Bu şiirlerde şair ne anlatmak istiyor

Bu konuyu okuyanlar

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar asağıdaki şiirlerde şair ne anlatmak istiyor düşüncesi ne birkaç cümle ile açıklayabilen var mı?

Ah Ölüm
Yalancı dünyaya konup göçenler........................ Yunus derki gör taktirin işleri
Ne söylerler ne bir haber verirler....................... Dökülmüştür kirpikleri kaşları
Üzerinde türlü otlar bitenler............................. Başları ucunda hece taşları
Ne söylerler ne bir haber verirler .......................Ne söylerler ne bir haber verirler

Kiminin başında biter ağaçlar .......................................... YUNUS EMRE
Kiminin başında sararır otlar
Kimi masum kimi güzel yiğitler
Ne söylerler ne bir haber verirler

Makber
Eyvah ne yer ne yar kaldı................................... Bir tatlı bakışla bir gülüşle
Gönlüm dolu ah u zar kaldı.................................. Eyyamı hayatımı temam et

Şimdi buradaydı gitti elden .................................Makber mi nedir şu gördüğüm yer
Gitti ebede gelip ezelden ...................................Ya böyle reva mı ey cay-ı dilber.

Ben gittim o haksar kaldı ...........................................ABDÜLHAK HAMİD TARHAN
Bir köşede tarumar kaldı
Baki o enisi dilden eyvah
Beyrutta bir mezar kaldı

Bildir bana nerde nerde Ya Rab
Kim attı beni bu derde Ya Rab

Nerde arayayım o dil rübayı
Kimden sorayım bi-nevayı
Derler ki unut o aşnayı
Gitti tutarak reh-i bekayı

Sür'atle nasıl da değişti halim
Almaz bunu havsalam hayalim.
Çık Fatıma! lahdden kıyam et
Yadımdaki haline devam et

Ölümden Sonrası
Öldük, ölümden bir şeyler umarak.
Bir büyük boşlukta bozuldu büyü
Nasıl hatırlamasın o türküyü,
Gök parçası, dal demeti, kuş tüyü,
Alıştığımız bir şeydi yaşamak.

Şimdi o dünyadan hiçbir haber yok;
Yok bizi arayan, soran kimsemiz.
Öylesine karanlık ki gecemiz,
Ha olmuş ha olmamış penceremiz;
Akarsuda aks´imizden eser yok.
C.SITKI TARANCI

Ölüm Gelmişse
Bitmişse ......................................................................Duyacaksın derinden derine
Kızıllığını avuç avuç içtiğimiz şafaklar ................................Belli belirsiz
Öğleler, ikindiler çoktan geçmişse .....................................Bir gölge düşecek gözlerine
Bir akşamüstü garipliği ............................................. Fakat ağlamıyacaksın, ağlamıyacaksın
Sarmışsa her yeri ....................................................Sen tek gelinim, sen tek kadınım
Güneş devrilmiş....................................................... Sen güzelim, nazlım, bebeğim
Renkler solmuş....................................................... Kadersizim sen
Sesler kesilmişse .......................................................Gülerken ağlayanım, ağlarken gülenim
Son kuşlar da geçip gitmişlerse ufuktan ....................... Varlığım, nedenim, alınyazım benim
Ve çiçekler ............................................................Elbette ağlamıyacaksın
Bükmüşse boyunlarını dalgın dalgın ............................Çünkü sonsuzluklar
Bil ki ölüm saati gelmiştir ........................................ Sonsuz sevenler içindir
Senden uzak, kendimden uzak ................................ Çünkü ölüm
Tüm umutlardan ve her şeyden uzak ....................... Sevmeyi ve ölmeyi bilenler içindir
Ben ölmüşümdür uzaklarda bir yerde ............................................ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN
Gövdesini kurtların oyduğu
Bir ağaç gibi devrilmişimdir

Ölmüş Bir Arkadaştan Mektup
Eskisi gibi yaşıyorum
Gezerek, düşünerek..
Yalnız biletsiz biniyorum vapura, trene
Pazarlıksız alış-veriş ediyorum.

MELİH CEVDET ANDAY

Vasiyet
Dostlarım, toplanın öldüğüm zaman .................................. Yüz yüze getirmez bizi asırlar
Riyayı o günlük bir yana atın............................................Meydana vurulsun saklanan sırlar
Tutunuz tabutun bir kenarından, .....................................Sayılsın şahsıma ait kusurlar
Bir derin çukura fırlatın beni ........................................Korkmayın, içine yalan da katın
Kalınca büsbütün sizlerden uzakta, ..............................Anlayayım kimlermiş dost sandıklarım
Vücudum çürürken kara toprakta, ..................................O muhabbetini kıskandıklarım
Uzanın rahatça sıcak yatakta, ....................................Anlayayım ne boşmuş inandıklarım
Yaşamak gururu içinde yatın ....................................Şu yalan hayatı bana anlatın
ORHAN SEYFİ ORHON

ÖLMEK YASAK
Daha Önce Bıçaktan Hiç Su İçmedim
Hiç Kısılmadı Kerpetene Bıyıklarım
Gururlu Bir Gemiyim Oldum Bittim
Sabah Olur Yelkenlerimi Saklarım
Özgürlük Dediğim Yerde Demirledim

Üstüme Varma Bulutları Tutamam
Böyle Paldır Küldür Gideceklerdir
Gelmezsen Farketmez Kimseyi Aramam
Asıl Sevdiklerim En İçimdekilerdir
Onlarla Yaşarım Eğer Yaşarsam
ATTİLA İLHAN

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Hepsi ölümü ve ölümden sonraki hayatı anlatıyor ilk şiirde Tassavufi şair olan yunus emre Zaten şiiriyle herşeyi açık açık anlatıyor..

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepsi ölümü ve ölümden sonraki hayatı anlatıyor ilk şiirde Tassavufi şair olan yunus emre Zaten şiiriyle herşeyi açık açık anlatıyor..

ok sağol peki her şiir hakkında birkaç cümle ile nasıl açıklanır

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şiir hakkında diyorsan eğer burda çok şiir var :D ödevin var galiba

evet ödev gibi bişey usta fazla yok ya sadece neyi göz önüne alarak falan yazmış bir iki cümlelik

+

lütfen arkadaşlar şairler neyi ön planda tutarak yazmışlar bu şiirleri bir iki cümlelik bilgiler

+
arkadaşlar yardım edecek yok mu şiirden anlayan yorum yapacak ne anlatılmış

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Ard arda yorum yazmayalım lütfen. Forum kurallarına dikkat edelim lütfen.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Ölümün soğuk nefesinin vermiş olduğu ürkek ve karamsar bir ruh haliyle o anı bu dünyada şiirlerinde yaşamışlar. Her ne kadar istekleri bu olmasa da ölümün kaçılmaz sonu karşısındaki biçare hallerini istemeyerek de olsa dile getirmişler.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu siirlerin ortak noktasi olum olsada temasi ve tarzi farkli hepsini tek cumlede aciklamak imkansiz.
Yunus Emre'nin siiri tam degil sanirim:
Bu dunyanin gecici oldugu uzerine denilebilir,
Yani yasamin butun kapilari olume acilir bundan kurtulus yoktur. Hangi yasta olursa olsun olum bir gercekliktir gibi aciklanabilir.

Makber bir ask siir'i dir, sair olen esine yazmistir, biraz olume isyan bulunmakla beraber olumun aci gercegini anlatiyor denilebilir.

Olumden sonrasi siiri yasama sevgisi ve karsiligindaki olumun korkusunu anlatiyor.
Oldugumuzde yasadigimiz guzelliklere ve sevdiklerimize elveda deriz ve karanlik bir alem bizi bekler. Sevdiklerimiz bizi unutur, yok olur gideriz diyor denilebilir.

Ölüm Gelmişse.
Bir ask siiri yine ayrica ayrilik ve sevdiginden uzaklarda kalma anlatiliyor, belkide surgunde yada hapiste olan umutsuz bir adamin sevdigine yazdigi bir siir olabilir.

ÖLMÜŞ BİR ARKADAŞTAN MEKTUP siirinin tek kitasi eksik,
Burda sanirim Ruh'en yasamaya devam eden bir kisilik anlatiliyor.

Vasiyet adli siir olumu islemiyor bu konuda olum gelmisse siirine benzetilebilir.
Burda kisinin yakinlarina ve dostlarina bir isyani var gibi. ayrica yasaminin bosa gectigini pesinden kostugu seylerinde anlamsiz ve degersiz oldugunu anladigini soyluyor.
yine bir kita'si eksik.
Son siir'de olumu islemiyor ayrica bir kita yine eksik.
Ozgurlugu anlatan bir siir denilebilir, kendi basina yasayan kendi dogasinda olan asi ruhlu bir karakteri isliyor.

Eksik kitalari yazma sebebim yanlis bulmak degil aksine siiri daha iyi anlamak icin gerekli oldugundan.

Benim fikirlerim bunlar,
Saygilar.

Haçlı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu siirlerin ortak noktasi olum olsada temasi ve tarzi farkli hepsini tek cumlede aciklamak imkansiz.
Yunus Emre'nin siiri tam degil sanirim:
Bu dunyanin gecici oldugu uzerine denilebilir,
Yani yasamin butun kapilari olume acilir bundan kurtulus yoktur. Hangi yasta olursa olsun olum bir gercekliktir gibi aciklanabilir.

Makber bir ask siir'i dir, sair olen esine yazmistir, biraz olume isyan bulunmakla beraber olumun aci gercegini anlatiyor denilebilir.

Olumden sonrasi siiri yasama sevgisi ve karsiligindaki olumun korkusunu anlatiyor.
Oldugumuzde yasadigimiz guzelliklere ve sevdiklerimize elveda deriz ve karanlik bir alem bizi bekler. Sevdiklerimiz bizi unutur, yok olur gideriz diyor denilebilir.

Ölüm Gelmişse.
Bir ask siiri yine ayrica ayrilik ve sevdiginden uzaklarda kalma anlatiliyor, belkide surgunde yada hapiste olan umutsuz bir adamin sevdigine yazdigi bir siir olabilir.

ÖLMÜŞ BİR ARKADAŞTAN MEKTUP siirinin tek kitasi eksik,
Burda sanirim Ruh'en yasamaya devam eden bir kisilik anlatiliyor.

Vasiyet adli siir olumu islemiyor bu konuda olum gelmisse siirine benzetilebilir.
Burda kisinin yakinlarina ve dostlarina bir isyani var gibi. ayrica yasaminin bosa gectigini pesinden kostugu seylerinde anlamsiz ve degersiz oldugunu anladigini soyluyor.
yine bir kita'si eksik.
Son siir'de olumu islemiyor ayrica bir kita yine eksik.
Ozgurlugu anlatan bir siir denilebilir, kendi basina yasayan kendi dogasinda olan asi ruhlu bir karakteri isliyor.

Eksik kitalari yazma sebebim yanlis bulmak degil aksine siiri daha iyi anlamak icin gerekli oldugundan.

Benim fikirlerim bunlar,
Saygilar.

çok sağolasın süpedsin usta gene ne varsa shiftdelete.net te var