0 KM Toyota Aldım Boyalı Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet, hukuk danışmanlığı gerekiyor mutlaka. Bizler de burada yorum yapıyoruz.
Bununla birlikte, benim söylediğim şey (satın alma tarihinden itibaren 30 günlük süre) kanunda yazıyor. Fakat "ayıbın öğrenildiği tarihten itibaren 30 günlük süre" diye bir ibare kanunda olmadığı gibi; olması da mantıklı değildir. Alıcının ne zaman öğrendiğini nereden bilecekler?

Buyrun burda detaylı olarak bilgiler mevcut arzu eden olursa okuyabilir. http://www.tazminathukuku.com/arastirma-yazilari/saticinin-sorumlulugu-ve-zamanasimi.htm

"ayıbın öğrenildiği tarihten itibaren 30 günlük süre" dememde bir hata olabilir fakat önemli nokta şu gözle görülür bir ayıbı olmayan, ayıbın hemen tespiti mümkün olmayan durumlarda 2 yıllık bır zaman aşımı söz konusudur. . Benim "ayıbın öğrenildiği tarihten itibaren 30 günlük süre" olarak ifademde bunu fark eder etmez hemen bildirmesi gerekliliğini belirtmek içindi. (bkz. 6098/TBK.m.223; 818/BK.m.198)
"Alıcının ne zaman öğrendiğini nereden bilecekler?" mesala bu açılan başlıktaki tartısma konusunda öğrenme şekli açıkça bellidir. Bu durumda kişi olayı yeni öğrendiğini ayıbın sonradan farkedildiğini ispat etmesi beklenir diye düşünüyorum. Aksi takdirde satıcı bu defa en başından beri biliniyordu der.

Verdiğim link konuya merakı ve bilgi ihtiyacı olanlar için yeteri düzeyde bilgi içermektedir.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
vay arkadaş. artık sıfır araba alırken de mi yanımıza motordan anlayan birini alacağız.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Dediğin gibi, ayıbın gizli olması ve kısa bir süre içerisinde bakılarak anlaşılamayacak bir şey olması durumu değiştirebilir; bu bir ihtimal.

Bu arada numarasını verdiğin yerdeki bilgi:

bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Uygun süre nedir yahu? :D Bizim kanunlarımız da bir alem doğrusu.. Makul olmayı amaçlamadığımız için ya öyleyiz ya böyleyiz. Bu kanunlar bizi çok yaşatmaz. :)

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Hiçbirşey bilmiyorsanız aracı alıp servise götürürseniz daha net bilgi alırsınız aklınıza takılan noktalar daha netleşir.ben usta falan bilmem hepsi şeytan olmuş

Not:Bilgi istiyosanız detaylı şase numarasını bana mail atıp yardımcı olurum sizlere.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben 3 ay önce toyota auris aldım 2013 sag arka camurluk boyalı cıktı kalaerici arkadaşım yeni aldıgı makineyi denerken anlaşıldı servise götürdüm dogrulandı aldığım yer alj cekmeköy toyotada onayladı heyet geldi toyotodan onayladı cevap ise fabrikadan böle olabiliyormuş robot hatasıymış şimdi mahkemeye vericem toyotodan araba almayın arkadaşlar müşteri menluniyeti filan yok tuketici hakları mahkemesi bedava ama 1 2 sene suruyor siz sadece muracat edin onlar uğraşsın yeterki haklı olun hakkımızı arıyalım

mushaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Boya kalınlığı ölçüm cihazı alıp kontrol etcektin hocam en basta yada tanıdıktan filan alıcaktın bir günlük emaneten sonra temizinden bincektin arabana. Bir daha almadan once ustayla gittiginizde hangi araba için giderseniz o arabanın arıza geçmişine diagnostic cihazıyla bir baktırın abrites olur launchx431 olur . Ha eski modeller için o nu yapamassın ama yeni modellerde çıkartırsınız. Hydi geçmiş olsun