FX 8320 İşlemciye Anakart Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar yeni bir sistem topluyorum şu an için Amd fx 8320 işlemci aldım fakat anakart konusunda kararsız kaldım genellikle render ve aranje çalışmalarıyla uğraşacağım fakat arada bir oyunda oynayabilirim :)

MSI 970 GAMING AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart almayı düşündüm fakat biraz araştırma yapınca bu anakartta kuzey köprüsünde aşırı ısınmadan dolayı şikayet eden ve mağduriyet yaşayan insanlar olduğunu gördüm

Asrock 970A-G/3.1 AMD 970 2400MHz O.C DDR3 ATX Anakart (ASR970A-G31) bunu buldum sonra fakat ürün tr pazarına yeni girmiş pek bi yorum bulamadım hakkında

ve bir de
Asus M5A97 LE R2.0 AMD 970 1866MHz DDR3 ATX Anakart

son olarak

Gigabyte GA-970A-DS3P AMD 970 2000MHz DDR3 ATX Anakart

bunlardan hangisini tercih etmeliyim yada sizin önerebileceğiniz bir kart varmı arkadaşlar bütçe max 460 tl

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Öncelikle FX işlemci devri çoktan bitti Ryzen bir sistem dizebilirdiniz. Neden böyle bir seçim yaptınız? Anakart konusuna gelecek olursak, Asrock 970A-G/3.1 AMD 970 2400MHz O.C DDR3 ATX Anakart (ASR970A-G31) diğerlerine göre donanımsal, yapısal ve görünüş olarak çok daha iyi bir konumda. Zira daha önce kullanan arkadaşım vardı. Asrock almanı öneririm.

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci çekirdek sayısı önemliydi benim için o yüzden o seçimi yapmıştım ryzenleri pek bilmiyordum açıkcası bi bilgiye sahip değildim bu anakartlar fx 8320 ile uyumlumudur ? önerdiğiniz .. işlemciyi sonraki evrelerde ryzen e yükseltebilirim

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
işlemci çekirdek sayısı önemliydi benim için o yüzden o seçimi yaptım bu anakartlar fx 8320 ile uyumlumudur ? önerdiğiniz
Hayır arkadaşın belirttiği anakart uyumsuzdur. Elinizdeki işlemciyi satıp, Ryzen yani AM4 bir sistem toplayın.

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır arkadaşın belirttiği anakart uyumsuzdur. Elinizdeki işlemciyi satıp, Ryzen yani AM4 bir sistem toplayın.
hocam işlemciyi almış bulunmaktayım şu an itibariyle öyle bi şansım yok elde olan materyallerle mecburen bi sistem toplamalıyım o yüzden bu işlemciye uygun bir anakart tavsiyesinde bulunursanız belki sonraki dönmelerde yükseltme şansım olur işlemciyi o yüzden bu işlemciye uygun ama sonraki zamanlardada işlemciyi yükseltecek olursam onuda destekleyen bi anakart tavsiyeniz varmıdır acaba
--- Gönderi Güncellendi ---
Asrock 970A-G/3.1 AMD 970 2400MHz O.C DDR3 ATX Anakart (ASR970A-G31) ' a

hyper t4 soğutucuyu monta edebilirim değil mi ?

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ram önerisinde bulunabilirmisiniz peki son olarak ve ayrıca sağol kardeşim bi tek sen cevap veriyorsun
eski ekran kartım Geforce Gt 630 onu da bu kartta kullanabilirmiyim ? uyumlumu acaba bilgin varmı

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
ram önerisinde bulunabilirmisiniz peki son olarak ve ayrıca sağol kardeşim bi tek sen cevap veriyorsun
eski ekran kartım Geforce Gt 630 onu da bu kartta kullanabilirmiyim ? uyumlumu acaba bilgin varmı
Rica ederim ne demek. :)
Kaç gb ram düşünüyorsunuz?
Ekran kartın uyumlu takabilirsin.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
hocam işlemciyi almış bulunmaktayım şu an itibariyle öyle bi şansım yok elde olan materyallerle mecburen bi sistem toplamalıyım o yüzden bu işlemciye uygun bir anakart tavsiyesinde bulunursanız belki sonraki dönmelerde yükseltme şansım olur işlemciyi o yüzden bu işlemciye uygun ama sonraki zamanlardada işlemciyi yükseltecek olursam onuda destekleyen bi anakart tavsiyeniz varmıdır acaba
Asrock 970A-G/3.1 AMD 970 2400MHz O.C DDR3 ATX Anakart (ASR970A-G31) ' a

hyper t4 soğutucuyu monta edebilirim değil mi ?
Evet montaj edilebilir. Dediğim gibi Asrock'u öneririm. Ses yongası vb çok daha iyi.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Evet takabilirsiniz sorun olmaz. RAM olarak;
CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Ram
Bütçeniz yeter ise;
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Kırmızı Soğutuculu Ram
Bunları alabilirsiniz.

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok sağolun ilginiz için bütçe olarak daha uyguna 16 gb başka ram bulabilirmiyim ?

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Bütçeniz nedir?

tonmaister23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
400- 450 ayırabilirim ram e ve ayrıca hazır sizi yakalamışken sorayım :) pc de hem hdd hem ssd aynı anda kullanmanın avantajı nedir acaba ? yani ben sadece ssd kullanamazmıyım hdd yerine.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Ram
Bu ramin aynısından iki tane alabilirsin.
çok sağolun ilginiz için bütçe olarak daha uyguna 16 gb başka ram bulabilirmiyim ?
400- 450 ayırabilirim ram e ve ayrıca hazır sizi yakalamışken sorayım :) pc de hem hdd hem ssd aynı anda kullanmanın avantajı nedir acaba ? yani ben sadece ssd kullanamazmıyım hdd yerine
Sistem de hem HDD hem de SSD kullanalibirsin. Windowsunu SSD'ye kurarsın. Oyunlarını, müziklerini, dosyalarını vb. şeyleri ise HDD'ye koyabilirsin. SSD'ye Windows kurmanın espirisi şu, bilgisayarın hem daha hızlı açılır hem de daha performanslı olur.
Bu arada kafana bir şey takıldığı zaman yeni konu açabilirsin. Ama konu açmadan önce konunun çözümü var mı bakmalısın.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
400- 450 ayırabilirim ram e ve ayrıca hazır sizi yakalamışken sorayım :) pc de hem hdd hem ssd aynı anda kullanmanın avantajı nedir acaba ? yani ben sadece ssd kullanamazmıyım hdd yerine.
RAM olarak 2x8 16 GB en uygunları onlar. Dilerseniz 8 GB alıp ileride yükseltebilirsiniz.
Dilerseniz de Vatan'dan verdiğim linkteki 2x4 RAM'ı alabilirsiniz. Diğer konuya gelecek olursak, HDD'ye oyun, arşiv vb. olarak kullanabilirsin. SSD'ye ise işletim sistemini ve sık kullandığın birkaç programı kurarsın(Google Chrome vb.). Sistem çok daha hızlı ve stabil olur.

xcopyy38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlamadığım bir nokta var konu hort olacak fakat adam kendine göre sistem toplamış bütçesine göre neden daha FX eskide kaldı neden topladınız diyorsunuz ? Bütçesi buna yetiyorsa en iyi seçimi yapmış neden borca girerek kendini sıkıntıya sokarak daha yeni sistem toplasın ki ? FX serisi halen yeterli işlemcilerdir overclock konusunda da gayet başarılı.Bende MSI Gaming 970 anakart var kullanıyorum 1 seneden beri o dedikleri ısınma sorunu kesinlikle yok yaşayan varsa normaldir elektronik bir ürün sorun yapmıycak diye kimse garanti veremez zaten ama ben sorunsuz kullanıyorum anakartı.Asrock olanı bende araştırdım yeni çıktığı için almadım gittim MSI Gaming 970 aldım çokta memnunum özellik olarak 1 tık üstte olabilir Asrock ama bilindik marka almak daha iyi bence.Ayrıca kutu içeriğide yetersiz MSI Gaming 970'e göre çok sadece kutusu ve kutu içeriği var unbox videolarını izlemiştim.Sonuç olarak lütfen bu daha iyiydi şunu alsaydın demeyin insanlar paralarına göre hareket ediyor.