Nasıl teknoloji editörü olunur? (Haber yazanlar)

Bu konuyu okuyanlar

IKrakeN8

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Ne okumak gerekiyor ? okumadan olunuyor mu ? nasıl olabilirim ? bu işe nasıl başlayabilirim ?

IKrakeN8

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Kimse mi bilmiyor :D

IKrakeN8

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Kimsenin bir bilgisi yok mu ??

soulyarose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunun için bir şeyler okuyup yazman gerekmiyor biraz merak biraz ilgi ve noktalama işaretlerine dikkat etmek lazım ( konuyu hortlatmış gibi oldum kusura bakmayın ve son olarak benim gibi böyle düz yazma araya virgül nokta falanda koymak gerek :D )

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
Bende Merak Ettim

mcgregor1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kitap okumayı, yazı yazmayı seviyorsanız, dünyaya karşı meraklıysanız rahatlıkla olabilirsiniz.

Ama başkasının sitesinde editör olacağınıza kendi sitenizi kurup onu büyütmenizi tavsiye ederim ;)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
herşeye maydanoz olma eğilimin çok yüksek ise kendini geliştirmeye açıksan mümkün olabilir...

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Meraklı, ilgili ve bilgili olmanız gerek, çünkü; her geçen gün ilerleyen teknolojiye adapte olabilmeniz gerekiyor.
Farkli ve ilgi çekici Detaylara girebilmelisiniz, bu konularinizi daha akıcı kılar.
Tabii telaffuz da önemli, uslubunuz kendinize has olursa kim tutar sizi :))

yuzugullu

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Öncelikle teknolojiyi sevmen ilgi duyman gerekli. Tüm teknoloji haber sitelerini takip etmeli ünlü tüm firmaların yeni ürünleri hakkında bilgi olmalısın. Kısacası ilgi,bilgi,sevgi:)

ContentWriter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kelime dağarcığının geniş olması gerekiyor, aksi takdirde yazıyı yazarken armut gibi kalıyorsun. Cümle türetemezsen makale de yazamazsın, haliyle kimse sana iş vermez.

Her şeyi oku; dergi, kitap, internet makalesi, blog... Hepsi işine yarayacaktır.
Okumadan olmuyor.
Büyük forumlarda ilan açarak iş alabilirsin. WMARacı, r10.net gibi...

Başarılar...

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Ofis ortamlarında iş bulman lazım gerekli olan eğitimi aldıktan sonra

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
2015 yılı Eylül ayında SDN'de çalışmaya başladım. Yaklaşık 2 buçuk yıl oldu diyebiliriz.

Öncelikle bu işin okul ile alakası yok, zira ben başladığımda liseden yeni mezun olmuştum. Teknoloji dünyası hakkında bilgi dağarcığının geniş olması, geçmişte yaşanan olayları vs. bilmen lazım. Yani, teknolojiyi yakından takip etmen gerekiyor.

Yeni teknolojilere ve geçmişte yaşananlara neden hakim olmam gerekiyor? diye soracak olursan; Detaylarını bilmediğin bir konuyu insanlara kolay bir şekilde anlatamazsın.

Ama başkasının sitesinde editör olacağınıza kendi sitenizi kurup onu büyütmenizi tavsiye ederim ;)

Bunu deneyen onlarca kişi gördüm. Hepsi 5 - 6 ay sonra pes ediyor. Anlayamadıkları bir şey var; Bugünün şartlarında sadece haber yazarak teknoloji sitesi kurup büyütemezsin.

Her gün 20 - 30 tane haber giren rakiplerin ile yarışabilmen için bir editör kadrosu kurman gerekiyor. Finansmanı nasıl sağlayacaksın?

Zira, oldukça üst seviye bir rekabet var. Bu durumda yeni nesil cihazları incelemen, video içerikler üretmen gerekiyor. Ancak, yeni kurulmuş sitelerin hiç birine markalar bu desteği sağlamıyor, sağlamaz.

Ofis ortamlarında iş bulman lazım gerekli olan eğitimi aldıktan sonra

İnternet bağlantısı ve bir bilgisayar yeterli. Zira, teknoloji sitelerinin haber yazan editör kadrolarının büyük bir kısmı freelancer olarak, uzaktan çalışan yazarlardan oluşuyor.

Böylece, ofise gitmek için yolda harcanan zamanı haber yazarak değerlendirebiliyor, yorgunluğu minimum seviyeye indirebiliyorsun.

SDN için içerik üreten arkadaşlarımızın hepsi, Türkiye'nin farklı noktalarında yaşıyor.

Tabi, bu söylediklerim benim gibi dış yazar olarak çalışmak isteyenler için. Benim teknoloji editörü olarak bir kariyer planım yok. Eğer bu işi meslek haline getirecekseniz ofis konusunda haklısınız.

Para fazla yok, iyi düşün.

Bu sizin çalıştığınız ortama ve onlara sunduğunuz hizmete göre değişir.

Son düzenleme:

Berkin Kayalar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yaklaşık 1 yılı aşkındır SDN'de yazıyorum. Daha uzun bir sürede olabilir.

Öncelikle önemli olan bir şey var. Bunu bir hobi olarak, ek iş mantığıyla mı düşünüyorsun yoksa hayatını idame ettirebilecek bir iş olarak mı?

Eğer hayatını idame ettirebilecek bir iş olarak düşünüyorsan, ofis ortamında tam zamanlı çalışmak şart. Dış yazar olarak ancak ek iş olabilir düşüncesindeyim.

Teknoloji editörlüğünün akreditasyonunu sağlayan, onu bir meslek haline getiren bir bölüm yok benim bildiğim kadarıyla. Yani en yakın gazetecilik var ve yayıncılığa dair bölümler var ancak gidip gazetecilik okuyup teknoloji sitelerinde editör olma imkanı yok gibi bir şey. Zaten sektöre bakarsanız çoğunlukla teknoloji editörlerinin ilginç bölümleri okumakta olduğunu veya oralardan mezun olduklarını görürsünüz. (Ör. İngilizce Mütercim-Tercümanlık)

Çünkü buradaki önemli nokta, senin kendini ne kadar geliştirdiğin.

Peki kendini geliştirmek nedir? Şöyle bir kaba taslak sıralayalım;

1.) Teknolojiye dair her şey hakkında bilgin olmak zorunda.

2.) Gerçekten iyi İngilizce bilmek, şart. Yok yani şart bu olacak. Bugün hangi mesleği yapacaksan olursan ol, İngilizce bilmezsen yaşayamazsın.

3.) İyi bir Türkçe şart. Yazım yanlışları gözden kaçabiliyor, ben de kaçırıyorum. Word'de yazıp, defalarca kez imla hatalarını kontrol ettiğim oluyor. İyi Türkçe'den kastım, karşıdakine düzgün, sıkmadan ve akıcı bir dil ile olan biteni düzgünce aktarabilmen.

4.) Bolca sabır :)

5.) İşi yapmak için yapmamak. Yani benim ne kadar kazandığım veya kazandığımdan memnun olduğum hiçbir zaman önemli olmadı. Ben bir kere bile kazandığım parayı gözlemedim veya onun için çalışmadım. Teknolojiyi seviyorum, insanlarla paylaşmayı seviyorum. Her iş bir deneyimdir. Takım çalışması bir deneyimdir. Bunlar için girdim buraya.

Bunlar dış yazarlık için benim nezdimde gerekli olan şeyler. Ayrıntıya girersem, daha çok şey var lakin kaba taslak durumlar budur. Tabii ki de iletişim, en önemli etkenlerden birisi. Onu yazma gereği duymadım. İletişiminiz iyi olmazsa ne bir yere çalışmaya girebilirsiniz, ne de kendinizi orada tutabilirsiniz.

Peki ofis ortamında tam zamanlı çalışmaya gelirsek, benim bu konuda deneyimim oldukça az. Bir süreliğine kısa süreli bir deneyimim oldu. Ancak orada işin içine video içerikleri girdiği için, iş dallanıp budaklanıyor.

Ama buradaki yazılanlara müteakiben;

Para fazla yok, iyi düşün.

Bu tamamen sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlıdır.

herşeye maydanoz olma eğilimin çok yüksek ise kendini geliştirmeye açıksan mümkün olabilir...

Neden bilemedim ama çok hoşuma gitti bu yorum. Evet maydonozluk bence gerekiyor. Girişken olmak lazım bir kere öncelikle. Girişken olmadan olmuyor :)

Kitap okumayı, yazı yazmayı seviyorsanız, dünyaya karşı meraklıysanız rahatlıkla olabilirsiniz.

Ben normalde aynı zamanda sistem yöneticiliği yapıyorum, bir çok sitede editör olarak değilde sistem yöneticisi olarak görev aldım. Kendi sitenizi kurup büyütmek, bu şartlarda artık imkansız denilebilir.

Bir 10 yıl önce olsaydı, evet bende bu görüşü sunardım. Ancak tren kalktı. Farklı bir şey sunamadığınız sürece ki basın ve yayıncılıkta kolay kolay taşlar yerinden oynamaz, (Halen gazetenin, dijital yayından önemli olduğu bir dönemden bahsediyoruz) başarılı olmanız mümkün değil.

muskecan

mustafakemalcan.com
Editor
Reaksiyon puanı
10
Çok zor bir iş değil emin olabilirsiniz :) Berkin'den daha da eskiyim ben SDN'de. Yeterli bilgi birikimi ve özgüvene sahip olduktan sonra Türkçeye gereken özeni gösterdiğiniz takdirde editör olmanız hiç de zor değil.

ilkker

SDN Editörü
Editor
Reaksiyon puanı
15
Bu işi para için değil zevk ile yapman gerekiyor. On numara İngilizce bilsen de bu işi severek, isteyerek yapmazsan olmuyor. Çünkü haber yazmak sadece çeviri yapmaktan ibaret değil. Habere yorum katman, eski bilgilerinden bir şeyler eklemen gerekiyor. Bu sebeple ilgi alanına giren ya da yazacağın teknoloji ile ilgili haberleri sürekli takip etmelisin. Daha önce şöyle şöyle olmuştu diyebilmek adına bunu yapmalısın. İmla kurallarına uymalısın. Dilimiİ düzgün kullanmalısın.

Kendi siteni aç diyen arkadaşa cevap olarak şunu söyleyebilirim. Benim 8 sene yönettiğim bir sitem vardı. Bir dönem Apple konusunda en iyi siteydi. Son 1 yılında haber de yazmaya başladım. Ancak para yoksa, reklam yapamıyorsan, editör tutup haber yazdıramıyorsan, Seo yapamıyorsan bu iş olmuyor. Sosyal medyada takipçilerini arttırmak için reklam vermen gerekiyor. Bu sektörde sadece çalışarak olmuyor.

szr652

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yazdıklarınızı okudum hemen hemen hepiniz türkçe öz güven ingilizce vs. konularından bahsettiniz fakat kimse bilgisayar programlarından bahsetmedi yani bilgisayar programlarına hakim olmak gerekmiyor mu.

muskecan

mustafakemalcan.com
Editor
Reaksiyon puanı
10
Yazdıklarınızı okudum hemen hemen hepiniz türkçe öz güven ingilizce vs. konularından bahsettiniz fakat kimse bilgisayar programlarından bahsetmedi yani bilgisayar programlarına hakim olmak gerekmiyor mu.
Hayır :) Bizim işimiz dili düzgün kullanarak içerik oluşturmak. Programla yapılan bir şey değil bu. Sadece yazmak istediğin sitenin panelini önceden biliyorsan avantajlı sayılırsın, bilmesen de kimse neden bunu bilmiyorsun sen demiyor.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Editör kadromuz çok güzel. Moderatör kadromuz ise gelişmeye hala açık :)

mehmetozturk61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bi haberi gördüğünde aman deyip geçiyorsan zor ama okuyayım diyorsan buyur işe başla :D kısacası ilgin olmalı ve okumayı sevmelisin