Ubuntu kurulum sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar dostlar. Ubuntu da format tamamlandı yeniden başlat uyarısı sonrasında format cd sini atıyor. Fakat yeniden başlamıyor. Ubuntu kurulmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Hızlı Resim - 20171205 142341

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
1. Ubuntuyu nereye kuruyorsun ?
2. Nasıl kuruyorsun ?
3. Kuruluma başlamadan doğrudan Dvd'den çalışıyormu ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Biosa girin, boot önceliği atadiginiz yerde ubuntuyu göreceksiniz eğer bilgisayarınız yeni ise.
--- Gönderi Güncellendi ---
Pardon, çok yanlış anlamışım. Direkt düğmeye basili tutun öyle kapatın.
Ben bayağı yanlış anlamışım çok pardon. Usbden kurulum yapacaksanız rufus kullanacağım.

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1. Ubuntuyu nereye kuruyorsun ?
2. Nasıl kuruyorsun ?
3. Kuruluma başlamadan doğrudan Dvd'den çalışıyormu ?
Ubuntu cd sini takip cd den ubuntuyu kur diyor sonra işlemleri takip ediyorum. Windows yanına kur seçeneğini seçip herhangi bir değişiklik yapmamıştım. İleri deyip devam ettim. O nereye kurdu bilmiyorum. Normalde D diskine kurmak istiyordum.Windows 10 ile birlikte kullanmak istiyorum.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Ubuntu cd sini takip cd den ubuntuyu kur diyor sonra işlemleri takip ediyorum. Windows yanına kur seçeneğini seçip herhangi bir değişiklik yapmamıştım. İleri deyip devam ettim. O nereye kurdu bilmiyorum. Normalde D diskine kurmak istiyordum.Windows 10 ile birlikte kullanmak istiyorum.
Eğer kurulduğundan eminseniz, yani kuruldu diyorsa kurulmuştur, biosta boot menüsünü kontrol ediniz. Yeni bilgisayarlarda işletim sistemleri aynen usb ve CD-ROM gibi orada yazılı görünür. Secure bootu kapatınız, legacy bootu açınız.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Windows açıkken mi CD'yi takıp Ubuntuyu kuruyorsun ? Bios ayarlarına geçtikten sonramı kuruyorsun ?

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer kurulduğundan eminseniz, yani kuruldu diyorsa kurulmuştur, biosta boot menüsünü kontrol ediniz. Yeni bilgisayarlarda işletim sistemleri aynen usb ve CD-ROM gibi orada yazılı görünür. Secure bootu kapatınız, legacy bootu açınız.
Dediğinizi yaptım. Sorun devam ediyor.
Windows açıkken mi CD'yi takıp Ubuntuyu kuruyorsun ? Bios ayarlarına geçtikten sonramı kuruyorsun ?
Cd otomatik başlamadığından bios a girip dvd rw yi seçip giriyorum. Yani windows başlamadan :)

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
1. Hangi Ubuntu sürümünü kurduğunuzu öğrenebilir miyim ?
2. Resimden anladığım kadarıyla Harici bir ekran kartınız var. Kurulum yaparken interneti bağlamış mıydınız?
3. Kurulumu UEFI olarak mı yoksa Legacy olarak mı yaptınız ? Secure boot açık mı kapalı mı ?
4. Dual Boot mu yapıyorsunuz yoksa sadece Ubuntu mu yüklü sisteminizde? Diski kendiniz mi bölümlendirdiniz yoksa otomatikte mi bıraktınız ?

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1. 16.04
2.harici ekran kartı yok asus x550jk 12 gb modeli gtx850 ekran kartı var.
3.bilgim yok.
4.w10 kurulu yanına kurmak istiyorum. D sürücüsü boştu.
Hızlı Resim - 20171208 011638 tekrar kurmak istediğim de böyle çıkıyor seçeneklerde.
Boot ekranı çıkmıyor hiç.
Ayrıca internetim olmadığından bağlayamadım.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Ubuntu 17.10 çıktı LTS olmasa bile onu kurmanızı tavsiye ediyorum. GTX850 varsa harici ekran kartınız olmuş oluyor :). Windows ile beraber çalışmasını istiyorsanız aynı şekilde Legacy-Legacy veya UEFI-UEFI olarak Boot yaptığınızdan emin olun. Aynı olmazsa Legacy seçtiğinizde biri UEFI seçtiğinizde diğeri görünecektir sadece. Bazı BIOS'larda her ikisi içinde ayar olabiliyor. BIOS ayarlarını resetleyin ve Secure Boot'ı kapalı duruma getirin. Boot önceliği fabrika olarak Harddisktir zaten. Önce UEFI yapıp deneyin sonra Legacy yapıp deneyin bakalım olacak mı çünkü resimden anladığım kadarıyla bölümlendirme otomatik yapılmış çalışması gerekiyor.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Secure Boot Control kapalı ama sadece yukarıdaki açık görünüyor. Müdahale edemiyor musun o ayara? BIOS ayarlarını sıfırlayıp hiç birşey değiştirmeden dener misin?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
forumun resim yükleme şeyini kullan tam resim olarak ekle ...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kurulum yapılmamış gibi. Dye kurmaktan kasıt ne? Kurulum öncesi dyi bilgisayar yöneticisi isimli Windows programı ile silin, tekrar deneyin.

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows format cd si yardımı ile bütün diskleri silip deneyeceğim. Tabi w10 kalacak. Bunun yanında kurtarma, sistem için alan ayırıyor. Onları da silsem windows için sorun olur mu

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Windows format cd si yardımı ile bütün diskleri silip deneyeceğim. Tabi w10 kalacak. Bunun yanında kurtarma, sistem için alan ayırıyor. Onları da silsem windows için sorun olur mu
Gerek yok, Windows'un bilgisayar yöneticisi adındaki programı aynı işi görür. Siz sadece dyi silin yeterli.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Epey enteresan bir disk tablosu, muhtemelen Ubuntu kurdun. Ubuntu kurulum cdsini tekrar çalıştırıp komut sisteminde (terminal) su komutu verebilir misin?

fdisk -l

Eren Gökkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bios dan dediğini yaptıktan sonra diskleri de sildim biçimlemdirmeden tekrar kurulum yaptım oldu gibi :) sorun şu ki windows grub ekranınnda yok nasıl ekleyebilirm

Hızlı Resim - 20171208 204431

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hayırlı olsun. Birincisi uğraşmadan önce şunu diyelim, isterseniz esc veya del gibi bir tuşla boot için windowsu seçebilirsiniz sistem açılırken. Onun dışında su komutu kullanın:

update-grub

Eğer olmazsa ameliyata girişebiliriz.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kod:
sudo blkid /dev/sda3

komutu ile Windows'un uuid komutunu alın. (Sda3 olmayabilir, ben tahminen öyle dedim. fdisk -l'den kontrol edin.) Örnek çıktı şu şekilde:

Kod:
/dev/sda3: LABEL="OS" UUID="2C50A7CF50A79DD8" TYPE="ntfs" PARTLABEL="Basic data partition" PARTUUID="4f2df745-cf07-4b77-98d6-571012487548"

Önemli olan kısım UUID="2C50A7CF50A79DD8" olan kısım. Sizde mutlaka farklıdır. Şu komutla dosyayı düzenlemek için açın:

Kod:
sudo gedit /etc/grub.d/40_custom

Olmazsa gedit yerine nano yazın.

Ardından açtığınız dosyanın en altına şu komutları ekleyin:

Kod:
menuentry "Windows 10" --class windows --class os {
   insmod ntfs
   search --no-floppy --set=root --fs-uuid $uuid_buraya$
   ntldr /bootmgr
}

şu komutu terminalden verin:

Kod:
update-grub

Yeniden başlatın. Sorunun çözülmesi gerek. Ardından Linux ne kolay diye anlatın sağa sola. :D

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
bendede başka hata var bi ekran gelip grub yazan bi ekrana geliyor ilk ekran hemen gidiyoda error falan yazıyor 1. ekranda yardım lazım
Win10'un yanına kurmam lazım koca oyun bilgisayarında Chrome falan büssürü program kasıyor. oyun diyince 100 fps