PHP Admin menüsünde CSS/İNDEX hükmetme

Bu konuyu okuyanlar

ledpasaji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar,

Ben wordpressteki admin'den anasayfa ve css değiştirmek istiyorum. Admin paneli üzerinde ufakta olsa bilgi verebilecek arkadaşlar var mıdır? Birde bu AMP olayı için herhangi bir çözüm üretebilen oldu mu acaba :D ?

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Merhaba,

Sorunuzu açık ve net anlatamamışsınız maalesef.
- Wordpress yönetim panelinde bulunan tema ayarlarındaki css bölümünden css düzenleme işlemini yapabilirsiniz.
- AMP için ise birden fazla Wordpress eklentileri mevcut. Bunlardan birini kullanabilirsiniz.

ledpasaji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hakılısınız. Genel olarak yazıyorum. Kendi PHP yazılımında admin kısmında .css/.php veya .txt uzantılı dosyların içeriğini admin kısmında görerek değiştirmek istiyorum. Wordpressteki düzenleyici kısmında; footer.php style.css gibi dosyları kendi PHP yazılımında değiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim.

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
@ledpasaji merhabalar kardeşim,

Şimdi sana basitce anlatmaya çalışayım şu css olayını.. Söyleyeceğim şekilde işini görecektir.

1- Sitende aktif olarak kullanılan .css dosyasının sayfanızda kaçıncı satırda olduğunu ( çağırıldığını ) öğrenin. sayfa kaynağını göster diyerekten hemen bakabilirsiniz.

2- Aktif olan .css sayfasının hemen altına php değişkenlerinizi oluşturun.. yada merkezi olmasını istiyorsanız ( mantıklı olanda bu ) bir php dosyası oluşturup aktif çağrılmış css nin hemen altına inculede ediniz..
örneğin ;
<?php include 'yeni_style.php'; ?>

yeni_style.php içeriği de şöyle olmalı... ( istediğiniz değerleri oluşturduğunuz değişkenlere atayınız..)
$color_icin = "red";
$yazi_icin = 25px;
$uzunluk_icin = 20px;
$border_icin = 4px;

3- Sonra aktif olan .css dosyasının içindeki hangi değerleri kullanmak istiyorsunuz onları belirleyin..
örneğin;

.arkaplan{
color:red;
border : 1px solid yellow;
}

.main{
color: green;
font-size: 17px;
width: 34px;
}

4- Belirlemiş olduğunuz bu değerleri olduğu gibi inculde ettiğiniz satırın altına açık bir şekilde yazın ve değişkenleri ilgli alanlara yerleştirin.
örneğin;

.arkaplan{
color: <?php echo $color_icin; ?>; // değeri yerine yerleştirdik.. diğer değerler içinde aynısını yapman gerekecek
border : <?php echo $border_icin; ?> solid yellow;
}

.main{
color: <?php echo $color_icin; ?>;
font-size: <?php echo $yazi_icin; ?>;
width: <?php echo $uzunluk_icin; ?> ;
}

5- Tabi siz yeni_style.php içinden girip manuel olarak değiştirmek istemiyorsunuz.. bunun içinde veri tabanında bu alanlar için bir tablo oluşturmanızda fayda var. yani yeni_style.php sayfasına verileri, değerleri veritabanından çekeceksiniz.. Tabii veritabanınada admin panelinden bu değerleri insert edebileceğiniz bir form oluştumanız gerekecek.

olay çok basit aslında..

yukarıda anlatmış olduğum durumu yapmanın farklı yolları da mevcut. session ile de tutabilirsiniz değerleri geçici olarak yada çoklu kullanıcılı sistemlerde değerleri kullanıcı ID değerine bağlantılı olarak da çağırabilirsiniz. her kullanıcı için farklı bir renk seçeneği olmuş olur.
takdir sizin.

kolaylıklar dilerim.

ledpasaji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Söylediğiniz şey gayet hoş ama benim demek istediğim tam anlamıyla şu, Görünüm ve düzenliyici kısmındaki tüm tema dosyalarına (.js/css/php) klasörleri listeleyerek textarea aracılığı ile yapmak. Wordpressteki gibi klasör içindeki tüm tema dosylarını güncellemek. Önce klasörleri çağırmak sonra klasördeki .js dosyasını textarea ile düzeltmek gibi nasıl bir yöntem yapabiliriz.