Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Tasarım:

Yeni Zenfone’larki en önemli değişimlerden birisi tasarım anlamında karşımıza çıkıyor. Çerçevesiz ekran konusunda oldukça iddialı olan Asus, ekran kasa oranını yüzde 90‘a kadar çıkarmış. Hem Zenfone 5 2018‘de hem de Zenfone 5Z modelinde yüzde 90 olan ekran kasa oranına ek olarak, kavisli ekran kullanılıyor.
Asus Zenfone 5Z arka tasarımı ise firmanın yıllardır devam ettirdiği Zen tasarım anlayışını yansıtıyor. Cam arka bölümün ortasında parmak izi okuyucu yer alıyor. Sol kısımda, Sony’nin üst düzey sensörlerinden oluşan iki adet arka kamera, iPhone X’da gördüğümüz çerçeve ile birlikte, alt alta konumlandırılmış. Kameraların altında ise çift tonlu led flaş yer alıyor.
155 gram ağırlığa ve 7.9mm kalınlığa sahip.

Kamera:

İphone X ile Animoji adında Samsung ile AR emoji adında gördüğümüz hareketli emojiler, yüz hareketlerinizi algılayarak ekrandaki karaktere can veriyor. Asus’un bu özelliğe getirdiği en büyük yenilik ise canlı yayın yapabilme yeteneği. Asus’un yeni telefonların birisine sahipseniz ZeniMoji’leri kullanarak Facebook veya Instagram canlı yayını yapabilirsiniz.
Asus, geçtiğimiz sene ‘We Love Photo’ sloganını benimsemiş ve tüm telefonlarında kamerayı öne çıkarmaya başlamıştı. Bu durum tanıtılan 3 Zenfone modeli için de geçerli. Zenfone 5 2018’de ve Zenfone 5Z’de Sony’nin en üst düzey mobil sensörü olan IMX 363 kullanılıyor. 4 yönlü optik sabitleyici ile gelen kamera, f/1.8 diyafram açıklığına sahip. Ana kamerası 12 MP çözünürlüğünde olan telefona bir de RGB renk sensörü eşlik ediyor. Bu sayede daha doğru renklerde fotoğraf çekilmesi sağlanıyor.
Firmanın kamera konusundaki iddiası sadece donanım bazında kalmıyor. Özel bir kamera arayüzü geliştiren firma, PRO kamera modu ve tripod modu gibi özelliklerin yanı sıra 60’ın üzerinde hazır çekim moduna da sahip.
Qualcomm tarafından geliştirilen yapay zeka motoruna Asus’un AI Camera teknolojisi eşlik ediyor. Bu sayede 16 farklı nesneyi otomatik olarak tanımlayarak doğru kamera ayarı yapılabiliyor.
Zenfone 5 2018 ile benzer özelliklere sahip olan Zenfone 5z, Sony IMX 363 sensörünü kullanıyor. Sony’nin en iyi sensörlerinden olan IMX 363, f/1.8 lense ve 4 yönlü titreşim engelleyicisine sahip.
12 MP çözünürlüğünde olan çift kameraya bir de renk sensörü eşlik ediyor. Arkadaki ana kamera 12 Megapiksel çözünürlüğündeyken, ikinci kamera ise f/2.0 değerindeki 8 Megapiksel çözünürlüğünde geliyor. Arka taraftaki ikinci kameranın en önemli özelliği ise 120 derece geniş açı çekimler yapabilmesi.
Asus, Zenfone 5 2018 ve Zenfone 5Z modellerinde NXP 9874 ses işlemcisine yer veriyor.

Yapay Zeka:

Zenfone 5 ve Zenfone 5Z modellerinde Qualcomm tarafından yonga setine entegre edilen özel yapay zeka birimi bulunuyor. Bu birim sayesinde telefona önemli özellikler eklenmiş. Yapay zeka birimiyle birlikte çalışan 8 MP çözünürlüğündeki ön kamera ve sensörler, ZeniMoji adındaki özelliğin çalışabilmesini sağlamış.
Asus’tan yapay zeka için 7 özel işlev;

Qualcomm’un yapay zeka yongasını ZenUI 5 arayüzüne yediren firma, AI Display, AI Ringtone, AI Boost, AI Charging, AI Camera, AI Galery ve AI Photo Learning gibi özellikler sunuyor.
AI Camera özelliği, yukarıda da değindiğimiz nesne tanıma özelliğini sunuyor.
AI Display, ortamdaki renk sıcaklığına, ortam parlaklığına ve telefona bakıp bakmadığınıza göre ekran ayarlarını otomatik olarak değiştiriyor.
AI Rigtone, sessiz bir ortamda bulunduğunuzu anladığında zil sesini kısıyor, yüksek sesli bir ortamda olduğunuzu algıladığında ise sesi sonuna kadar açıyor. Konumunuzu da dikkate alarak, daha doğru tahminler yapmayı amaçlıyor.
AI Boost özelliği ise şimdiye kadar ilk kez gördüğümüz bir işlevi temsil ediyor. Yapay zeka sistemi, o an açık olan uygulamanın özelliklerine göre sistemi optimize ederek performansın artmasını sağlıyor. Firmanın iddiasına göre %30’a varan performans artışları yaşanabiliyor.

İşlemci, Pil ve Depolama:
Asus Zenfone 5 2018, Qualcomm’un orta-üst seviye yonga seti olan Snapdragon 636 ile geliyor. 4/6 GB RAM’e sahip olan telefon,
Adrone 509 grafik işlemcisine sahip olan telefonda 64 GB dahili hafıza, çift sim kartta da çalışabilen VoLTE ve QuickCharge 4+ destekleyen her iki modelde 3300 mAh batarya bulunuyor.
Qualcomm’un en üst seviye yonga seti olan Snapdragon 845, Asus’un amiral gemisi olan Zenfone 5Z’de kullanılıyor. 10 nm üretim teknolojisiyle üretilen yonga setinde 8 çekirdekli üst düzey işlemciler ve Adrone 630 grafik işlemcisi bulunuyor.

Ekran:

6.2 inç 19:9 ekran ekranla geliyor. Ekranın çözünürlüğü ve piksel yoğunluğu 1080x2246 (FHD+) Pixel, 402 PPI olarak tercih edilmiş.
Super IPS+ ekran ile gelen Zenfone 5, %90 ekran/kasa oranı ile dikkat çekiyor. 550 nit parlaklığa sahip olan bu ekran %96 NTSC P3 renk gamını destekliyor.

Ses,Bağlantı ve İşletim Sistemi:

Üst kısımlarında yer alan stereo çift hoparlöre
ve 3.5 mm kulaklık girişine bu amfiden ses veriliyor.
Çift sim kartı ve micro kartı aynı anda çalıştırabilen telefon, çift VoLTE desteğiyle iki adet 4G sim kartı şebekeye bağlı tutabiliyor.
ZenEar S adını taşıyan kulaklıklar, Hi-Fi ses tutkunlarının aradığı Hi-Res desteğine sahip. Bu sayede yüksek kaliteli –FLAC formatındaki- müziklerinizi kalite kaybı yaşamadan dinleyebileceksiniz.
Kulaklıkta Hi-Res desteğine ek olarak, DTS Headphone:X teknolojisi de bulunuyor.
WiFi 802.11 ac desteği, Bluetooth 5.0, USB Type-C (USB 2.0) tercih edilmiş.
Ayrıca Zenfone 5 ve 5Z kutu içeriğinden Android Oreo (8.0) ile çıkmakta.

Asus Zenfone 5z, Türkiye’de 3699 TL satış fiyatına sahip olacak. Oldukça sınırlı sayıda ilk parti ürünlerden 3299 TL kampanyalı fiyatıyla satın alınabilecek.
Türkiye’de ön siparişe sunulan Zenfone 5’in fiyatı 1.999 TL olarak açıklandı. Ön sipariş sonrası fiyat 2.299 TL‘ye çıkacak. Segmentine göre sunduğu özelliklerin yanında uygun fiyatı ile de dikkat çeken Zenfone 5 ve Zenfone 5Z, çerçevesiz ve çentikli telefon almak isteyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir telefon.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Fruit Phone X :D
Yararlı konu olmuş eline sağlık. :)

Omerov

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Merhaba
5Z' yi almış bulunduk. Detaylı inceleme için zamanım olamayabilir ancak sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabilirim.
Not 4' ten geçiş yaptım. Rakamların dediğine göre "dağlar kadar fark var" ancak kullanıp daha detaylı göreceğiz.

İlk gözüme çarpan eksiklikler:
Always On özelliği yok (muş).
Parmak izi okyucusu 10 sefer denediniz diyelim 3' ünde başarısız. Diğer telefonlarda durum nedir bilmiyorum.
Performans gayet iyi şimdilik. Clash of Clans ve Hitman Sniper oyunlarında denedim performans iyi ancak grafiklerde dağlar kadar farka rastlamadım.
Çoğu sistem uygulaması yok mevcut Google'un uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Mail, müzik ve s.
Kılıf ve aksesuar bulmak zor.

İlk gözüme çarpan artı yönleri:
Ekrana çift tıklayarak açma, selfi çekerken deklanşör tuşunu yukarı kaydırınca zamanlamaya alma, son uygulamalar tuşuna uzun tıklayınca ekran görüntüsü alma gibi daha sayamadığım günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok özelliği var. Ve daha güzeli bunlar parametrik, değiştire biliyorsunuz.
Tasarım ve Ekran kalitesi gayet güzel. Ses gayet tatmin edici.
Diğer detayları da kullandıkça yazmayı düşünüyorum.
Herkese iyi forumlar dilerim.

KutayB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya 1 2 haftaya zenfone 5 z alıcam sanırım ama kafama takılan bi soru var gfx tool gibi uygulamalrla pubg mobile 60 fps full hd oynatır mı? her ne kadar piyasadaki en iyi telefonlardan biri olsada içimde kaldı.

Yavuz Aslan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Asus Zenfone 5Z kullanan arkadaşlar kamera, hız, ekran parlaklığı ve memnuniyet derecenizi öğrenebilir miyim? S7 Edge'den sonra geçilir mi?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ya 1 2 haftaya zenfone 5 z alıcam sanırım ama kafama takılan bi soru var gfx tool gibi uygulamalrla pubg mobile 60 fps full hd oynatır mı? her ne kadar piyasadaki en iyi telefonlardan biri olsada içimde kaldı.
Gfx tool gerekmeden hdr ayarlarda 60 FPS oynatir hdr diyorum ultra HD hiç bir cihaz için açık değil iPhone x ve S9 Plus dahil

LoN3Ly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yakın zamanda alacağım zenfone 5 i şu dolar kuru telefona bildiğin 600 tl zam getirdi kötü oldu

Valiente

Asistan
Reaksiyon puanı
336
Zenfone 5z almaya karar verdim ama satılık sıfır şekilde büyük satıcılarda stokta bulamıyorum..

Tugay Talha İçen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar 1 ay önce Asus zenfone 5 in yeni modelini(ASUS_X00QD) aldım bugün bir arkadaşım aradı, konuştuk sonra telefonu kapattım, kapattıktan sonra güç düğmesine tıkladığımda ekran açılmadı sonra kapatma düğmesine baya basılı tuttum telefon kapansın diye ama hiçbir şey olmadı. Şarja falan taktım bir şey olmadı.Çözümü konusunda bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim

Son düzenleyen moderatör:

Valiente

Asistan
Reaksiyon puanı
336
Merhaba
5Z' yi almış bulunduk. Detaylı inceleme için zamanım olamayabilir ancak sormak istedikleriniz olursa yardımcı olabilirim.
Not 4' ten geçiş yaptım. Rakamların dediğine göre "dağlar kadar fark var" ancak kullanıp daha detaylı göreceğiz.

İlk gözüme çarpan eksiklikler:
Always On özelliği yok (muş).
Parmak izi okyucusu 10 sefer denediniz diyelim 3' ünde başarısız. Diğer telefonlarda durum nedir bilmiyorum.
Performans gayet iyi şimdilik. Clash of Clans ve Hitman Sniper oyunlarında denedim performans iyi ancak grafiklerde dağlar kadar farka rastlamadım.
Çoğu sistem uygulaması yok mevcut Google'un uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Mail, müzik ve s.
Kılıf ve aksesuar bulmak zor.

İlk gözüme çarpan artı yönleri:
Ekrana çift tıklayarak açma, selfi çekerken deklanşör tuşunu yukarı kaydırınca zamanlamaya alma, son uygulamalar tuşuna uzun tıklayınca ekran görüntüsü alma gibi daha sayamadığım günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok özelliği var. Ve daha güzeli bunlar parametrik, değiştire biliyorsunuz.
Tasarım ve Ekran kalitesi gayet güzel. Ses gayet tatmin edici.
Diğer detayları da kullandıkça yazmayı düşünüyorum.
Herkese iyi forumlar dilerim.
Sizin gibi Note 4 ten geçiş yapacağım.Telefonu kullandığınız bu sürede edindiğiniz bilgileri yazarsanız memnun olurum.Asus size güven veriyor mu?