İnternetten Böbreğimi Satıyorum!

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
İnternet üzerinden alışverişe başka boyut katan bir genç, böbreğini satıyor. Organ satmanın yasak olduğu ülkemizde bir internet sitesindeki reklam dikkatimizi çekti.

İnternetten alışveriş ve ilan servisleri her geçen gün artarak devam ediyor. E-bay öncülüğünde dünyaya yayılan açık artırma siteleri ve kardeşi olan ilan hizmetleri her zaman doğru şekilde kullanılmayabiliyor. Türkiye'de 22 yaşında bir genç, ilanda söylediği gibi önemli bir konu için mi, yoksa birileriyle dalga geçmek için mi bilinmez, bir böbreğini satışa sunmuş durumda. "Ürünü" ön plana çıkarmak isteyen genç, güneşin altında denize atlarken bir resmini koymuş.

bobrek1237986541.jpg

İlanın Metni

"arkadaşlar benim için hayati önem taşıyan bir konu için böbreğimin birini satıyorum bi arkadaşıma mutlaka yardımcı olmalıyım kötü bir şey yapmamak için bu yola baş vurdum KAN GRUBUM A(+) POZİTİF 22 yaşındayım ACİL"

bobreksatis1237986775.jpg

Şimdi Ne Olacak?

Tahminen haberimizi ihbar olarak değerlendiren adli merciler veya güvenlik güçleri, ilanın kaldırılması için siteye başvuracak ve ardından böbreğini satmak isteyen gencin derdini dinleyecekler. Tabii o vakte kadar doku uyumu sağlayabilecek bir alıcı çıkmazsa...

::
Bu tür ilanlar sizce neyin göstergesi?

Bilgi için: Adoos
Yazan: Mustafa Baltacı
SDN - http://shiftdelete.net

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Yazık varya bu haberleri okudukca ne hale geldik bakarmısınız?..

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Organ bağışı konusnda çok geriyiz. Devletimiz de ne hikmetse bu işin üzerinde ciddiyetle durmuyor.

halbuki bir tek insanın organ bağışlamasıyla bir kaç insankurtuluyor. Kalp, böbrek, göz vs. derken bir insan için hayat ışığı oluyor.

Organ bağışı hususunda çok ciddi şekilde durulmalı, insanların ordan burdan organ nakli için paralar dökerek uğraşmalarına, dolandırılmalarına ve bu şekilde organ satışına gerek kalmamalı.

Allah kimseyi organ nakline muhtaç etmesin.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
O kadar farklı şeyini satan oldu ki bu da bu işlerin yabancısı aklına en güvenli yer sanal ortam geldi. yazık...

K4D!R

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende dalagımı satcam dalaksız gezcem :D

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Dalga geçiyodur.

DogukanDogu

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
ülke bu kadar kötü durumda yani, hani teğet geçmişti? :D

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Hayatı uç noktalarda yaşayan bir genç daha... :D Şakası bir yana umarım kafa buluyordur... Yok eğer tersiyse vah vah...

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Ulke Cok kotu boyutlarda arkadaşlar Alalh yardımcıları olsun.

Miroğlu_80

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Şaka sandım önce şu an hayretler içerisindeyim daha neler duyacağız bakalım Allah fakir fukaraya yardım etsin sonumuzu hayır etsin yazık çok yazık bu insanlığın sonu nereye gidiyor dünyanın sonumu geliyor nedir...

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kişi başına düşen milli gelir 10.000$ değil miydi bazılarının hesaplarına göre? Ekonomi iyi gidiyor diye insanları kandırıyor resmen bu hükümet. İşsizlik oranları her geçen gün artmaktayken böyle bir yüzsüzlük nasıl yapılabilir?

Ayrıca organ bağışı hakkında da söylemek istediğim birkaç şey var. Malesef ülkemiz birçok konuda olduğu gibi organ bağışı konusunda da çok bilinçsiz ve de yetersiz. Geçen günlerde Abbas Güçlü'nün sunduğu Genç Bakış programını seyrediyordum, programın konusu Kök Hücre'ydi. Programa bir baba bağlandı telefon ile. Çocuğu lösemiymiş ve de ilik nakli yapılması gerekiyormuş. 6'da 6 uyumlu bir ilik bulunmuş fakat ilik nakli için hastane 3 yıl sonrası için randevu vermiş. Malesef ilik nakli gerçekleşmeden çocuğu hayatını kaybetmiş. Bunun Kök Hücre ile bir ilgisi yok biliyorum ama bu babanın anlatmak istediği şuydu; organ nakli ile birçok hasta sağlığına kavuşabilecekken yetersiz imkanlar nedeniyle bu tedaviler uygulanamıyor ve insanlar hayatlarını kaybediyor. Buna rağmen bir yandan da Kök Hücre araştırmaları devam ediyor ama biz daha mevcut tedavileri bile uygulayamıyoruz. Bu baba da ülkemizin gerçeklerini insanlarımıza bir kez daha trajik bir şekilde hatırlatmış oldu.