özellikler > Internet sürüm protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) çift tıklayın gelişmiş kısmına geçin otomatik ölçü kutucuğunu kaldırın ve arabirim ölçüsüne 1 diyin. Aynı işlemi ikinci olmasını istediğiniz ağ bağdaştırıcısı üzerinde de yapın ve ona 2 değerini verin.

Ekli dosyayı görüntüle 30915

Örneğin bilgisayar normal olarak Ethernet ile internete çıksın istiyorsak arabirim ölçüsüne 1 değerini vereceğiz, Wifi'ye ise 2 değerini vereceğiz. Böylelikle normal işlerimizi ethernet ile yaparken Wifi'den dosya indirmek istiyorsak ForceBindIP yardımıyla uTorrent'i veya IDM, FDM gibi programları çalıştırabiliriz.

@by efsane @Halktan Biri ilk mesaja çözüm diye ekleyebilirsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Kullandığın işletim sistemi öğrene bilirmiyim.

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kullandığın işletim sistemi öğrene bilirmiyim.
windows 7 kullanıyorum.
Kablolu bağlantıyı devre dışı bırak
:D kardes sorunumu tam olarak anlamamıssın sen. intranet (kablolu) kesinlikle açık olmalı kapatamam.
fakat onu kapatmayınca da browserler wifi yerine intranete yöneliyor. ben kablolu bağlantıyı kapatmadan wifiyi açıp browserin wifi ile bağlanmasını istiyorum.

Qbilay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
hem wifi hem ethernet otomatik IP mi aliyor?

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
windows 7 kullanıyorum.

:D kardes sorunumu tam olarak anlamamıssın sen. intranet (kablolu) kesinlikle açık olmalı kapatamam.
fakat onu kapatmayınca da browserler wifi yerine intranete yöneliyor. ben kablolu bağlantıyı kapatmadan wifiyi açıp browserin wifi ile bağlanmasını istiyorum.

Bu özeliği aynı anda kullanamazsın Dual WAN/Multi WAN Router ihityacın var maliyeti biraz yüksek

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu iş aslında olmaz değil olur ama seni Baya uğraştırır varsa elinde router özelikli modem şu şekilde yapabilirsin altaki linke bir bak.

Burdan arkadaş güzel anlatmış sonuca ulaşılmış.

Link

lewiss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yerel ağ bağlantısın elle ip adresi ver ağ geçidini ve dns yi boş bırak ağ geçidi olmayınca kablosuzdan devam eder

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hem wifi hem ethernet otomatik IP mi aliyor?

Evet ikiside ip alıyor

Bu özeliği aynı anda kullanamazsın Dual WAN/Multi WAN Router ihityacın var maliyeti biraz yüksek

Bu iş aslında olmaz değil olur ama seni Baya uğraştırır varsa elinde router özelikli modem şu şekilde yapabilirsin altaki linke bir bak.

Burdan arkadaş güzel anlatmış sonuca ulaşılmış.

Link

Bilgi için tşk bi inceleyeyim.

Yerel ağ bağlantısın elle ip adresi ver ağ geçidini ve dns yi boş bırak ağ geçidi olmayınca kablosuzdan devam eder

yerel ağa nasıl ip vermem gerekiyor. hangi ip vermeliyim ??

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kardeş verdiğin linke baktım fakat hiçbirşey anlamadım. ben internet ip falan çok anlamıyorum. orda bazı terimleri kullanmıslar bazı konutları falan vermışler anlamadım :S

lewiss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kablolu ve kablosuz aynı modememi bağlı?

sezerr53

Asistan
Reaksiyon puanı
25
connectify adlı programı bir incele belki işini görebilir

BLACKPOWERTURBO

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
sanal pc kur çöz durumu yoksa ip atama felan yapman gerek networkten anlamiyorsan oraşmaya deymez

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kör oldum gailba... :S Nerede? Hani ??? :-\

Sanal pc kurmuştum olmadi. Sonuçta sanal pc de üst pcnin ağından besleniyor. Network çok anlamıyorum ama ayarlamak lazim mecburen. Yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yardımcı olabilecek var mıdır acaba? pek anlamıyorum ip atama falan nasıl oluyor. yada browser sadece wifi kullansın nasıl ayarlicam

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Kablolu ve kablosuz ağın farklı ip blocklarında olsun. Örnek biri 192.168.16.X diğeri 192.168.1.x gibi. İnterneti kullanacağın ağ da gateway yani ağ geçidi tanımlı olsun diğerinde olmasın. Olay bu kadar basit. Bu yöntem ile 5 farklı bilgisayarı çift network üzerinden kullanıyorum.

Örnek :

Kablolu (İnternetsiz)

IP : 192.168.1.20
Subnet Mask (Alt Ağ Makesi) : 255.255.255.0

Kablosuz (İnternet) :

IP : 10.0.0.10
Subnet Mask : 255.255.255.0
Gateway (Ağ Gecidi) : 10.0.0.1

DNS (isteğe bağlı)
10.0.0.1 (ya da harici DNS sunucusu)

Yukarıda da belirttiğim gibi bu yöntemle çift kablolu ethernet yada biri kablolu diğeri kablosuz ağ ile kullanıyorum.

Sanal pc kurmuştum olmadi. Sonuçta sanal pc de üst pcnin ağından besleniyor. Network çok anlamıyorum ama ayarlamak lazim mecburen. Yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer

Sanal pc ye sanal network adaptör ekle ve farklı ip ver vmware ve hyper-v ile çalıştırdım.

frost2121

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kablolu ve kablosuz ağın farklı ip blocklarında olsun. Örnek biri 192.168.16.X diğeri 192.168.1.x gibi. İnterneti kullanacağın ağ da gateway yani ağ geçidi tanımlı olsun diğerinde olmasın. Olay bu kadar basit. Bu yöntem ile 5 farklı bilgisayarı çift network üzerinden kullanıyorum.

Örnek :

Kablolu (İnternetsiz)

IP : 192.168.1.20
Subnet Mask (Alt Ağ Makesi) : 255.255.255.0

Kablosuz (İnternet) :

IP : 10.0.0.10
Subnet Mask : 255.255.255.0
Gateway (Ağ Gecidi) : 10.0.0.1

DNS (isteğe bağlı)
10.0.0.1 (ya da harici DNS sunucusu)

Yukarıda da belirttiğim gibi bu yöntemle çift kablolu ethernet yada biri kablolu diğeri kablosuz ağ ile kullanıyorum.

Sanal pc ye sanal network adaptör ekle ve farklı ip ver vmware ve hyper-v ile çalıştırdım.

bu konularda biraz acemiyim. sen anlatmıssında daha basite indirgemen mümkün mü ?

ağlarıma baktım ipler şöyle

şimdi ben ağ bağlantılarını açınca bağlantının özelliklerinden TCP/IPv6 mı TCP/IPv4 mü değiştirmem gerekiyor.

yada benim ip değerlerime göre düzenleyip bana ekran görüntüsü alman mümkün müdür acaba _?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba. Ben de böyle bir sistem kullanıyorum. bir bilgisayara iki ağ kablosu takılı. biri internet(TelekomADSL) diğeri kurum intraneti. internete girdiğim zaman adsl olan ağ bağlantısından kullanıyor ama yazıcıları filan kurum internetinden paylaştırabiliyorum. iki ağ da aktif durumda.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba. Ben de böyle bir sistem kullanıyorum. bir bilgisayara iki ağ kablosu takılı. biri internet(TelekomADSL) diğeri kurum intraneti. internete girdiğim zaman adsl olan ağ bağlantısından kullanıyor ama yazıcıları filan kurum internetinden paylaştırabiliyorum. iki ağ da aktif durumda. Bunun için internet(ADSL) yerel ağ bağlantısı özellikleri- TCP/IPv4 tıkla- sağ alltta gelişmiş tıkla- otomatik ölçü tikini kaldır ve arabirim ölçüsünü 1 yap- aynı ekranda biraz yukarıda varsayılan ağ geçidinde 192.168.1.1 yazan yere tıkla ve aşağıda düzenle tıkla otomatik ölçü tikini kaldır ve ölçü kısmına 1 yaz kaydet ve çık. aynı şeyleri İntranet için de yap. internete girdiğin zaman sistem ADSL üzerinden girecektir. yapamayan arkadaşlar o_elverqhotmail a mail atabilirler.

CMYK

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Benim de bir çözüme ihtiyacım var :p
Dizüstü bilgisayarımda Wifi ile kablosuz, Ethernet ile kablolu bir şekilde iki farklı ağa bağlanıyorum ikisinde de internet bağlantısı var.
Benim istediğim Ethernet ile internet ve yerel ağda gezinmek ve wifi ile sadece torrrent (BitComet) programını çalıştırmak yani torrent programı yada belirlediğim program sadece wifi ağını kullanacak.

Ağ bağlantılarından görünen kısmı
lUJGHuv.jpg

Bağlantıların detayları
Wifi bağlantısının ayrıntıları: Fiber 5 mb download 5mb upload
pjfcXaQ.png

Ethernet bağlantısının ayrıntıları 8 mb standart ttnet
dFPXOBC.png

S

SDN Okur

SDN Okuru
Arkadaşlar bende aynı sorun için arama yaptım bu sayfa geldi ve bütün sorun ve yazılanları okudum, burada sorun cihazın internete nasıl bağlanacağı değil zaten iki bağlantıda normal bir şekilde bağlı ve aktif , dns falan ayarlarıda zaten yapılmış .
Benim ve bu konuyu başlatan arkadaşların sorunu interneti değil çalıştırdığım programı yönlendirmek, daha da açıklayayım internet download managerle yerel internet üzerinden indirme yapıyorum bu bağlantı (superonline) wifi bağlantım (ttnet) tarayıcı olarak mozilla kullanıyorum, mozillaya nasıl bir ayar çekmeliyim ki ; yerel internete değil wifi internete bağlansın .

siyanur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende aynı sorun için arama yaptım bu sayfa geldi ve bütün sorun ve yazılanları okudum, burada sorun cihazın internete nasıl bağlanacağı değil zaten iki bağlantıda normal bir şekilde bağlı ve aktif , dns falan ayarlarıda zaten yapılmış .
Benim ve bu konuyu başlatan arkadaşların sorunu interneti değil çalıştırdığım programı yönlendirmek, daha da açıklayayım internet download managerle yerel internet üzerinden indirme yapıyorum bu bağlantı (superonline) wifi bağlantım (ttnet) tarayıcı olarak mozilla kullanıyorum, mozillaya nasıl bir ayar çekmeliyim ki ; yerel internete değil wifi internete bağlansın .

A

ayşegul

SDN Okuru
wmwareden birden fazla bilgisayara nasıl bağlantı sağlayabilirim.