Yüksek cpu ısısı ve cpu kullanımı (çıldırtan sorunlar 2)

Bu konuyu okuyanlar

mekanrock

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Başımda berbat bir sorun var.. İşlemcimin sıcaklığı bilgisayar açılışında 40 derece ile başlıyor 65 dereceye kadar yükseliyor. 5dakika önce 65 dereceydi düşürdüm şuanda 50 civarında ama hala ısı yüksek :( CPU kullanımı %50-70 arası sürekli gidip geliyor bilgisayarda işlem yapamaz hale geldim :(

Ne yapmamı önerirsiniz?

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
65 Derece normal, ben dizüstünde oyun çalıştırdığım zaman 94 dereceye çıkıyor :) Diz üstü kullanıyorsan metal ve ya demir bir tablet üstünde kullan.

mekanrock

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Masaüstü kullanıyorum. CPU ısısı normalse cpu kullanımına ne yapabiliriz?

Phantom_TM

Doçent
Reaksiyon puanı
0
işlemcinin üzerindeki soğutucu ızgaranın ve fanın temiz olmasına dikkat et. bunun yanında soğutucu ızgara işlemciye tam temas etmiyor da olabilir. birde soğutucu ızgaranın temas ettiği yüzeyde termal macun olması gerekir.

bu arada PcMaSTeR'ın verdiği rakamlar normal değil.

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
CPU o kadar fazla kullanılıyorsa bilmediğin bir program bunu bu kadar yükseltiyordur. Virüs gibi birşey olabilir. Ya da sen bir program kurmuşsundur. O bu kadar kastırıyordur CPU'yu. Görev yöneticisinden kontrol et. Boştayken o kadar ısınmaması gerekir. Yük altında sıcaklığın yükselmesi normaldir. Yükün sebebini bulup ona göre bir çözüm üretilebilir.

mekanrock

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Soğutucumu 2 hafta önce değiştirdim ve temiz. Yenisini takarken termal macun sürdüm tamamen temas ettiğini söyleyebilirim. Neden böyle bir sorunla karşılaşıyorum anlamadım..

CPU fanı 2636rpm fazla ses çıkarıyor diye ben bunu AI Suite(asus) programı ile 800-900rpm arasına alıyorum bundan dolayıda bu ısı yükseliyor ama bu kadar yükselmesi normal değil:S

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Normal derken aslında diz üstü bilgisayarlar için söylemiştim. Arkadaşın da dizüstüsü olabileceğini düşünerek :) Masaüstü bilgisayaların soğutma sistemleri daha iyi olduğundan o değerler normal olmayabilir. Dizüstünü açtıktan 5 dakika sonra 55-60 derece oluyor.

mekanrock

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şuanda boşta diyebilirim cpu kullanımı %5-25 arası gidip geliyor. Photoshop'u çalıştırdığım zaman cpu kullanımı %50nin altına düşmüyor.

Şuanda çalışanlar
goreviv8.jpg

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle taktığın fanı tekrar kontrol etmende fayda var.
Fan devirin otomatik olsun.
Bilgisayarını bir süre soğumaya bırak.
Güvenli modda başlatıp, yarım saat sistemi boşta çalıştır, ısı değerlerini al.
Sistemi normal olarak çalıştır, yarım saat sistemi boşta çalıştır, ısı değerlerini al.
Sistemi normal olarak çalıştır, yarım saat sisteme işkence uygula, ısı değerlerini al.
Çıkan sonuçların üçünüde karşılaştır.
Eğer sistem boşta çalışırken, güvenli modda ısı normal, sistemi normal olarak başlattığında ısı değerleri anormal ise (ikisi arasındaki ısıl fark yüksek ise örneğin 20 derece fark gibi...) işletim sisteminin arka planında çalışan bir şeyden kaynaklanıyordur. Bu durumda genel çözüm format oluyor.
Eğer sistem boşta çalışırken, güvenli modda ısı normal, sistemi normal olarak başlattığında ısı değerleri normal ise ve sistemi yüke soktuğunda işlemci çok ısınıyorsa (-ki normal bir durumdur :)) Donanımını iyice bir gözden geçir... Derim...

Biraz kendime bir özgü yöntem, içinde zerre profesyonellik yok... :D

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Photoshop çaşıltırıp fan hızını kısarsan sıcaklık tabiki yükselir. Fanı kendi haline bırak.

Son mesajlar