.VHD Dosyalarının Amaçları ve Kullanımları

Bu konuyu okuyanlar

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle neden bazı buildlerin .vhd uzantılı olarak sızdırıldığını açıklayalım. Microsoft VirtualPC ile birlikte fiziksel harddisk üzerinde bir dosya aracılığı ile sanal bir harddisk oluşturmayı bizlerle tanıştırdı. Daha önceden de bu vardı elbette fakat bizi ilgilendiren şuan bu kısmı.

.vhd Nedir?

- .vhd Virtual Hard Disk yani Sanal Sabit Disk demektir.

.vhd Ne İşe Yarar?

- Örneğin bir program arşivi yapacaksınız. Fakat bunu C:\ veya D:\ gibi kendine has bir alanda oluşturmak istiyorsunuz. D:\ProgramArşivi gibi değilde R:\ sürücüsü program arşivi olsun. M:\ sürücüsü müzik arşivi olsun. Fakat bunların hepsini diski parçalara ayırmadan kolayca yapmak istiyoruz. İşte .vhd bize bu konuda çok yardımcı olacak.

Yeni Bir Sanal Sabit Disk Oluşturalım:

685d1226950816-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-computer.jpg

- Bilgisayarıma sağ tuş tıklayıp "YÖNET" diyoruz.
- Sol panelden "Disk Yönetimi" ne tıklıyoruz.

1. Adım (Daha Önceden Oluşturulmuş Diski Ekleme)

- Eğer ki elimizde .vhd dosyası yani sanal sabit diskimiz varsa bunu bilgisayarımıza eklemek için "Disk Yönetimi" sekmesine sağ tuş tıklayıp "SSD Ekle" diyoruz.

668d1226947813-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-attach-1.jpg

- Açılan pencerede "Gözat" düğmesinden .vhd dosyamızı seçip isteğimize bağlı olarak "Salt Okunur" olup olmayacağını ayarlayıp "Tamam" diyoruz.

669d1226947818-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-attach-2.jpg

670d1226947829-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-attach-3.jpg

671d1226947835-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-attach-4.jpg

Eğer eklediğimiz disk "Ayrılmış" ise 5. Adıma ilerleyiniz.
"Ayırlmamış" ise 4. Adıma ilerleyiniz.

2. Adım (Yeni Disk Oluşturma)

- Bir önceki adımda olduğu gibi yine "Disk Yönetimi" sekmesine sağ tuş tıklıyoruz.
- "SSD Oluştur" seçeneğini seçiyoruz.

674d1226947870-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-create-1.jpg

- Açılan pencerede "Gözat" düğmesi ile oluşturacağımız sanal disk dosyasını nereye kaydetmek istediğimizi ve isminin ne olacağını belirleyelim.

673d1226947850-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-create-2.jpg

675d1226947876-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-create-3.jpg

- Dosyamızı oluşturduktan sonra oluşturmak istediğimiz diskimizin boyutunu belirliyoruz.
- Disk türü için önümüzde iki seçenek var.
- "Dinamik Olarak Genişleyen" ve "Sabit Boyutlu".
- "Sabit Boyutlu" Yukarıda belirlediğimiz diskin boyutunu sabit olarak alır.
- "Dinamik Olarak Genişleyen" ise yukarıda belirlediğimiz boyutu başlangıç boyutu alarak disk doldukça boyutu otomatik artırır. Fakat boşaldığında otomatik olarak azaltmaz.
- İsteğimiz doğrultusunda seçimleri yaparak "Tamam" diyoruz.

676d1226947883-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-create-4.jpg

- 3. Adıma ilerleyiniz.

3. Adım (Oluşturduğumuz veya Eklediğimiz Diski Başlatma)

- Diskimizin üzerine sağ tuş tıklayıp "Diski Başlat" diyoruz.

677d1226947928-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-disk_management-1.jpg

- Açılan pencerede seçimlerimizi yapıp "Tamam" diyoruz.

680d1226947974-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-initialize.jpg

- 4. Adıma ilerleyiniz.

4. Adım (Sanal Disk Üzerinde Yeni Basit Birim Oluşturma)

- "Ayrılmamış" bölümümüzün üzerine sağ tıklayıp "Yeni Basit Birim"i seçiyoruz.

678d1226947943-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-disk_management-2.jpg

681d1226947991-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-new_simple_volume-1.jpg

682d1226948000-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-new_simple_volume-2.jpg

683d1226948006-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-new_simple_volume-3.jpg

684d1226948013-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-new_simple_volume-4.jpg

-Boyutu, İsmi belirleyip Biçimlendirme işlemini tamamlayıp diskimizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

- 5. Adıma ilerleyiniz...

5. Adım (Sanal Diskimiz Oluşturuldu ve Eklendi)

679d1226947959-virtual-hard-disk-create-attach-vhd-disk_management-3.jpg

-----------------------------------

-Şimdi birçoğunuz diyorsunuz iyi güzel anlattında hala .vhd uzantılı sızdırılan windows 7 sürümlerine çare bulamadık.

-Sanal disk oluşturmak ekstra olarak anlattığım bir durumdu.
-Burada bizi asıl ilgilendiren daha önceden oluşturulmuş "Sanal Sabit Disk"lerin sisteme eklenmesi ve daha sonrasındaki kullanımıydı.
-.vhd olarak dağıtılan windows 7 vb. sürümler boot edilebilir şekilde dağıtılıyor.
-Yani biz .vhd dosyasını bir disk olarak bilgisayarımıza tanıtıp daha sonra boota eklersek onu sanki gerçek bir diskteki sistemi kullanıyormuşcasına o sistemi kullanacağız. Böylece format derdine son olacak. Sonuçta deneme sürümleri olduğu için sürekli yükle sil indir kaldır çok oluyor. Bu yüzden .vhd olarak dağıtımlarda yapılıyor.

-Gelelim asıl konumuza.

.VHD OLARAK DAĞITILMIŞ WİNDOWS 7'Yİ NASIL KULLANIRIZ?

-Öncelikle "Komut İstemi"(cmd.exe)yi çalıştırıyoruz.

-CMD açıldığında

Kod:
[B][COLOR=#0000ff]bcdedit /copy {current} /d "VHD_Boot"[/COLOR][/B]

bu kodu çalıştırıyoruz.

832d1227210633-boot-vhds-using-windows-7-step1.jpg

- Başarıyla Kopylandı mesajını aldıktan sonra

Kod:
[B][COLOR=#0000ff]bcdedit /set {CLSID_Number} osdevice vhd=[C:]\disk1.vhd[/COLOR][/B]

bu kodu çalıştırıyoruz.
{CLSID_Number}
bir önceki işlem sonrasında {2c2e....} değerine başarı ile kopyalandı dediği yerdeki metni parantezli şekilde alıyoruz bu kısma yazıyoruz.
vhd=[C:]\disk1.vhd
bu adres .vhd dosyamızın adresidiz. Artık bilgisayarınızda nerede ise oranın adresini verirsiniz.

833d1227210633-boot-vhds-using-windows-7-step2.jpg

- İşlem başarı ile tamamlandıktan sonra artık bilgisayarınız bootta sanal diskinizde olan işletim sistemi seçimini size sunacaktır.

- Kontrol için

Kod:
[B]bcdedit[/B]

yazıp kontrol edebilirsiniz.

834d1227210633-boot-vhds-using-windows-7-step3.jpg

Eğer boot loaderiniz doğru şekilde ayarlanmış ise artık bilgisayarınızı yeniden başlatıp. Yeni buildleri deneyebilirsiniz :)

Resimler için sevenforums.com'dan dmex'e teşekkürler.

Felagund

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
çok teşekkürler bu sayfayı favorilerime ekledim bile.

suzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
üstad

disk 2 olarak yeni vhd açtım ama

boot a ekleyemiyorum

bilgiler şöyle;

d:\sanaldisk\w7.vhd

disk 2 olarak açıldı

w:\ sürücü harfi olarak atandı

windos7 C: üzerinde klasik kurulu (tek işletim sistemi)

sanırım bcdedit komutlarını yanlış yazıyorum

YoungClever

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
güzel ve faydalı bilgiler.. ellerine sağlık, değişik bilgilerle yine bekleriz =)

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
üstad

disk 2 olarak yeni vhd açtım ama

boot a ekleyemiyorum

bilgiler şöyle;

disk 2 olarak açıldı

w:\ sürücü harfi olarak atandı

windos7 C: üzerinde klasik kurulu (tek işletim sistemi)

sanırım bcdedit komutlarını yanlış yazıyorum

Bcdedit'teki
{CLSID_Number}
kismini unutmusum yazarken. bir önceki basamakta {2ce2.....} gibi çıkan tanımlayıcıyı yazacağız oraya o yüzden sıkıntı yaşıyorsunuz.

suzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet dediğiniz gibi oldu.

ilginç ve güzel olanı şu

yi tanıttıktan sonra denedim.

makinayı açtım kapattım.

hardisk içerisinde artık sanal disk görünmese de

boot ekranından yeniden açtım ve hala sanal diskteki w7 çalışıyor

ve ben ondan yazıyorum şu an

emeğinize sağlık

zfemx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok faydalı bilgi için teşekkürler yanlız ben açılışta artık boot ta vhd yi kaldırmak istiyorum ne yapmalıyım her defasında işletim sistemi seçmekten sıkıldım ...

suzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok faydalı bilgi için teşekkürler yanlız ben açılışta artık boot ta vhd yi kaldırmak istiyorum ne yapmalıyım her defasında işletim sistemi seçmekten sıkıldım ...

başlat\çalıştır\msconfig

windows 7 için ikinci tab altında olması gerek

kolay gelsin

mehmetbey660

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar en başta yönetimde disk yönetimine sağtıkladığımda "ssd ekle" gib bişi neden yok anlamadım...

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
kullandığın version kaç? birde bu durumun virtual pc ile alakası olabilir o yüzden virtual pc yü yükle

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
vistada olumlu sonuç alamayabilirsin test etmedim. fakat bcdedit kısımları ile bi dene olayı. birde microsoft virtual pc yi kurup dene.

by_stuner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende 23 gb boyutunda bir tane *.vhd dosyası xp kulanıyorum bir türlü içindekini göremedim yani sanal hdd olarak ekleyemedim acaba vistaya ait bir özellik mi bu
birde ben bu sanl hdd den dosyaları gercek hdd ye taşıyabilirmiyim

karavanasem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar ben yeni VHD adı ile yükledim ama boot'a tanımlatamıyorum. ">bcdedit /set {xxxxxxxxxxxx} osdevice vhd=[c:]\disk2.vhd"yazıp entere basıyorum "belirtilen girişe başvurulmaya çalışılırken hata oluştu, sistem belirtilen dosyayı bulamıyor" diye hata veriyor. "S" ismi ile kaydetmiştim C sürücüsü yerine S yazdım olmadı, acaba disk1'e mi kaydetti diye disk1 de yazdım komuta ama nafile, kafayı yiyecem ya olmuyor :D, yardım lütfen...

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
[MENTION=57111]HypeRcoDe[/MENTION] hala buralardaysan bi sorum var :)

Kendimiz bootable vhd nasıl oluşturabiliriz sızdırılan sürümlerin dışında. Ve içine windows xp kurulu bir vhd dosyası ekleyebilir miyiz başlangıca, xp o dosyadan açılsa?

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
özlemişim forumu :) uzun zaman oldu kusura bakma @__kadıköyRAP__ cevap çok gecikti sanırım :) windows xp yi denedim başarılı olamamıştım. Eğer o sisteme kurmuş bir xp nin ghost gibi bir program ile imajı alınıp daha sonra vhd içerisine o imaj açılırsa belki olur gibi düşünüyorum. bilmiyorum denemek lazım. bootable vhd oluşturmak için gimagex diye bir program var. Bu program .wim dosyalarını vhdnin içine açıyor. ve yaklaşık olarak 2-3dk da windows vista/7/8 kurabiliyorsun böylece :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
özlemişim forumu :) uzun zaman oldu kusura bakma @__kadıköyRAP__ cevap çok gecikti sanırım :) windows xp yi denedim başarılı olamamıştım. Eğer o sisteme kurmuş bir xp nin ghost gibi bir program ile imajı alınıp daha sonra vhd içerisine o imaj açılırsa belki olur gibi düşünüyorum. bilmiyorum denemek lazım. bootable vhd oluşturmak için gimagex diye bir program var. Bu program .wim dosyalarını vhdnin içine açıyor. ve yaklaşık olarak 2-3dk da windows vista/7/8 kurabiliyorsun böylece :)

evet aradan geçen zamanda bi çok kez windows 7 ve windows 8 milestone sürümlerinden kurdum gimagex ile :) ama developer preview ve customer preview gimagex ile olmuyor sanırım, onun yöntemi biraz daha farklı normal kurulum yaparken vhd seçiliyor. Bi kere developer preview kurmaya çalıştım öyle ne o açıldı ne eski sistemim açıldı bayağı uğraştırmıştı :D

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
valla ben şuan o şekilde kullanıyorum.

iso yu mount et
vhdyi mount et
install.wim i vhdye apply yap
easybcd ile vhdyi boota ekle
yeniden başlat
yaptığım bu :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
aynı şekilde yaptım ben de milestone sürümlerini, developer preview'i denemedim ama olmuyor diye okumuştum, oluyor diyorsan öyle yaparım çok kolay bi yöntem çünkü diğer türlüsüne üşeniyorum hala kurmadım windows 8'i :)

spyro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba bu vhd dosyalarını dediğiniz şekilde açtım ve bir tanesi yerel disk c de ne varsa onun için dede aynısı vardı ve boşuna yer kapladığını düşünüyorum sonuçta yerel disk c de de aynıları var ve açtığım dosyaları tekrar kaldıramıyorum hepsi bilgisayarımda görünüyor. Açmış olduğum vhd dosyasındakileri silsem sorun olur mu ? yerel disk c dekiyle aynı olanı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
"belirtilen girişe başvurulmaya çalışılırken hata oluştu, sistem belirtilen dosyayı bulamıyor yav lütfen bu hatayi çzün hiç bişey yapamazmisiniz :((