LEON (Sevginin Gücü) IMDB 8.5 / 1994

LEON (Sevginin Gücü) IMDB 8.5 / 1994

Sinema dünyasında bir başyapıt olan Leon filmini sizlerle buluşturuyorum. Filmin rengi, oyunculuklar, atmosfer ve kadrajlar sizi kendi dünyanızdan koparıp sahnelerin içine hapsediyor. Yalnızlığın, yerini tutkulu bir sevgiye nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Günümüzde de filmdeki repliklere ve sahnelerin görüntülerine sık sık sosyal medya ve internet üzerinde rastlıyoruz. Yapım yılı 1994 senesine ait olup günümüzde hala birçok insanın en sevdiği film olarak kalması, filmin ölümsüzlüğünü kanıtlayan en güzel örnek.

LEON KONUSU

Mathilda, New York’ta yaşayan 12 yaşında ailesi dağılmış küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı 4 yaşındaki erkek kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine karışında mafya tüm ailesini öldürür. Bu sırada market alışverişinde olan Mathilda olaydan şans eseri kurtulur ve kendi dairesinin önünden geçerken tüm bu katliama şahit olup bir anda dünyası başına yıkılır. Leon’un kaldığı daireye saklanır. Mafya kızı arıyordur fakat Leon’un dairesine girdiği için Mathilda’dan şüphelenmezler. Leon soğukkanlı bir katildir. Matilda’nın Leon’a kendisini sevdirmesiyle Leon ona içten içe sevgi beslemeye başlar. Leon’a yabancı olan sevgi kavramı Mathilda da hayat bulur.

LEON FİLMİNDE EN SEVDİĞİM SAHNENİN YORUMU

Ailesini öldüren mafyanın peşine düşen küçük Mathilda ne yazık ki başarısız olur ve mafya üyeleri Matildayı takip ederek Leon ile kaldıkları daireyi basarlar. İkisini de yakalayıp öldürmenin planlarını yaparlar. Fakat Leon bugüne kadar soğukkanlılığı ile birçok krizin içinden sağ çıkmayı nasıl ustaca başardığını bu sahnede de göstermiş olur. Havalandırma borusunun duvarını hızlı bir şekilde parçalayarak Matilda’yı aşağıya gönderecekken, Matilda çok endişelenir. “Ben zor sığıyorum sen nasıl aşağıya ineceksin” diye sorar.

Nefeslerin tutulduğu bu sahnede ikisinin de birbirinden kopamayışlarına şahit olmak içimizi acıtıyor. Bu sahnede, yalnızlıktan sonra buldukları o sevgiye veda ediyorlar. Yakın plan çekimler sayesinde olayı seyirci de kendi içinde yaşıyor. Sanki sevdiğimiz kişiye veda eden kişi biz oluyoruz öyle değil mi? Bu derin acıyı hissedip bir anda hayattan kopuyoruz. Leon, Matilda’ya itiraf edemediği fakat seyirciye hissettirdiği sevgiyi bir anda sözcüklerle kusuverir. “Bana yaşama zevki verdin. Mutlu olmak, yatakta uyumak, kök salmak istiyorum. Bir daha asla yalnız kalmayacaksın” Bu sözleri Matilda’ya son sözleri olur.

Görüntüleme
175