PC Harici HDD'yi Görmüyor!

Bu konuyu okuyanlar

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bugün eyeq marka 320 gb'lık taşınabilir hdd aldım ancak usb'ye taktığımda pc de gözükmüyor hatta pc hiç tepki vermiyor, flash bellek vs.. taktığımda bu sorun olmuyor. hdd de gayet güzel çalışıyor gibi ışığı yanıyor, ses çıkartıyor. acaba sorun nerde?

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bazi External lar extra guc ister cift usb kullanilrlar boyle birsey olabilir. Eger degilse;
Aygit yoneticisinden diski gorup gormedigini kontrol et. Gormuyorsa donanimsal bir sorun vardir.
Eger goruyorsa, Denetim Masasi - Yonetimsel araclar - Bilgisayar Yonetimi ne gir.
Solda ki menuden Disk yonetimine bas. Buradan diski kontrol et belki formatsiz veya partition bolumlemesi yapilmamis olarak satilan bir urun olabilir.

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şarj cihzı takıp denedim yine olmadı

selim93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarım yönetten disk yönetimine gel orda diski görüyosa ordan diske format at

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aygıt yöneticisinde gözükmüyor.

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar da söylemiş tekrar olacak ama formatlanmamıştır.Bilgisayarım sağ tıkla -yönet-disk yönetimi sağda yeni HDD görnüyorsa ona sağ tılayıp biçilendirmen gerekecek.Kullanım kılavuzunda tarif etmişlerdir.Bazen kutudan ufak bi kağıda yazılır bu tanıtma işi.Gözünden kaçmış olabilir o kağıt parçası.

gunes66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kasanın önündeki yada çoğaltıcı hub usb ye takıyorsan çalışmış gibi gözükür ama bilgisayar görmez birde anakart üstündeki usb yi dene derim

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar firmaya da e-mail attım bu konuda disk yönetiminden biçimlendir demişler ama alet disk yönetimin de de gözükmüyor. ne yapabilirim başka?

Serkannd

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
10
yanında küçük bir cd verdiyseler ordan önce yüklemen gerkeir bendede öyle olmuştu

selim93

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman aldığın yere götür yardım iste kardeş

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
win 98 ve me için sürücü adı altında bi cd vermişler ama benim işletim sistemi xp diye yüklemedim zaten üstünde tak çalıştır vs yazıyordu ama bi deniyim

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
win 98 ve me için sürücü adı altında bi cd vermişler ama benim işletim sistemi xp diye yüklemedim zaten üstünde tak çalıştır vs yazıyordu ama bi deniyim

yeni çıkan harici diskler winxp'de driver istemez.otomatik olarak tanır.eğer hard diskin ışığı yanıyor ama sistemde tepki yoksa şu ihtimallerden biri geçerlidir.

1-eğer ön usb veya hub kullanılıyorsa güç yetmiyor olabilir (kardeşimin bilgisayarında aynı problem var.320 GB microbox hdd ışık yanmasına rağmen sistem görmüyor)

2-kabloda problem olabilir (düşük bir ihtimalde olsa mümkündür)

3-cihazda problem olabilir (bu da düşük bir ihtimal)

4-yine düşük bir ihtimalle sistemde bir problem vardır.

5-bilgisayarın power supply'ı usb'leri beslemeye yetmiyor olabilir.(ki kardeşimde ki problemlerden biri buydu ve power supply'ı değiştirince problem düzeldi)

eğer başka bir pc'ye taktığında çalışıyorsa 2-3. maddeler geçersizdir.

çoğnlukla sorunun kaynağı 1 veya 5.maddeden ileri gelir.

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni çıkan harici diskler winxp'de driver istemez.otomatik olarak tanır.eğer hard diskin ışığı yanıyor ama sistemde tepki yoksa şu ihtimallerden biri geçerlidir.

1-eğer ön usb veya hub kullanılıyorsa güç yetmiyor olabilir (kardeşimin bilgisayarında aynı problem var.320 GB microbox hdd ışık yanmasına rağmen sistem görmüyor)

2-kabloda problem olabilir (düşük bir ihtimalde olsa mümkündür)

3-cihazda problem olabilir (bu da düşük bir ihtimal)

4-yine düşük bir ihtimalle sistemde bir problem vardır.

5-bilgisayarın power supply'ı usb'leri beslemeye yetmiyor olabilir.(ki kardeşimde ki problemlerden biri buydu ve power supply'ı değiştirince problem düzeldi)

eğer başka bir pc'ye taktığında çalışıyorsa 2-3. maddeler geçersizdir.

çoğnlukla sorunun kaynağı 1 veya 5.maddeden ileri gelir.

büyük ihtimalle 5. madde geçerli benim için çok saol

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım Disk yönetiminde görünmüyorsa aldığın yere götürüp göstermen en sağlıklısı.İnternetten almışsan servisine gitmen gerekecek.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
kardes bıle bıle mı yazıosn :D usb okumuo dıe bıos mu guncellenır :D:dil::dil:

Bilmiyosan Öğren Arkadaşım . Yeni Bir Donanum görmüyorsa BIOS güncellenir.!!! Eski sürüm BIOS USB Hup ta Değil Yeni Donanımları Tanımaz Arkadaşım.!

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Antivirus programını pasif yaparak takmayı dener misin ?

tomonay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
selam arkadaş

bu sorun ile bende karşılaştım
aldıgım HHD in kutusunda çıkan kablosu ince ve tekli oldugundan
dolayı laptop tanımadı

gidip ayrıca ikili ara kablo kalın olandan aldım problem çözüldü

nedenide

aktarma işleminde
kablonun birinden güç alıyor digerinden veri
tek olunca kaldırmıyor

teşekkürleri beklerim

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu arada ben satın aldığımda 2 kablo kutudan çıkmıştı.Ben 2 ucuda USB olanı kullandım.Diğer kablo yedek demişti satıcı.Tabi sen 2 ucu USB olanı kullanmışsındır herhalde.

asplus10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bendeki kablo da 2 uçluydu onla kullandım zaten ama sorun usb den gelen güçte herhalde ,makina biraz eski çünkü

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
bendeki kablo da 2 uçluydu onla kullandım zaten ama sorun usb den gelen güçte herhalde ,makina biraz eski çünkü
Usb versiyonuna bakarmısın pc'nin
1,1 ise okumaz
banada yapıyordu eski pc'm :dirol:

Ugur.pc

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Bu kadar kişi bu ufacık şeye çözüm bulamamış ya şaşırdım doğrusu!
Arkadaşım partition magic'i indir Download Partition Magic 8.0 Free Trial - Partition Magic allows you to create, resize and merge partitions.
Daha sonra bilgisayarına kur orada C: ve D: aynı zaman altında İkincil Disk diye birşey görüceksin (hdd in kaç gb ise orada zaten o yazar)
Atıyorum İkincil Disk 320 GB buna sağ tıklayıp biçimlendir daha sonra ona bir harf ata (g: h: ) gibi daha sonra tamam de birkaç uyarı verecek evet diyerek diskini biçimlendirebilirsin .
Not : ( C: veya d: yi formatlayıp burada bana mal etme ben sadece hard disk'ki nasıl biçimlendireceğini anlattım uygulamak uygulamamak sana kalmış)

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Daha öncede Dediğim gibi Başka bir PC de dene O PC de Çalışırsa BIOS Uptade 'yi Dene %100 Çalışacaktır .!!

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Başka pc de denemen şansın yok diyelim.Neden Aldığın yere götürüp göstermiyorsun.Bu kadar adama dert oldu :)Zaten foruma zor giriyoruz.Şu forumu da düzeltemediler.

mavi_mumi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam ben derdimi şöyle çözdüm Wd 1 Tb ürün almıstım içine pcdeki bütün filmleri program oyun kısacası herşeyimi attım birgün taktım pcye araç çubugunda donanımı güvenle kaldır simgesi var görüyor harddiski ama bilgisayarım görmüyor kısacası çok paniğe kapılıp forumlarda araştırma yaptım çok boş bilgiler var yok format atın yok tamire yollayın bu yolla ben kendim çözdüm sizede yararsa ne mutlu birkaç arkadaşı kurtarsak kardır yöntem şu hocam >>>>>>>>>>>>>>> bilgisayarım> sol tık- özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Donanım > Aygıt Yöneticisi > Disk Sürücüleri > Ürün Burada Gözüküyorsa Hadi Geçmiş Olsun Yırttık :D > Ürün veya ürünlere sağ tıklayarak kaldır diyoruz > Bilgisayarımızı yeniden başlatıp > tabi bu arada usb bağlantısı pcden ayrı olacak, pc açıldıktan sonra tekrarda ilk defa tanıtır gibi harici hardiskimizi tanıtıp olayı çözüyoruz <<<<<<<<<<< dediğim gibi ben boyle hallettim bir kişi bile kurtarsak kardır...

expert_man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı sorun bende de var usb kablosunda sorun yok usb giriş yerlerinde mi acaba sorun takıyorum çalışmıyor :(( ne yapabilirim ark ?

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bilgisayarima sag tikla ordan yöneti aç disk yönetiminden bak hardiski görüyormu diye. eğer grüyorsa ordan partition oluştur. görmüyorsa yaz başka şeyler denetelim.

mechulsd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarima sag tikla ordan yöneti aç disk yönetiminden bak hardiski görüyormu diye. eğer grüyorsa ordan partition oluştur. görmüyorsa yaz başka şeyler denetelim.
-----
kardeş benim sorunum o. taşınır harddiskin ışığı yanıyor ama pc görmüyor yönettede görünmüyor. komik olan şu daha önce laptobumda görüyordu başka birkaç pc ye taktıktan sonra böyle oldu. çok bilgi var içinde acil yardım lütfen