Bilgisayarda Kurulu Programı Setup Haline Getirme

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar bilgisayarımda yüklü bir programın içinde bazı dosyaları değiştirerek onu tekrar başka bilgisayarlara kurulacak şekilde setup dosyası haline nasıl getirebilirim... :helpsmilie:

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
O programın bağımlılıklarını tek tek tespit etmen gerekir, hangi kütüphanelerle birlikte çalışıyor ve

nerelerde bulunuyor bu kütüphaneler bu bilginin elinde olması lazım. Bir kurulum dosyasını incelersen

sürekli farklı klasörlere birşeyler kopyalar. Genellikle System veya system32 klasörüne ortak kullanılan

kütüphaneler yüklenir ve bir de Registry içerisine anahtarlar yazılır. tüm bunları toparlayıp bir araya

getirmen gerekir. Bir nevi "reverse engineering" yani....

Ama bu bilgiler elinde varsa sana innosetup

programını tavsiye ederim. Bu bir kurulum hazırlama programıdır.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Peki programın SETUP dosyasına müdahale edebileceğim içinden bazı dosyaları çıkarıp yerine başka dosyalar koyabileceğim bir program var mı?

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Senin ihtiyacını tam karşılamıyor ama buna benzer bir uygulama yapıyorduk. Şöyleki,

Bir izleyici program var, adı aklımda değil. bu izleyici programı önce pc'ye kuruyorsun. sonra setupını istediğin programı kuruyorsun . Daha sonra izleyici program pcye kurulan yeni uygulamanın tüm kayıtlarını bir araya toplayıp sana msi uzantılı olarak veriyordu. Biz de zaten bu programı exe'den msi'ye çevirmek için kullanıyorduk. tabi

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
bu konuyu biraz araştırayım sağol :)

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
dediğin şeyi ben bu yaz baya araştırdım. Sonuç ''Aynı programı baştan yazsan daha kolay olur'' @GKHNCKR'ın dediği program galiba portable programlar için geçerli fakat bunu yapmak için yepyeni kullanılmamış bi sistem gerekli. Ve içine başka program kurmamış olman gerekli.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
"aynı programı baştan yazsan daha kolay olur"
o da güzelmiş :)

Peki o zaman şu şekilde de yapılabilir... Programı bilgisayara kurduktan sonra program files klasörü içinde istediğim değişiklikleri yapıp bunu portable program yapsam istediğim gibi bir sonuç elde ederim ancak portable programlarda sisteme tam kurulmuyor yani kopyala yapıştır tıkla çalışsın mantığı...

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10

Peki o zaman şu şekilde de yapılabilir... Programı bilgisayara kurduktan sonra program files klasörü içinde istediğim değişiklikleri yapıp bunu portable program yapsam istediğim gibi bir sonuç elde ederim ancak portable programlarda sisteme tam kurulmuyor yani kopyala yapıştır tıkla çalışsın mantığı...

:) Dediğin şekilde çalışan programlar var yani programı kurduktan sonra program Files klasöründen gerekli klasörleri flash belleğe atıp başka PC'de çalışan programlar var. Sen programın ismini sölesen daha iyi olur.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174

ThinStall denesene,madem portable bir program arıyorsun?

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Kurulu bir programı tekrar setup yapma işi biraz karışıktır, programa göre değişir. Eğer regedit kullanıyorsa ve programfiles dışında dosyalar kullanıyorsa sorun yaşabilirsin. En mantıklısı programın kurulum aşamalarını izleyen ve nerelere hangi dosya ve ayarların atıldığını kontrol ederek ona göre programı portable yapan Thinstall kullanmak olabilir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Aslında ben portable aramıyorum...
Ama böyle giderse portable yapacağım...
Benim derdim var olan bir programı editleyeceğim... dilini değiştireceğim... tüm ikonlarını kendi ikonlarım ile değiştireceğim görünümünü yani arayüzünü değiştireceğim kendisinden ve görünümünden eser kalmayacak ve bu program yine kendi mantığı ile çalışacak... Yani ben programı yazmak yerine o programa estetik yapacağım... Bunu kendi bilgisayarımda yaptım ancak benim bilgisayarımda çalışan bu halinin başka bilgisayarlara da dağıtılabilmesi için bu estetikli halinin setup dosyasını hazırlamak gerek... :)

dediğiniz gibi registry kayıtları programın kurulurken hangi dosyalara ne tür dosyalar attığı vs bulmak gerekecek yeniden o programı setup yapabilmek için...

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
şöle söliim o zaman
editlediğin dosyaları biliyorsundur mutlaka, EXE dosyalarının için açan ve değiştirip recompile eden bir sürü program var,exe'yi açıp normalde değiştirdiğin resimleri exe'nin içindeki eskilerinin yerine koyarsın, kurarken o istediği yerlere atar, sende istediğine ulaşmış olursun.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
resource hack programına baktım setup dosyasındaki ikonları görüntüleyebiliyorum... değiştirebiliyorum... diyalog kutularındaki yazıları da değiştirebiliyorum ancak değiştirmediğim dosyalar var...

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
resource hack çok basit düzeyde bu işi yapıyor. Daha profesyonel programlara bakmalısın
ama maalesef isim veremeyeceğim

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
orca diye bişey duydum bende patch li msn yapmaya çalışıyordum ama beceremedim :D

yetkilibiri

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Eğer programın çalışırken kullandığı ekstra şeyler yoksa; dosyaları ve regedit kaydını güzelce düzenleyerek SETUP oluşturabilirsiniz.

Bunun için en basit olarak 'astrum installwizard' kullanabilirsiniz.

Hatta çok basit bir programsa, winrar ile sfx arşiv şeklinde bir .exe dosyası da oluşturabilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Herhangi bir nedenden dolayı bu yüklü olan programı, oyunu ya da her neyse C’den D’ye ya da başka bir sürücüye taşımak mı istiyorsunuz?Steam Mover adlı program bunu kolay bir şekilde sizi yormadan yapıyor. Taşınabilir (portable) bir yazılım olan Steam Mover Windows 7 ve Vista’yı destekliyor. Steam Mover Nasıl Çalışır?

İlk olarak programı açın. Karşınıza yüklü olan programların listesi çıkacak. Stream apps common folder yazısının altında programların yüklü olduğu yolu, alternative folder yazısının altında ise programı taşımak istediğiniz konumu belirleyin. Son olarak da ok işaretleriyle programı bir konumdan diğer konuma taşıyın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Herhangi bir nedenden dolayı bu yüklü olan programı, oyunu ya da her neyse C’den D’ye ya da başka bir sürücüye taşımak mı istiyorsunuz?Steam Mover adlı program bunu kolay bir şekilde sizi yormadan yapıyor. Taşınabilir (portable) bir yazılım olan Steam Mover Windows 7 ve Vista’yı destekliyor. Steam Mover Nasıl Çalışır?

İlk olarak programı açın. Karşınıza yüklü olan programların listesi çıkacak. Stream apps common folder yazısının altında programların yüklü olduğu yolu, alternative folder yazısının altında ise programı taşımak istediğiniz konumu belirleyin. Son olarak da ok işaretleriyle programı bir konumdan diğer konuma taşıyın