ATI Radeon HD 4xxx Series Windows 10 Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

bg637

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba,
Yaklaşık 10 yıldır kullanmakta olduğum ATI Radeon HD 4850 Series, 5 ay öncesinde yüklediğim windows 10 ile driverda sıkıntı çıkarmıştı çünkü windows 10'a uyumlu driveri yoktu.

Ben de windows 8 driveri kurdum ve 5 ay boyunca gayet sorunsuz bir şekilde çalıştı. Ama birkaç saat öncesinde steamde dolanırken ekran çözünürlüğüm 1920x1080 den aniden 1024x768 e düştü. Ekran kartımı Dxdiag'tan kontrol ettiğimde Microsoft Temel Görüntü Sürücüsü yazıyor ve VRAM 0 MB gözüküyor.

Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğimde ise ekran kartım gözüküyor. Yani ekran kartım zarar görmemiş. Emin olmak için temizliğini bir kez daha yaptım. Ancak ben 5 aydır windows 10da kullanırken sorun çıkmadı acaba neden şimdi oldu?

Driver güncelleme geldi desem Kaç yıl önce üretilmiş, firmasının el değişmesi söz konusu olan neredeyse 10 yaşındaki bir ekran kartına neden gelsin ki ? windows 7 ye geçmem problemi çözer mi? Teşekkürler.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
İlk önce sürücüsünü kaldır, bilgisayarı yeniden başlat, sonra tekrar kur.

Son düzenleyen moderatör:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
İlk önce sürücüsünü kaldır, bilgisayarı yeniden başlat, sonra tekrar kur.
Sorun yok. :) Yalnız biraz daha dikkat edelim...
Öncelikle merhaba,
Yaklaşık 10 yıldır kullanmakta olduğum ATI Radeon HD 4850 Series, 5 ay öncesinde yüklediğim windows 10 ile driverda sıkıntı çıkarmıştı çünkü windows 10'a uyumlu driveri yoktu.

Ben de windows 8 driveri kurdum ve 5 ay boyunca gayet sorunsuz bir şekilde çalıştı. Ama birkaç saat öncesinde steamde dolanırken ekran çözünürlüğüm 1920x1080 den aniden 1024x768 e düştü. Ekran kartımı Dxdiag'tan kontrol ettiğimde Microsoft Temel Görüntü Sürücüsü yazıyor ve VRAM 0 MB gözüküyor.

Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğimde ise ekran kartım gözüküyor. Yani ekran kartım zarar görmemiş. Emin olmak için temizliğini bir kez daha yaptım. Ancak ben 5 aydır windows 10da kullanırken sorun çıkmadı acaba neden şimdi oldu?

Driver güncelleme geldi desem Kaç yıl önce üretilmiş, firmasının el değişmesi söz konusu olan neredeyse 10 yaşındaki bir ekran kartına neden gelsin ki ? windows 7 ye geçmem problemi çözer mi? Teşekkürler.
Temiz Windows 10 kurulumu yapın ve hiç bir ekran kartı sürücüsü yüklemeden Windows Update ile güncelleştirmeleri denetleyin... Sürücüyü otomatik kendisi bulacak ve indirecektir... Ayrıca AMD'nin resmi sitesinde şöyle belirtilmiş:
''Driver support for these products under Windows® 8.1 and Windows® 10 is only available via Windows Update. Please enable Windows Update to allow it to automatically detect and install display driver version 8.970.100.9001''
Yani Türkçe olarak telefuz edersem:
''Sürücü desteği 8.1 ile 2013'te son buldu. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Windows Update yönergesini izleyin. Otomatik olarak sürücüyü bulacak ve 8.970.100.9001 sürüm numaralı uyumlu sürücüyü otomatik yükleyecektir...''
Not: Türkçe'si tamamen kendimindir. :)

İyi Forumlar...

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Böyle bir moderasyonu Sdn'de ilk defa görüyorum.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Bu kadar katı davranılıp iletimin kırpılmasını olumsuz karşıladım.