Kodlama ile Programlama arasındaki fark

Bu konuyu okuyanlar

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Kodlama ile porgramlama ile arasındaki farklar nedir? YAbancı sitelerde vardı fakat ağır bir ingilizce vardı. "ANLAMADIM"

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Kodlama bir işlevdir. Decoder dediğimiz birimlerin tersi olan encoder lerin görevidir. Basit bir örnek olarak 4 lü XOR gate ile oluşturulmuş bir numerik tuş takımı encoder i üzerinde basılan tuş için çekilmiş kabloların geçen akımı binary koda dönüştürür. Buna kodlama denir. Diğer XOR kapısılarından ise 4 bit çıkışın kalanını oluşturur..

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Kodlama bir işlevdir. Decoder dediğimiz birimlerin tersi olan encoder lerin görevidir. Basit bir örnek olarak 4 lü XOR gate ile oluşturulmuş bir numerik tuş takımı encoder i üzerinde basılan tuş için çekilmiş kabloların geçen akımı binary koda dönüştürür. Buna kodlama denir. Diğer XOR kapısılarından ise 4 bit çıkışın kalanını oluşturur..
yani c hem kodlamaya hem de programlayamı giriyor
--- Gönderi Güncellendi ---
aslında ben hobi olarak bir şey seçmek istiyorum fakat bu iksinin tam olarak ne olduğunu bilmediğim için sordum.
Daha önce biraz html öğrenmiştim fakat ben web tasarımı gibi şeylerden çok program yazmak örneğin web tarayıcısı veya işletim sistemi (HOBİ İÇİN)

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Kodlama içine bir çok şey giriyor programlama da bir çeşit kodlamadır. Önerim Python ile başlaman. Sonrasında ilerletirsen site yapmak için html, uygulama için java gibi dillere yönelebilirsin.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Kodlama içine bir çok şey giriyor programlama da bir çeşit kodlamadır. Önerim Python ile başlaman. Sonrasında ilerletirsen site yapmak için html, uygulama için java gibi dillere yönelebilirsin.
peki program yapmak için hangi dili kullanmalıyım (windows için)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kodlama daha dar, programlama daha geniş bir alanı ifade eder.
Misal programlamanın içerisine algoritma oluşturma, gereksinim analizleri, test süreci gibi konular da dahil olur.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Kodlama daha dar, programlama daha geniş bir alanı ifade eder.
Misal programlamanın içerisine algoritma oluşturma, gereksinim analizleri, test süreci gibi konular da dahil olur.
bir OS kurmak için ne gerekir
hangi dil

Aslında ilk olarak sormama gereken bir porgram yazmak için sadece kodlama yeterli mi yoksa dediğinz gibi algoritma vs. gerekli midir?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Basit projeler için yazıp geçmek yeterlidir.
Ama ciddi ve büyük projelerin süreçleri vardır.

Tek bir süreç yönetimi yoktur, onlarca süreç yönetimi içerisinden projeye en uygun olan seçilir.
Misal en basit süreçlerden biri şudur.
index.php

Bunun dışında arttırımlı süreç vardır, hızlıca kodu yazıp sorunları yazarken tespit edip, projeyi uydurukça bitirip sonra sıfırdan tekrar yazmak ( önce karalama kağıdına sonra gerçek deftere geçirmek gibi ) süreçler vardır, modüllere ayrılan süreçler vardır, hiyerarşik süreçler vardır, vs vs

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Basit projeler için yazıp geçmek yeterlidir.
Ama ciddi ve büyük projelerin süreçleri vardır.

Tek bir süreç yönetimi yoktur, onlarca süreç yönetimi içerisinden projeye en uygun olan seçilir.
Misal en basit süreçlerden biri şudur.
index.php

Bunun dışında arttırımlı süreç vardır, hızlıca kodu yazıp sorunları yazarken tespit edip, projeyi uydurukça bitirip sonra sıfırdan tekrar yazmak ( önce karalama kağıdına sonra gerçek deftere geçirmek gibi ) süreçler vardır, modüllere ayrılan süreçler vardır, hiyerarşik süreçler vardır, vs vs
analiz ve "tasarım" önemli midir?
ve bilgisayar sistemide çok önemmli mididr çünkü şu an aşırı düşük sistemli bie netbooktayım

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Git bir kitapçıya, al bir programlama kitabı (40-50 tl) okumaya ve öğrenmeye başla. Orada daha detaylı anlatılır.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Bak şimdi.Oluşan durum nasıl biliyor musun? Cevabı biliyorum fakat kelime olarak dışarı çıkmıyor beynimin içinde.
Dikkatli olacağım...

Yazılım:
Yazılım bir teknoloji terimidir.Anlamı; Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektedir.

Program:
Bilgisayarın bir işlevi yapması için tasarlanmış komutlar zinciridir.Y

Programlama:
Genel bir tabirdir.Bilgisayar programlarının yazılması, test edilmesi ve bakımının yapılması sürecine verilen isimdir.

Kodlama:
Bir programı, program diliyle yazma eylemidir.Yani programın, klavye kullanılarak diyelim oluşturulduğu evrenin adıdır.

Kafamdaki bilgileri, en yakın şekilde açıklayacak cümleler bunlar.Senin için bir de resim çizdim.
g9v153.png

Gördüğün gibi hepsi yazılıma çıkıyor.Önce yazılımın ne olduğunu anla ondan sonrası çorap söküğü gibi..

4GWJMp.png

Mesela hesap makinesi bir programdır.Bu programı yapabilmek, oluşturabilmek için önce tasarlamak gereklidir.Burada programlamaya başlamış oluyorsun.Tasarladığın ve planladığın uygulamayı (programı) bir program dili (C, C++, Phyton, Delphi, Pascal, Java, C#) vasıtasıyla kodluyorsun.(Yazıyorsun) Her bir koşulu, değeri, ifadeyi algoritmik mantıkla yazdıktan (kodladıktan) sonra farklı programlarla grafik işini hallediyorsun.Dikkat edersen kodlamadan çıktın artık farklı bir program kullanmak üzere kodlamayı gerçekleştirdiğin programı kapattın.Evet kodlamadan çıktın ama programlamaktan çıkmadın! Buraya dikkat! Tüm işlemleri yapıp, hesap makinesinin görüntüsünü ve varsa ek olarak ses ekleme işlemlerini farklı farklı programlar vasıtasıyla birbirine bağdaştırarak en sonunda uygulamayı hazır ediyorsun.İşte programlama da burada birmiş oluyor.

Bu paragraftan sonra umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.
İnan yanlış bilgi vermemek için yazarken terledim.Bölümüm gereği yanlış bilgi vermem çok ayıp olur.

Bir diğer soru: Program yapmak için hangi dil kullanmalıyım ?
Öncelikle bir programlama dili öğrenmen gerekmektedir.Hangisi olursa fark etmez.
Öğrenmesi zor diller var, kolay diller var.Başlangıç algoritma mantığını kavramaktır.
Bir dili su gibi içtikten sonra diğer dilleri öğrenmen çok kolay olur çünkü; temel mantığı anlamışsındır.
Bu yüzden kolay bir dil öğrenirsen, hem zaman açısından vaktini çok almaz, hem de diğer dilleri öğrenmeye daha çabuk başlarsın.
Programlamanın bir adımı olan kodlamanın en basit, sade mantığı html dilinde yatar.(Matematiğin çarpım tablosu gibidir)

Benim sana önerim; Phyton ile başlaman olacaktır.
Youtube dahil birçok sitede Türkçe kaynak bulunmaktadır.Kitaba para vermene hiç gerek yok.(Şimdilik)

Bir nevi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :rolleyes:

Son düzenleme:

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Kodlama, her türlü programlanabilir cihazın kendi yapısına uygun yorumlayıcısıyla yazılan her bir process'in/sürecin kendisine uyguladığınız komutlar dizisidir.

Programlama ise bir veya daha fazla sürecin bütünleştirilmiş ve uygulanmış veya uygulanacak halidir. Programlamada diğer arkadaşlarımızın belirttiği gibi modeller vardır, tasarımlar vardır ve daha detayları mevcuttur.

Saygılarımla

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ayrı etten şu siteye de bir göz gezdirmeni tavsiye ederim.Bilgine bilgi katmış olursun.Kafandaki soru işaretleri gider.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Git bir kitapçıya, al bir programlama kitabı (40-50 tl) okumaya ve öğrenmeye başla. Orada daha detaylı anlatılır.
c ile ilgili bir kitap almıştım ama ağır gelir mi emin olamadım
Bak şimdi.Oluşan durum nasıl biliyor musun? Cevabı biliyorum fakat kelime olarak dışarı çıkmıyor beynimin içinde.
Dikkatli olacağım...

Yazılım:
Yazılım bir teknoloji terimidir.Anlamı; Hem bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının yönetimini hem de kullanıcıların işlerini yapmak için gerekli olan komutlar topluluğuna yazılım denilmektedir.

Program:
Bilgisayarın bir işlevi yapması için tasarlanmış komutlar zinciridir.Y

Programlama:
Genel bir tabirdir.Bilgisayar programlarının yazılması, test edilmesi ve bakımının yapılması sürecine verilen isimdir.

Kodlama:
Bir programı, program diliyle yazma eylemidir.Yani programın, klavye kullanılarak diyelim oluşturulduğu evrenin adıdır.

Kafamdaki bilgileri, en yakın şekilde açıklayacak cümleler bunlar.Senin için bir de resim çizdim.
g9v153.png

Gördüğün gibi hepsi yazılıma çıkıyor.Önce yazılımın ne olduğunu anla ondan sonrası çorap söküğü gibi..

4GWJMp.png

Mesela hesap makinesi bir programdır.Bu programı yapabilmek, oluşturabilmek için önce tasarlamak gereklidir.Burada programlamaya başlamış oluyorsun.Tasarladığın ve planladığın uygulamayı (programı) bir program dili (C, C++, Phyton, Delphi, Pascal, Java, C#) vasıtasıyla kodluyorsun.(Yazıyorsun) Her bir koşulu, değeri, ifadeyi algoritmik mantıkla yazdıktan (kodladıktan) sonra farklı programlarla grafik işini hallediyorsun.Dikkat edersen kodlamadan çıktın artık farklı bir program kullanmak üzere kodlamayı gerçekleştirdiğin programı kapattın.Evet kodlamadan çıktın ama programlamaktan çıkmadın! Buraya dikkat! Tüm işlemleri yapıp, hesap makinesinin görüntüsünü ve varsa ek olarak ses ekleme işlemlerini farklı farklı programlar vasıtasıyla birbirine bağdaştırarak en sonunda uygulamayı hazır ediyorsun.İşte programlama da burada birmiş oluyor.

Bu paragraftan sonra umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.
İnan yanlış bilgi vermemek için yazarken terledim.Bölümüm gereği yanlış bilgi vermem çok ayıp olur.

Bir diğer soru: Program yapmak için hangi dil kullanmalıyım ?
Öncelikle bir programlama dili öğrenmen gerekmektedir.Hangisi olursa fark etmez.
Öğrenmesi zor diller var, kolay diller var.Başlangıç algoritma mantığını kavramaktır.
Bir dili su gibi içtikten sonra diğer dilleri öğrenmen çok kolay olur çünkü; temel mantığı anlamışsındır.
Bu yüzden kolay bir dil öğrenirsen, hem zaman açısından vaktini çok almaz, hem de diğer dilleri öğrenmeye daha çabuk başlarsın.
Programlamanın bir adımı olan kodlamanın en basit, sade mantığı html dilinde yatar.(Matematiğin çarpım tablosu gibidir)

Benim sana önerim; Phyton ile başlaman olacaktır.
Youtube dahil birçok sitede Türkçe kaynak bulunmaktadır.Kitaba para vermene hiç gerek yok.(Şimdilik)

Bir nevi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :rolleyes:
Yardım Ettiğiniz için çok teşekkür ederim.
CODECADEMY sitesinde HTML'i (Pro dersler dışında) tamamladım. Python'a da o siteden başladım. Sizce bu site iyi midir?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Şu site çok sağlam.Türkçe olması ayrı avantaj.Yazılı çalışmalarınızı bu siteden takip edebilirsiniz.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
[URL='https://forum.shiftdelete.net/members/s-met.407640/']S@meT[/URL]

Bir sıra şeklinde öğrenebileceğim dilleri yazar mısınız?
Şimdi verilecek cevap, benim düşüncem doğrultusunda olur.Burada önemli olan senin düşüncen yani ne yapacağın.
Öğreneceğin dil ile ne yapmayı planlıyorsun? Android ortamda oyun-uygulama veya Windows üzerinde oyun yahut uygulama gibi.

Hobi olarak demişsin.Zaten ne yapacağın konusunda biraz kararsızsan ortaya karışık diyorsan; Phyton'u sağlam şekilde öğrendikten sonra kafanda yollar gözükmeye başlayacaktır.Biraz da araştırma ile kendin bulacaksın nereye gideceğini.Yani bu sorunun cevabı, bir dilde biraz ilerlemek, belli başlı zorlukları görüp tecrübe edinmek ile cevaplanabilir.

İlerde meslek konusunda da bir şeyler planlıyorsan > Java / Swift / C# bu 3'lü ile yapamayacağın şey yok.
[NOT: Sınır koyulmasından nefret ediyorsanız, C# yerine C++ seçebilirsiniz.]

Son düzenleme: