Namaz kılıyormusun ?

Bu konuyu okuyanlar

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Namaz kılıyormusun ?

Evet mi ? Hayır mı ?

Evet ise sorun yok Cenab-ı Allah kabul buyursun İnşallah...

Hayır ise lütfen okuyun ve biraz düşünün...

Neden namaz kılmıyorsun???

Namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa?

Ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep???

Dur ben tahmin edeyim:

Namaz kılacak vaktin yok değil mi? Ya da Namazdan daha önemli bir işin ya da

Allah'a kulluğu unuttuğumuzdan.

Sence hangisi ?

Ama onların da yoktu !!!
anakkalepi8za9xz3.jpg

Ya Bedir Savaşına ne demeli:

Savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu müslümanların karşısında en az on katı düşman vardı, kenara çekilipte namaza duramazdın, ya da namazı kılmıyacaksın değil mi bence en kolayı bu...!?

Ya onlar ne yaptı Peygamberimiz 300 kişilik ordusunu ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi, diğer yarısı daha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı, ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazlarını kıldılar; bitince de diğerleri ile yer değiştirip onlar savaşmaya başladı diğerleri geri çekilip namazı eda ettiler.

Sence onların zamanı var mıydı ?

Ya da bunların zamanı var mı ?

foto01ry2ps9dh3.jpg

namazrazmzndeganwg4hj5vw8.jpg

Yok değil mi ?

Yeriniz mi yok.....?????

Sence onların yeri var mı?

yer1yz6jk3tj2.jpg

yer3bn4lz4iw7.jpg

Bu da tutmadı başka yok mu bahanen ?

Ya da yolculuk yapıyorsundur değil mi, kılacak yer yok ki olsa kılardın...!!!

Peki onların var mı?
image002gq4ed1kw5.jpg

yolcuvi9du4cn4.jpg

Ya da insanlar ne der diye aklına mı geldi ?

Peki ya buna ne derlerdi.....!??

92a6c2d155ep3rg0.jpg

Utanılacak bir şey değilmi.....!!!???

Çok aşırı yogunsun değil mi evde toptan kılarsın hepsini nede olsa kazaya bırakırız öyle kolaylık var...!!!

Bir vakit namazı terkedene 80 sene azâb olunacaktır, şeklinde hüküm yer almıştır buna dayanabilecekmisin ???

Peki ya hiç kılmayan !!???

Allah (cc) buyuruyor ki:
'Kitablarını sağlarından alanlar cennettedirler. Mücrimler hakkında sorarlar: 'Sizi cehennem çukuruna ne sürükledi?' Mücrimler diyecekler ki: 'Biz (dünyada) namaz kılanlardan değildik. Yoksullara yedirmiyorduk. Batıla dalanlarla birlikte dalıyorduk. Kıyamet gününü de yalanlardık. Ta ki ölüm bize gelene kadar (bu hal üzerindeydik) '

(Müddessir Suresi: 40-47)

Cabir ibn Abdullah (ra)'den rivayet edilmiştir. Nebi (sav) buyurmuştur ki:
'İman'la küfür arasındaki şey namazı terk etmektir.'
(Tirmizi: 2618, Kitabu's-Salat: 887 ve İbni Ebi Şeybe İman: 44 sahih olarak rivayet etmişlerdir.)

Bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyorsun, dünyalık için değil mi?

İyi para kazanayım, rahat yaşayayım, param pulum olsun hepsi bunun için değil mi?

Bir daha düşün sen önce, kim götürmüş bir bez parcasından başka bir şey, orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını?

Oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun?

Yaa o zaman ne cevap vereceksin, vaktim yok diyemezsin, yer bulamadım diyemezsin, işim vardı diyemezsin değil mi?

Belki şunu dersin: 'Bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü yoksa kılacaktım ileride namazımı kaza namazıda kılacaktım'... ama senin yaşın genç daha yaşlanınca kılarsın değil mi hem o zaman bol bol vaktinde olacak, ya yaşlanamazsan...?

Ya sen namaz kılmadan, senin namazını kılarlarsa...!!???

namaz2ne0yg7he8.jpg

Ya bu dar ve soğuk kabirde ne diyeceksin ben çok yogundum namaz kılamadım sana kul olamadım mı diyeceksin..........................???

mezar2eg7ya6.jpg

Ya azab bu kadar çetin olursa ya Namazın yoksa..........?

Hesabını veremediğinde en istemediğin azab şekli sana yapılmayacak mı...?
j75465732sc4qk6xo6iwlu6.jpg

Bakamıyormusun yoksa...?

Bunlar kadar genç misin sen, ama bak onlar kılıyor neden?
genel9ku9ct5.jpg

Namaza yetişmek için koşan bir çocuğa Hz.Ömer(RA) 'Sen daha çocuksun bu kadar telaş etmene gerek yok sen daha çocuksun namaz sana farz değil' demişti de çocuk cevap vermişti:

'Amca, amca! Bu işin büğüyü küçüğü olur mu? Daha dün mahallemizde bir çocuk öldü.
Üstelik benden de küçüktü. Ölüm denen gerçeğin büyük küçük ayırdığı yok.
En iyisi her yaşta buna hazır olmalı.

139cz9.jpg

Hem bu yaşta namaza alışmazsam, büyüyünce zor gelebilir.

Sen hâla gencim de...?

Aaa olmadı hastasın değil mi onun için kılamıyorsun, özür dilerim...

Ama iyileşmen için namaz kılman gerektiğini biliyor musun?

Öyle dememiş mi Peygamberimiz 'namazda şifa var' kalk bi kıl bakalım namazını hastalığın kalıyor mu o zaman???

Bak oda hasta üstelik kaç yaşına gelmiş...!!!

koltukta2jq2.jpg

namazju5tm5ui0.jpg

Ama ayakta duramıyorsun değil mi?

namaz241hu5.jpg

Oturarak kıl, oturamıyorsunda (yatalaksın)

Kafanla kıl o zaman, yoksa tamamen felç mi geçirdin (şimdi yırttın galiba) zannetme ki yırttın!!!

O zaman da gözlerinle kıl bak bu kadar kolaylık var, eminim başka bahanelerinde vardır değil mi?

Yaa boş ver hem sen niye namaz kılacaksın önemli olan kalp değil mi? Senin kalbin temiz kılsan ne olacak ki?

O 'Güzeller Güzeli' Hz. Muhammed(SAV)'in kalbi kapkara mıydı, pislik içinde miydi de, ayaklarının altı şişinceye kadar namaz kılardı?

Eee gördün mü kalbin Efendimizin kalbinden de mi temiz acaba???

Değil, değil mi?

muhammed6sekl2.jpg

Bu da olmadı var mı başka bahanen kalmadı mı yoksa uyduracak bir şeyler?

Bahanelerini dinleme(me)k isterim veya dur bunlarıda ben tahmin edeğim...

Sabah namazına uyanamıyorsun, sabahın köründe kim kalkacak ki uykunu mahvedeceksin değil mi?

Ya aşık olduğun kız yada erkek
Seninle sabah 5'de buluşalım deseydi sen ne yapardın saatini kurar erkenden yatardın,

hatta uyanamam diye uyumazdın o gece, peki seni çağıran senin RABBİN...!?
Yaa boşver değil mi????

Ya böyle bir ilan görsen ne yapardın acaba ?

ilan16yyzb0up6yr1.png

Ama gitmezdin değil mi değmez onun için felan uykunu bozmana, sen mi gitmeyeceksin bari yalan söyleme ilk sen olmak için geceyi orda geçirirdin...!!!

Yemeğini yemeden öğleyi geçirmiyorsun belkide zevkini çıkara çıkara
1 saatte yersin yemeği değil mi, yemek daha önemli değil mi ???

Ya ikindi ne olacak ??

Dur şimdi zaten yoruldun bütün gün birde bu arada namaz olur mu ?

Ya akşam namazı ???

Ooo sende yaaa daha eve gidilecek, yemek yenilecek, zaten akşam vakti de kısa yetişemiyorsun degil mi?

Yatsı namazını hiç sorma değil mi ?

O saatte namaz mı kılınır yemek yedik güzelce tıka basa doldum kanepeye uzanıp dizi, film izleme vakti dimi aaa...!!!

kurtxr3lv2dn9.jpg
hatirlasevgilimonff6.jpg
kavakyelleridizisi_Kavak_Yelleri.jpg

Bunlara bulabiliyorsun değil mi vakit aman sende çok oldun dur bi dizi izleyecegiz 1 saat şurda ?

1 :ÖLÜ İSEN

2: DELi İSEN

3: BEBEK İSEN

4: HAYVAN İSEN

5: İNKARCI (KAFiR) İSEN

Ama yok, nasıl olur sen Ölü veya Deli değilsin, üstelik kocaman Adam'sın ve İnsan'sın, Allah korusun Kafir'de değilsin, demek ki NAMAZ'dan kurtulamazsın.....................

Hem bak doğada her şey 'O' na SECDE ediyor sen daha ne duruyorsun ???

image144ok6he2ml8lh9.jpg

Mihraba vuran ışık namaz kılan insan siluetini andırıyor !!!

Ya bu kayaya ne demeli kimbilir ne sırlar saklı...!!!
secdewassersteinry3gt0wn7.jpg

Ağaçlar bile secde ediyor, ibret almalı...!!!

60720634ss6.png

Biliyorum sen onlar gibi namaz kılamazsın, onlar gibi olsan zaten bahane uydurmaz,

namaz kılmak için kendine yollar arardın bu zamanda... Nasıl mı namaz kılacaksın ?

Artık çoğu böyle kılmıyormu dikkatli bakın...???

huuml6li7kj0.jpg

Aah işte !!!

Böyle değil....................

Öyle bir namaz kılacaksin ki Mevlana'ca:

solmenumevlanaix8uk0cx2.jpg

Namaza tekbirle girmek,'İlahi, biz senin huzurunda kurban olduk' demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi gibi, tekbirle namaza başlamak da, 'Allah'ım canımız sana feda olsun' anlamındadır.

Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kulundan ve işlediği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğilir.

Başı rükuda iken 'Hak'kın suallerine cevap ver' diye ilahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.

Tekrar ona, 'Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver' diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.

Var mısın böyle namaz kılmaya ?

Veysel Karani gibi geceleri gündüzleri namazla geçirmeye var mısın?

Öyle güzel bir namaz kılarmış ki mübarek, bir geceyi sadece kıyamda, diğer bir geceyi sadece rükuda, diğer bir geceyi de sadece secdede geçirirmiş...

Hz. Ali(RA) gibi, savaşta yediği okun acısından cıkaramıyorlar, ancak Hz. Ali(RA) namaza durunca çıkarıyorlar hem de kılı bile kıpırdamıyor, soranlara da 'Biz namaz kılarken can kuşumuzu salıveririz' demiş mübarek insan, var mısın böyle namaz kılmaya ?

Hz.Rabia gibi, gözlerinde yaş kalmayıncaya kadar namaz da ağlamaya var mısın?

Ve O GÜZELLER GÜZELİ Peygamberimiz, namazı en güzel kılan O kimse onun gibi kılamazdı, var mısın onun ümmeti olarak namaz kılmaya?

Hadi ey kalbim durma artık tövbe et ve Yaradanına en güzel hamdini sun, temizle kalbini pislikten, dünyalıktan ve kula yakışır bir şekilde MEVLA'ya yaklaş...

Hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür,

siz ondan güçlüsünüz, siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü...

Biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi(RA) ezanı okumaya başladı

Öyle bir namaz kılacaksin ki ezanı okuyan Bilal-i Habeşi olacak, namaz kıldığın yer Mescid-i Haram(KABE) olacak ve İmamın Hz. Muhammed Mustafa olacak ve Hz. Ebubekir, Hz. Ömer,
Hz. Osman, Hz. Ali ve Sahabe-i Kiram ile birlikte namaza duracaksın...

Öyle bir namaz kılacaksın ki, sırat köprüsünün üzerinde olacaksın aşağısı cehennem ve karşısında YÜCELER YÜCESİ ALLAHÜ TEALA ve Meleklerle saf tutarak...

Haydi şimdi namaz zamanı, haydi şimdi kurtuluş zamanı...

Önünde bunlar var... her isteğinin gerçekleşeceği sonsuz yaşam yurdu CENNET var....

KURTAR KENDİNİ...

Lütfen herkese yollayın iyiliği emreden topluluk olalım ve biz de her namaza başlayan kardeşimizle birlikte ecir kazanalım...

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.
(Al-i İmran Suresi, 104)

kaynak : mail kutum

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
güzel bir paylaşım arkadaşım elien sağlık ben mail olarak almıştım mezarı açılan kadının durumu gerçekten çok ibretlik.

musti_x

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güzel paylaşım gerçekten çok etkileyici

candzh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok güzel gerçekten yollayalım arkdaşlara lütfen

yemliha

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sana ne diyebilimki
en büyük dua ile karşılık vereyim
Allah[cc]üstündeki niğmeti tamamlasın

Karsak

Asistan
Reaksiyon puanı
2
çok harika gerçekten çok hoşuma gitti

chatLaqim

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende mail olark almıştm. qerçektn çok qiseL. namaz kılmayanlar inş başlar namaz kılmaya... rabbim bizleri affetsin...

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Çok güzel bi konu ve çok güzel bi soru.Bende size konuylada alakalı bi rüyamı paylaşmak isterim.Ve bu anlatacağım rüyamda doğrudur gençliğimin üzerine yemin ederimki palavra falanda deildir.
2008 yılının eylül ayıydı. Yaşımız gereği artık evlenme çağımızda geldiğinden kız bakma olaylarına başlamıştı ailem. Ona bak buna bak 8-9 yere bakmıştık en aşşa ama kısmet olmamıştı hiçbirisi.Bir gece rüyamda nişanlandığımı gördüm ve 1 hafta içerisindede gene bi kız istenme olmuştu ve işimiz tatlıya bağlanmıştı.Neyse esas rüya ise bu rüyayı gördükten bir gün sonra böyle bilmediğim bi mekandayım sanki bulunduğum yer bi okulun sınıfı gibi kapalı ama büyük bi yer içeride insanlar bankların üzerinde oturuyolar.İçeriye insanlar bi yerden giriyo biyerden çıkıyo.Birden böyle nası deyim çoğumuzunda bildiği bi sinema filmi vardırya çığlık filmi aynı ondaki karaktere benzeyen elinde orak olan birisi geldi ve bi grup insanı aldı götürdü.Bende oturuyorum tabi bakıyorum bu olanlara sanki ilk defa askere giden bi insan gibi heryere herşeye yabancı. Bi ara yanımda birine sordum dedim bu kim bu insanları nereye götürüyo dediki o gelen azrail ve o insanlarıda cehenneme götürüyo.Şok olmuştum hayretler içerisindeydim. Uyandığımda halen gözümün önünden gitmiyodu o hayal meyal da olsa gördüklerim.Zaten o ana kadar allah ta biliyo ya içimde böyle namaz kılıp kılmamakla ilgili rüzgarlar esiyodu bi diyodum sabah başlıyım bi diyodum ayın başında başlarım ama artık bu olaydan sonra kılmazmıyım bu rüya beni uyandırmıştı gaflet uykusundan.Arkadaşlar diyeceğim o ki kılın namazınızı NAMAZ DEMİŞ YOLDA BIRAKMAZ. Allah cümlemizi böyle gaflet uykusundan uyananlardan ve cümlemizi yolundan gidenlerden rızası için yaşayanlardan eylesin...

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Seninle sabah 5'de buluşalım deseydi sen ne yapardın saatini kurar erkenden yatardın,

Yaa boşver değil mi????

Aynen katılıyorum.....;)

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,003
Paylaşımı çok sevdim ama bir yere takıldım. Bedir savaşında askerlerin geriye çekilip namaz kıldığı bir diğer yarısının savaştığı, ve değişimli namaz kıldıkları söyleniyor. Hayatımda böyle bir şey duymadım ve mantıklı mı sizce de?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Paylaşımı çok sevdim ama bir yere takıldım. Bedir savaşında askerlerin geriye çekilip namaz kıldığı bir diğer yarısının savaştığı, ve değişimli namaz kıldıkları söyleniyor. Hayatımda böyle bir şey duymadım ve mantıklı mı sizce de?

102. (Ey Muhammed!) Cephede sen de onların (mü'minlerin) arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında (bir rekat kıldıklarında) arkanıza (düşman karşısına) geçsinler. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin, seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. İnkar edenler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Yağmurdan zahmet çekerseniz, ya da hasta olursanız, silahlarınızı bırakmanızda size bir beis yoktur. Bununla birlikte ihtiyatlı olun (tedbirinizi alın). Şüphesiz Allah inkarcılara alçaltıcı bir azap hazırlamıştır. (Nisa Sûresi, 102)

Kaynak

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu ayet in bedir savasinda geldigi belirtiliyor yanilmiyorsam.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,003
Tamam rise araştırıcam.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Pc meraklısı paylaşımın için çok sağol çok güzel olmuş ...
Namaz kılıyormusun sorusuna gelince
Geçen sene ne güzel düzenli bir şekilde kılıyordum ama bu sene ne olduysa bıraktım bu durumdan kurtulup kılacağım ama artık ergenlik geldi geçti artık gençllik dönemi başladı bana görede en önemlisi gençlikte kılmak

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
gerçekten genç yaşta alışmak gerekiyor. 18'li yaşlarımda kılıyordum. sonra birkaç yıl bıraktım kılmayı, sonra tekrar, ve yine bıraktım, ama şükür 2-3 yıldır elimden geldiğince 5 vakit kılıyorum. kıldığımda rahat oluyorum. hanım artık eskisi gibi bağırıp çağırmıyorsun, kötü de konuşmuyorsun diyor. namaz insanı kötülüklerden, kötü sözden alıkoyuyor gerçekten. Genç arkadaşlar bir an önce başlamalı bence.

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Allah Razı Olsun biliyordum bu yazıyı çok güzel ya çok şükür kılıyorum Allah tüm müslümanlara namazlarını hakkıyla kılmayı nasip etsin.Cennet ucuz değil Cehennem luzumsuz değil ;)

bana en çok koyan buydu açıkcası =)

Yaa boşver değil mi????

Unutmamalı sevgili yi verende Rabbin alanda Rabbin olacaktır elbet...Genç yaşta çok mu tecrübeliyim ne=(

dctor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
değerli kardesım bu kadar zahmet edip bu konuyu bu kadar uzun yazman oyle ıpret alınacak şekilde resımler koyman ve namaz kılanlarla kılmayanların arsındakı farkı bu kadar guzel anlatılmazdı belki ewet bende zamanında ıhmalkar davranarak kılmayanlardan ıdım sonra namaza başladım gordumkı bunca zamanı bır hic yere kaymetmişim dunya hevesıne dalıp gıdıyor ınsan hep daha sonra kılarım dusuncesı diliyorum namaz kılamayan ıhmal davranan kardeslerımde yazıyı okuduktan sonra başlar ewet ilk sorulacak sualda namazdır bu konuya cok onem vermeli eksiklerıyle yapılan tüm ibadetleri rabbım kabul eylesın namaz kılmaya başladıktan sonrakı huzur kılarken alınan lezzet bu anlatılacak gıbı değil ve evındeki bereket allah bağışlamayı ve affetmeyı sever cunku onun rahmetı ve sefaaatı sonsuzdur DEĞERLİ DOSTLAR OO SON NEFES GELMEDEN ONCE HAYDIN NAMAZA

hakimebu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla Allah razi olsun mukemmel bir paylasim olmus emegine saglik rabbim herkese namaz suuru versin insallah

Son mesajlar