Waterfox ile tanışın !

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu yazıyı yazmakta baya geciktiğimin farkındayım ama geç olması hiç yazmamamızdan iyidir ha ? :)
Waterfox - The free, open and private browser
adresinden edinebileceğiniz tarayıcı güvenlik ve gizlilik odaklı bir firefox sürümü. Bu sürümün normal Firefox'tan farkları;
  • Telemetry kaldırıldı
  • Web-Runtime kaldırıldı
  • Şifrelenmiş medya eklentileri kaldırıldı
  • Pocket kaldırıldı
  • Veri toplama kaldırıldı
  • Başlangıç taraması kaldırıldı
  • Bütün 64 bit NPAPI eklentilerine izin veriyor
  • İmzasız eklentilerin çalıştırılmasına izin veriyor
  • Yeni sekmelerdeki reklamlar kaldırıldı
  • Sekmeyi çoğaltma/kopyalama/aynısını başka pencerede açma özelliği eklendi
  • Ülkenizi seçmek için adres yerine about:preferences yazıp Genelden değiştirmeniz yeterlidir.
Bu tarayıcı kimler için ? Daha çok kendini özgür olmayan yazılımlardan ve Telemetry gibi verilerini karşı tarafa gönderen servislerinin opsiyonel değil, tarayıcının içinde entegre dahi olmaması gerektiğini düşünen güvenlik konusunda aşırı hassas kişiler için uygun bir Firefox versiyonudur.

Waterfox'u yüklemeyi düşünür müsünüz ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Telemetry derken? Tarayıcı telemetrisi mi?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Telemetry derken? Tarayıcı telemetrisi mi?
Firefox'ta senin aldığın hataları karşı tarafa anonim bir şekilde göndererek tarayıcıyı daha iyi hale getirmeye yönelik arkaplan servisleri var.

Screenshot from 2017-11-14 18-42-20.png

Gördüğün gibi bu servisler bende açık. Açık kalmasını da isterim. Firefox ücretsiz bir tarayıcı ve en azından böylece çorbada tuzum olabilir :) Mozilla şu zamana kadar benden 1 kuruş para istedi mi ? Yardım edin bize falan gibisinden bağış istediler mi ? Yardım beklediler mi ? Hatta yanlış hatırlamıyorsam mobilde Firefox bize Telemetry'i açayım mı diye soruyordu. Ben açık olmasında bir sakınca görmüyorum. Sevmeyen kapatabilir de ama bazı aşırı güvenlik manyakları tarayıcımda başta öyle bir seçenek dahi olmamalıydı kafasındaydılar. Unity'i Amazon reklamları için bırakan adamların kafası.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163